کانوپولو

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 367
تاریخ عضویت: جمعه 10 شهریور 1385, 5:23 pm
محل اقامت: آبادان شهر خوبان- آبادان شهر خدا
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 339 بار

کانوپولو

پست توسط jamal_khodamam »

پیشینه

این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا قرنها بازی می‌شده‌است، چه به منظور تفریح و چه به شکل مسابقه. هم اکنون نهاد نمایندگی کننده این ورزش کمیته کانوپولو فدراسیون بین المللی قایقرانی است که هر دو سال مسابقات جهانی این رشته را برگزار می‌کند. کانوپولو ترکیبی از واترپولو و قایقرانی است، از نظر تاکتیکی به بسکتبال و واترپولو شباهت دارد. ورزشکاران این رشته باید مهارت زیادی در قایقرانی و کنترل قایق داشته و از سرعت عمل و قدرت بدنی بالایی ( به ویژه دست‌ها) برخوردار باشند.
قوانین
از توپ واترپولو برای مسابقه استفاده می‌شود و هربازیکنی تنها تا 5ثانیه پس از تصاحب توپ حق مالکیت آن را دارد. دریبل زدن با انداختن توپ به سمتی دیگر وپشت سر گذاشتن بازیکن مدافع امکان پذیر است. تکل زدن بازیکن صاحب توپ با تنه زدن به شانه‌ها و پشت او انجام می‌شود. داور برای جریمه شخصی بازیکنان خطا کار از سه کارت سبز، زرد، و سرخ استفاده میکند. تعداد تعویض‌ها محدودیتی ندارد و اطلاع داور نیز لازم نیست، اما باید ابتدا بازیکن تعویض شده از محوطه خارج شود سپس یار جایگزین وارد بازی شود.
محوطه بازی 35متر در 23 متر مساحت دارد و محدوده آن به معمولا به وسیله طناب‌های معلق مشخص می‌شود ( مانند مسابقات شنا) . هر مسابقه دو داور دارد که هر کدام یک نیمه را کنترل می‌کنند و دوخط نگهدار هم دروازه را زیر نظر دارند. دروازه 1 متر عرض و 5/1 مترطول دارد و در ارتفاع دو متری معلق است. دروازه بان با نگهداشتن پاروی خود به شکل عمودی از دروازه دفاع می‌کند.
زمان بازی دو نیمه 10 دقیقه‌ای است و آغاز هر نیمه همانند واترپولو با قرار گرفتن همه بازیکنان رو به روی دروازه خودی و انداختن توپ به مرکز زمین توسط داور آغاز می‌شود.
به کودکان پابرهنهء شهرم،به شهداي خونين کفن آبادان،به غيرت جوانان غيور آبادانم،به عرق جبين کارگران زحمتکش شهر خدا......سوگند مي خورم که وامدار هيچکس نيستم به جز .......آبادان
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1392, 7:30 pm

Re: کانوپولو

پست توسط rastin77 »

سایت رشته ورزشی کانوپولو [HR]
برای آشنایی بیشتر و دیدن عکسها و اخبار به روز رشته ورزشی کانوپولو به سایت تخصصی این رشته مراجعه کنید

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”