صفحه 1 از 1

فناوری ضد زره (BAT) در کلاهک موشک ATACMS

ارسال شده: یک شنبه 27 شهریور 1390, 7:31 pm
توسط hf22
 Brilliant Anti-armor Technology   تصویر
فناوری ضد زره (BAT)
ایده ساخت این سلاح به زمان جنگ سرد بر میگردد در آن زمان اتحاد جماهیر شوروی دارای بهترین و بزرگترین واحد زره پوش وتانک بود و وحشت از سرازیر شدن ارتشی از تانکهای شوروی که در پشت مرز آلمان غربی آماده هجوم بودند باعث شد تا ارتش آمریکا به دنبال سلاحی هوشمند و پیشرفته جهت از بین بردن این ماشین جنگی مخوف بیفتد اولین سلاحی که طلایه دار درگیری با تانکهای اتحاد جماهیر شوروی شد موشک پیشرفته هلفایر به معنی موشک جهنمی بود . موشک هلفایر بخاطر مجهز بودن به سنسورهای کاوش پیشرفته در کلاس سلاح های هوشمند قرار میگیرد.
مشکلی که موشک هلفایر داشت این بود که برد در گیری آن کم بود و شلیک کننده موشک باید به دشمن نزدیک میشد که عملا در تیر رس قرار میگرفت. سلاح (BAT) امکان درگیری با واحدهای دشمن از فاصله دور را امکان پذیر میکرد وامکان حمله به ارزشمند ترین ادوات دشمن در عمق خاک خودشان را میداد و این کار را بدون نیاز به نشان دادن هدف توسط کاربر استفاده کننده آنجام میداد بر خلاف موشک هلفایر که نیاز به هدایت از سوی کاربر دارد و باعث میشد نیروی زرهی دشمن نتواند بصورت تشکل یافته حمله کند و قبل از درگیری با نیروهای ناتو کاملا متلاشی و پراکنده شوند. تصویر 
پیش بینی شده بود تا سلاح (BAT) توسط چند پلتفورم قابل پرتاب باشد که شامل: هواپیما ، توپخانه و موشک میشد. بدلیل اینکه اطلاعات مورد نیاز این سلاح جهت هدفگیری خیلی بیشتر از موشک هلفایر بود سیستم هوشمندی لازم بود که بصورت مستقل خود هدفیابی و رهگیری را آنجام دهد و همین باعث شد سلاح (BAT) هوشمندتر از موشک هلفایر باشد و در رده فوق هوشمند و معروف به (Brilliant) قرار بگیرد.

تصویر

وظیفه یافتن محل تجمع نیروهای زرهی دشمن در پشت خطوط مقدم جبهه بر عهده هواپیمای شناسایی گرومن E-8 JSTARSمعروف به جوینت استار میباشد. رادار نصب شده در زیر بدنه این مدل معادل رادار 20 جنگنده قدرت شناسایی دارد.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
شرکت نورث روپ گرومن مجری ساخت این سلاح میباشد. سلاح (BAT) مجهز به یک نرم افزار هوشمند تشخیص اهداف میباشد که در پیوند با دو نوع سنسور اکوستیک (سنسور صوتی فوق، تکامل یافته ای سنسور زیر دریایی ها میباشد) و مادون قرمز IR میباشد( سنسور تصویر ساز این سلاح ساخت شرکت (Raytheon) میباشد) که توسط این دو سنسور اطلاعات را جمع آوری و بصورت هوشمند اهداف خود را تعیین میکند برتری این سلاح در حمله به ارزشمندترین اهداف دشمن از آسیب پذیرترین نقطه زره یعنی حمله از بالا بر سر هدف میباشد . و اینکار را در هر گونه شرایط آب و هوایی میتواند بخوبی و با دقت آنجام دهد و کاملا در مقابل اقدام متقابل دشمن مقاوم میباشد. این سلاح برای نابود کردن هدف از دو سیستم انهدام استفاده میکند اول استفاده از دو کلاهک انفجاری برای نفوذ به زره های واکنشی و دوم استفاده از موتوری که در زمان شیرجه بر روی هدف روشن شده و سرعت لازم برای نفوذ عمیق را فراهم میکند. سلاح (BAT) میتواند بعد از پخش شدن در آسمان بصورت گلاید در آسمان پرواز کند و به سمت هدف حرکت کند.

