علي کريمي از فوتبال خداحافظي کرد

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 199
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آبان 1388, 12:53 am
سپاس‌های ارسالی: 727 بار
سپاس‌های دریافتی: 1795 بار

علي کريمي از فوتبال خداحافظي کرد

پست توسط aliTOPGUN »

  علي کريمي براي هميشه از دنياي فوتبال خداحافظي کرد.  تصویر   [HR]      علي کريمي، کاپيتان سابق تيم پرسپوليس و بازيکن پيشين تيم ملي امروز (يکشنبه) از فوتبال خداحافظي کرد.

کريمي پيش از اين يک بار در زماني که پيراهن پرسپوليس را به تن داشت، پس از شکست سرخپوشان در ديدار پاياني جام حذفي برابر سپاهان اصفهان همراه با مهدي مهدوي‌کيا از فوتبال خداحافظي کرده بود ولي در ادامه از تصميم خود منصرف شد و با پوشيدن پيراهن تراکتورسازي به فوتبال بازگشت.

کريمي مرد سال 2004 فوتبال آسيا شناخته شد و سابقه بازي در بايرن مونيخ و شالکه را نيز در کارنامه داشت. او 127 بازي ملي را به نام خود ثبت کرد و در جام‌جهاني 2006 نيز يکي از 23 بازيکن تيم ملي بود.

علي کريمي پس از حرف و حديث‌هاي فراوان و عليرغم اينکه دوست داشت با پيراهن پرسپوليس از دنياي فوتبال خداحافظي کند اما پس از سه پيشنهاد و عدم تمايل قرمزپوشان براي جذب او تصميم خود را گرفت و از دنياي فوتبال خداحافظي کرد.

علي کريمي در پي تصميم مبني بر خداحافظي نامه‌اي در اين خصوص نوشت که متن آن را در زير مي‌خوانيد:

"به نام خالق هستي

ميخي بر ديوار کوبيدم و کفش‌هايم را آويختم

خداحافظي هميشه تلخ و ناگوار است جدايي از عشقي که تار و پود وجودت را در تصرف دارد کار آساني نيست. يک بار صرفا تحت تأثير خداحافظي غريبانه مهدوي‌کيا تصميمي افراطي گرفتم و فضاي اندوهبار آن همه بي‌اعتنايي من را از فوتبال بيزار کرد و حالا خود را در پايان ديدم.

هر چند همين تصميم افراطي و عجولانه باعث شد تا بعضي‌ها همه چيز را تمام شده بدانند و من را با دست خود به مسلخ ببرند.

با توجه به شرايطي که در آن قرار دارم راهي جز ترک صحنه برايم نمانده و اين تصميم را در حالي که تمام وجودم را شک و ترديد و اندوهي ناشناخته گرفته با مردم خوب و مهربان وطنم به اشتراک مي‌گذارم. تصميم قطعي و برگشت‌ناپذير. از اين پس هواداري متعصب براي تيم محبوب پرسپوليس و تيم ملي کشورم خواهم بود. دوست دارم اين را وظيفه خود مي‌دانم از تمام سروران و مهرآفريناني که مرا از يک فوتبال خياباني به ميادين جهاني همراهي و مساعدت نمودند تشکر کنم و البته تقاضا دارم اشتباهات و خطاهاي اين حقير که در مقاطعي موجب آزردگي خاطر نگراني و رنجش احساسات پاکشان شده بخشوده و مورد عفو خود قرار دهند.

من علي کريمي هر چه دارم بعد از خدا از فوتبال و محبت اين مردم است که البته خود را شايسته اين همه محبت و لطف نمي‌دانم چرا که در حقيقت قهرمانان واقعي اين مرز و بوم آناني هستند که به خاطر آسايش من و امثال من از آسايش و جان خود گذشتند تا آن آسايش و آرامش نصيب ما شود. از همين رو با درود و سپاس به شهدا و جانبازان راه وطن و آزادي اين عزيزان را شايسته و لايق بالاترين ستايش‌ها مي‌دانم اما از اينکه نتوانستم با پيراهن تيم محبوبم پرسپوليس فوتبال را ترک کنم اصلا ناراحت نيستم زيرا اين اتفاق عجيبي نيست.

