دوشنبه ها با نود...

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

دوشنبه ها با نود...

پست توسط Leila »

شنيده ها حاکي از آن است شورای هماهنگی ورزش صدا و سیما در چند روز آینده قراراست نشستی داشته باشد تا نقد کند، نقادانه ترین برنامه ورزشی سیمای ما را. در نگاه اول با توجه به اتفاقات و حواشی زیادی که این روزها برنامه نود و مجری بی بدیلش به دیدگان عام گذاشته اند ( تاکید می کنیم: مولدین کسان دیگر بوده اند) ذهن شنوده خبر به آنجا می گراید که قرار است تیزی این شمشیر منتقد، کند تر شود! در نگاه های بعدی به آنجا می رسیم که چنین نقدی سازنده و ایده آل است البته در مورد این موضوع که چنین نشستی چه نتایجی را در برخوهد داشت چندان عجله نکنید
چون در هفته های آتی( هر شب دوشنبه ) متوجه تغییرات نود خواهید شد. اگر دیدید که مجری برنامه حق سوال پیچ کردن مسولان را نداشت و یا اگر احیانآ جراتش بیشتر از قبل شد همه و همه حاکی از آن است که در جلسه مذکور چه "ارمغانی" به بار آمده است.

چندي پيش سايت پارس فوتبال مطلبي زيبا درباره برنامه نود نوشت که در ادامه مي خوانيم: به طور قطع برنامه نود یکی از پرطرفدارترین و موثر ترین برنامه های ورزشی سیما بوده است(طبق امار موجود) که با خوش فکری و سلیقه منحصر به فرد عادل و حمایتهای به جا مسولین مربوطه پدید آمد. برنامه ای که روز به روز شاهد شکوفائی و پر بار تر شدنش بودیم با اینکه مثل هر فرایند دیگری خالی از عیب و ایراد نبوده و نخواهد بود.

نود در نزد اذهان عمومی نمره قبولی گرفت و معتبر ترین دلیل این ادعا همین بینندگان بی شمارش هستند. مگر می شود کسی برنامه ای را نپسندد اما تا نیمه های شب هر دوشنبه شب ،میهمان همیشگیش باشد؟ نقدی که عادل در برنامه خویش در پیش گرفته است کمتر در فوتبال و کلآ ورزش ما سابقه دارد . شما کجا به یاد دارید که تا 10 سال قبل یک داور را اینچنین نقد کنند؟ کاری به غیر فوتبالی ها نداریم اما همان کسانی که به فوتبال اعتیاد دارند به غیر از برنامه نود در کدامین بخش سیما می توانستند گل ها و های لایتهای بازی های لیگ را به همراه نکات داوریش ببینند؟

بله همین مختصات منحصر به فرد است که نود را از بین تمامی برنامه های ورزشی سیمای ما متمایز می سازد. چندین سال است که نهال نود در زمین تقریبآ لم یزرع فوتبال ما کاشته شد ، زمینی که متاسفانه خیلی ها طاقت دیدن چنین درختی را در آن ندارند اما آن نهال کوچک و نازک امروز به یک درخت تنومند تبدیل شده است، میوه های آن آگاهی مردم است از آنچه رخ می دهد در فوتبال ما. امروزه وقتی می شنوید که فلان داور بازنشسته می شود بلافاصله یک تصویر گویا
از آن داور در ذهنتان ساخته خواهد شد که پردازشگر این تصویر کسی و چیزی نیست به جز همان شبهای دوشنبه و برنامه معروفش! قضاوت با خود مردم چون آنان هر هفته نقد داور مربوطه را می دیدند و با توجه به همان اصل، نقدی منصفانه در مورد دوران فعالیت مرد سیاه پوش خواهند داشت . خب چه چیزی بهتر از این؟

