شوماخر هنوز نمرده است

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

شوماخر هنوز نمرده است

پست توسط sohrab_poet »

ديمون هيل راننده بريتانيايي کسي بود که در سال 1994و در زمان به ثبت رسيدن اولين مقام قهرماني ميشاييل شوماخر در مسابقات اتومبيلراني «فرمول يک» توسط وي ناکام شد.
شايد بسياري از حرکات نه چندان ورزشي شومي و يارانش در آن زمان در شکل گيري ناکامي هيل بسيار نقش داشته است ، اما حقيقت هر چه بوده باشد، اتومبيلران بريتانيايي بر اثر تماشا و حس کردن آن رقابت و در نهايت قبول شکست در برابر راننده اي که در آن زمان هنوز جذب «فراري» نشده و عضو تيم بنه تون بود، بهتر از هر کسي مي داند که جنس و بافت شوماخر از چيست و چه چيزي را مي طلبد و ايده ها و برنامه هايش چيست. به همان خاطر هيل بهترين کسي است که مي تواند درباره شرايط مسابقه پيش رو در برزيل اظهارنظر کند و بگويد که راننده جوان اسپانيايي بايد چگونه باشد تا ناکام نشود و راه پيروزي در آخرين گراندپري فصل را بيابد.
هيل در کمترين فاصله تا شروع رقابت نهايي در اينترلاگوس مي گويد: «بزرگترين اشتباه آلونسو اين است که گمان کند کار تمام است و قهرماني اش قطعي شده است ، زيرا همين باعث خواهد شد که شوماخر با جسارت بيشتري به ميدان آيد و از غفلت آلونسو به نحو احسن سود جويد. شوماخر در تمام روزهاي اخير مشغول طراحي براي اين مساله بوده و به اين فکر مي کرده است که چه بکند تا نتيجه بگيرد و به حداکثر امتياز ممکن و ميسر براي خود در برزيل دست يابد. او حتي به اين هم فکر مي کند که چگونه عمل کند تا آلونسو اوت شود و اصلا هيچ امتيازي نگيرد. او و ساير مديران فراري در حال برنامه ريزي راجع به اين قضيه بوده اند و بدانيد که از هيچ راه و طريق و امکاني در اين راه غافل نخواهند ماند. توصيه من به آلونسو بسيار آسان و صريح است. توصيه من اين است که شوماخر را اصلا تمام شده فرض نکند. اگر شوماخر به جبران فکر نکرده و در اين باره برنامه ريزي نکرده باشد، اصلا اسمش شوماخر نيست.
بله ، آلونسو نبايد سلاحش را تا آخرين دقيقه کنار بگذارد و در غير اين صورت ضربه بد و سنگيني خواهد خورد. مقام قهرماني او هنوز قطعي نشده است و مهمتر اين که شوماخر با واژه هاي «تسليم شدن» و شکست ناآشنا و نامانوس است. او هنوز نمرده است!».

مطمئن ترين موتور براي آلونسو

براي اين که بلايي بر سر فرناندو آلونسو در آخرين و مهمترين مسابقه از فصل رو به پايان رقابت هاي اتومبيلراني «فرمول يک» نيايد و او گراندپري برزيل را هم با موفقيت پشت سر بگذارد، رنو به او قول داده است که مطمئن ترين موتور را در اختيارش بگذارد و ماشيني را براي او فراهم آورد که کمترين ميزان ريسک و خطر را برايش در بر داشته باشد. مساله اي که باعث شد ميشاييل شوماخر در گراندپري اخير ژاپن اوت و از صحنه خارج شود و هيچ امتيازي نگيرد، خراب شدن موتور اتومبيلش بود و اين چيزي است که رنو از آن پرهيز دارد، زيرا مي داند تکرار آن رويداد براي آلونسو بخت شومي را باز خواهد کرد و در آن صورت راننده آلماني مي تواند جبران مافات کند و 10امتيازي را که بسيار آسان در ژاپن از دست داد، با کسب مقام قهرماني در برزيل جبران کند.
دنيس چوري ير مدير بخش عملياتي و موتورهاي «تيم رنو» مي گويد: «بديهي است که روش کار و برخوردمان با آن چه در گذشته بود، فرق خواهد داشت و اين بار با احتياط بيشتري به ميدان خواهيم آمد. موتور اتومبيل آلونسو بايد چيزي باشد که نه انفجاري و بيش از حد پر شتاب جلوه کند و نه در مقابل سرعت زياد شوماخر کم بياورد. دليلي ندارد که يک موتور انفجاري زير پاي آلونسو باشد. او چيزي مي خواهد که مطمئن و محکم باشد و در برابر فشارها و ريسکهاي موجود پريست اينترلاگوس (برزيلي) کم نياورد. اگر شوماخر به دنبال وقايعي تند و تيز و تمامي 10امتياز حاصل از قهرماني در برزيل است ، ما با يک امتياز هم اول خواهيم شد و اين همان چيزي است که براي کسب آن کورس برداشته ايم. آلونسو مطمئن و راحت رانندگي خواهد کرد.
اگر فرصت پيروزي نصيب او شود. قطعا از آن گذر نخواهد کرد اما وي لزوما به دنبال قهرماني نخواهد رفت. ما هم موتوري را براي او فراهم کرده ايم که با آن مي تواند مطمئن و محکم رانندگي کند و تا پايان در مسير بماند و دچار هيچ حادثه سوئ و غيرقابل محاسبه اي نشود. اين چيزي است که ما در تمام روزهاي اخير روي آن کار کرده ايم و خوشحاليم که بگوييم موتور تازه و به واقع ماشين جديد چند روزي است که زير پاي آلونسو است و با آن تمرين مي کند تا کاملا به آن خو بگيرد».

مثل مونتزا

چوري ير مي افزايد: «از ياد نبرده ايم که اتفاقي که در ژاپن براي شوماخر افتاد، چندي پيش براي خود ما در گراندپري ايتاليا در پيست مونتزا روي داده بود و بنابراين با شرايط و اوصاف اين قضيه کاملا آشنا هستيم. روي موتور قبلي و آنچه طي فصل جاري در اختيار آلونسو بوده و ماشين هاي رنو از آن بهره مي جسته اند، کلي کار و مطالعه کرديم و به اين نتيجه رسيديم که بايد تمام قسمتهاي آن را حفظ نمود و در عين حال انعطاف و مقاومت لازم را به آن اضافه کرد. اين کار صورت گرفته است.
حالا نه فقط ماشين آلونسو بلکه اتومبيل ديگر راننده ما يعني فيسي کلا هم مجهز به همين موتور است تا هر دو مطمئن برانند و مشکلي برايشان پيش نيايد».
اگر «چوري ير» روي تعويض موتورهاي هر دو راننده حساب و مانور مي کند، به اين خاطر است که رنو در جدول رده بندي تيمي نيز 9 امتياز از «فراري» پيش است و لازمه حفظ اين برتري و کسب عنوان قهرماني در رقابت هاي اين رده اين است که نه فقط آلونسو بلکه فيسي کلا نيز در روز آخر بدون ريسک و مطمئن رانندگي و برتري مذکور بر فراري را حفظ کنند.
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”