غواصي

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 367
تاریخ عضویت: جمعه 10 شهریور 1385, 5:23 pm
محل اقامت: آبادان شهر خوبان- آبادان شهر خدا
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 339 بار

غواصي

پست توسط jamal_khodamam »

تجهیزات غواصی

ماسک
برای داشتن وضوح و قابلیت دید بیشتر در زیر آب باید از ماسک استفاده کرد. با پوشیدن ماسک، یک فضای هوایی ما بین چشمان غواص و آب ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان بر اشیا به طور کاملاً مناسبی فکوس (تمرکز) کرد و آنهارا به وضوح دید یک ماسک عبارت است از عدسیها که از یک شیشهٔ ایمنی، سبک و فشرده ساخته شده‌است.

دامنه که از سیلیکون (شفاف یا سیاه) یا پلاستیک است این وسیله باید به طور کاملاً مناسبی از صورت محافظت کند به این منظور که از ورود آب به درون ماسک جلوگیری می‌کند. این وسیله معمولاً باید فضای راحتی برای بینی داشته باشد و برجستگیهای انعطاف پذیری برای جبران شکل و حالت بینی داشته باشد. صفحه صورت که از مادهٔ جامدی که هم عدسی را نگه می‌دارد و هم بخشی از نوار دور سر را، ساخته شده که می‌تواند تنظیم شود.

نوار لاستیکی دور سر از جنس بدنه‌است که با قابلیت تنظیم شدن به شما اجازه می‌دهد فشار را تنظیم کنید و بنابراین محل ماسک روی صورت را تصحیح کنید .

برای انتخاب ماسک، ماسکی که مناسب صورت ما باشد باید آن را در مکان صحیح روی صورتتان بدون استفاده از نوار دور سر بگذاریم، در حین تنفس سبک با بینی، مکش ایجاد شده سبب می‌شود که ماسک به خوبی به صورت بچسبد. ماسکهای مختلف مطابق فعالیتهای مختلف به کار برده می‌شوند. أنهایی که حجم کوچک‌تری دارند معمولاً برای اسنورکلینگ استفاده می‌شوند زیرا که آنها مقدار کمی از هوا را در مانور موازنه نیاز دارند. در اسکوبا برای موازنه حجم ارتباطی ندارد بنابراین می‌توان از یک ماسک با یک زاویه دید وسیع و بزرگ استفاده کرد .اینکه از سیلیکون استفاده شود یا از لاستیک به اندازه‌ای که خود فعالیت اجرای کاراهمیت دارد، مهم نیست اما لاستیک چون در معرض نور خورشید و شوری آب قرار می‌گیرد دوام طولانی ندارد .موادی که توسط کارخانه‌ها برای مهرزدن بر روی اجزای ماسکها استفاده می‌شود به صورت لایهٔ نازکی از چربی برروی عینک باقی می‌ماند ،ـ که به راحتی تاری چشم را بالا می‌برد. توصیه می‌شود شیشه‌های ماسک نو را با خمیر دندان پاک کنید. بعد از استفاده از ماسک باید أن رابا آب شیرین شستشو داد.


Shnoker اشنوکر
این وسیله به شما اجازه می‌دهد که در سطح آب و در حالی که سرتان زیر آب است به سمت کف دریا نگاه میکنید تنفس کنید. اسنورکل از دو قسمت تشکیل شده‌است. بخش دهانی و لوله. بخش دهانی از یک ماده نرم ساخته شده‌است و شکل آن کاملاً قالب اندازهٔ دهان می‌باشد بنابراین می‌تواند به راحتی طوری قرار بگیرد که از ورود هر گونه آب به داخل جلوگیری کند. لوله از مادهٔ سخت یا نیمه سخت ساخته شده و بدون شکستگی خم می‌شود. داخل لوله باید یک خمیدگی کوچک داشته باشد که از جمع شدن آب در آن جلوگیری کند و جریان هوارا به طور پیوسته حفظ کند.

به منظور پیدا کردن غواص توصیه می‌شود قسمت انتهایی لوله را که از آب بیرون آمده‌است را رنگ بزنید. اسنورکل دارای کلیپ کوچکی است، که به وسیله آن می‌توان بند ماسک را نگه داشت و باید مراقب بود که در جای درست بسته شودسمت چپ ماسک بعضی از مدلها یک سوپاپ برای خالی کردن آب در انتهای لوله دارند.


