در امارات بازي نمي‌كنم گفتگو با محرم نويدکيا

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

در امارات بازي نمي‌كنم گفتگو با محرم نويدکيا

پست توسط cri$tiano.pb »

نخستين تجربه‌اش در فوتبال اروپا برايش تلخ و ناخوشايند بود. يك فصل با مصدوميت كامل و بدون حتي يك بازي باشگاهي و يك فصل درگيري با سر مربي بوخوم بر سر مسايل فني و تخصصي. استفاده از محرم نويدكيا در پستي غير تخصصي چندان به ذائقه‌ي اين ملي‌پوش ايراني خوش نيامده تا اين هافبك جوان به بوخوم و فوتبال آلمان پشت كند. نويدكيا با خاطره‌اي تلخ به تيم سابقش سپاهان بازگشت، با مصدوميتي كهنه از ناحيه‌ زانو كه يادگار نيكمت‌نشيني در بوخوم آلمان بود. گفت‌وگو با محرم نويدكيا را در زير مي‌خوانيد:

* وضعيت سپاهان را در اين فصل چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
وضعيت تيم در اين فصل نسبتا مناسب است. سپاهان در اين فصل بسيار خوب يارگيري كرده و خوشبختانه از اين نظر مشكلي نداشتيم. هر چند با اين نفرات و بازيكنان بايد بهتر از اين نتيجه مي‌گرفتيم، اما با اين حال وضعيت نسبتا خوبي در ليگ برتر و جام حذفي داريم. اگر هنرش را داشته باشيم بايد در نيم فصل دوم جبران كرده و نتايج بهتري را نسبت به نيم فصل اول كسب كنيم. شرايط سپاهان از هر لحاظ براي رسيدن به اين هدف فراهم است. فقط كافي است كه بازيكنان بر روي مسابقات خود تمركز كرده و با تمام توان براي پيروزي تلاش كنند. سه بازي نخست نيم فصل دوم براي ما بسيار مهم است، چرا كه كسب حداكثر امتيازهاي اين سه ديدار مي‌تواند سپاهان را به عنوان مدعي جديد قهرماني در ليگ برتر معرفي كند. اگر ديدارهاي چند هفته‌ ابتدايي نيم فصل دوم را با پيروزي پشت سر بگذاريم از نظر روحي و رواني نيز در وضعيت مطلوبي قرار گرفته و با انگيزه‌ بيشتري به مصاف حريفان بعدي خود خواهيم رفت.

* با شكست ملوان به رده سوم جدول صعود كرديد. فكر مي‌كنيد سپاهان چقدر براي قهرماني در ليگ برتر شانس دارد؟
اگر اميد نداشته باشيم انگيزه‌اي نيز براي پيروزي در بازيكنان به وجود نخواهد آمد. اكنون كه سپاهان به رده‌ي سوم جدول صعود كرده روحيه و انگيزه‌ بازيكنان نيز براي تصاحب صدر جدول افزايش يافته است. به هر حال هنوز فاصله‌ ما با تيم‌هاي دوم و اول ليگ چندان زياد نشده و اگر به دنبال كسب عنوان قهرماني هستيم بايد اين فاصله را حفظ و در فرصتي مناسب آن را كاهش دهيم. البته اين بستگي به نتايج رقباي ما در صدر جدول نيز دارد، چرا كه لغزش احتمالي آنها راه را براي ما هموارتر خواهد كرد.

* به نظر مي‌رسد كه قهرمان دوره‌ گذشته جام حذفي در اين دوره نيز شرايط خوبي براي كسب عنوان قهرماني دارد؟
بله. اميدهاي ما براي قهرماني در جام حذفي حتي از ليگ هم بيشتر است. به هر حال جام حذفي شرايط خاص خودش را دارد كه ما در دوره‌ گذشته آن را به خوبي تجربه كرديم. اين تجربه مي‌تواند در اين دوره براي ما بسيار موثر و كارساز باشد. از سوي ديگر در جام حذفي مسايل روحي و رواني بسيار تاثيرگذار است و تيمي كه از اين نظر شرايط مناسب‌تري داشته باشد بي‌ترديد موفقتر خواهد بود. حريف آينده‌ي ما در جام حذفي تربيت يزد است كه بدون شك انگيزه‌هايي بالايي براي پيروزي دارد. اگر هوشيار و مراقب باشيم مي‌توانيم اين مرحله را نيز با موفقيت پشت سر بگذاريم.