بله نهال نود تبدیل به یک درخت شده است و به طور حتم چنین درخت پر شاخ و برگی احتیاج به هرس دارد هرسی که موجب پر بار تر شدن ان می شود و ما دعا می کنیم که در نقد این برنامه فقط چنین هرسی صورت بگیرد و خدائی ناکرده شاهد زدن تبر به اوندهایش نباشیم! سرهای بزرگ دردسر های بزرگی هم دارند. همان طور که نود در نزد خیلی ها با توجه به رک بودنش، دوست داشتنی و عزیزاست در طرف مقابل هم نیروهای مخالف متعددی را پیش روی خود دارد، آنانی که وقتی نقد می شوند و جوابی در ازای چنین نقدی ندارند به این موضوع بند می کنند که عادل اهل فوتبال نیست! او یک عکس با لباس ورزشی ندارد و... اما مسئله در این است که طرف حساب آنان عادل نیست بلکه قشر ورزشدوست و آگاه جامعه هستند که عادل نمایندگی آنان را در نقش سخنگو به عهده گرفته است!

بعضآ شاهد مصاحبه هایی هستیم که دوستان نقد شده عوض اصلاح خویش مرتب عنوان می دارند که با دوربین نود قهر می کنیم و یا این موضوع را مطرح می سازند که باعث چنین بلبشوئی عادل و برنامه اش هستند(!) اما برای یک بار توضیح ندادند که عادل کدام جریان را به وجود آورد؟ تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها! آیا درگیری پروین و دایی مسببش نود و عادل بودند؟(گرچه اعتقاد داریم باید چنین برنامه هایی با حضور دو جانبه از هر دو طرف دعوا باشد نه اینکه یک نفر تخته گاز برود و تر و خشک را با هم بسوزاند!)

روزهای چندان دوری نبود همان ایامی را عرض می کنیم که در کمتر جایی می شد از مربی سابق پرسپولیس انتقاد کرد اما برنامه عادل با کارشناسانی از جنس علم و آگاهی (نه آنانی که ثنا گوی همیشگی هستند) خیلی از حقایق را پرده برداری کردند. هنوز ان شعائر که در دار العماره کارگران بر علیه نود سروده می شد در گوشمان است ! بله آن روزها
سپری شدند اما همان قشر شعارگو امروز شاهد آن هستند که ثمره آن نقدهای سازنده چه بود. تحریم نود و دوربینش یک فرار است ، فرار از واقعیت ، فرار از دانستن مردم.

درخت پر بار نود و و شمشیر بران عادل احتیاج به بازبینی دارند اما باید هرسی هوشمندانه صورت بگیرد. مبادا این شمشیر را کند کنند تا قدرت برندگیش کم شود بلکه باید مسیر شمشیر را هدایت کرد تا در راه درستی به وظیفه اش عمل کند.

قدر نود را باید بیشتر از قبل بدانیم چرا که اگر در سال 73 ما دارای چنین برنامه سازنده و اموزنده ای بودیم شاید داور ایرانی 12 سال در حسرت سوت زدن داربی نمی سوخت! داورانی که بهترین داور قاره شدند اما هرگز در کارنا مه شان شاه بازی لیگ خودمان وجود نداشت. نود ما را به یاد آن اشکهای عبدالله ویسی می اندازد و اگر آن نبود چه کسی می فهمید در ان روزگار چه اتفاقی افتاد؟ و نود تنها جائیست که با صراحت اعلام می کند فلان مسئول مربوطه تلفنشان را خاموش کرده اند تا پاسخگوی ملتی نباشند. نمی دانیم اما باز هم دعا می کنیم از صراحت و رک بودن نود کاسته نشود تا دل تحریم کنندگانش را به دست آورد! مرگ نود آن روز رخ می دهد که شمشیر انتقاد و عینک تیزبینش را بفروشد و در عوض قبای کدخدامنشی و زبان مدیحه سرائی را به جان بخرد.

اقایان برای هرس چنین درختی یک قیچی کافیست مبادا با تبر (خواسته و ناخواسته )ضربه هایی به قیمت از دست دادن میلیونها شب بیدار دوشنبه شب، بر او وارد کنید!
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”