مايلي‌كهن: چرا بازيكنان غيرموثر تعويض نمي‌شوند؟

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 121
تاریخ عضویت: دوشنبه 22 خرداد 1385, 3:11 pm
محل اقامت: کهکشان راه شيري-منظومه شمسي-جنب خورشيد- کره زمين- ايران
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

مايلي‌كهن: چرا بازيكنان غيرموثر تعويض نمي‌شوند؟

پست توسط safoleslamy »

سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال ايران گفت: در نيمه اول ديدار برابر مكزيك هم مشكل داشتيم؛ اما نمي‌دانم چرا وقتي بازيكني مثل علي‌ دايي موثر نيست، به چه دليلي تعويض نمي‌شود.

محمد مايلي‌كهن در گفت‌وگو با فارس، درباره ديدار ايران مقابل مكزيك اظهار داشت: به اعتقاد من دو نيمه متفاوت را سپري كرديم. در نيمه اول بازي پاياپايي داشتيم و حتي اگر خوش‌شانس بوديم، با پيروزي به رختكن مي‌رفتيم؛ اما اينگونه نشد. در نيمه دو قضيه متفاوت شد؛ يعني تيم حريف بنا به تغييراتي كه ايجاد كرد، خودش را به تيم ما تحميل كرد و كا را به عقب‌نشيني واداشت. البته تغييرات مكزيك جنبه ريسكي داشت؛ ولي موثر افتاد.

وي افزود: با وجود اينكه در نيمه اول تيم ما خوب بازي كرد؛ اما نقايص و ضعف‌هايي داشتيم كه مشهود بود؛ مثل جايي كه علي كريمي بازي مي‌كرد يعني‌ هافبك چپ. او به دليل اينكه مشكل آسيب‌ديدگي داشت و آماده هم به نظر نمي‌رسيد، نتوانست به نصرتي كمك كند؛ اما كريمي را بايد در زمين جابجا مي‌كرديم چرا كه حضور او در هر شرايطي براي حريف خطرآفرين است. او مي‌تواند به هنگام فشار حريف حفظ توپ كند. معتقدم روي عدم تدبير خودمان شكست خورديم. البته به لحاظ جسماني هم در وضعيت خوبي نبوديم و هرچه به انتهاي بازي مي‌رسيديم، اشتباهات فردي ما هم به همين علت بيشتر مي‌شد تا در نتيجه به فاصله سه دقيقه، دو گل بپذيريم و شكست بخوريم.

سرمربي اسبق تيم ملي فوتبال ادامه داد: ديديم كه برخي بازيكنان ما موثر نبودند، مثل آقاي دايي. اين يك واقعيت است و بايد آن را پذيرفت؛ يعني وقتي يك بازيكن كارآيي ندارد بايد عوض شود؛ اما نمي‌دانم چرا اين اتفاق رخ نداد. البته اين مسئله به مربي تيم بازمي‌گردد.

مايلي‌كهن در خصوص عملكرد ميرزاپور گفت: وي هم بعد از گذشت 5-4 سال هنوز اشتباهش يكسان است. در حالي كه تيم ملي دو مربي دروازبان دارد؛ اما در اين چند سال نتوانسته‌اند مشكل ضربات پاي او را برطرف كنند. البته مشكلات ديگري هم در نيمه اول به چشم آمد. به عنوان نمونه، در انتقال توپ از دفاع به حمله يا برعكس، ناموفق بوديم؛ اما مي‌ديديم كه وقتي روي دروازه مكزيك كرنر ارسال مي‌كرديم، بلافاصله توپ را از دفاع به حمله منتقل مي‌كردند.

وي افزود: اگر دقت كره باشيد، گل اول مكزيك در شرايطي رقم خورد كه همه فكر مي‌كردند آفسايد است؛ در حالي كه دايي آمده بود كمك دفاع؛ اما وقتي ضربه اول زده شد، مدافعان بيرون آمدند تا آفسايدگيري كنند؛ ولي دايي باعث شد تا آفسايد پرشود و گل سالم اعلام شود. در حاليكه اين باز مي‌گردد به اين كه وقتي دفاع مي‌كنيم، بايد بلافاصله تيم را به جلو هدايت كنيم؛ اما اينگونه نبود.

سرمربي پيشين تيم فوتبال سايپا تهران عنوان كرد: بايد دقيقاً فيلم اين بازي را تماشا كنيم و ببينيم كدام بازيكن بي‌تاثير بود و او را كنار بگذاريم چرا كه دليلي ندارد به بازيكنان بي‌اثر بازي بدهيم. بازيكن وقتي خوب است كه باعث سربلندي ايران باشد؛ اما وقتي خوب نيست، بايد تعويض شود و اين مشكلي ندارد. به اعتقاد من در مورد اولين تعويض بايد جاي كريمي را عوض مي‌كرديم و مي‌آورديم جاي دايي و سپس معدنچي را جايگزين دايي مي‌كرديم تا در هافبك چپ جاي كريمي را بگيرد. اين بهترين كار بود.

مايلي‌كهن تصريح كرد: باز هم روي يكي دو بازيكن و از جمله مسعود شجاعي كه علي كريمي دوم است و شاگرد خودم بوده تاكيد مي‌كنم. او مي‌تواند خيلي موثر باشد. البته در ديدار برابر مكزيك دو هافبك دفاعي راست پا (نكونام و تيموريان) داشتيم كه هر دو متمايل به راست بودند و يك جاي خالي بزرگ در جناح چپ بوجود آوردند تا در نتيجه محمد نصري خيلي زحمت بكشد. براي بازي مقابل پرتغال اگر با چند تغيير به ميدان برويم، وضعيت تيم ما خيلي بهتر از اين خواهد شد.

وي گفت: جاي وحيد هاشميان كه فوتباليست تكنيكي و دربيل‌زني نيست، لب خط نيست. او بايد يا در نوك حمله باشد يا بيرون زمين باشد چرا كه فقط در نوك حمله كارآيي دارد؛ اما وقتي مي‌خواهيم دايي را در نوك حمله حفظ كنيم، مجبوريم هاشميان را به چپ و راست ببريم؛ در حالي كه مي‌توانيم از كاظميان و خطيبي كه قدرت مانور دارند، استفاده كنيم.

مايلي كهن تاكيد كرد: تصور مي‌كنيم مي‌توانيم در جام جهاني با سر به گل برسيم. اين اتفاق هنگامي روي مي‌دهد كه در ارسال‌ها كرنرها و ضربات ايستگاهي، يحيي، رحمان و نصرتي كه نفرات سرزن هستند، اضافه شوند. در غير اين صورت بعيد مي‌دانم از راه سر به گل برسيم. بنابراين بهتر است در جناح چپ و راست از نفراتي استفاده كنيم كه قدرت عبور از حريف را داشته باشند تا توپ‌ روي دروازه بريزند و تنوع كاري داشته باشيم.

وي در پايان گفت: اگر در بازي سنگين با پرتغال با تغييرات قدم به ميدان بگذاريم، شانس بيشتري خواهيم داشت. برخلاف بعضي‌ها كه معتقدند در گروه سختي قرار گرفته‌ايم، بايد بگويم كه چنين نيست چرا كه تيم‌هاي همگروه ما تكنيكي هستند. در غير اين صورت اگر به تيم‌هاي قدرتي مي‌خورديم، كارمان بدجوري گره مي‌خورد. به عنوان نمونه پرتغال يك تيم كند و تكنيكي است كه اگر حرفه‌اي رفتار كنيم و بازيكنان كارساز را روانه ميدان كنيم، به موفقيت مي‌رسيم.
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”