کمربند وزنه
به منظور دست یابی به شناوری خنثی از وزنه‌های سربی که بسیار لازم و ضروری هستند استفاده میکنیم این مقصود با پوشیدن وزنه‌هایی که در کمربند وزنه کار گذاشته شده‌اند به دست می‌آید. کمربند همچنین باید یک سگک که آن را سریع آزاد می‌کند داشته باشد. وزنه‌های مخصوص برای حمل به ضخامت لباس (وت سوت) تجهیزات نوع آب (آب شیرین، آب دریا) و نوع غواصی بستگی دارد.


فین ها
یکی از بخش‌های مفید و کاربردی تجهیزات فینها هستند ؛ که به غواص کمک می‌کنند در زیر آب راحت تر و سریعتر حرکت کند. فینهائی که در دسترسند از نظر درازا، سایزو مدل متنوع هستند از انواع فینها می‌توان فینهای کفشی و یا فینهای بندی را نام برد. فینهای انتخاب شده کارشان را مطابق با طبیعت انجام می‌دهند فینهای کفشی برای سواحل شنی که خطر جراحت پاها بر اثر صخره هاکمتر است بیشتر استفاده می‌شود. همچنین فینهای بندی که شما می‌توانید به همراهشان چکمه بپوشید بیشتر برای آبهای سرد و نیز جلوگیری از صدمه دیدن پاها بر اثر صخره‌ها کار آئی بسیاری دارند. برای اسنوکرلینگ فینهایی که تیغه دراز تر و باریکتری دارند قابل استفاده هستند. با در نظر گرفتن این موضوع که برای غواصی اسکوبا با فینهایی با درازای متوسط و پهن تر بسیار مناسبترند. کاوشهای فنی در سالهای اخیر تیغه‌هایی را بوجود آورده‌است که می‌تواند حرکت در میان آب را آسانتر سازد همچنین خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید که یک فین نباید خیلی تنگ باشد تا از مشکلات گردش خون که می‌تواند سبب گرفتگی عضلات شود جلوگیری می‌کند.


وت سوت و درای سوت لباس غواصی
سوتها لباسهای محافظی هستند که در به حداقل رساندن اثر حرارتی که بدن در معرض آن قرار گرفته‌است کمک می‌کنند علت آن قابلیت هدایت بیشتر آب در حرارت بالا است (حدود ۲۰ بار بیشتر از هوا) به منظور فراهم کردن پوشش حرارتی لازم سوت باید از عبور آب به درون خود تا سر حد امکان جلوگیری کنند. وت سوتها عموماً از نیوپرن با ضخامتهای گوناگون ساخته می‌شوند. همچنین سوتها از جراحات سطحی بدن جلوگیری می‌نمایند.

تانک هوا
هوای تنفسی مهم‌ترین بخش برای فعالیتهای زیرآبی است، این هوا در غواصی تفریحی توسط سیلندر یا تانک هواتامین می‌گردد.

تانکها از آلمینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند و هوای درون آن به وسیله یک شیر به خارج راه میابد. معمولاً سیلندرها در فشار ۲۲۰ اتمسفر پر می‌شود. در شانهٔ سیلندر همه مشخصات سیلندر حک شده‌است از جمله تاریخ ساخت، تاریخ بازدید، نوع، اسم سازنده،حداکثرفشار و شماره سریال سیلندرها در مراکز مجاز آزمایش می‌شوند با یک تاریخ انقضابر طبق قوانین کشورهای مختلفی که سیلندرها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آزمایش عبارت است از کنترل کردن درون و بیرون سیلندر برای زنگ زدگی و آزمایش مقاومت فشار که به کار بردن فشار بالاتر از ٪۵۰ استفادهٔ معمول می‌باشد. درانگلستان ۵ سال بعد از تاریخ تولید و پس از آن هر دو سال انجام می‌شود تاریخ أزمایش معمولاً زیر تاریخ تولیدحک می‌شود، سیلندر، اگر از فولاد ساخته شده باشد با تقویت کنندهٔ پلاستیکی که آن را عمود نگه می‌دارد مجهز شده‌است اگر آلومینیومی باشد کف آن قبلا مسطح شده‌است. قبل از استفاده از سیلندر از سالم بوده واشر اورینگ آن مطمئن شوید.

