صفحه 1 از 1

گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: شنبه 8 آذر 1393, 6:51 pm
توسط khashayar1
با سلام

به تازگی ویدئویی دیدم. هرچند از بس به همه چی انگ سرطانزا زده شده دیگه آدم به هیچی باور نداره ولی خواستم ببینم دوستان اطلاعی دارند یا نه؟

توی ویدئو با چاقو روی سیب را میخراشید و گرد سفیدی دیده میشد و طرف ادعا میکرد این گرد برای ماندگاری سیب هست و سرطانزا است.

از دوستان اگر کسی درخت سیب در نزدیکی داره و میتونه امتحان کنه ببینه که سیب روی درخت هم همینطوری یا نه واقعا در سردخانه برای ماندگاری این کار را میکنند؟

کلا اگر اطلاعی دارید مستند بگویید

با تشکر

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: یک شنبه 9 آذر 1393, 12:13 am
توسط KH.I.A.2500
با سلام

به طور مشخص در مورد سیب اطلاعی ندارم ولی می دانم که روی برخی از میوه ها اسپری های مخصوصی می زنند تا مانع از گندیدگی آن ها در مجاورت هوا شود.
خوردن میوه با پوست یک زمانی کار خوبی بود چون معمولاً پوست میوه ها غنی از ویتامین و مواد مغذی است ولی دیگر مدت هاست که به خاطر سمپاشی درختان میوه نباید میوه را با پوست خورد حتی اگر میوه شسته شود. این را در یک مقاله ای خواندم که نوشته بود متأسفانه حتی با شستن میوه، همه این سموم از پوست میوه برطرف نمی شوند.

واکس سیب از کجا می آید ؟

ارسال شده: جمعه 28 آذر 1393, 9:47 pm
توسط Hesam - 1994
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
۱۳۹۳/۰۹/۲۸ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 131791

سلامت نیوز: در پی طرح شایعه استفاده از واکس شیمیایی برای ماندگاری بیشتر سیب، مدیر کل دفتر میوه‌های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: واکس مورد نظر به صورت طبیعی از خود میوه تولید می‌شود و هیچ ضرری برای انسان ندارد.
به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر، شایعات بسیاری مبنی بر استفاده از واکس شیمیایی سرطان‌زا برای ماندگاری بیشتر سیب در شبکه‌های اجتماعی و مجازی مطرح و باعث کاهش خرید این میوه شد که علی محسنی - مدیر کل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی - اظهار کرد: در ایران از واکس برای سیب استفاده نمی شود و ماده‌ای که روی این محصول وجود دارد، به صورت طبیعی از خود سیب تولید می‌شود. چرا که سیستم حفاظتی سیب به گونه‌ای است که در سردخانه‌ها چنین ماده‌ای را از خود تولید می‌کند.

وی افزود: البته از این ماده طبیعی برای تولید واکس‌های مختلف جهت ماندگاری بیشتر دیگر میوه ها مانند مرکبات استفاده می‌شود که این واکس‌های تولید شده نیز ضرری برای انسان ندارند.

البته پیش از نیز معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که با توجه به کیفیت مناسب سیب در کشور و شرایط اقلیمی مناسب برای پرورش این محصول که موجب تولید میوه با کیفیت مناسب و مدت ماندگاری بالا می شود، نیازی به استفاده از واکس برای سیب با هدف افزایش ماندگاری نیست و موردی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده در صورت مربوط به ایران و صحت موضوع واکس طبیعی خود میوه است که روی میوه وجود دارد و هیچ ضرری برای انسان ندارد.

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: جمعه 28 آذر 1393, 10:19 pm
توسط MOHAMMAD_ASEMOONI
سلام
دو روز پیش در اخبار گفت این واکس پارافین هست
گفت وضع خرابه . پوست هیچ میوه ای رو نخورید چون بیشتر کشاورزها برای آفت نزدن و سالم موندن محصولاتشون از هر چیزی شد استفاده میکنند
کودهای شیمیائی , هورمون , انواع سمهای ممنون یا مجاز
پوست سیب و خیار و گوجه و انواع آلو و هلو و غیره رو نخورید
خصوصا سبزیجات

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: جمعه 28 آذر 1393, 10:36 pm
توسط hermes_PERSIAN
با سلام
دوستان تحت تاثیر این شایعات قرار نگیرید. البته برای براق شدن سیب و ظاهر بهتر آن مخصوصا در انواع صادراتی ممکن است مقداری کارناباواکس بر روی آن پاشیده شود. این ماده سرطانزا نیست و هیچ مدرک علمی دال بر این موصوع موجود نیست. این ماده در بسیار از قرص های روکش دار، اسمارتیز و انواع آدامس موجود است.
در مورد سمپاشی میوه ها و سبزی جات نیز سموم مورد استفاده از ممکن است از انواع تماسی یا سیستمیک باشند. سموم سیستمیک در شیرابه گیاه جریان پیدا نموده و در تمامی گیاه منتشر میشود. ر هر دو حالت بعد از دوره کارنس دیگر مشکلی پیش نمی آید.
البته مقدار زیادی از واکس موجود بر سطح سیب طبیعی است.

