صفحه 1 از 1

لكنت زبان

ارسال شده: یک شنبه 14 خرداد 1385, 2:49 am
توسط Dr.Akhavan
   ٭ لكنت زبان چيست؟
٭٭ لكنت زبان اختلال در روان بودن كلام است كه ممكن است با تكرار صداها، كشيدن اصوات، انقطاع مكرر و مكث بين كلمات مشخص شود.


٭ آيا لكنت زبان را مي توان نوعي بيماري دانست؟
- بله، لكنت زبان يك اختلال عصبي است كه بيشتر در كودكي شروع مي شود و اغلب در بزرگسالي برطرف مي شود، طبق آمار موجود لكنت زبان در پسران سه تا چهار برابر دختران ديده مي شود. البته شيوع كلي لكنت زبان در حدود يك درصد است كه در اين صورت شايد صدها هزار نفر در كشور ما دچار لكنت زبان باشند.


٭ لكنت زبان در كودكي شروع مي شود و در بزرگسالي بهبود مي يابد، ولي برخي افراد بزرگسال هم دچار اين مشكل هستند ؟
٭٭ البته در بزرگسالان هم چندان نادر نيست و مشاهده مي شود، اما بيشتر از هر سني لكنت زبان در كودكان مشاهده مي گردد و بين 50 تا 80 درصد از موارد لكنت زبان بخصوص در موارد خفيف به مرور زمان برطرف مي شود. منتهي در كودكاني كه به مدرسه مي روند معمولاً تشديد مي شود و ممكن است با شروع مدرسه مشكلاتي از نظر ارتباط با ديگران پيدا كنند.٭ علت لكنت زبان چيست؟ چه عواملي در بروز آن مؤثر است؟
٭٭ علت دقيق اين اختلال مشخص نيست، اما عوامل بيولوژيك، عصبي، مغزي، عوامل يادگيري، ژنتيكي و محيطي در آن مؤثرند. البته عده اي فكر مي كنند لكنت زبان با بيماريهاي رواني در ارتباط است، در حالي كه بايد گفت: اگر چه مشكلات سيستم عصبي در لكنت زبان دخيل است، اما اختلالات عصبي- رواني در افراد دچار لكنت زبان بيشتر از سايرين نيست، ولي استرس ممكن است در موقعيت هايي باعث تشديد لكنت شود.٭ آيا لكنت زبان درمان پذير است؟ براي درمان آن چه راهي وجود دارد؟ ( درمان دارويي و...)
٭٭ بله لكنت زبان درمان پذير است و روشهاي مؤثري براي درمان وجود دارد كه مهمترين آنها گفتاردرماني است و توسط كارشناسان اين رشته انجام مي شود. با اين حال آنچه در درمان لكنت زبان اهميت دارد اين است كه والدين بدانند (يا اطرافيان بيمار و خود فرد مبتلا) كه درمانهاي لكنت زبان معمولاً طولاني است و براي تمام سنين (كودكان، نوجوانان و بزرگسالان) كاربرد دارد، به شرط آنكه بپذيريم لكنت زبان هم مثل بسياري اختلالات ديگر درمان سريع و معجزه آسايي ندارد. بد نيست بدانيد كه "چرچيل" نخست وزير موفق انگليس و سياستمدار معروف جهاني و بسياري از اشخاص معروف و موفق ديگر دچار لكنت بوده اند و خللي در زندگيشان ايجاد نشده، بنابراين والدين در صورت لكنت زبان كودكشان نبايد نگران باشند كه شايد باعث عدم موفقيت وي در تحصيل و زندگي گردد.


٭ نقش والدين در درمان لكنت زبان كودك چيست و اطرافيان فرد مبتلا چه بايد بكنند؟
٭٭ در برخورد با فردي كه دچار لكنت زبان است (كودك يا بزرگسال فرقي نمي كند) از بيان عباراتي مثل "سعي كن آهسته تر صحبت كني" "نفس عميق بكش" و "آرام باش" خودداري كنيد در ضمن هرگز جمله فرد دچار لكنت را كامل نكنيد. ارتباط چشمي طبيعي را با فرد دچار لكنت حفظ كنيد...
سعي كنيد خسته به نظر نرسيد، فقط آرام و بطور طبيعي تحمل كنيد تا جمله تمام شود. همواره با او ملايم صحبت كنيد، ولي نه خيلي آرام كه غير طبيعي به نظر برسد.
همچنين با رفتار و بيان خود به او نشان دهيد كه شما گوش مي كنيد كه چه مي گويد نه چگونه مي گويد. اگر با او تلفني صحبت مي كنيد، به ياد داشته باشيد كه او در صحبت كردن با تلفن مشكل دارد بنابراين تحمل كنيد و اگر گوشي را برداشتيد و صدايي نشنيديد قبل از قطع كردن مطمئن شويد كه در آن سوي تلفن فردي كه دچار لكنت است و سعي مي كند صحبت را شروع كند نيست.