تانکها در ظرفیتهای مختلف ۸- ۱۰ – ۱۲ – ۱۵ و دوقلو عرضه می‌شوند.


جهت ایمنی بیشتر سیلندرها را هرگز ایستاده رها نکنید.


رگلاتور تنظیم کننده فشار هوای تنفسی
رگلاتور وسیله ایست که غواص را قادر می‌سازدتا در زیر آب تنفس کند این بخش از تجهیزات اجازه می‌دهد که هوا با فشار مناسب به غواص رسانده شود رگلاتورها دارای دکمه‌ای فشاری در جلو می‌باشند که جهت بیرون راندن آب از درون آن استفاده می‌شود.


گژ فشار سنج هوا
HPفشار سنج به وسیله یک شلنگ با فشار زیاد به مرحلهٔ اول رگلاتور متصل می‌شود و میزان فشار در سیلندر را نشان می‌دهد، به طوری که در طول مدت غواصی می‌توانید پیوسته میزان هوا را بخوانید همچنین این قسمت به همراه عمق سنج و یا قطب نما نیز عرضه می‌گردد.


گژ عمق سنج
عمق سنج وسیله‌ای است که در طول مدت غواصی عمق را اندازه می‌گیرد . را این وسیله باید همیشه یک عقربه داشته باشد که حداکثر عمق رسیده شده در طول مدت غواصی را نشان می‌دهد. عمق سنجهای دیجیتالی که در دسترسند علاوه بر عملکرد معمولی (عادی) نشان دادن عمق و حداکثر عمق همچنین می‌تواند دما و سرعت صعود بالاتر از ۱۸ متر بردقیقه را نشان دهد .همچنین می‌تواند فاصله تا سطح را برأورد کند و اطلاعات غواصی قبلی را در حافظه اش نگه دارد.


وسیله کنترل شناوری BCD
این وسیله همانند لاک لاک پشت و یا بدنه زیردریائی عمل کرده و به وسیله حجم هوای درون آن به هنگام غواصی شما را شناور می‌سازد. همچنین این وسیله تجهیزات شما نظیر تانک را به روی خود حمل می‌نماید. شما به‌وسیله باد کردن این وسیله می‌توانید به اندازه مورد نیاز از عمق خود بکاهید و یا با خالی کردن هوای درون آن عمق بگیرید. بی.سی.دی دارای سوپاپهائیست که توسط آنها شما می‌توانید هوای اضافی را تخلیه نمائید. همچنین بی.سی.دی به وسیله شلنگ رابط هوای کم فشار به رگلاتور مرتبط می‌گردد که توسط آن و یا بصورت دهانی باد می‌شود توجه داشته باشید که کلیه تجهیزات خود را پس از هر بار استفاده، با آب شیرین بشوئید.


ساعت
ساعت باید ضد فشار و ضد آب باشد، می‌تواند دیجیتالی یا آنالوگ باشد. یک پیچ بیرونی که خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌گردد و به طور خود کار قفل می‌شود وجود دارد که برای ثبت کردن زمان سپری شده ضروری است.


چاقو
این وسیله یکی از کارآمدترین اسباب در هنگام غواصی است چون این وسیله موارد استفاده متعددی دارد ودر مواقع بحرانی نیز کاربرد مفیدی خواهد داشت، برای مثال اگر در یک تور گرفتارشوید . این وسیله همچنین می‌تواند برای علامت دادن با ضربه زدن تیغه روی تانک بکار برده شود. چاقوها معمولاً روی بخش داخلی ساق پا یا روی بخش فوقانی بازو گذاشته شوند. چاقوها باید تنها در مواردی که واقعا احتیاج است مورد استفاده قرار گیرند و بعد از استفاده باید با آب شیرین شسته شده، خشک شود و با روغن زنگ زدائی گردد.