البته هرگز تن به بازي خداحافظي که متأسفانه در فوتبال ما نوعي حرکت تشريفاتي،تبليغاتي و بعضا رياکارانه است نخواهم داد. بسياري از بزرگان فوتبال ما بي‌سر و صدا خاموش شدند و گورستان فراموشي رهسپارشان گرديدند. در خاتمه قلبا اعلام مي‌دارم که به خداحافظي از فوتبال تمام حوادث و حاشيه‌هايش را هم در همان زمين خاک کرده و آنچه در اين مسير برايش پيش آمده را تنها چالش‌ها، رقابت‌ها و احساسات مقطعي مي‌دانم و بالاخره کلام آخر باز با هواداران که همواره برايم اهميت بالايي داشته و خواهند داشت شما هميشه در قلب من خواهيد بود. از تمام احترامي که طي اين سال‌ها نسبت به من داشتيد لذت بردم و سپاسگزارم.

سرانجام بايد از اين خاک رفت. خوشا آنکه پاک آمد و پاک رفت. خاک پاي تمام ايراني‌ها هستم.
"
 
 

[HR]  
  علي کريمي پس از 18 سال حضور در فوتبال حرفه‌اي ايران، امارات، آلمان و قطر براي هميشه از فوتبال خداحافظي کرد تا آخرين بازمانده از نسل طلايي فوتبال ايران نيز کفش‌هايش را بياويزد.

 دوران باشگاهي


محمدعلي کريمي پاشاکي، متولد 17 آبان‌ماه 1357 از دوران نوجواني کار خود را در تيم‌هاي پايه نفت تهران آغاز کرد و پس از حضور در تيم نوجوانان سايپا راهي تيم جوانان فتح تهران شد. او 18 سال بيشتر سن نداشت که توانست به تيم بزرگسالان فتح راه پيدا کند تا دوران حرفه‌اي ار سال 1375 آغاز شود. کريمي با درخشش در تيم فتح و در 20 سالگي مورد توجه پرسپوليس قرار گرفت و در حالي که همزمان استقلالي‌ها نيز او را مي‌خواستند اما اين بازيکن تکنيکي تصميم گرفت پيراهن پرسپوليس را به تن کند.

کريمي که سال 77 به پرسپوليس رفت، در همان سال با مشکل محروميت از سوي کنفدراسيون فوتبال آسيا روبرو شد. وي به دليل کتک زدن داور در حين برگزاري ديدار تيم‌هاي اميد ايران و ويتنام با دو سال محروميت روبرو شد که با اعتراض به اين حکم يک سال محروميتش کاهش يافت. کريمي پس از گذراندن محروميتش تا سال 80 در پرسپوليس حضور داشت و در 43 بازي موفق شد 11 گل براي سرخپوشان به ثمر برساند.

کريمي با درخشش در پرسپوليس با پيشنهادهاي مختلفي از جمله اتلتيکو مادريد اسپانيا روبرو شد اما تصميم گرفت در سن 23 سالگي به الاهلي امارات برود و فوتبالش را به عنوان يک لژيونر در کشورهاي حوزه خليج فارس بگذراند. کريمي 4 سال در فوتبال امارات حضور داشت و سال‌هاي درخشاني را در اين تيم سپري کرد. اوج کار کريمي زماني بود که در تيم ملي خوش درخشيد و در جام ملت‌هاي 2004 آسيا موفق شد به عنوان سومي اين رقابت‌ها برسد. در همان سال وي به عنوان بهترين بازيکن سال آسيا انتخاب شد و پيشنهادهاي اروپايي جديدي نيز به اين بازيکن رسيد.

شماره 8 تيم ملي که پس از درخشش در تيم ملي با پيشنهادهايي از لاليگا، بوندسليگا، سري A و تيم‌هاي مطرحي چون رئال مادريد، رم و يوونتوس روبرو شده بود، به پرافتخارترين تيم آلماني پيوست و شماره 8 بايرن مونيخ را به تن کرد. در حالي که سردبير روزنامه کيکر آلمان گفته بود وي برف مونيخ را نمي‌بيند اما دو سال حضور کريمي -84 تا 86- در بايرن مونيخ که يک نزديک يک سال آن با مصدوميت سپري شد براي کريمي 42 بازي، 4 گل و قهرماني در بوندسليگا و جام حذفي آلمان در فصل 2006-2005 را به همراه داشت.

