صفحه 1 از 1

پنج چیزی که درباره زندگی در فضا نمی‌دانستید ...

ارسال شده: شنبه 20 آبان 1391, 3:16 pm
توسط dolphine
 
  [HIGHLIGHT=#d8d8d8]  –  در فضا شما در طی یک روز ۱۶ بار طلوع و غروب خورشید را مشاهده می‌کنید یعنی هر ۹۰ دقیقه یک بار.  
 
 
  [HIGHLIGHT=#d8d8d8]۲ –  در فضا به خاطر عدم وجود جاذبه ، قد شما ۵ تا ۸ سانتی‌متر افزایش میابد که البته با کمر درد همراه خواهد بود.  
 
 
 [HIGHLIGHT=#d8d8d8]  –  در مطالعه‌ی که در سال ۲۰۰۱ صورت گرفت مشخص شد فضانوردانی که در زمین خروپف میکنند در فضا و در هنگام خواب آرام خواهند بود.  
 
 
 [HIGHLIGHT=#d8d8d8]  –  یک سری از غذاها و ادویه‌ها را در فضا باید با آب ترکیب کرد تا بتوان خورد.به عنوان مثال اگر شما بخواهید به غذای خود نمک و فلفل اضافه کنید به این خاطر که آن‌ها به سادگی در هوا معلق می‌شوند و برای سیستم هوای فضاپیما خطرناک هستند باید با آب ترکیب کنید.  
 
 
 [HIGHLIGHT=#d8d8d8]  –  طولانی‌ترین زمانی که یک نفر در فضا سپری کرده است ۴۳۸ روز میباشد.  
 
 
 فضانوردا اونجا قلبشون کوچیک میشه و تراکم استخواناهاشون به صورت واضحی کم میشه. 
 
 
 البته وقتی برگردن زمین قلبشون به مرور به اندازه طبیعی بر می گرده اما تراکم استخوانشون تغییری نمی کنه که باعث پوکی استخوان میشه. 
 
 
 تغییر اندازه قلبشون باعث میشه وقتی میرسن زمین حتی نتونن رو پاهاشون بایستند و به همین دلیله که همیشه کادر پزشکی براشون میبرن و حتما حملش می کنن نمیزارن راه بره. 


 
راستی برای دستشویی از دستگاهای مکنده استفاده می کنند و برای شستشو از دستگاهی که آب رو با فشار پمپاژ می کنه.

اگرم بخوان از سفینه خارج شن باید ۶ ساعت اکسیژن خالص مصرف کنند تا بدنشون از نیتروژن خالی بشه وگرنه بیرون از سفینه یه حباب معمولا رو شونه هاشون زیر پوست تشکیل میشه که خیلی دردناکه.