تصویر

تصویر

این مدل دارای چهار بال به حالت صلیب میباشد که در نوک هر بال مجهز به میکروفون حساس میباشد که در واقع ردیاب صوتی میباشد و توسط این چهار میکروفون هدف را یافته و با تلفیق داده با تصویر سنسور مادون قرمز هدف را شناسایی و منهدم میکند. از قابلیت های این سیستم هوشمند این میباشد که هر کدام از این بمب های هوشمند مستقل هدفگیری میکنند و هیچگاه دو بمب بر روی یک هدف قفل نمیکنند پس از رها شدن بمب ها هر کدام به دنبال محل تجمع واحدهای دشمن میگردد و به محض شناسایی با سرعت به سمت آن منطقه گلاید میکند، پس از اطمینان از اینکه بمب دیگری بر روی هدف مورد نظر قفل نکرده بر روی هدف شیرجه میرود اگر هدف در حال حرکت باشد میتواند خود را بر روی سر هدف برساند و خود را با سرعت هدف تطبیق دهد. این سیستم تسلیحاتی میتواند به اهداف با چهار مشخصه حمله کند که شامل اهداف سرد،گرم،ثابت و متحرک میشود و میتواند به موشکهای سطح به سطح ، توپخانه و لانچر های موشک حمله کند. در زمان شیرجه رفتن جهت نابودی هدف میتواند هوشمند سرعت خود را کاهش یا فزایش دهد و در صورت پیدا نکردن هدفی جهت اصابت سرعت خود را کاهش داده و تا آنجا که ممکن باشد در آسمان گلاید کند. این سلاح برای نابودی هدفی که مجهز به زره واکنشی میباشد مجهز به دو کلاهک تاخیری میباشد که پشت سر هم منفجر شده و شانس هدف را برای سالم ماندن کاملا به صفر میرساند.

تصویر

تصویر

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد بسیاری از پروژه های مربوط به این سلاح نیز کنار گذاشته شد و تنها دو پلتفرم جهت رها سازی این سلاح باقی ماند که هنوز عملیاتی میباشد یکی سیستم راکت انداز MLRS و دیگری هواپیما های نیروی هوایی.

تصویر

راکت انداز MLRS و موشک حامل (BAT)

شرکت نورث روپ گرومن طرحی در نظر داشت که بر اساس آن از بمب افکن پنهانکار بی -2 جهت حمل و پرتاب این سلاح در هر نقطه ای از جهان استفاده شود . ولی ارتش آمریکا نیاز به این کار را با توجه به اینکه تهدید خاصی در آن زمان وجود نداشت ندید و این پروژه هم مشمول کاهش هزینه ها گردید و بودجه پروژه قطع شد و طرح رها شد.

پس از آن شرکت نورث روپ گرومن با استفاده از طرح سلاح (BAT) نوعی بمب هوشمند ساخت که به GBU-44/B Viper Strike معروف میباشد و مخصوص رها سازی توسط انواع هواپیما های بدون سرنشین میباشد.

تصویر
پرنده بدون سرنشین هانتر در حال حمل بمب GBU-44/B Viper Strike

تصویر


تصویر
انوع موشک حامل سلاح (BAT)

بمب IMD حامل 4 BATS
موشک MLRS حامل 2 BATS
موشک ATACMS حامل 13 BATS
SLAM حامل 6-8 BATS
موشک کروز TOMAHAWK حامل 12-16 BATSتصویر
کلاهک قابل حمل توسط موشک مدل ATACMS