* سپاهان نماينده‌ ايران در ليگ قهرمانان آسياست. حضور در اين رقابت‌ها را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
رقيب اصلي ما در اين گروه شباب عربستان است. فكر مي‌كنم رقابت اصلي ما نيز با اين تيم قدرتمند باشد و اگر موفق به شكست اين تيم عربي شويم نيمي از راه صعود به مرحله‌ بعدي را خواهيم پيمود. شانس بزرگ ما در اين رقابت‌ها آن است كه در نخستين و آخرين ديدار خود ميزبان بوده و مي‌توانيم با حمايت تماشاگران و هواداران خود امتيازهاي ارزشمندي را كسب كنيم. فكر نمي‌كنم كه مقابل عين امارات و اتحاد سوريه با مشكل خاصي روبرو شويم چرا كه با بازيكنان با تجربه و آماده‌اي ما در اختيار داريم شانس پيروزي سپاهان مقابل اين دو تيم بيشتر خواهد بود. اميدوارم كه شرايط در اين رقابت‌ها نيز به سود سپاهان بوده و با همت و تلاش تمامي اعضاي تيم موفق به صعود از گروه خود شويم.

* شرايط ديگر نماينده‌ ايران يعني استقلال را در اين مسابقات چطور مي‌بينيد؟
به نظر مي‌رسد كه قرعه‌ سپاهان خيلي بهتر از استقلال باشد. همانطور كه گفتم حسن بزرگ قرعه‌ سپاهان ميزباني در اولين و آخرين ديدار است. از سوي ديگر شرايط داخلي تيم ما نسبت به استقلال بهتر است. ثبات مديريتي كه باشگاه سپاهان در حال حاضر از آن سود مي‌برد در باشگاه استقلال كمتر ديده مي‌شود كه اين مشكل بسيار بزرگي است. خوشبختانه سپاهان مشكل مديريتي و حاشيه‌اي نداشته و بازيكنان فارغ از اين حواشي و مشكلات تاثيرگذار فقط بر روي مسابقات خود و مسايل درون زمين تمركز دارند. اين شانس بزرگي است كه بسياري از تيم‌هاي ريشه‌دار و پرطرفدار ايران از آن بي‌بهره‌اند. به هر صورت اميدوارم كه هر دو نماينده‌ ايران در آسيا موفق بوده و با نتايج قابل قبول اين مسابقات را به پايان برسانند.

* شيوه‌ كاري لوكا بوناچيچ در سپاهان را تا چه اندازه مي‌پسندي؟
هر مربي شيوه‌ كاري و شرايط بخصوصي دارد. به طور كلي مربيگري يك امر و فعاليت سليقه‌اي است و به همين دليل نمي‌توان مربيان را با يكديگر مقايسه كرد. خصوصيت بارز و اصلي بوناچيچ توجه او به رعايت نظم و مقررات است. كلا لوكا مربي منظم و سخت‌گيري است كه از كوچك‌ترين بي‌نظمي ناراحت مي‌شود. از نظر شيوه بازي و تفكرات تاكتيكي نيز او از علاقه‌مندان به بازي هجومي است. اما به دليل آسيب‌ديدگي‌هايي كه گريبانگير بازيكنان ما شد تا حدودي براي ارايه‌ بازي‌هاي هجومي دچار مشكل شديم و به همين دليل نتوانستيم آن طور كه بايد هجومي بازي كنيم. اما نكته‌اي كه درباره‌ فعاليت بوناچيچ در اين فصل با آن روبرو شدم اين است كه احساس مي‌كنم آن چنان كه بايد از اين مربي كروات حمايت نمي‌شود. به نظر مي‌رسد كه بوناچيچ در تصميم‌گيري ها راحت نيست و از مشكلاتي رنج مي‌برد. بنابراين به عنوان بازيكنان تا حدي كه توانايي داشته باشم از مربي تيم خود حمايت كرده و خواهم كرد. از ساير بازيكنان نيز خواهش كرده‌ام كه تا جايي كه مي‌توانند تلاش كرده تا سپاهان مسير پيشرفت و صعود را طي كند تا آنجا كه به ما بازيكنان مربوط مي‌شود اجازه نمي‌دهيم مساله خاصي پيش آمده و يا مربي ما دچار مشكلات خاصي شود.

* هنوز با نويدكيا آماده‌ سال‌هاي اخير فاصله داري. فكر مي‌كني دليل اين افت فني چيست؟
در حال حاضر وضعيتم چندان بد نيست. هر چند كه مي‌دانم با روزهاي اوج خود فاصله‌ زيادي دارم. شايد يكي از دلايل اصلي اين افت بازي كردن در پست غير تخصصي باشد. در چند بازي اخير سپاهان به دليل مصدوميت حميد شفيعي و غيبت عماد رضا مجبور بودم كه در خط حمله بازي كنم و اين مساله شرايط را برايم دشوار كرده بود. پست تخصصي من هافبك وسط است و دوست دارم تا در اين نقطه بازي كنم چرا كه كارايي‌ام بيشتر مي‌شود. هر بازيكني در فوتبال هنري دارد و هنر من نيز بازي‌سازي و طراحي حملات تيم است. بدون شك با بازگشت شفيعي و عماد رضا مشكلات خط حمله سپاهان برطرف شده و من نيز به يك خط عقب‌تر منتقل خواهم شد.

