نامزدهای رقابت برای رياست فدراسيون فوتبال

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

نامزدهای رقابت برای رياست فدراسيون فوتبال

پست توسط DJ.HAMED »

با اعلام 18 بهمن برای جمع بندی اساسنامه جدید فوتبال ایران و تصویب آن که برگزاری مجمع و رای گیری برای انتخاب رئیس جدید فدراسیون را در پی دارد، چهره های مختلفی برای حضور در این عرصه اعلام آمادگی های خود را ضمنی و قطعی اعلام کرده اند.

به گزارش خبرنگار «بازتاب ورزشی»، در این میان نکته بسیار مهم توانایی های مدیریتی و گذشته این افراد است که باید به عنوان یک وظیفه اخلاقی و حرفه ای مورد توجه رای دهندگان مجمع آینده فوتبال ایران قرار بگیرد.

متاسفانه در سال های اخیر هر بار که موقع انتخابات فدراسیون های ورزشی می شود، هر کس به شیوه ای از کاندید خود حمایت می کند و بازهم در این رای گیری مهم برای فوتبال کشور برخی به دنبال حساب و کتاب های فردای انتخاب چهره های مورد نظر خودشان هستند و کاری به کار عاقبت فوتبال کشور ندارند.

وقتی هم چهره مورد نظر از زیر آنچه می بایست انجام بدهد شانه خالی می کند، آن وقت نوبت انتقاد و تخریب و حرف های آن چنانی می رسد که دل سنگ را کباب می کند، چه رسد به مخاطب عادی رسانه های ورزشی را!

اما حالا تا زمان باقی مانده تا رای گیری مجمع فوتبال کشور که به احتمال زیاد در روزهای آخر سال 85 است، دو گروه وارد این معرکه شده اند.

الف. کسانی که سابقه مدیریتی کلان نداشته و در مقیاس باشگاهی توانسته اند چند سالی مدیریت ورزشی کنند.

ب. کسانی که سابقه مدیریت کلان داشته و پس از ورود به مشاغل خودشان چهره ورزشی گرفته اند و تا قبل از آن سابقه ورزشی نداشته اند.

بی شک کفه ترازو برای کسانی که در گروه ب قرار دارند، سنگین تر از گروه الف است و به همین منظور احتمالا رقابت میان دسته دوم شدیدتر از دسته اول خواهد بود.

در گروه الف می توان به دو مدیرعامل سابق از یک باشگاه اشاره کرد که در واقع نقش کارد و پنیر را با هم بازی می کردند. این دو نامزد با حمایت دو چهره قدیمی سیاسی قصد دارند برای رسیدن به کرسی ریاست فدراسیون فوتبال اقدام کنند. چهره قدیمی تر به احتمال زیاد از سوی اتحادیه فوتبال ایران مورد حمایت قرار می گیرد تا بتواند میان اعضای مجمع از اکثریت قابل توجهی برخوردار باشد.

اما منابع موثق تاکید دارند، نفر دوم که تجربه کمتری در دوران مدیریت خودش داشته، به رغم استفاده از حمایت یک چهره سیاسی، مورد توجه سازمان تربیت بدنی قرار گرفته و به عنوان نماینده در سایه و گزینه این سازمان وارد رقابت انتخابات فدراسیون فوتبال خواهد شد.

این نفر که در سری دوم مدیریت باشگاهی خودش خیلی سریع کنار رفت، حالا برای حضور در کرسی مهمتری برنامه ریزی کرده و بعید نیست با همان گروه مدیران باشگاهی بخواهد فوتبال ملی را اداره کند!نکته جالب در مورد این کاندید، خرد جمعی و انتخاب مناسب و حرفه ای برای فوتبال است که در حال شکل گیری از سوی سازمان تربیت بدنی است!

در این گروه دو چهره از فوتبال شهرستان هم به خلاف انتخابات های دیگر فدراسیون حضور دارند. که یکی از حمایت تیم های نظامی برخوردار است و دیگری از حمایت تیم های صنعتی.