راهنمای شناور نشانه دار
یکی از مهم‌ترین لوازم ایمنی راهنمای شناور است که موقعیت غواص را در زیر آب نشان می‌دهد و از عبور احتمالی قایقها از بالای سر غواص که با خطرات تصادم همراه است جلوگیری می‌نماید در قانون بعضی از کشورها، پرچم نیز لازم و ضروری است. این پرچم یک تعریف بین المللی دارد:


«من یک غواص در آب دارم»


چراغ قوه غواصی
چراغ قوه می‌تواند تغییر رنگهایی که به وسیله عمق آب نتیجه می‌شود را جبران کند (عوض کند). چند نوع مختلف چراغ قوه وجود دارد از کوچک‌ترین که حداقل فضا را اشغال می‌کند و داخل جیب BCD قرارمی گیرد. تا آنهایی که بزرگ‌تر و خیلی قوی تر هستند. در غواصی اسکوبا چراغ قوه‌های بزرگ‌تر و خیلی قوی تری که زمان طولانی تری دوام می‌آورند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از مدلها می‌توانند با باطریهای قابل شارژی که خیلی مفیدند مجهز شوند.


قطب نما
این وسیله بسیار ضروری و مفید به شما این امکان را می‌دهد که به هنگام غواصی جهت نمائی کنید. شما با جهت یابی دقیق می‌توانید از هدر رفتن و مصرف بیش از حد هوا جلوگیری کنید و همچنین می‌توانید به هنگام بازگشت بهترین و کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب نمائید.

منبع
راهنمای غواصی ایران
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2732
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 مرداد 1385, 10:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 12804 بار
سپاس‌های دریافتی: 4580 بار

پست توسط كيارش »

يه سوال من خودم به شخصه توي استخر نمي تونم از 3 يا 4 متر بيشتر پايين برم گوشم و سرم شروع به درد گرفتن مي كنه ولي ديدم غواصا خيلي بيشتر از اين عمق مي رن

چرا ؟ :-x
 [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]  این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,    
  [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر    
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

چرا؟
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 367
تاریخ عضویت: جمعه 10 شهریور 1385, 5:23 pm
محل اقامت: آبادان شهر خوبان- آبادان شهر خدا
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 339 بار

پست توسط jamal_khodamam »

به علت فشارهاي وارده اب به ساير اعضاي بدنه و به علت محدود بدون اکسيژن در شش ها

البته بايد اضافه کنم که خود غواصهاي معمولي هم با اين تجهيزات محدوديت رفتن به عمق رو دارن و براي رفتن به اعماق بيشتر بايد لباسهاي ضد فشار بپوشن که لباسهايي شبيه به لباس فضانوردانه البته فکر ميکنم واشتباه نکرده باشم(چنانچه دوستان اشتباهي در اين موضوع ميبينن به بزرگواري خودشون ببخشن و مطلب روتصحيح کنن)
رکورد رفتن به زير اب تا عمق 100 متر بدون تجهيزات ساده و ضد فشار متعلق به يه کوبايي هستش که الان اسمش رو من به خاطر ندارم و حتي چندين بار شبکه 2 سيما هم فيلمش رو پخش کرده

البته یه نکته ایی روهم باید متذکر بشم که بیشتر غواصها بعد از مدت طولانی دچار مرض آمبولی میشن(امبولی یه نوع بیماری تنفسی و ریوی هستش) و غواصی جزو دومین کارهای خطرناک دنیا بعد از خبرنگاری هستش
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

دوست عزیز
این امر به دلیل فشار وارد شده به پرده گوش و سینوس ها ست .
برای رفع این مشکل شما باید برداشت فشار کنید
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

به طور کلی غواصی به سه دسته
غواصی تفریحی ، غواصی تجاری ( صنعتی ) ، غواصی نظامی تقسیم می شود .
غواصی یکی از سخت ترین کارها در دنیا محسوب می شود. اما این مطلب شامل غواص تفریحی نمی شود.
ریشه اصلی غواصی در نیاز به رهبری نظامی ،خدمات زیر ابی تجارت و گسترش دانش بر می گردد.
و شامل سه نوع دستگاه است
تغذیه از سطح ، دستگاه مستقل مسیر باز و دستگاه مستقل مسیر بسته

