*** 10 گاف فراموش نشدني داوران در نيم فصل اول ***

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 مرداد 1387, 1:08 am
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

*** 10 گاف فراموش نشدني داوران در نيم فصل اول ***

پست توسط samanrossonero »

تصویر


نيم‌فصل اول ليگ‌برتر با همه كم‌وكاستي‌‌هاي خود به پايان رسيد و در اين بين اشتباهات محرز داوري كه رفته‌رفته از مشكل به معضل تبديل شده، بخشي از ضعف‌هاي فوتبال حرفه‌اي ايران را به تصوير كشيده است. اشتباهات مشهود داوري در نيم‌فصل اول اعتراض بسياري از بازيكنان، مربيان، تماشاگران و حتي مديران باشگاه‌ها را همراه داشت. در اين مطلب به 10 گاف بزرگ داوران در نيم‌فصل اول اشاره كرده‌ايم اما چه بسا با ريز شدن در همه بازي‌هاي ليگ‌برتر اين گاف‌ها به عدد 30 هم مي‌رسيد.

1- در حالي كه عقربه‌هاي اسكوربورد ورزشگاه شهيد باهنر كرمان دقيقه 93 بازي مس با راه‌‌آهن را نشان مي‌داد و جلال مرادي، ناظر داوري با نشان دادن ساعت مچي‌اش از محسن قهرماني مي‌خواست سوت پايان بازي را به صدا در بياورد، او دستور به ادامه بازي داد. وقتي گل تساوي راه‌آهن در همين لحظات به ثمر رسيد، محسن قهرماني با مردود اعلام كردن آن، بزرگ‌ترين گاف داوري نيم‌فصل اول را رقم زد.
2- بازي پاس با داماش بدون رقم‌خوردن صحنه‌ و اتفاق جذابي در شرف اتمام بود اما محمود رفيعي ناگهان جالب‌ترين صحنه اين بازي را رقم زد. جايي كه اميرحسين يوسفي، مهاجم داماش بدون برخورد با هيچ بازيكني، پايش در چاله نسبتا عميق درون هجده‌قدم پاس فرو رفت و رفيعي بلافاصله اعلام پنالتي كرد. اين پنالتي به گل تبديل شد تا دومين برد داماش در نيم‌فصل اول با اشتباه محرز داوري رقم بخورد.
3- حمايت از داوران در همه حال، سياست مسعود عنايت طي سه سال اخير بوده. نويد مظفري اما چنان قضاوتي را در بازي ملوان و راه‌آهن از خود به نمايش گذاشت كه عنايت اين بازي را تنها بازي مشكل‌دار نيم‌فصل اول به لحاظ داوري دانست. در يك صحنه به ياد‌ماندني وقتي ابوذر رحيمي با يك ضربه برگردان محكم هادي تاميني را بدون توپ نقش بر زمين كرد، نويد مظفري دستور به ادامه بازي داد و اين روند تا دقيقه 90 اين بازي ادامه داشت.
4- اواسط نيمه دوم بود كه كريم باقري با يك پاس پشت‌دفاع دو‌كارمو را در يك موقعيت ايده‌ال قرار داد، مهاجم برزيلي پرسپوليس اما با خطايي شبيه فن كمر توسط مصطفي صبري سرنگون شد، ولي محمود رفيعي در ميان بهت بازيكنان و مربيان هر دو تيم خطاي دو‌كارمو را اعلام كرد. ضربه خطا كه زده شده توسط مدافعان پرسپوليس به اوت رفت و پرتاب اوت سيامك كوهنورد، با ضربه سر كريم باقري و به فاصله يك دقيقه پس از اشتباه محرز رفيعي به تك‌گل سه امتيازي مقاومت تبديل شد.