٭ شخصي كه دچار لكنت است چه بايد بكند؟
٭٭ چند راهكار در اين زمينه وجود دارد، از جمله اينكه:
1- فردي كه دچار لكنت است علاوه بر درمان بايد هميشه سعي كند آهسته و آزاد صحبت كند و حروف صدادار را بكشد.
2- با حركات شل و سبك لبها از روي كلمات بگذرد.
3- از جايگزيني كلمات خودداري كند. فرار از برخي كلمات فقط ترس از تلفظ آنها را بيشتر مي كند.
4- در صحبت رو به جلو برود. تكرار كلماتي كه بيان شده كمكي نمي كند.
5- ارتباط چشمي طبيعي را با مخاطب حفظ كند.
6- گهگاه در صحبت لكنت عمدي ايجاد كند! با قطع و تكرار عمدي مي توان احساس كنترل بهتري را بر روي تكلم در لحظه هاي حساس پيدا كرد.
7- در جستجوي كارها و مسائلي باشد كه موقع لكنت مشكل را بيشتر مي كند. هر چه فرد خودش لكنتش را تجزيه و تحليل كند بهتر مي تواند هماهنگي دستگاه تكلم را برقرار كند.
8- به ياد داشته باشد كه هدفش تكلم سليس تر و بهتر است نه تكلم بي عيب و نقص و ايده آل. حتي كساني كه هيچ لكنتي ندارند گاهي در صحبت كردن دچارمشكل مي شوند.
9- به مخاطب خود بگويند كه لكنت دارند و هرگز لكنت خود را پنهان نكنند بلكه با آن مواجه شوند.
10- اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش مي شوند، آن را طبيعي تلقي كنند و از آن خجالت نكشند، چون عمداً دچار لكنت نشده اند.
11- زمانهايي كه دچار لكنت بيشتر مي شوند فراموش كنند و مواقعي را كه در صحبت كردن موفق هستند بخاطر بسپارند

ارسال شده: دو شنبه 15 خرداد 1385, 7:22 pm
توسط agheleh
akhavan_a,
خيلي خوب بود و مرسي
فکر ميکنم اين مطلب به خيلي از کساني که لکنت زبان دارند،کمک مي کنه

ارسال شده: دو شنبه 15 خرداد 1385, 11:55 pm
توسط Leila
اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش مي شوند، آن را طبيعي تلقي كنند و از آن خجالت نكشند، چون عمداً دچار لكنت نشده اند.
ولي هر كس كه دچار لكنته خواه نا خواه خجالت مي كشه
مخصوصا اگه توي جمع قرار بگيره و بخواد منظورشو برسونه :-(

Re: لكنت زبان

ارسال شده: شنبه 30 اردیبهشت 1391, 2:37 pm
توسط شبنمم
سلام.سوالی در مورد لکنت زبان داشتم.نامزدم پسری ۲۳ ساله است که در کودکی در اثر یک تصادف دچار لکنت زبان شد.در همان موقع گفتار درمانی رفت و خیلی بهتر شد.ولی هنوز آثاری از لکنت باقی مانده و گاهی زبانش میگیرد.مثلا یکبار در خیابان خواست از یک نفر آدرس CNG‏ را بپرسد ک نتوانست آن را تلفظ کند.وقتی زبانش میگیرد طوری وانمود میکنم که متوجه نشدم یا برایم مهم نیست.این مسئله نگرانم کرده.نمیدانم چکار کنم.آیا خوب می شود؟راهنماییم کنید. تصویر

Re: لكنت زبان

ارسال شده: پنج شنبه 25 خرداد 1391, 6:56 pm
توسط noora
سلام
ورود شما را به مرکز انجمن های تخصصی خوش آمد می گویم تصویر تصویر

ضمن عذرخواهی برای تاخیر در پاسخ شما دوست گرامی،
لکنت در بزرگسالان بسیار نادر است و هم عوامل وراثتی و هم عوامل محیطی در شکل گیری این بیماری تاثیرگذار هستند و در مواردی آسیب سر یا التهاب می تواند منجر به لکنت شود .
با توجه به مواردی که شما فرمودین این حادثه منجر به حمله لکنت شده است و گفتار درمانی می تواند در بهبود بیماری تاثیر گذار باشد ولی دارو درمانی تاثیر چشم گیری در این زمینه نداشته است . در مواردی بوده که به مرور زمان با گفتار درمانی لکنت در بزرگسالی از بین رفته و در مواردی هم همچنان ادامه داشته و بستگی به شدت لکنت و پیگیری جلسات گفتار درمانی و تلاش فرد دارد .

در چنین مواردی صبوری، آرامش و ایجاد امید در فرد بهترین کمکی است که شما می توانید انجام دهید و سعی کنید شمرده و به آرامی با نامزدتان صحبت کنید و از هر آنچه منجر به استرس و تنش ایشان می شود بپرهیزید و فراموش نکنید که محیط و طزر رفتار اطرافیان در میزان بهبود بسیار تاثیر گذار است و امکان این هست که بعد از بهبود با قرار گرفتن فرد در شرایط و محیطی تنش زا و نا ایمن باز علایم لکنت در فرد ظاهر شود و فرد دچار واپس روی بشود
.

با آروزی موفقیت و سلامتی برای شما و همسرتان تصویر