هیچ کس از تاریخ شروع غواص اطلاع ندارد اما تا جایی که اطلاعات تاریخی نشان می دهد این امر بیش از 5000 سال قدمت دارد.
کوششهای اولیه بیشتر در زمینه صید ماهی،مروارید، اسفنج و مرجان برای تجارت بوده است. ودر ابهای با عمق کمتر از 10 متر انجام می شد.
در تاریخ ثبت شده که غواصانی برای خشایار شاه پادشاه ایران در جهت کشف و جمع اوری گنجهای غرق شده کار می کرده اند.
غواصان نظامی هم کارشان بیشتر بریدن لنگر کشتی ها و سوراخ کردن انها بوده است.
همچنین اسکندر در زمان محاصره در یایی شهرها از غواصان استفاده و نظارت می کرده است.
کم کم در بنادر دریای مدیترانه تعدادی از غواصان صنعت خدمات دریایی را بوجود اوردند.
غواصان از کودکی اموزش دیده و ظرفیت ششها و توان خود را بالا می بردند.
بعدها با احساس نیاز به ماندن بیشتر در زیر اب وسایلی اختراع شد.که اوائل شامل لوله هایی که یک سرش از اب بیرون بود می شد.
اما به دلایلی با این کار امکان رفتن به اعماق بیشتر نبود
در قرنهای 15 تا 18 وسیله ای برای غواصی اختراع شد که به ان زنگ غواصی می گفتند این وسیله بسیار بزرگ و سنگین بود و غواصان با اتمام هوا به داخل ان
می رفتند . اما این وسیله سنگین با کشتی ها جا بجا می شد و قدرت مانور کمی داشت.
درسال 1690 ادموند هالی ( ستاره شناس ) وسیله ای ساخت که با بشکه های سنگین هوا تجدید می شد و با ان مدت بیشتری در زیر اب ماند.
در سال 1715 یک لباس غواصی که شامل بشکه ای هوایی که با چرم پوشیده شده بود و یک روزنه شیشه ای برای دیدن و دو سوراخ برای دست ها قرار داشت ساخته شد.
این تغیرات و بهسازیها همچنان ادامه داشت.تا اینکه بعد از انقلاب صنعتی در قرن 19 پمپی که می توانست هوا را به غواص برساند ساخته شد
این کار باعث پیشرفت زیادی در غواصی شد..........
اگوست سیبه را باید اولین کسی که لباس غواصی قابل استفاده ساخت دانست .وی سپس لباسی که یک والو خروجی به ان اضافه نمود
این و سیله به عنوان لباس غواصی سیبه مشهور شد و اولین لباس برای عمق زیاد محسوب می شود که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.
اما کم کم عوارضی در غواصان بوجود می امد که تا سالها کسی از چگونگی و عامل بوجود امدن ان اطلاعی نداشت.
با رشد تکنولوژی پمپ های قویتری بو جود امد که هوا را کاملا از توی زنگها که حالا شکلش فرق کرده بود خارج می کرد و غواص درون ان می رفت
این اطاقکهای خشک را کیسون می نامیدند.
همزمان با استفاده از این وسایل بیماریهای جدید و نا شناخته ای بروز پیدا کرد.کاربران این وسایل بعد از بازگشت به سطح اب مکرر دچار تنگی نفس و سرگییجه های کوتاه و دردهای شدیدی در ناحیه شکم و مفصلها می شدند.
با افزایش کارها فشار بیشتری به غواصها وارد می شد،و تعداد افراد مبتلا به بیماریهای فیزیولوژیکی افزایش می یافت. مرگ تعداد زیادی از این افراد زنگ خطری در مورد این بیماری بود
کارکنان یک پروژه احداث پل در نیو یورک به این بیماری بند ( Bends ) اطلاق می کردند
امروزه این بیماری شناخته ترین بیماری و خطر در غواصی است.
این بیماری نتیجه انباشت نیتروژن درخون بود.که می تواند به فلج و در صورت شدت به مرگ غواص بیانجامد.
به تدریج و با پیشرفت علم غواصها اموختند که برای دوری از بیماری به تدریج و ارام به سطح اب بیایند.
که چگونگی انجام ان در جداولی به نام جدول برداشت فشار تدوین شد. که بتد ریج توسعه یافت.
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

تصاویر مربوط به متن بالا

[External Link Removed for Guests]
زنگ غواصی مورد استفاده در قرون 16 - 18

[External Link Removed for Guests]
یک تصویر از چگونگی کار در کیسون (جعبه خشک)
[External Link Removed for Guests]
یک غواص با دستگاه مستقل ( اسکوبا )
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