5- در حالي كه گفته مي‌شد با قضاوت سعيد مظفري، طلسم سلطه داوران خارجي در بازي‌هاي داربي پايتخت شكسته خواهد شد. در فاصله چند روز مانده به بازي استقلال و پرسپوليس، سعد كميل كويتي براي قضاوت اين بازي انتخاب شد. او در يك روز پراشتباه پس از خطاي مسلم مهدي واعظي روي آرش برهاني، از گرفتن يك پنالتي مسلم به سود استقلال چشم‌پوشي كرد. داور كويتي كه قبل از بازي به عنايت گفته بود، قضاوت‌هاي من هميشه براي ايراني‌ها راضي‌كننده بوده، اين‌بار هم 100 هزار هوادار ايراني را راضي به خانه فرستاد.
6- بازي با نتيجه 2 بر يك به سود پرسپوليس در جريان بود كه فريدون فضلي با يك تكل محكم علي كريمي را متوقف كرد. به گفته اكثر كارشناسان داوري فضلي در اين صحنه مستحق دريافت كارت زرد دوم بود، اما خداداد افشاريان از اخراج او صرفنظر كرد تا سه دقيقه بعد مهاجم صباباتري گل تساوي تيمش و دهمين گل فصل خود را به‌ثمر برساند.
7- بحث‌برانگيزترين صحنه داوري در بازي پرسپوليس با مس اتفاق افتاد. در حالي كه مس با تاكتيك دفاع و ضدحمله در ورزشگاه آزادي و مقابل قهرمان فصل قبل پيش افتاده بود، ارسال محمد منصوري در حالتي مشكوك به دست علي حمودي برخورد كرد و مسعود مرادي كه هواداران پرسپوليس به واسطه اتفاقات دو فصل اخير حساسيت ويژه‌اي حتي نسبت به نام او پيدا كرده‌اند، دستور به ادامه بازي داد. هجمه انتقادات نسبت به مرادي و به‌خصوص پس از اين بازي به جايي رسيد كه او حتي تهديد به كناره‌گيري از داوري كرد.
8- در روزي كه در دو صحنه مشكوك، آفسايد بازيكنان راه‌آهن به درستي اعلام و دو گل اين تيم به استقلال مردود اعلام شد، عليرضا فغاني گل برهاني را كه در موقعيت آفسايد به‌ثمر رسيد، مردود اعلام كرد. در اين صحنه رسول فروغي كه در بازي استقلال و فولاد هم با اشتباهات خود نتيجه بازي را رقم زده بود، به اشتباه پرچمش را بالا نبرد و عليرضا فغاني هم روي اين اشتباه صحه گذاشت تا پس از باخت راه‌آهن به استقلال، داوود مهابادي در يك قدمي اخراج قرار بگيرد.
9- پيروزي 2 بر صفر پرسپوليس با گلي كه مهاجم برق‌شيراز در نيمه دوم به‌ثمر رساند، به يك برتري شكننده تبديل شده بود. در لحظاتي كه بازيكنان برق براي زدن گل تساوي حملات دامنه‌ داری را روي دروازه پرسپوليس طراحي مي‌كردند، محمد منصوري پس از رد شدن از ميان دو بازيكن برق، خود را نقش بر زمين كرد و يدالله جهانبازي با اعلام اين پنالتي مشكوك به تنهايي تير خلاص را بر پيكر برق‌شيراز زد.
10- تنها هفت دقيقه از آغاز نيمه دوم بازي پرسپوليس و ملوان گذشته بود كه محسن قهرماني پس از خطا روي رافخايي به نشانه پنالتي سوت خود را به صدا در‌آورد. لحظاتي بعد و در حالي كه پرسپوليس بازي را به تساوي كشانده بود، پژمان نوري پس از خطاي مدافعان ملوان در هجده‌قدم اين تيم سرنگون شد اما با چشم‌پوشي محسن قهرماني از اين صحنه، اولين تساوي پرسپوليس در نيم‌فصل اول رقم خورد. پس از اعتراض نوري به اين صحنه بود كه از سوي تماشاگران ملوان با ركيك‌ترين الفاظ مورد نوازش قرار گرفت.منبع:دنیای فوتبال
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”