ارسال شده: شنبه 29 آذر 1393, 6:57 pm
توسط MOHAMMAD_ASEMOONI
سلام
طبق اخبار ساعت 18:30 کانال TV5
مدیر کل فراورده های غذائی و آرایشیِ سازمان غذا و دارو گفت :
استفاده از واکس میوه به دلیل خوراکی بودن مواد آن مجاز است

پیشنهادِ بنده ی مخلص:
باز هم اعتماد نکنید و میوه ها رو پوست کنده بخورین . پوست رو هم ضخیم ببُرید که حداقل حدود 2mm یا 3mm از میوه هم همراهش برداشته بشه .
کار از محکم کاری محکمتر میشه .
و صد البته که صلاح مملکت خویش خسروان دانند .

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: دو شنبه 8 دی 1393, 5:33 am
توسط KH.I.A.2500
سلام

سوسیس، کالباس، کنسروها، کمپوت ها، نوشابه ها، آب میوه های به قول خودشان طبیعی و... دارای مواد نگهدارنده و افزودنی های به اصطلاح مجازی هستند که ضررشان برای بدن اثبات شده است ولی همه جا با مجوز به فروش می رسند. آدم عاقل کسی است که به مجوزها اعتماد مطلق نکند. به حرف های کسانی که وقتی ایرادی به کارشان گرفته می شود، برای تبرئه خویش و حفظ مقام و صندلی هایشان، ایرادها و نواقص اثبات شده را انکار می کنند چقدر می شود اعتماد کرد؟

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: سه شنبه 9 دی 1393, 8:19 am
توسط hermes_PERSIAN
دوستان
زندگی امروز لزوم استفاده از غذاهای فرآیند شده را اجتناب ناپذیر کرده است و در فرآیندها استفاده از افزودنی ها اجتناب ناپذیر است. پس نمیتوان همه غذاهای فرآیند شده را تحریم کرد. در زندگی روزمره هم استفاده از افزودنی مانند نمک معمول است. پس بهترین کار شناخت افزودنی بی ضرر و کم ضرر برای استفاده است. نمیتوان گفت که در هیچیک از غذاهایی که من استفاده میکنم مطلقا افزودنی استفاده نشده است.
در خصوص سوسیس و کالباس هم که دوستان متذکر شدند همینطور است. نیترات و نیتریت در صورت عدم استفاده لطمات بیشتری نسبت به استفاده می توانند ایجاد کنند ولی مقدار و دوز آن مهم است.

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: سه شنبه 9 دی 1393, 11:40 am
توسط A3eman
سلام دوستان
من یکی از این سیب ها رو ابتدا با چاقو خراشیدم تا مطوئن شم چنین گردی رو داره سپس سیب رو از وسط نصف کردم و گذاشتمش رو ظرفشویی الان تقریبا 2 روز بیشتر هست که هیچ لکه و خرابی نه روی پوست و خود سیب ایجاد نشده!!!سیبی که ما بخاطر 15 دقیقه گذاشتنش بیرون به سرعت خراب میشد!!!!!!و مطمئن هستم که از ماده ی نگهدارنده استفاده شده......
خدایا این مسئول ها چه بر سر ما مردم میخوان بیارن که با دروغ هاشون به خاطر امنیت خودشون جون ما مردم رو بازی میگیرن؟؟؟!

Re: گرد سفید روی پوست سیب آیا سرطانزا است؟

ارسال شده: سه شنبه 9 دی 1393, 11:57 am
توسط MOHAMMAD_ASEMOONI
وقتی تو سازمان غذا و داروی FDA امریکا با رشوه پروانه و مجوز میگیرند , ایران اینجوری نباشه ؟
ما تو خیلی چیزها جز اولینها هستیم
فساد دولتی و خصوصی
مواد مخدر
مهندسی معکوس
تقلب و کلاهبرداری
طلاق
رشدِ درصد ایدزی ها
بیسوادی
اعتیاد
تورم ( سرعت افزایش قیمتها )
بی ارزشی پول
سرعتِ کاهش ارزش پول
.......
میدونین خیلی از داروها و مواد نیرو بخش و پرورش اندام و هورمونها و سمها در امریکا ممنوع هست ؟ اما بهشون پروانه ی صادرات میدند !!!!
چند سال روی مردم کشورهای آسیائی و خاورمیانه امتحانش میکنند , اگه گندش بالا نیومد و کسی بلائی سرش نیومد بعدش اجازه فروش در امریکا میدن .
ملتِ از همه جا بی خیر هم میرند میخرند و خوشحالند که امریکائی اصل خریده اند !!!!