هر۲ ساعت یك معتاد در كشور می‌میرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۷ اسفند ۱۳۸۴, ۳:۴۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

هر۲ ساعت یك معتاد در كشور می‌میرد

پست توسط Dr.Akhavan »

  ساعت یك معتاد در كشور می‌ امیر حسین مطهر افزود: طی ۱۱ ماه گذشته ۱۴۹۵ عملیات علیه قاچاقچیان مواد مخدر در كشور انجام شده است كه طی آن ۱۸۵۶ باند منهدم، ۲۱۷۵ قبضه سلاح ضبط و ۵۴۴۶ خودرو از قاچاقچیان توقیف شد، طی ۵ ماه گذشته نیز حدود ۱۴۵ تن مواد مخدر از قاچاقچیان كشف شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد افزایش كشفیات داشتیم.
وی ادامه داد: روزانه دهها نفر معتاد و قاچاقچی در كشور راهی زندان می شوند به طوری كه ۳۷ درصد از زندانیان كشور را مجرمان مرتبط با مواد مخدر تشكیل می‌دهند.
معاون مقابله با عرضه دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد: سال گذشته ۴۳۲۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در كشور جان خود را از دست دادند كه سه درصد آنها زن و بقیه مرد بودند به عبارت دیگر هر روز ۱۱ نفر و تقریبا هر دو ساعت یك نفر در ایران به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهد.
مطهر اضافه كرد:‌ برای بررسی علل این پدیده در كشور نباید یك سویه به قضیه نگاه كنیم زیرا كشور ما در جوار بزرگترین تولید كننده مواد مخدر دنیاست و حدود ۹۰۰ كیلومتر با افغانستان و پاكستان مرز مشترك داریم در كشور افغانستان به عنوان تولید كننده ۸۲ درصد مواد مخدر سنتی دنیا سال گذشته حدود ۴۲۰۰ تن مواد مخدر تولید شد.
وی افزود: بخشی از این مواد توسط قاچاقچیان از طریق كشور ما به سمت كشورهای غربی تزانزیت می‌شود به طوری كه حتی سازمان ملل متحد اعلام كرده است كه حدود ۶۱ درصد مواد مخدری كه به اروپا قاچاق می شود از طریق ایران جا به جا می‌شود با وجودی كه ما این آمار را قبول نداریم اما حتی اگر به اظهارات خود آنها استناد كنیم نقش مهم این كشورها، در مشاركت با ایران در مقابله با قاچاقچیان روشن می‌شود در حالی كه این كشورها هیچ كمك موثری در این زمینه نمی‌كنند.
مطهر گفت: امروز سیاستهای كلان نظام جمهوری اسلامی ایران كه نسبت به سیاستهای سنوات گذشته تغییراتی داشته است ایجاب می‌كند كه به جای اینكه هزینه های بالایی را برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر انجام دهیم (اقداماتی كه سود آن به كشورهای اروپایی می‌رسد) این مبارزه را موكول به مشاركت كشورهای غربی و اروپا می‌كنیم و از این كشورها انتظار داریم برای حفظ منافع خودشان در این زمینه با جمهوری اسلامی ایران مشاركت كنند.
معاون دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بر اساس سیاستهای كلان مواد مخدر كشور در صورتی كه امكان درمان معتادان وجود داشته باشد و طرحها و برنامه های مشخصی برای درمان آنها باشد، معتادان در مرحله اول بیمار تلقی می‌شوند اگر چه جرم انگاری مصرف مواد مخدر هم در قانون وجود دارد ولی توسعه امكانات درمانی برای نجات معتادان از ورطه اعتیاد در اولویت است.
وی با اشاره به افزایش اقدامات امنیتی برای كنترل مرزهای شرقی كشور گفت: متاسفانه كنترل مرزهای شرقی كشور به صورت یكسویه از جانب ایران انجام می‌شود و كشورهای افغانستان و پاكستان در كنترل مرزهای خود اقدام جدی انجام نمی‌دهند با این حال تلاش شده است با افزایش حفر كانال در مسیر قاچاقچیان محدودیتهای تردد آنها بیشتر شود.
وی افزود: علاوه بر آن افزایش تجهیزات جدید برای كنترل مرزها به خصوص با فعالیت قرارگاه بزرگ نبی اكرم(ص) كه با دستور مقام معظم رهبری در ماههای گذشته ایجاد شد، سرمایه گذاری وسیعی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به كشور انجام شده است.
مطهر اضافه كرد: نگرانی دیگر واردات مواد جدید روانگردان از مرزهای غربی و جنوبی است كه متاسفانه به علت تنوع شكل و نوع آنها مقابله و كنترل آنها بسیار مشكل است و حتی هنوز در شناسایی این مواد مشكل داریم به همین علت آموزش پرسنل نیروی انتظامی و گمركات در شناسایی این مواد شروع شده است.
وی گفت: مواد روانگردان متاسفانه به اشكال مختلف در جامعه توزیع می شود و مردم هنوز به خطرات این مواد به خوبی آگاه نیستند و باید در این زمینه با آموزش مردم جوانان و خانواده‌ها را هوشیار كرد.

خبرگزارى فارس
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”