هر دو با تجربه حضور در هیات مدیره فدراسیون و همچنین مدیرعاملی باشگاه های شهرستانی با شعار مدیریت کارآمد قصد ورود به عرصه مدیریت فوتبال ملی ایران را دارند. باید نشست و ادامه این تلاش این گروه را برای رسیدن به کرسی ریاست فدراسیون فوتبال دید.

اما در گروه ب که همان مدیران سیاسی ورزشی شده هستند، بالاترین فشارها در حال شکل گیری است و حتی برخی چهره های این دسته در تلاش برای بیرون کردن رقبا با روش های مدرن و بدون دردسر هستند.

مدیریت اجرایی فدراسیون فوتبال برنامه ریز اول حضور در انتخابات از این گروه است. آنها با استفاده از قدرت ارتباطی و مالی با منابع مختلف قصد دارند، با تجهیز فدراسیون به ابزار مالی و ارتباطی در فوتبال جهان انتخابات رای بیاورند.

البته فضای خوبی که در اختیار این چهره است، با تلاش رقبا بیشتر به نتیجه عکس رسیده تا مناسب، ولی باید به تجربه زیاد وی در فوتبال کشور اشاره کرد که برخی رویدادها را به نتیجه بسیار مناسب می رساند.

در کنار این چهره، یکی از مدیران سابق فوتبال کشور که در قامت قبای هیات رئیسه انتقالی فیفا دوباره به فوتبال بازگشته، در تلاش است با استفاده از فضای مونوپل شده حال حاضر به جلب توجه و همراه کردن افکار عمومی و رسانه ها بپردازد.

نکته جالبی که این چهره دارد، سابقه خوب استفاده از مشاوران ورزشی! و همچنین برخورد شکننده دادکان با خبرنگاران است که موجب شده وی اکنون در میان سایر رقبا از حمایت بیشتر مطبوعات و حتی رسانه های مختلف برخوردار باشد.

عاملی که در روزهای آخر به خوبی نقش خودش را ایفا می کند، مگر اینکه بلایی که در حال حاضر به کاندید اجرایی فوتبال ایران نازل می شود، برای وی هم اتفاق بیافتد. اما در این میان یک چهره دیگر هم برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال اعلام حضور کرده است که همه کاندیداهای برشمرده دل خوشی از حضور وی ندارند.

این ناخوشی از حضور وی بیشتر به خاطر برش اجتماعی و اعتماد عمومی است که او در طی مدیریت های مختلفی به وجود آورده و همین عامل موجب شده که چهره او در طول مدت حضورش در سازمان تربیت بدنی به خاطر روابط سالم و هماهنگی با خلق و خوی مردم از حمایت چهره های مختلف ورزشی و اعتماد عمومی مردم سود ببرد.

شاید این انتخابات فدراسیون فوتبال برای خیلی ها ساده به نظر برسد، اما وقتی به میهمانی های دوستانه و پیشنهادهای انحرافی برای برخی چهره های بالا می رسیم، متوجه می شویم که این رقابت بسیار درگیرتر و حساس تر از گذشته بوده و همه رقبا در حال دست و پا کردن موقعیتی برای طرف مقابل هستند که حضور در فدراسیون فوتبال را از اولویت های کاری وی خارج کنند.

باید انتظار کشید و دید چه برنامه ریزی برای فوتبال کشور در حال تکوین است، اما آنچه مهم است تا همین دو هفته پیش که هیات رئیسه انتقالی چهار اسب می تاخت، تصور زیادی داشتند که برنده یکه تاز انتخابات بوده و سازمان تربیت بدنی در موضع انفعالی یا پذیرش مشروط قرار دارد.

اما حالا با حضور چهره های برشمرده این چهره هم خطر رقبای جدی را احساس کرده و اگر در روزهای آینده شنیدید که میان چهره های مختلف ائتلاف شکل گرفت یا برخی چهره ها با یکدیگر کنار آمدند اصلا تعجب نکنید.

بی شک نبود یک موازنه قوا موجب شده که هر چهره ای از اندک میزان رای و شانس برای کسب موفقیت برخوردار باشد و این یعنی سهم مساوی میان همه گروه ها!
:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”