كاويانپور: دوپينگ توطئه باشگاه كايسرى بود

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

كاويانپور: دوپينگ توطئه باشگاه كايسرى بود

پست توسط Leila »

از آن زمان كه با پيراهن سرخ پرسپوليس دروازه الهلال را با ضربه اى سهمگين باز كرد و صحنه گلى كه زد روى تيتراژ برنامه جنگ فوتبال آسيا رفت، تاكنون روزهاى زيادى گذشته.
به نوشته ايران ورزشي يك سال اخير براى حامد كاويانپور طور ديگرى سپرى شده و حالا او با جريان اتهام دوپينگ در تيم كايسرى اسپور تركيه روبرو شده است.
روزى بود كه مى شد به فوتبال سربالا، تكضرب و پرقدرت حامد كاويانپور دل خوش كرد اما وقتى آن كشمكش ها با آرى هان و جدايى از پرسپوليس به وجود آمد، رفتن او به تركيه نمى توانست شروع يك حركت جدى و پويا تلقى شود. سناريوى نافرجام بازيكنانى مثل رضا شاهرودى، سهراب بختيارى زاده و... كه به تركيه رفته و ناموفق برگشته بودند اين بار براى كاويانپور اجرا شد و بعد از حضور ۳-۲ ماهه وى در تيم تركيه اى با خبر دوپينگى بودن وى همه چيز طور ديگرى پيش رفت. خود حامد اعتقاد دارد برايش پاپوش دوخته اند و براى اينكه نمى خواستند مبلغ قراردادش را كامل پرداخت كنند، با زدن اين اتهام و توطئه عليه او قصد كنار گذاشتنش را داشته اند.
دفاعيات كاويانپور در خصوص اتهام دوپينگش را در ادامه بخوانيد:

مدت هاست كه سكوت كرده اى و همين مسأله شايعات زيادى را پيرامون شما به وجود آورده است، علت اين سكوت چيست؟
<سكوتم دليل داشت. انعكاس بد و غيرمنطقى اتفاقى كه براى من در تركيه افتاده است، باعث شد ديگر راجع به اين موضوع با هيچ رسانه اى صحبت نكنم. متأسفانه اين مسأله چه در تركيه و چه در ايران به شكل بسيار بدى بازتاب پيدا كرد. اكنون كه با تمركز به روى اين مسأله به نتايج مثبتى دست يافته ام، همه چيز را خواهم گفت.

ما منتظريم كه همه چيز را از زبان خودت بشنويم، از ابتداى ماجرا.
<قبل از بازى با آلكمار هلند از ما آزمايش دوپينگ گرفته بودند. بعد از اين ديدار كه به هلند برگشته بوديم، در تاريخ ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهريور) بود كه آقاى سليمان، سرپرست باشگاه كايسرى به من اطلاع داد كه مشكلى در نمونه آزمايش من به وجود آمده و از من خواستند تا همراه با مترجم خود نزد آنها بروم. دست بر قضا مترجم من هم مسافرت بود. در همين حين بود كه يك sms از ايران برايم رسيد كه طى آن يكى از دوستان به من اطلاع داد كه كانال D تركيه اعلام كرده است كه من دوپينگ كرده ام و شش ماه هم محروم شده ام. اين در حالى بود كه هنوز يك ساعت هم از تماس سرپرست كايسرى با من نگذشته بود.

اين آغاز انتشار اخبار در مورد دوپينگ شما بود؟
<بله، اين خبر سريعاً در همه جا پخش شد و متأسفانه در مطبوعات خودمان به آن دامن هم زده شد. البته من بدون توجه به اين اخبار و شايعات، سخت پيگير كار شدم و سريعاً با ايران و آقاى دكتر شريف تماس گرفتم و ماجرا را به ايشان گفتم. ايشان هم پس از شنيدن اظهارات بنده گفتند كه باشگاه كايسرى بايد طى يك نامه رسمى به تو اطلاع مى دادند و كار آنها غيرقانونى بوده. در واقع بايد نامه اى مبنى بر مثبت بودن آزمايش دوپينگ من از فدراسيون تركيه به باشگاه كايسرى مى رسيد و آنها همان نامه را به من ابلاغ مى كردند.

