عكس‌ يوردانوف روي كتاب‌هايم بود!

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

عكس‌ يوردانوف روي كتاب‌هايم بود!

پست توسط DANG3R »

فدراسيون كشتي بلغارستان گفت و گويي با غلامرضا محمدي دارنده چهار مدال نقره و برنز كشتي آزاد جهان و مربي فعلي تيم ملي ايران انجام داده است. محمدي دو بار در فينال مسابقات جهاني 1993 و 1995 با والنتين يوردانوف نابعه‌ي كشتي بلغارستان و رييس فعلي فدراسيون اين كشور رو در رو شده است كه در هر بار صاحب مدال نقره شد. متن اين گفت و گو در ادامه آمده است:

- چرا كشتي در ايران محبوب است؟
كشتي در فرهنگ مردم ايران است. تمام مردم ايران‏ پير و جوان كشتي را دوست دارند. كشتي ايران غلامرضا تختي را دارد كه يك قهرمان در ورزش و اخلاق است. مردم همواره او را به ياد دارند. همچنين بيشتر مدال‌هاي ايران در المپيك به كشتي تعلق دارد.

- كشتي چه چيزي در زندگي به شما آموخت؟
كشتي به من درس استقامت داد. من سختي‌هاي زيادي را در كشتي تحمل كردم كه به واسطه آن تحمل‌ها مي‌توانم در زندگي‌ام مشكلات بزرگ را حل كنم. اگرچه به آن چيزي كه حقم بود، در كشتي نرسيدم.

- چرا به سمت مربيگري آمديد؟
پس از دوران قهرماني، كشتي‌گير احساس خلا مي‌كند. بهترين چيز براي رفع اين خلا مربيگري است. در خودم فاكتورهاي مربيگري را ديدم و دوست دارم تجربياتم را به جوانان آموزش دهم. من بيست سال با كشتي بوده‌ام و نمي‌توانستم از آن دور شوم. همچنين بهترين چيز براي يك مربي تماشاي قهرماني شاگردش است.

- توجه به جوانان در كشتي ايران چگونه است؟
جوانان حلقه بسيار مهمي از زنجيره كشتي هستند. در سال‌هاي اخير فاصله‌اي بين جوانان و بزرگسالان افتاد اما، در سالهاي اخير اين فاصله برطرف شده است. زماني كه به جوانان توجه شود، روزهاي خوبي خواهيم داشت و در حال حاضر مربيان خوبي در اين رده فعاليت مي‌كنند.

- كشتي ايران اسپانسر دارد؟
كشتي ايران اسپانسر خاصي ندارد. دستگاه ورزش بودجه كشتي را فراهم مي‌كند. البته قهرمانان و مدال‌آوران حقوق و مزايايي را دريافت مي‌كنند. همچنين منبع درآمد بسياري از كشتي‌گيران از مسابقات ليگ است كه كشتي‌گيران سطح بالا در هر فصل 25 تا 30 هزار دلار مي‌گيرند.

- جلسه تمريني تمرينات تيمي‌ ملي ايران چگونه است؟
تمرينات به عوامل مختلفي بستگي دارند اما، زماني كه كشتي‌گيران در فشار هستند، معمولا 10 جلسه تمرين در هفته انجام مي‌دهند.

- چرا كشتي روسيه برتر از ساير كشورهاست؟
روسيه سيستم بسيار خوبي در كشتي دارد و به استعدادها توجه مي‌كنند، آنها سبك خاص خود را در كشتي دارند. ايران و روسيه در كشتي مانند برزيل در فوتبال هستند.

- چرا در سال 2005 كشتي ايران افت كرد؛ اما، پس از آن در جهاني 2006 نتيجه خوبي گرفت؟
ايران قهرماناني نظير خادم، دبير، حاج‌كناري، طلايي و … داشت كه بازنشست شدند و پس از آن نسل جديدي در كشتي ايران بوجود آمد. در بوداپست شش تغيير نسبت به المپيك آتن داشتيم. براي داشتن تيم جديد بايد هزينه داد كه در جهاني 2005 اين اتفاق افتاد اما، در حال حاضر تيم خوبي داريم.

- قوانين جديد را چگونه مي‌بينيد؟
در قوانين جديد هميشه كشتي‌گير بهتر برنده نيست و ممكن است يك كشتي‌گير 30 درصدي با استفاده از كلينچ يك كشتي‌گير 70 درصدي را شكست دهد. به عقيده من دو دقيقه زمان كافي براي مبارزه نيست و در قانون جديد شانس بيشتر به كشتي‌گيران كمك مي‌كند.

- چه خاطره‌اي از كشتي گرفتن با والنتين يوردانوف داريد؟
بهترين خاطرات من كشتي با يوردانوف است. او 12 مدال جهاني داشت و در دنياي كشتي يك نابغه بود. زماني كه من مدرسه مي‌رفتم عكس‌هاي يوردانوف را بر روي كتاب‌هايم مي‌چسباندم و فكر نمي‌كردم روزي با او مبارزه كنم. البته من با نهايت قدرتم كشتي گرفتم و فينال ما در تورنتو بسيار نزديك بود؛ اما، برخي مسائل من را از مدال طلا دور كرد. يوردانوف مي‌تواند الگوي خوبي براي جوانان كشتي بلغارستان باشد.

- آخرين سوال، كشتي بلغارستان را در چه وضعيتي مي‌بينيد و نظر شما در خصوص وليكوف وگانف چيست ؟
كشتي بلغارستان در گذشته بسيار خوب بود؛ اما، در سال‌هاي اخير افت داشته است. بعضي قهرمانان نظير بارزاكوف و پاسلار در انتهاي دوران كشتي خود هستند و فكر مي‌كنم با نفراتي مثل وليكوف يا گانف كه توانست سايتي‌اف را شكست دهد‏ دوباره كشتي بلغارستان مي‌تواند به آن دوران بازگردد.كشتي كشور شما شناخته شده است و زماني كه نام يك كشتي‌گير بلغاري شنيده مي‌شود، همه مي‌دانند كه بايد مقابل يك حريف خوب قرار گيرند.

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”