مصاحبه ای جالب با دنی آلوز...

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

مصاحبه ای جالب با دنی آلوز...

پست توسط samanrossonero »

تصویر

دنى آلوز، سالها ست كه به عنوان يكى از بهترين مدافعان راست جهان مشغول توپ زدن است. وى كه سال ۲۰۰۳ با سويا قرارداد امضا كرد به سريع ترين بازيكن برزيلى حاضر در ليگ اسپانيا تبديل شد. او به باشگاهش كمك كرد تا به جام يوفا ۲۰۰۶-۲۰۰۵ صعود كند و در اروپا به عنوان يك قدرت شناخته شود. طى اين دوران آلوز همچنين به يكى از پرافتخارترين مدافعان اروپا تبديل شد و در نهايت اين بارسلونا بود كه اين بازيكن ارزشمند را از آن خود كرد.

اين مدافع در اروپا شناخته شده تر از وطن خود برزيل است. البته در جام جهانى امارات سال ۲۰۰۳ به همراه تيم ملى زير ۲۰ سال كشورش توانست صاحب افتخار شود. به هر حال ۴ سال بعد در جام آمريكاى جنوبى موفق شد با به ثمر رساندن گل در فينال اين جام كه مقابل آرژانتين برگزار مى شد به پيروزى ۳ برصفر كشورش كمك كند. اين اولين جامى بود كه آلوز در پيراهن تيم ملى كشورش بالاى سر برد و حال كه طعم موفقيت در عرصه ملى را چشيده است به دنبال فرصت هاى بيشتر است. گفت وگوى اين ستاره ۲۵ ساله با سايت فيفا را با بخوانيد:

•ابتدا بگذاريد نگاهى به سال هاى اوليه فوتبال حرفه اى شما بيندازيم. وقتى از باهيا به سويا پيوستيد ۱۹ سال داشتيد. چطور اين اتفاق افتاد؟
- راستش را بخواهيد در اين جريان كمى تا قسمتى خوش شانس بودم زيرا آن موقع در باهيا بازى مى كردم و وقتى براى رقابت هاى جام آمريكاى جنوبى به تيم زير ۲۰ سال دعوت شدم مى دانستم كه چنين تورنمنتى دروازه ورود من به تيم هاى بزرگتر است. من خوب بازى كردم و همانجا بود كه از سويا دنبال من آمدند و به بازى من علاقه نشان دادند. قبل از بازار نقل و انتقالات زمستانى باشگاه من با خريداران به توافق رسيد و اينگونه بود كه راهى اسپانيا شدم.

• وقتى به سويا رفتيد چه انتظاراتى داشتيد؟ هيچ وقت تصور مى كرديد ۲ بار موفق به قهرمانى در جام يوفا بشويد؟
- نه! هرگز فكرش را هم نمى كردم اما مى دانستم كه در اروپا موفق مى شوم و به افتخارات بزرگى مى رسم. اولش كه آنجا رفته بودم تيمى معمولى داشتيم اما كم كم قوى تر و قوى تر شديم و خوشبختانه من هم با آنها رشد كردم. به هر حال بايد بگويم كه رفتن به سويا قدمى بزرگ در فوتبال حرفه اى من بود.

• فكر مى كنيد مهمترين دلايل پيشرفت تيم چه بود؟
- خريد بازيكنان تأثيرگذار، نقشى اساسى در اين راه بازى كرد اما از نظر من مهمترين چيز روحيه خوبى بود كه ما در تيم داشتيم. ما واقعاً با انگيزه و با برنامه بوديم و مى خواستيم به افتخارات زيادى برسيم و چهره سويا را در فوتبال اسپانيا تغيير دهيم.

• كدام يك از خريدهاى باشگاه شما را بيشتر غافلگير كرد؟
- فردريك كانوته، هيچ وقت نديده بودم براى تاتنهام بازى كند و برايم جالب بود كه بازيكن قدبلندى مثل او مى توانست اينقدر با مهارت با توپ كار كند. او در تيم ما بازيكن مركزى به شمار مى رفت و وقتى لوئيس فابيانو هم به ما پيوست با هم يك زوج تهاجمى فوق العاده ساختند كه تيم را جنگنده تر از قبل كرده بود.

• وقتى در جام جهانى ۲۰۰۳ زير ۲۰ سال امارات بازى مى كرديد هنوز تكليفتان با سويا مشخص نشده بود، درست است؟
- بله. طى آن تورنمنت بود كه سران سويا به اين نتيجه رسيدند كه علاقه مند به جذب من هستند و باهيا به فرستادن من به صورت قرضى راضى شده بود اما چون من خيلى خوب در جام جهانى بازى كردم آنها مرا به طور دائم مى خواستند و نه به صورت قرضى!