بالاخره نامه رسمى فدراسيون را به شما دادند يا نه؟
<براى گرفتن نامه از طريق آقاى دكتر شريف با يك وكيل هماهنگ شديم و ايشان فرداى ماجرا خودش را به تركيه رساند. به اتفاق ايشان به باشگاه كايسرى رفتيم و از آنها نامه رسمى فدراسيون تركيه را درخواست كرديم. آنها با ديدن وكيل ايرانى تعجب كردند. توقع نداشتند من به اين سرعت پيگير اين مسأله بشوم. به ما گفتند كه نامه فدراسيون هنوز به دست شان نرسيده و به محض دريافت نامه به ما اطلاع خواهند داد.

شنيديم كه بعد از آن از حضور شما در تمرينات تيم هم جلوگيرى شد.
<بله، آنها به من اطلاع دادند كه به خاطر جو بدى كه از انعكاس اين خبر به وجود آمده، در تمرينات تيم شركت نكنم. كايسرى شهر كوچكى در تركيه بود و اين خبر به سرعت در ميان طرفداران اين تيم پيچيده بود. البته اين موج را خود مسؤولان كايسرى عليه من راه انداخته بودند. اصلاً فكر مى كنم همه اين ماجرا توطئه باشگاه كايسرى بوده است.

چند روز بعد از اين ماجرا در تركيه مانديد؟
<آنها مى خواستند ما هر چه زودتر تركيه را ترك كنيم و ما هم از رفتار آنها متوجه شديم كه توطئه اى در كار است. به همين دليل هر روز پيگير قضيه مى شديم تا بتوانيم به نتيجه اى دست پيدا كنيم. آنها هم بالاخره در تاريخ ۲۷ سپتامبر با ما جلسه اى گذاشتند. جالب اينجا بود كه بعد از ،۴ ۵ روز طفره رفتن به ما گفتند كه جواب نمونه A هنوز نرسيده و هر موقع كه رسيد، به ما اطلاع خواهند داد.

ظاهراً بعد از اين جلسه به ايران بازگشتيد. حدوداً ۶ ماه، درست است؟
<بله، ما ۲۸ سپتامبر به ايران برگشتيم و با ارسال فكسى كه رسيد، آن را هم دريافت كرديم. به آنها اطلاع داديم كه اعتراض مان به رأى صادره را آماده كرده ايم و اگر مسأله خاصى در اين مدت روى داد، سريعاً به ما اطلاع دهند.

اما قبل از اينكه به شما اطلاع دهند، دوباره خبر جديدى از محروميت ۲ ساله شما را شنيديم.
<بله، در حالى كه ما منتظر تماس از طرف باشگاه كايسرى بوديم، متوجه ارسال خبرى روى سايت فدراسيون فوتبال تركيه مبنى بر اعلام حكم قطعى محروميت من به مدت ۲ سال شديم. سريعاً با باشگاه كايسرى تماس گرفتيم تا از ماجرا باخبر شويم. آنها خبر را تكذيب كردند و به ما گفتند چنين حكمى صحت ندارد.
به خاطر اينكه تاكنون از آنها حسن نيتى نديده بوديم، به جواب آنها بسنده نكرديم و از طريق سايت اخلاص در ايران پيگير اين مسأله شديم و متوجه شديم كه جواب نمونه A رسيده است و ما يك هفته از تاريخ رسيدن نمونه فرصت داشتيم كه به اين رأى اعتراض كنيم. دو روز هم بيشتر فرصت نداشتيم.

يعنى باشگاه كايسرى باز هم به شما اطلاع نداده بود؟
<آنها مى خواستند بعد از گذشت زمانى كه ما مى توانستيم به رأى صادره اعتراض كنيم، ما را با خبر كنند كه در اين صورت هم كار از كار گذشته بود. زيرا اگر ما در آن مدت اعتراض نمى كرديم، به منزله قبول رأى آنها بود.

از اين مرحله بود كه يك وكيل بين المللى را وارد ماجرا كرديد، درست است؟
<بله، وكيلى به نام اريك را استخدام كرديم كه از وكلاى رسمى فيفاست. ايشان در قضيه دوپينگ مارادونا، وكيل دومش بوده و آدم شناخته شده اى است. با هماهنگى ايشان و همان وكيل خودم اعتراضى را آماده كرديم و به فيفا فرستاديم.

