صفحه 1 از 1

ایا واقعا ادامس های ترایدنت الکل دارند؟

ارسال شده: پنج شنبه 2 اردیبهشت 1395, 6:03 pm
توسط wikihoax
  شایعه

این شایعه ساختگی که متاسفانه بدون هیچ تحقیقی حتی در برخی رسانه های رسمی خبری نیز درج گردیده است، بصورت گسترده و در نسخه ها و متن های مختلف در فضاهای مجازی درحال انتشار است که …نمونه هایی از عناوین مرتبط با این شایعه را در زیر ملاحظه می فرمایید.* « شایعه نیست – آدامس تریدنت با قیمت ۲ تا ۳ هزار تومان در کشورمان به فروش میرسه, درحالیکه فروشش در امریکا ممنوع میباشد, روی بسته ادامس نیز نوشته شده که خرید و فروش و حتی بازاریابی آن ممنوع میباشد. – متاسفانه مصرف این ادامس نازایی و مشکلات هورمونی شدید برای خانمها و اقایان به دنبال داره ، میفرستن ایران و کشورهایی که وقتی اسم اجناس و مواد خوراکی ساخت امریکا میاد , برای خریدش سر از پا نمیشناسن. بالای بسته ادامسو بخونین نوشته: Not sale for in the USA – فروش درامریکا ممنوع »* « آدامس تریدنت و فایو الکل دار و حرام است »* « آدامس های الکل دار در سوپر مارکت های شهر»* « فروش آدامس الکلی در بازار » 
پاسخ به شایعه
 
۱- “تریدنت” یک نام تجاری برای آدامسهای بدون قند است که متعلق به شرکت “موندلیز” می باشد. موندلیز، یک شرکت صنایع غذایی چند ملیتی مستقر در ایالات متحده آمریکا است که در زمینه تولید و توزیع مواد غذایی، شیرینی، فراورده‌های قندی، اسنک و نوشیدنی فعالیت می‌نماید.

۲- در قانون تجارت آمریکا، اگر میزان فروش کالای یک شرکت در ایالات متحده نسبت به صادرات و فروش آن کالا در دیگرکشورها (SFA) ، کمتر باشد، تعهد مالیاتی آن شرکت هم کمتر خواهد بود. این قانون برخی شرکتها را برای فرار مالیاتی و انجام معاملاتشان توسط یک واسطه که کالاها را پس از فروش صوری و خروج از کشور، دوباره به ایالات متحده منتقل می کند؛ وسوسه می نماید. اما در قانون ایالات متحده، راه هایی نیز برای جلوگیری از این روش های فرار مالیاتی پیش بینی شده که یکی از این روش ها، درج عبارت “برای فروش در ایالات متحده آمریکا نیست” بر روی این نوع اجناس صادراتی می باشد تا این کالاها، مجددا برای فروش به ایالات متحده آمریکا بازگردانده نشوند.
۳- ادعای برخی از شایعات منتشره مبنی بر وجود الکل مست کننده و حرام در آدامس های تریدنت، حقیقت ندارد. الکل شکر (Sugar Alcohol) یکی از شیرین کننده ها با کالری کم است که در بستنی ها، شیرینی جات ، آب نبات ها و آدامس ها یافت می شود و بدلیل تاثیر کمتر بر قند خون، تولید کنندگان محصولات غذایی به استفاده از الکل قند روی آورده اند. ضمن اینکه مراجع هم حکم بر حلال بودن این ماده صادر نموده اند.
۴- به وجود آمدن مشکلات هورمونی و نازایی با مصرف آدامس تریدنت نیز ادعایی ساختگی و به دور از حقیقت است. یک مقام مسئول در سازمان غذا و داروی ایران، با رد این شایعه در مورد آدامس های تریدنت، به این نکته اشاره کرد که این آدامس ها کاملا قانونی از کشور ترکیه وارد ایران می شود و شرکت مربوطه مجوز خود را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده و این سازمان ضوابط لازم را در خصوص این فرآورده اعمال کرده است.
۵- آدامس بدون قند تریدنت که مورد تایید انجمن دندان پزشکان آمریکا نیز هست، یکی از محصولاتی است که حاوی یکی از انواع الکل شکر به نام زیلیتول (xylitol) می باشد. از خواص xylitol این است که شیرینی آن باعث ترشح بزاق میشود که این موضوع باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها نیز می گردد.
میتوانید این مطلب را با ارجاع های علمی در سایت ما بخوانید:

لینک کوتاه این شایعه : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]