به جا مانده از جام تختي

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

به جا مانده از جام تختي

پست توسط DJ.HAMED »

«فرصت حضور تيم كشتي آمريكا در ايران خاطرات به ياد ماندني براي كشتي‌گيران و طرفداران هر دو كشور به جاي گذاشت.»

اين شروع گزارشي است كه توسط «ون استوكس» سرپرست تيم كشتي آمريكا در جام تختي نوشته شده و بر خروجي سايت فدراسيون كشتي آمريكا قرار گرفته است.

در اين گزارش چگونگي حضور تيم كشتي آمريكا در بندرعباس به نگارش درآمده كه گزيده‌هاي آن در زير آمده است: «زماني كه مردم براي يك مسابقه بين‌المللي گرد هم آمدند، آنها در مورد يكديگر و چيزهايي كه كشورهايشان ارايه مي‌كنند، مطلع شدند. در اين سفر كشتي‌گيران به باز شدن درهايي كمك كردند كه تفاهم و دوستي از طريق ورزش را ارايه مي‌كردند.

استقبال گرم و دوستانه‌ مردم از حضور ما، به سرعت و از زمان ورود به فرودگاه بندرعباس انجام شد و پس از ارايه پاسپورت‌ها، در سالن فرودگاه توسط مقامات رسمي شامل شهردار، مسوولان كشتي و خبرنگاران مورد استقبال قرار گرفتيم و هر كشتي‌گير شاخه گل رزي را در دست داشتند كه توسط كودكاني كه لباس محلي بر تن داشتند، به آنها داده شده بود.

ميزبانان ما در هتل يا سالن مسابقات همواره مي‌پرسيدند:« همه چيز رو به راه است؟» ميزبانان ما تلاش كردند تا خواسته‌هايمان را تا حد ممكن اجابت كنند. هر خواسته‌ ما با رفتاري سخاوتمندانه پاسخ داده مي‌شد و حتي با تغيير ساعت تمرين كشتي‌گيرانمان نيز موافقت شد. هر چه زمان بيشتري كنار هم بوديم، حس انسان‌دوستي ما بيشتر گل مي‌كرد. ما توانستيم خودمان را در پل تفاهم با ايراني‌ها در يك نقطه ببينيم كه اين موضوع بدون سفر به بندرعباس ميسر نمي‌شد.

** طرفداران كشتي
حدود سه هزار تماشاگر كه اكثرا در يك سمت سالن قرار داشتند؛ مدت‌هاست كه آنها آگاه‌ترين و قابل ستايش‌ترين هواداران كشتي در جهان هستند. آنها اين چنين نشان دادند و بسيار با نشاط، پرهياهو و بي‌نظير بودند. طرفداران كه اكثريت آنها جوان بودند، صورت‌هاي خود را به رنگ سبز، سفيد و قرمز درآورده بودند كه توسط ليدرهاي خود به تشويق مي‌پرداختند. آنها به عملكرد خوب كشتي‌گيران بدون توجه به اين كه از كدام كشور هستند واكنش نشان مي‌دادند. در اين ميان محمد لاوال كه تنها مدال طلاي آمريكا را به دست آورد، با تشويق زيادي از سوي تماشاگران مواجه مي‌شد و او مانند يك گلادياتور كه وارد صحنه مي‌شود، با تكان دادن دست‌ها و تشويق تماشاگران مواجه مي‌شد.

در روز اول مسابقات، پنج هزار تماشاگر پشت درهاي بسته ماندند و ماموران سالن تلاش كردند تا با بستن درها مانع از حضور بيش از اندازه تماشاگران در سالن شوند.

** امنيت
در كنار ميهمان نوازي، ميزبانان مراقب امنيت و سلامت ما نيز بودند. فردي كه به عنوان ليدر امنيتي حضور داشت، در نيوجرسي به دنيا آمده بود؛ اما, سال‌ها به همراه خانواده‌اش در تهران زندگي مي‌كرد. او به دليل تسلط به زبان انگليسي براي اين كار انتخاب شده بود. ماموران امنيتي هر زماني كه هتل را ترك مي‌كرديم همراه ما بودند. آنها رفتار دوستانه‌اي با ما داشتند. ماموران امنيتي رفتار حرفه‌اي داشتند و وظايف خود را با جديت انجام مي‌دادند.

** سازماندهي مسابقات
مسابقات تحت عنوان بيست و هفتمين دوره جام تختي، يادواره شهداي خليج هميشه فارس برگزار شد كه ما آن را از گذشته تختي كاپ مي‌ناميديم؛ مسابقات از هر لحاظي عالي بود.

** محل اقامت
تمام شركت كنندگان مسابقات در هتل هرمز بندرعباس اقامت داشتند كه اين هتل چهار ستاره بهترين هتل شهر بود و تنها پنج دقيقه با سالن مسابقات فاصله داشت. اين هتل بزرگ محل بسيار خوبي براي اقامت بود. يك سالن بزرگ براي صرف وعده‌هاي غذايي وجود داشت و حاضرين مي‌توانستند در محيطي غيركشتي ضمن صرف غذا با يكديگر گفت‌وگو كنند.

** رسانه‌ها
بيش از 150 ID كارت براي اين رقابت‌ها صادر شد و مقالات و عكس‌ها هر روز به چاپ مي‌رسيدند. رسانه‌هاي كشتي در ايران قابل مقايسه با رسانه‌هاي پرشور آمريكايي در خصوص ورزش‌هاي مهم است. مصاحبه‌ها معمولا از طريق دستگاه ضبط صوت و دوربين تلويزيون انجام مي‌شد و سوال‌ها اكثرا استاندارد بودند« در مورد كشتي‌گيران ايراني چه نظري داريد، برگزاري مسابقات چگونه است، انگيزه شما از حضور در ايران چه بود.» در روز آخر نيز كنفرانس مطبوعاتي با حضور تقريبا 40 نفر انجام شد.

** در پايان
كشتي با ايران ريشه در روح المپيك دارد. ايران و آمريكا دو قدرت كشتي در جهان هستند و به طور طبيعي انتظار مي‌رود كه دو كشور در قديمي‌ترين رشته ورزشي با يكديگر مسابقه دهند. براي بهتر شدن، بهترين بايد با بهترين روش كشتي‌ بگيرد، در هر جايي كه باشد.

ورزشكاران ما سفيران ورزش هستند كه با رقيبان خود ارتباط برقرار مي‌كنند، شبيه موسيقي‌دان‌هايي كه خود را به يكديگر ربط مي‌دهند. برنده يا بازنده، آنها در موقعيت ويژه‌اي هستند تا ارزش‌هاي كشور خود را به نقاط دور دست جهان برسانند. يك عنصر در اين رقابت‌ها وجود دارد كه گاهي اوقات خيلي مسايل از ما آدم‌ها را فاش مي‌كند و آن عنصر تفاوت‌هاي فرهنگي پيرامون زمينه‌هاي مشترك ورزشي است. جايي كه شباهت‌ها و نقاط مشترك انسانيت براي همه شفاف و روشن است. آنجا عناصر دو فرهنگ وجود دارد كه كنار يكديگر ايستاده‌اند تا در رقابت كشتي همديگر را كامل كنند.

:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”