اعتماد به نفس سازمان ورزش کجاست ؟!

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

اعتماد به نفس سازمان ورزش کجاست ؟!

پست توسط DJ.HAMED »

در روزهایی که کارنامه بی نتیجه ورزش ایران در دوحه نفس خیلی ها را بند آورده بود، بسیاری از کارشناسان ورزشی معتقد بودند بازگشت کاروان ورزشی ایران به یک خانه تکانی اساسی در این حوزه منجر می شود.

به گزارش خبرنگار «بازتاب ورزشی»، اما به یکباره با درخشش کاراته کاران و کشتی گیران کشورمان و تک جرقه هایی در وزنه برداری، بوکس، دومیدانی و . . . ورق ظاهر کار به سود کسانی برگشت که حتی فکرش را هم نمی کردند، از سرانجام دوحه چنین شانسی بیاورند!

بازگشت کاروان ایران به کشورمان با بیان یک هدف خاص برای 4 سال بعد برای ناموفق ها به نتیجه رسید. رئیس سازمان ورزش در هدف گذاری روشنی برای آینده اعلام کرد: در بازی های آسیایی به دنبال رسیدن به رده های بالاتر است.

این هدف بندی بیشتر به جای اینکه برخی از روسای ناموفق ورزش ایران را دستخوش تغییرات کند، مطلبی برای مانورهای خبری و خودنمایی های بیشتر آنها شد.

ناموفق ترین فدراسیون های ورزشی در دوحه آن چنان با افتخار سرشکستگی خود را فریاد زدند که گاهی این تصور به ذهن می رسید، شاید قرار است به ناکام های دوحه جایزه بدهند!

رئیس سازمان تربیت بدنی در شرایطی که می داند برخی رشته ها مانند دومیدانی، شنا، جودو، وشوو، فوتبال، کبدی، سوارکاری، سپک تاکرا، تیراندازی، بدمینتون، پرورش اندام و روئینگ نیاز جدی به تغییرات اصولی و مدیران متخصص و برنامه ریز دارد و رشته هایی مانند والیبال، بسکتبال، کاراته، کشتی، وزنه برداری، ژیمناستیک، بوکس، کانو و کایاک، شطرنج، دوچرخه سواری، شمشیربازی، هندبال، واترپلو و تکواندو نیاز جدی به حمایت، بودجه و همراهی دستگاه های اجتماعی کشور دارند.

ولی با تعجب همه رشته ها را با ترازوی دسته دوم وزن می کند و می خواهد از مدیران ناتوان در اداره یک فدراسیون که برخی ارکان فدراسیون آنها هم استعفا داده و جایگاه مناسبی ندارند و برخی دیگر خودشان را در اتاق ریاست فدراسیون حبس کرده و امور اجرایی را به دست ضعیف ترین افراد سپرده، هدف بلند بالای 4 سال دیگر را به وجود بیاورد.

آیا به واقع با این تفکر و عملکرد می توان امید داشت که ورزش ایران نتایج مثبتی را به دست بیاورد؟

وقتی به مصاحبه و ادعاها نگاه می کنیم، تمام آنچه به ذهن می رسد، پنهان شدن ناموفق ها پشت اهداف آینده است.

ای کاش علی آبادی پیش از اینکه هدف های آینده را بیان می کرد، بی توجه به تعداد مدال های برشمرده کمیته المپیک که نشان داد کمترین توانایی ورزشی ما بود و حتی خود ایشان در دوحه هم از آن به عنوان توان اندکی از ورزش ایران نام برده بود، گروهی را متشکل از پیشکسوتان و کارشناسان هر رشته مامور ارزیابی عملکرد فدراسیون های برشمرده در بازی های آسیایی دوحه می کرد. تا نخست آشکار شود در پی این چهار سال و بودجه های هزینه شده چه رشته ای موفق بوده و چه رشته ای ناموفق!

وقتی به تعداد مدال های نگرفته ایران در بازی های آسیایی دوحه و ادعای فدراسیون های ناموفق نگاه می کنیم می بینیم که باید ملاک ارزش گذاری مدال های ایران رقمی بالاتر از 60 عدد تعریف می شد تا آنگاه مشخص شود، کاروان ایران محصول لازم را درو کرده یا نه!
حال این مشکل که کم تن سازمان را زیر فشار گرفته بود، برخی معاونان سازمان ورزش هم نتوانسته اند عملکرد مناسبی داشته و باید برای جایگزینی آنها هم نفرات مناسب و توانایی به کار گرفته شوند.

تفکر علی آبادی درست است که باید یک آینده مشخص برای ورزش در نظر گرفت، اما ایشان باید به این نکته هم توجه کند که آینده بزرگ با مدیران کوچک دست نیافتنی است و نمی توان با ادعا و تعریف و تمجید بی دلیل از سازمان ورزش و رئیس آن، ورزش کشور را به توسعه رساند.

به جاست مشاورانی که با خرد جمعی تاخیر در تغییرات مورد نیاز سازمان ورزش را به گرفتاری های علی آبادی ربط می دهند، بیشتر به این نکته توجه کنند که رئیس یک سازمان را نباید به کارهای جزیی مشغول کرد و باید برای برنامه ریزی های مدیریتی و ایده های اجرایی وی وقت خالی گذاشت تا همان طور که گزینه خالی هیات مدیره یک باشگاه را به سرعت جا به جا می کند، به همان سرعت برای تغییر برخی معاونان و روسای فدراسیون دست به کار شود.

البته جا به جایی محصول یک فرایند مشخص از شناخت و استعدادهاست که سازمان ورزش می تواند به جای اینکه روی چهره ای در مطبوعات و خبرهای حاشیه ای ارزیابی پنهان کند، رک و صریح در میان دلسوزان هر رشته از آنها برای معرفی چهره مناسب برای اداره آن فدراسیون کمک بخواهد تا وضعیت مدیریت ورزش کشور از بن بست حال حاضر خارج شود.
:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”