صفحه 1 از 1

سوال درمورد موشک خرمشهر

ارسال شده: چهار شنبه 20 دی 1396, 12:51 am
توسط abestboyom
سلام خاستم بپرسم شعاع تخریب موشک خرمشهر باکلاهکی به وزن ۱۸۰۰کیلوگرم ماده منفجره اچ ام ایکس شعاع تخریبش چقدره ضمنا در مرحله پایانی سرعت موشک چقدره

Re: سوال درمورد موشک خرمشهر

ارسال شده: شنبه 23 دی 1396, 10:04 pm
توسط ali-dj2002
با سلام
دوست عزیز محاسبه شعاع تخریب تسلیحات انفجاری تنها با دانستن وزن مواد منفجره اونها قابل اندازه گیری نیست. بطور مثال بمب هواپرتاب mk-82 بطور متوسط 227 کیلوگرم وزن دارد اما از این وزن تنها 90 کیلوگرم آن متعلق به مواد منفجره است. بدنه بمب ها باید بصورتی ساخته شود که بتواند تا زمانی که فشار مواد در حال انفجار در بمب به حد بحرانی نرسیده است ساختار خارجی آنرا حفظ کند و از پراکنده شدن مواد منفجره جلوگیری کند. بنابراین هرچه حجم مواد منفجره داخل بمب بیشتر شود پس بدنه هم باید قویتر شود که این بمعنای وزن بیشتر بدنه است.
در مورد موشک خرمشهر اعلام شده که می تواند محموله ای به وزن 1800 کیلوگرم را حمل کند. حالا این محموله می تواند شامل ترکیبات زیر باشد:
1- یک کلاهک ساده با بالاترین حجم مواد منفجره
2-کلاهک انفجاری کوچکتر ولی به همراه تعدادی اهداف فریب دهنده(decoy)
3- کلاهک چند گانه با سرجنگی های مجزا(که البته در مورد موشک های با کلاهک متعارف چیز عجیبی است)
4-کلاهک خوشه ای (فرق این کلاهک با حالت چندگانه عدم قابلیت هدف گیری جداگانه است)
نکته دیگری هم که در اینجا وجود دارد این است که اگر از بمب با حالت انفجار در هوا (air burst)استفاده شود، شعاع انفجاری آن بسیار بیشتر از زمانی است که پس از اصابت به زمین و فرو رفتن در آن منفجر شود.

مسئله دیگری هم که در اینجا مطرح می شود این است شما تخریب را چه معنا کنید. اگر منظور تخریب صد در صد ساختمان ها باشد که شاید شعاع تخریب موشک به 100 متر محدود شود. اما اگر همین موشک به یک فرودگاه نظامی برخود کند در صورتی که از روش انفجار در هوا استفاده کند شعاع تخریبش برای هواپیماها ممکن است به صدها متر برسد.