• پس از جام ۲۰۰۳ چند سالى طول كشيد تا پا به تيم بزرگسالان برزيل بگذاريد؟ فكر مى كنيد چرا اين اتفاق افتاد؟ فكر مى كنيد اگر در برزيل بازى مى كرديد اوضاع فرق مى كرد؟
- شايد آن طورى شانس هاى بيشترى پيدا مى كردم. خوب من زمان زيادى را در برزيل فوتبال بازى نكردم و كسى فوتبال مرا نديده بود و تيم ملى در برزيل آنقدر مهم است كه براى بازيكنان گمنام راهيابى به آن بسيار سخت است. من در سويا خيلى خوب بازى مى كردم و وقتى مردم متوجه من شدند شانس پوشيدن پيراهن تيم ملى را پيدا كردم. درحال حاضر يكبار به تيم كمك كرده ام كه صاحب جام شود و حالا تمام تلاشم را مى كنم كه جايم را از دست ندهم.

• گلزنى در فينال جام آمريكاى لاتين نكته مثبتى براى كارنامه ملى شما به شمار مى رود. اينطور نيست؟
- بله، واقعاً همين طور است و بايد گفت كه بزرگترين موفقيت من تاكنون در عرصه فوتبال ملى ام همين بوده است. خصوصاً وقتى به ميزان حساسيت رقابت بين برزيل و آرژانتين مى نگريم و اينكه در فينال من گلزنى كرده ام را در نظر مى گيريم جذابيت ماجرا چند برابر مى شود. من در به ثمر رسيدن يك گل نقش داشتم و خودم هم به تنهايى يك گل به ثمر رساندم.

• براى ۱۲ سال يعنى از سال ۱۹۹۴ تا ،۲۰۰۶ پست دفاع راست تيم ملى برزيل در انحصار يك بازيكن يعنى كافو بود. فكر مى كنيد چرا هيچ كس براى دستيابى به اين پست با او وارد چالش نشد؟
- توضيح پديده اى چون كافو تا حدى مشكل است. او نه تنها بازيكن فوق العاده اى بود بلكه نمونه كاملى بود براى آنها كه به دنبال فوتبال حرفه اى هستند. به همين خاطر است كه او توانست زمان زيادى را با چنان استاندارد بالايى در فوتبال سپرى كند درست مثل روبرتو كارلوس كه جناح چپ خط دفاع را برعهده داشت و تيم برزيل بدون او فلج بود. بسيارى از بازيكنان فراز و نشيب هاى زيادى در طول دوران فوتبال بازى كردنشان تجربه مى كنند. تنها دسته محدودى هستند كه هميشه خوب باقى مى مانند و ما به عنوان جانشينان آنها در تيم ملى برزيل بايد آنها را الگوى خود قرار بدهيم.

• بازى كدام يك از مدافعان كنونى را بيشتر مى پسنديد؟
- در حال حاضر بازيكنان كمى هستند كه خوب بازى مى كنند. " مايكن " بازيكن اينتر، يا " خوليانو بلتى " بازيكنانى خوبى هستند گرچه بلتى در خط ميانى چلسى بيشتر ظاهر مى شود تا دفاع راست اما به هرحال برزيل از اين بابت مشكلى ندارد.

• درست است بگوئيم شما در تيم ملى برزيل مسئوليت بيشترى نسبت به سويا داشتيد؟
- هر شرايطى با ديگرى متفاوت است، سويا، بارسلونا و برزيل هر كدام سيستم خاص خودشان را دارند. من هميشه براى تغييرات آماده ام كه بستگى به تصميمات مربى تيم دارد. آنها هستند كه مسئوليت بيشترى يا كمترى به من مى دهند.

• با توجه به ماههايى كه در بارسلونا گذرانده ايد مى توانيد تعريفى از روش پپ گوارديولا ارائه دهيد؟
- او از همان اول كه به تيم آمد براى همه روشن ساخت كه بايد خود را قهرمان فصل بدانيم و همين موضوع انگيزه زيادى به ما داد. شك ندارم كه به هدف خود مى رسد. پپ روش بى نظيرى در فوتبال دارد.

• شما بارها مقابل بارسلونايى كه مربى اش ريكارد بود و رونالدينيو را در اختيار داشت بازى كرده ايد. فكر مى كنيد تيم كنونى هم توانايى اين را دارد كه به اندازه آن تيم موفق و زيبا عمل كند؟
- هر مربى و هر بازيكنى تلاش مى كند سيستم خاص خود را پياده كند و از نظر من مقايسه كار درستى نيست. آن تيم در تاريخ فوتبال با قهرمانى ها و فوتبال زيبايى كه بازى مى كرد جاودانه شد و اكنون نوبت ماست تا تاريخ جديدى بسازيم و نام بارسلونا را دوباره بر سرزبانها بيندازيم.

• جام ليگ قهرمانان از آن افتخاراتى است كه هواداران بارسلونا هميشه براى دستيابى به آن هيجان زده هستند. فكر مى كنيد اين فصل فيناليست مى شويد؟
- بارسلونا باشگاه بزرگى است و هميشه جزو مدعيان قهرمانى بوده است پس نبايد شكى در اين مورد به ذهنمان بياوريم. ليگ قهرمانان يكى از مشكل ترين رقابت هاى موجود است پس ما بايد خيلى قوى ظاهر شويم، چالشى عظيم در جريان خواهد بود و مطمئن باشيد ما براى قهرمانى آماده ايم!

منبع: ابرار ورزشی
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسد

خدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))

تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”