* فكر نمي‌كني كه مصدوميت اخير تو از ناحيه‌ي زانو تا حدودي موجب اين افت شده است؟
بدون شك اين مصدوميت كهنه در آمادگي فيزيكي و جسماني من تاثيرگذار بوده است. خوشبختانه با عمل جراحي كه پزشكان آلماني بر روي زانويم انجام دادند، اين مشكل برطرف شده و به آساني بازي مي‌كنم. طبق نظر پزشكان معالج ديگر مشكلي براي حضور در ميادين نداشته و سال‌هاي سال مي‌توانم فوتبال بازي كنم. اميدوارم كه در واقعيت نيز اين اظهارنظرها درست بوده و ديگر زانويم با مشكل روبرو نشود. ما بازيكنان با اين گونه آسيب‌ديدگي‌ها خو گرفته‌ايم. من خود در طول دو سال گذشته سه بار زانويم را به تيغ جراحان سپردم كه اين مشكل هر بازيكني را با افت فني روبرو مي‌كند.

* پس از جام جهاني ديگر فرصت پوشيدن پيراهن تيم ملي را نيافتيد. از اين مساله نگران نيستي؟
چرا بايد نگران باشم. خوشبختانه تيم ملي شرايط بسيار خوبي داشته و كادر فني جديد تيم ملي با تفكري كه دارد نشان داده كه هيچ بازيكن آماده‌اي را از نظر دور نخواهد داشت. طبيعي است كه نويدكيا نيز هر گاه آماده شود و در ليگ و جام حذفي بازي‌هاي خوبي را به نمايش بگذارد بار ديگر به تيم ملي دعوت خواهد شد. از آنجا كه هنوز به آمادگي كامل فني و جسماني نرسيده‌ام انتظاري نيز از كادر فني تيم ملي ندارم. مي‌دانم كه در درجه‌ اول بايد اين دوران را پشت سر گذاشته و به دوران اوج بازگردم در آن صورت مي‌توانم با خيالي آسوده به تيم ملي فكر كنم. درخشش در سپاهان شرط اصلي و نخست پوشيدن پيراهن تيم ملي است و به همين دليل فقط بر روي اين مساله تمركز كرده‌ام.

* آيا تصميمي براي بازي و حضور در ليگ‌هاي اروپايي نيز داريد؟
متاسفانه تجربه حضورم در فوتبال آلمان به دليل مشكلاتي كه با كادر فني داشتم و سپس مصدوميت بسيار سختي كه با آن روبرو شدم بسيار تلخ و نامطلوب بود. با اين حال بايد منطقي فكر كرد. خيلي علاقه‌مندم كه در اروپا به فوتبالم ادامه دهم، اما با وضعيت كنوني من اين موضوع محقق نخواهد شد. اگر به دنبال رسيدن به اين هدف بزرگ هستم بايد قابليت‌ها و توانايي‌هاي خود را در ليگ فوتبال ايران به نمايش گذاشته و سپس به اهداف بزرگ‌تري فكر كنم.

* علاقه‌اي به حضور در ليگ امارات نداري؟
با وجود پيشنهاد بسيار جدي كه از باشگاه‌هاي امارات داشته‌ام حاضر به انجام اين كار نشدم. مسوولان باشگاه شارجه به طور جدي با من و رسول خطيبي وارد مذاكره شدند كه در نهايت حاضر به قبول اين پيشنهاد نشدم. شخصا علاقه‌اي به بازي در اين ليگ نداشته و معتقدم كه كيفيت پايين ليگ امارات بر عملكرد بازيكنان ايراني تاثير منفي خواهد گذاشت. ترجيح مي‌دهم كه با حضور در ليگ‌هاي اروپايي بر كيفيت فني خود افزوده و تجربه‌ ارزشمندي را كسب كنم.

* كيفيت و جذابيت مسابقات ليگ نسبت به دوره‌هاي گذشته افزايش داشته است؟
كيفيت و جذابيت مسابقات روند نزولي نسبت به سال‌هاي گذشته داشته است. بازي زيبا در اين فصل قرباني نتيجه‌گيري شده و به جز يك يا دو تيم كه بازي‌هاي معمولي را به نمايش مي‌گذارند. ساير تيم‌ها بسيار عادي و در مواردي ضعيف هستند. هدف اصلي اكثر مربيان و بازيكنان تيم‌هاي مختلف ليگ كسب امتياز و صعود در جدول رده‌بندي ليگ است و در اين ميان بازي زيبا و هجومي سهمي ندارد. از اين نظر ليگ ايران پيشرفت خاصي در چند سال اخير نداشته است.

۱۱ بهمن ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۱۶:۳۲
زندگي را اگر سخت نگيريد بسيار شيرين است

تشکر يادتون نره لطفا.... مرسي
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”