دستگاه مستقل غواصی ( اسکوبا )

سالها طول کشید و مخترعین زیادی زحمت کشیدند تا سیستمی که بتوان ان را به راحتی حمل کرد و نیاز به هیچ لوله که هوا را از بالا به غواص برساند نداشته باشد بوجود اید.نخستین دستگاه از این نمونه که به اسکوبا مشهور است.در سال 1866 ساخته شد اما چون ان زمان پمپی که بتوان با ان این دستگاها را به مقدار زیاد پر کرد و جود نداشت چندان مورد استقبال قرار نگرفت
در سالهای 1878 شخصی دستگاهی ساخت که با اکسیژن خالص پر می شد و نسبت به هوا حجم کمتری میگرفت اما به دلایلی استفاده از ان در عمق زیاد امکان نداشت و باعث مسمومیت غواص میشد.
درجنگهای جهانی اول ودم مخزنهایی که توان بیشتری در ذخیره کردن هوا داشتند ساخته شد.......
در جنگ جهانی دوم دو نفرفرانسوی پیشرفت مهمی را در غواصی موجب شدند. این دستگاه مستقل که کاپیتان کوستو و گانن ان را ساختند از ترکیب یک تنظیم کننده با مخزنهای فشار زیاد بوجود امد.
این دستگاه اولین دستگاه مطمئن و مستقل غواصی است .
این دستگاه باعث رشد و پیشرفت غواصی پس از جنگ جهانی دوم شد.


[External Link Removed for Guests]
وسایل غواصی

[External Link Removed for Guests]
غواصان و مین
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

يک سوال
ايا مي دانيد چرا اکسيژن اين عنصر حيات بخش در غواصي مشکل افرين ميشه؟
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 367
تاریخ عضویت: جمعه 10 شهریور 1385, 5:23 pm
محل اقامت: آبادان شهر خوبان- آبادان شهر خدا
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 339 بار

پست توسط jamal_khodamam »

فکر ميکنم به خاطر فشرده بودن و در فشاري استفاده ميشه که بيشتر از فشار هوا برروي خشکيه و شايد هم به علت اينکه با درصدي از گازهاي ديگه ايي مخلوطه که در اون شرايط غواصي واکنش دهندگيش با خون بيشتر ميشه وباعث پديد اوردن يه سري مشکلات براي غواصان ميشه


اگر چنانچه جواب من اشتباهه به بزرگي خودتون ببخشيد و جواب درست رو بنويسيد تا همگي از اون بهرمند بشيم

با تشکر از شما دوست خوب من که با مقالات مفيدتوت باعث تکميل شدن اين تاپيک شديد :smile: :smile: :razz:
به کودکان پابرهنهء شهرم،به شهداي خونين کفن آبادان،به غيرت جوانان غيور آبادانم،به عرق جبين کارگران زحمتکش شهر خدا......سوگند مي خورم که وامدار هيچکس نيستم به جز .......آبادان
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

به کار بردن اکسيژن خالص در عمق بيشتر از 10 متر مجاز نيست.
استفاده از ان در اين عمق باعث مسمويت غواصان مي شود
اما دليل اين امر اين است که سلولهاي مغز توان استفاده از اکسيژن در فشار بيش از دو اتمسفر را ندارند.
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 367
تاریخ عضویت: جمعه 10 شهریور 1385, 5:23 pm
محل اقامت: آبادان شهر خوبان- آبادان شهر خدا
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 339 بار

پست توسط jamal_khodamam »

خاطر فشرده بودن و در فشاري استفاده ميشه که بيشتر از فشار هوا برروي خشکيه
=
اما دليل اين امر اين است که سلولهاي مغز توان استفاده از اکسيژن در فشار بيش از دو اتمسفر را ندارند


پس ميشه گفت که يه جورايي جواب بنده درست بوده اينطور نيست؟؟؟؟؟؟؟ :( :(
به کودکان پابرهنهء شهرم،به شهداي خونين کفن آبادان،به غيرت جوانان غيور آبادانم،به عرق جبين کارگران زحمتکش شهر خدا......سوگند مي خورم که وامدار هيچکس نيستم به جز .......آبادان
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”