پايان کار دو ساله علي کريمي در بايرن مونيخ که انتقادهاي زيادي را هم نسبت به جدايي اين بازيکن به مسئولان اين باشگاه به همراه داشت، آغاز کار او در فوتبال قطر بود. بازيکن تيم ملي فوتبال کشورمان سال 86 تا 87 در تيم قطر بازي کرد و در حالي که سال دوم حضورش در قطر را مي‌خواست با السيليه بگذراند اما به پرسپوليس بازگشت.

کريمي در حالي که مي‌خواست پس 2717 روز بار ديگر با لباس پرسپوليس به ميدان برود، هواداران زيادي را به ورزشگاه کشاند و در هفته هشتم ليگ هشتم و در بازي برابر پگاه گيلان (داماش) نزديک به 90 هزار تماشاگر براي تشويق او به ورزشگاه آزادي رفتند تا بازي اين بازيکن را از نزديک ببينند. کريمي در ليگ هشتم و در 21 بازي موفق شد 5 گل براي سرخپوشان به ثمر برساند و سپس راهي استيل‌آذين شد. کريمي قراردادي دو ساله را با استيل‌آذين امضا کرد تا از سال 88 تا 90 در اين تيم حضور داشته باشد، اما پس از مشکلاتي که با مصطفي آجورلو، مديرعامل وقت اين باشگاه پيدا کرد راهي شالکه 04 آلمان شد.

بازيکن پيشين بايرن مونيخ که پس از حضور در شالکه 04 و در کنار بازيکني چون رائول گونزالس انگيزه دوباره‌اي براي ادامه فوتبالش گرفت و با اينکه يک بازي بيشتر براي اين تيم انجام نداد، اما در همان سال موفق شد با آبي‌پوشان آلماني به قهرماني جام حذفي برسد. کريمي پس از بازگشت از شالکه بار ديگر به پرسپوليس پيوست و از سال 90 تا 92 در اين تيم حضور داشت. اين بار انجام 40 بازي و به ثمر رساندن 13 گل سهم شماره 8 در تيم محبوب پايتخت بود و در حالي که پس از بازي خداحافظي مهدي مهدوي‌کيا در فينال جام حذفي برابر سپاهان از فوتبال خداحافظي کرد، اما فصل گذشته به تراکتورسازي رفت و موفق شد با اين تيم نيز به قهرماني جام حذفي ايران برسد.

دوران ملي

کريمي در سال 76 همراه با حسين شمس، سرمربي وقت تيم فتح تهران به اردوي بروجرد تيم ملي رفت تا جزو بازيکنان اعزامي ايران به جام جهاني 98 فرانسه شود، اما ايويچ به دليل اينکه با واسطه وارد اردوي تيم ملي شده بود، به نحوه ورودش ايراد گرفت و با تمام نکات مثبت فني اين بازيکن او را در تيم ملي نپذيرفت. کريمي پس از حضورش در پرسپوليس موفق شد به تيم ملي نيز راه پيدا کند و پس از انجام چهارمين بازي‌اش در ليگ و گلزني برابر سايپا در تاريخ 11 مهر ماه 1377 براي اولين بار به دعوت منصور پورحيدري پيراهن تيم ملي را به تن کرد.

کريمي همراه با تيم ملي در بازي‌هاي آسيايي 98 بانکوک موفق شد به قهرماني اين مسابقات برسد اما محروميتش به دليل کتک زدن داور او را يک سال از تيم ملي دور کرد. بازگشت او به تيم ملي پس از محروميت همراه با جام ملت‌هاي 2000 آسيا بود. سپس کريمي با تيم ملي در مقدماتي جام جهاني 2002 شرکت کرد و با اينکه نتوانست با ايران در اين مسابقات موفق باشد و راهي مرحله نهايي جام جهاني شود، اما در پايان و درخشش برابر حريفان لقب «جادوگر» را به خود اختصاص داد.

درخشش کريمي در لباس تيم ملي در جام ملت‌هاي 2004 بود که با بازي خوبش برابر کره‌جنوبي و هت‌تريک در اين ديدار تيم ملي را راهي مرحله نيمه نهايي اين مسابقات کرد. کريمي نقش مهمي در مقام سومي ايران در جام ملت‌هاي آسياي 2004 چين داشت و سپس در بازي‌هاي دوستانه تيم ملي هم درخشيد. زماني که در بازي دوستانه تيم ملي برابر رم درخشيد و در ديدار خيرخواهانه با آلمان که به خاطر مردم زلزله‌زده بم در ورزشگاه آزادي برگزار شد، آلماني‌ها را مقهور تکنيک خود کرد. کريمي با درخشش برابر آلمان نيز لقب ديگري براي خود دست و پا کرد و اين بار «مارادوناي آسيا» نام گرفت.