عكس العمل مسؤولان كايسرى بعد از در اختيار گرفتن اريك چه بود؟
<كاملاً غافلگير شده بودند. وقتى فهميدند كه يك وكيل استخدام كرده ام، سريعاً از طريق مهمت كه رابط قرار من با باشگاه كايسرى بود، با من تماس گرفتند. او هم به من پيشنهاد داد كه در صورت چشم پوشى از مبلغ قراردادم، آنها حاضرند كه محروميت من را به سه يا شش ماه كاهش دهند! من هم در پاسخ آنها گفتم راه بهترى از پيشنهادشان را پيدا كرده ام و تا آخر هم قضيه را پيگيرى خواهم كرد.

جواب نامه تان از تركيه كى به دست تان رسيد؟
<دوشنبه هفته قبل بود كه فدراسيون تركيه جواب نامه را به فدراسيون فوتبال خودمان ارسال كرد و ما هم با دريافت نامه از فدراسيون درخواست تجديد نظر را همراه با مبلغ ۸۰ يورو به فدراسيون تركيه ارسال كرديم كه احتمالاً اواسط اين هفته تاريخ دادگاه تجديدنظرمان تعيين مى شود.

پس هنوز هيچ چيزى در مورد دوپينگ شما قطعى نشده است؟
<دقيقاً. اريك به من گفت كه چون تمام مسائل تغذيه و مصرف داروهاى بازيكنان كايسرى تحت نظر پزشك بوده است، از مسأله دوپينگ به صورت اقدام شخصى مبرا مى باشم. آنها در واقع مى خواهند با استناد به قانون VADA من را دو سال محروم كنند تا از پرداختن باقيمانده مبلغ قراردادم طفره بروند. آنها در رأى صادره خود پزشك تيم را از هرگونه اتهامى مبرا دانسته اند و من را مقصر اصلى معرفى كرده اند.

قانون محروميت فيفا با وادا تفاوت دارد؟
<بله، طبق قانون وادا براى بار اول ۲ سال محروميت و براى بار دوم ورزشكار مادام العمر محروم مى شود. ولى طبق قانون فيفا براى بار اول شش ماه و براى بار دوم دو سال و براى بار سوم محروميت مادام العمر در نظر گرفته مى شود.

با استخدام يك وكيل ايرانى و يك وكيل امريكايى، متحمل هزينه سنگينى شده ايد.
<باور كنيد در اين ميان آن چيزى كه برايم مهم است، دفاع از حيثيت فوتبال كشورم است. هزينه اى كه در اين ميان متحمل خواهم شد، حتى بيشتر از مبلغ دريافتى ام از باشگاه كايسرى است اما چون مسأله حيثيتى شده است، مبلغ آن نيز برايم مهم نيست.

از چه نظر معتقدى كه اين مسأله حيثيتى شده است؟
<در مدتى كه در تركيه حضور داشتم، متوجه شدم كه نسبت به فوتبال ايران نگاه تحقيرآميزى دارند. آنها به من گفتند كه سال هاست فدراسيون فوتبال شما درخواست يك بازى دوستانه با تيم ملى تركيه را دارد ولى هنوز به آن درجه اى نرسيده ايد كه ما بخواهيم مبادرت به انجام ديدار دوستانه با شما كنيم!
در طول برگزارى جام جهانى هم دايم مى گفتند تيم شما در حد اين تورنمنت نيست و كلاً خود را برتر از ما مى دانند. قبلاً هم در برخوردهاى اينچنينى با بازيكنان ايران، سابقه دارند. محمد مؤمنى، سهراب بختيارى زاده و رضا شاهرودى هم در دريافت مبلغ قراردادشان با باشگاه هاى ترك دچار مشكل شدند.

آينده فوتبال خودت را چگونه مى بينى؟
<در حال حاضر دفاع از حق و حيثيت فوتبال كشورم مهمتر از آينده فوتبال خودم است. تمام فكر و ذكرم اين است كه به آنها ايران و ايرانى را به شكل واقعى خود بشناسانم.

تصویر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”