قهرمانی در عصر تنهايی پهلوانان

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

قهرمانی در عصر تنهايی پهلوانان

پست توسط DJ.HAMED »

۳۹ سال از روز دردناکی که مردم ایران در عصر تنهایی پهلوانان خود، تختي مردمی‌ترین چهره ورزش خود را از دست دادند مي‌گذرد. پهلواني که مردانگی خودش را به تیغ و زر نفروخت و در فاجعه زلزله بويين‌زهرا نام خود را در تاريخ قلب ملت ايران ثبت کرد.

جهان پهلوان تختي در روز پنجم شهريور ماه سال 1309 خورشيدي در خانواده‌اي متوسط در محله خاني آباد تهران متولد شد. پدرش به سبب اعتقادات مذهبي و ارادت به امام هشتم، نام غلامرضا را براي وي برگزيد. دو پسر و دو دختر ديگر وي از غلامرضا بزرگتر بودند.

شادروان تختي به لحاظ مشکلات خانوادگي فقط 9 سال در دبستان و دبيرستان منوچهري خاني آباد درس خواند و در سال 1329 به سبب علاقه به کشتي و ورزش باستاني به باشگاه پولاد رفت.

تختي در دوران زندگي ورزشي اش رکورددار شرکت در المپيک‌ها و کسب بيشترين مدال از اين آوردگاه مهم جهاني بود. در ۴ دوره المپيک حضور داشت و در آن يک طلا، دو نقره و يک عنوان چهارم به دست آورد که در کشي ايران اين امر اتفاق نادري است.

جهان پهلوان علاوه بر قهرماني، به لحاظ منش و رفتار انساني و سجاياي اخلاقي پسنديده و جوانمردي و نوع دوستي شهره خاص و عام بوده است.

او زندگي خود را وقف مردم کرده بود. شادروان تختي در ورزش باستاني و کشتي پهلواني نيز داراي تبحر و مهارت بود، چنان که ۳ بار پهلوان ايران شد و هر بار کشتي گيران نامداري را مغلوب کرد.

وي ۴ ماه پس از بازگشت از آخرين سفر خود (توليدو 1966) در آبان ماه سال 1345 زندگي مشترک خود را با همسرش آغاز کرد؛ که حاصل آن تولد بابک در سال 1346 بود و سرانجام پس از گذشت ۴ ماه از تولد فرزندش خبر عجيب درگذشت جهان پهلوان نه تنها همه ايران را بلکه، حتي دوستان و رقباي قديم وي را هم در اندوهي بزرگ و بهتي شگفت انگيز فرو برد.

گرچه هنوز هم بسياري تلاش مي‌کنند، مرگ مشکوک وي را به دنبال مشکلات روحي و خودکشي اعلام متصور شود، ولي بي شک پهلواني که در روزهاي خوش و سخت زندگي عيار و گوهر وجودي خود را نشان داده بود، نمي‌توانست با آن اعتقادات معنوي به دنبال ماجراجويي و خودکشي باشد.

امروز هم در عصر ستارگان بي‌مايه و تازه به دوران رسيده‌هاي گذار اقتصادي، نام تختي همچون نام پورياي ولي، در ذهن زن و مرد ايراني مي‌درخشد و هنوز مي‌توان در نگاه نافذ بابک يا چشمان روشن غلامرضاي کوچک، اشاره‌هايي از وجود جهان پهلوان افسانه‌اي که دوست داشتند، ساکت شود و هنوز دوست دارند ساکت بماند، ديده مي‌شود!

پهلوان معنويت، عشق به اهل‌بيت، جوانمردي و انسانيت را براي نسلي آزاده که سال‌ها پس از مرگ او متولد شدند، به يادگار گذاشت تا کساني که توانايي ديدن روح بلند او را نداشتند، نتوانند اخلاص او را هم در لا‌به‌لاي کتاب‌هاي دود گرفته و افکار پوسيده مخفي کنند.

وي در دوران ورزشي خود به اين افتخارات دست يافت:

بازيهاي المپيک:
52 هلسينکي: مدال نقره (79 کيلو گرم)
56 ملبورن: مدال طلا (87 کيلو گرم)
60 رم: مدال نقره (87 کيلو گرم)
64 توکيو: چهارم (97 کيلو گرم)

قهرماني جهان:
51 هلسينکي: مدال نقره (79 کيلو گرم)
54 توکيو: نفر پنجم (87 کيلو گرم)
61 يوکوهاما: مدال طلا (87 کيلو گرم)
62 توليدو: مدال نقره (97 کيلو گرم)

بازي‌هاي آسيايي:
58 توکيو: مدال طلا (87 کيلو گرم)

جمع مدال هاي غلامرضا تختي: 8 (4 طلا، 4 نقره)
:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”