شماره 8 نامي تيم ملي در مقدماتي جام جهاني 2006 آلمان هم همراه با ستاره‌هاي فوتبال ايران نظير مهدي مهدوي‌کيا، علي دايي، وحيد هاشميان و ... موفق شدند تيم ملي را به جام جهاني ببرند تا ايران بعد از 8 سال بار ديگر حضور در اين مسابقات را تجربه کند. بدشانسي کريمي در آستانه جام جهاني رقم خورد و در حالي که مدت زمان زيادي تا جام جهاني نمانده بود، او در تيم باشگاهي خود يعني بايرن مونيخ مصدوم شد تا پس از گذراندن اين مصدوميت نيز آمادگي زيادي نداشته باشد. مصدوميت باعث شد تا کريمي در جام جهاني درخشش لازم را نداشته باشد و البته لگد زدن او بعد از تعويش در بازي با پرتغال نيز حاشيه‌هاي زيادي براي او درست کرد.

کريمي با تيم ملي در جام ملت‌هاي 2007 موفق نبود و شکست تيم ملي در ضربات پنالتي برابر کره‌جنوبي مانع حضور ايران در مرحله نيمه نهايي شد. کريمي بعد از اين دوره در زمان مربيگري علي دايي با سرمربي تيم ملي به مشکل خورد و باز هم از تيم ملي دور بود تا زماني که افشين قطبي جانشين علي دايي در تيم ملي شود. تيم ملي شانس کمي براي صعود به جام جهاني 2010 داشت و در اين راه کريمي هم توسط قطبي به تيم ملي فراخوانده شد، اما مساوي در بازي پاياني برابر کره‌جنوبي مانع صعود تيم ملي به جام جهاني شد.

عدم صعود تيم ملي به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي و ادامه حضور افشين قطبي در تيم ملي، خداحافظي کريمي از فوتبال را در پي داشت. او نيز مانند مهدوي‌کيا و هاشميان از تيم ملي خداحافظي کرد تا تيم ملي در جام ملت‌هاي 2011 قطر بدون ستاره‌هايش حاضر شود. پس از قطبي، کارلوس کي‌روش هدايت تيم ملي را به عهده گرفت و اين مسئله بازگشت شماره 8 به تيم ملي را به همراه داشت. کريمي يکي از ارکان اصلي تيم کي‌روش بود و سرمربي پرتغالي تيم ملي اعتماد زيادي به اين بازيکن داشت، اما در ادامه و خداحافظي لفظي او در بازي پرسپوليس و سپاهان، باعث شد کي‌روش ديگر کريمي را به تيم ملي دعوت نکند. در حالي که کريمي اميد زيادي داشت تا با تيم ملي در جام جهاني 2014 حضور داشته باشد، اما اين اتفاق رخ نداد تا او يکي از غايبان بزرگ ايران در جام جهاني لقب بگيرد.

کريمي در حالي به اين شکل پرونده فوتبال ملي‌اش از سال‌هاي 77 تا 92 بسته شد که 127 بازي ملي در کارنامه داشت و موفق شد با اين تعداد بازي ملي 38 گل به ثمر برساند. او در حالي که بارها اعلام کرده بود قصد دارد با پيراهن پرسپوليس از فوتبال خداحافظي کند، اما در سن 36 سالگي و بدون انجام بازي خداحافظي کفش‌هايش را آويخت تا با بازيکن تکنيکي فوتبال کشورمان در مستطيل سبز، با تمام افتخاراتش خداحافظي کنيم.

افتخارات

افتخارات باشگاهي:

قهرماني در ليگ آزادگان (2 بار) 78-77 و 79-78 همراه با پرسپوليس

نايب قهرماني در ليگ آزادگان (يک بار) 80-79 همراه با پرسپوليس

سومي در جام باشگاه‌هاي آسيا (2 بار) 79-78 و 80-79 همراه با پرسپوليس

قهرماني در جام حذفي فوتبال امارات (2 بار) 2002-2001 و 2004-2003 همراه با الاهلي

نايب قهرماني در ليگ برتر امارات (يک بار) 2004-2004 همراه با الاهلي

قهرماني در بوندسليگاي آلمان (يک بار) 2006-2005 همراه با بايرن مونيخ

قهرماني در جام حذفي آلمان (2 بار) 2006-2005 و 2011--2010 همراه با بيرن مونيخ و شالکه 04

قهرماني در جام حذفي فوتبال ايران (يک بار) 1392 همراه با تراکتورسازي

افتخارات ملي:

قهرماني در بازي‌هاي آسيايي (2 بار) 1998 و 2002

قهرماني در رقابت‌هاي غرب آسيا (2 بار) 2000 و 2004

قهرماني جام بين قاره‌اي آسيا-اقيانوسيه (يک بار) 2003

سومي در جام ملت‌هاي آسيا (يک بار) 2004

افتخارات فردي:

انتخاب به عنوان بازيکن سال فوتبال آسيا (يک بار) 2004

دومين بازيکن برتر سال فوتبال آسيا و عضويت در تيم منتخب آسيا (يک بار) 2012

آقاي گل جام ملت‌هاي آسيا (يک بار) 2004

عضو تيم منتخب جام ملت‌هاي آسيا (يک بار) 2004

آقاي گل ليگ برتر فوتبال امارات (يک بار) 2004-2003منبع:http://www.varzesh3.com
   [HR]
با فوتبالش زندگی کردم خیلی دوست داشتنی بود!
Yesterday is past, it is history.Tomorrow is future, it is a mystery today is present, it is a gift
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: علي کريمي از فوتبال خداحافظي کرد

پست توسط Solver »

شماره 8 تيم ملي که پس از درخشش در تيم ملي با پيشنهادهايي از لاليگا، بوندسليگا، سري A و تيم‌هاي مطرحي چون رئال مادريد، رم و يوونتوس روبرو شده بود، به پرافتخارترين تيم آلماني پيوست و شماره 8 بايرن مونيخ را به تن کرد. در حالي که سردبير روزنامه کيکر آلمان گفته بود وي برف مونيخ را نمي‌بيند اما دو سال حضور کريمي -84 تا 86- در بايرن مونيخ که يک نزديک يک سال آن با مصدوميت سپري شد براي کريمي 42 بازي، 4 گل و قهرماني در بوندسليگا و جام حذفي آلمان در فصل 2006-2005 را به همراه داشت.


شخصا به بازی علی کریمی علاقه مند بودم، اما قلو هایی شده است ... علی کریمی از 42 بازی که اسمش تو تیم بایرمونیخ بود جمعا چند دقیقه برای بایر مونیخ بازی کرد؟ یا جمعا چند دقیقه برای شالکه بازی کرد؟

همینطور در باب پیشنهادات اروپایی یک ذره جو گیرانه فهرست شده ... حداقل یوونتوس و رئال را که قطعا پیشنهادی ندادن چون معمولا اخبار این دو تیم را دنبال می کنم و خیلی بعید است برای من که فوتبالی هستم، تیم محبوبم (یووه) به بازیکن محبوب هم وطنم پیشنهادی داده باشد و مثلا من که اخبار دو طرف را دنبال می کردم برخورد نکرده باشم.

البته داخلی چرا، روزنامه های داخلی که همین الان برا هر بازیکنی که بخواهند از این خبر سازی ها می کنند، اما واقعیت ها را میشه از کانون هواداران باشگاه های بزرگ دنیا جویا بود.

به هر حال به نظر من علی کریمی هم مثل اکثر ما ایرانی ها از توانمندی هاش اصلا در حد قابل قبول استفاده نکرد. شاید در کل دوره بازیش همان 2003 - 2004 بود که در حد خودش بود و از توانمندی هاش بهره ای برد، باقی اوقات درگیر مسائل دیگه بود.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 42
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 1 اردیبهشت 1392, 7:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 132 بار

Re: علي کريمي از فوتبال خداحافظي کرد

پست توسط مرتضی پور »

شخصا به بازی علی کریمی علاقه مند بودم، اما قلو هایی شده است ... علی کریمی از 42 بازی که اسمش تو تیم بایرمونیخ بود جمعا چند دقیقه برای بایر مونیخ بازی کرد؟ یا جمعا چند دقیقه برای شالکه بازی کرد؟

اکثر بازیهای بایرن مونیخ را از اول بوده و غالبا دقیقه ی 60 تعویض میشد
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”