تعليق يونان ربطی به ايران ندارد

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 859
تاریخ عضویت: جمعه 29 اردیبهشت 1385, 11:44 pm
محل اقامت: تهران - پونک
سپاس‌های دریافتی: 24 بار
تماس:

تعليق يونان ربطی به ايران ندارد

پست توسط Nokia N93 »

ماجرای تعلیق عضویت یونان در فیفا این روزها خبر جالبی برای رئیس برکنار شده فدراسیون فوتبال است تا به نحوی دولت و سازمان تربیت بدنی را مجبور به عقب نشینی از حکم عزل خود کند.

به گزارش خبرنگار «بازتاب» در حالی که موضوع پرونده یونان هیچ ربطی به وضعیت فوتبال ایران و برکناری دادکان نداشته، اما در این حال عده ای سعی در بزرگ جلوه دادن این موضوع و ارتباط آن به تصمیم سازمان تربیت بدنی دارند.

بررسی این پرونده، سابقه و دلیل تعلیق یونان که از سوی منابع خبری عنوان شده به خوبی نشان می دهد که میان این دو موضوع 180 درجه اختلاف وجود دارد.

ماجرا از اینجا شروع می شود که فیفا با 206 عضو رسمی که بیش از اعضای رسمی سازمان ملل متحد است، در سال های اخیر تلاش کرده تا اسناسنامه های اعضای رسمی خود را به تطبیق با قوانین مردم سالارانه بررسی کند.

هوشنگ نصیرزاده کارشناس ارشد داوری فوتبال کشورمان در گفتگو با بازتاب درباره این موضوع افزود: « بعد از این که فیفا در بررسی های خود از یک کشور به موارد نقض قوانین مردم سالارانه دست پیدا می کند، توسط هیات رئیسه 6 ماه فرصت به این کشور داده می شود، تا ظرف این مدت نسبت به تنظیم اساسنامه جدید و ارسال آن به فیفا اقدام کند.»

نصیرزاده در این خصوص می گوید: «پس از این که کمیته EXCO متوجه شدند، قوانین فوتبال یونان با اصول داخلی فیفا مغایرت دارد، در سپتامبر 2005 طی یک ابلاغ رسمی 6 ماه به این کشور و فدراسیونش فرصت دادند که اساسنامه جدیدی براساس انتخاب رئیس و عدم دخالت دولت در عزل و نصب رئیس فدراسیون فوتبال به فیفا ارایه دهند.
اما یونانی ها تا 31/6/2006 به این درخواست جواب ندادند و بر این اساس فیفا در روز 1/7/2006 تا دریافت اساسنامه جدید، عضویت یونان را در فدراسیون جهانی فوتبال به حالت تعلیق درآورد.»

شرایط فیفا در برخورد با یونان به خوبی نشان می دهد که دلیل اخراج مقطعی این کشور عدم پایبندی به قوانین مردم سالارانه و عدم تلاش در تهیه اساسنامه جدید بوده است. در این میان فیفا کاری به عزل روسای فدراسیون کشورها ندارد و تنها قوانین کشورها را در این مورد بررسی می کند.

نصیرزاده در مورد این موضوع هم می گوید:« موضوع ایران هیچ ربطی به فیفا ندارد، چون هر کشوری که عضو فیفا شده و اساسنامه خود را ارسال می کند، گویی چک می کشد و باید این چک اعتبار داشته باشد. اعتبار این چک قوانین اجرایی آن کشور در حوزه فوتبال است.

فوتبال کشور ما براساس قوانین انتخابی و مجمع، رئیس خود را انتخاب می کند ولی اشکال کار در این است که نه در زمان صفایی فراهانی و نه در زمان دادکان اساسنامه جدید انتخاب فدارسیون های ورزشی مصوب سال 75 به فیفا ارسال نشده و به دلیل اینکه اساسنامه موجود در فیفا مربوط به قبل از انقلاب است و شرایط عزل و نصب رئیس فدراسیون را توسط دولت تعیین کرده، ما هم به مانند یونان در خرداد سال جاری با چنین تذکری از سوی فیفا مواجه شده و باید اساسنامه جدید خود را حداکثر تا آبان 85 برای فیفا ارسال کنیم.»

وی در پایان گفت: « کمیته EXCO شامل 5 عضو است که بر اساسنامه کشورهای عضو در فیفا نظارت دارد و اگر ایران هم تا آبان ماه به درخواست فیفا جواب ندهد، فدراسیون فوتبال ایران هم تعلیق خواهد شد.»

در سال 75 و در دوره ریاست مهندس هاشمی طبا بر سازمان ورزش قانون انتخاب رئیس فدراسیون های ورزشی از سوی مجمع به تصویب هیات دولت رسید، ولی از آن روزها تا امروز این قانون به مقر فیفا ارسال نشده و موجب شده که کشور ما در زمره کشورهای ناقص حقوق مردم سالارانه در حوزه فوتبال با تذکر فیفا روبرو شود.

دلیل این که چرا در دوره مدیریت 5 ساله دادکان چنین اقدام مهمی پشت گوش انداخته شده و رونوشت ساده یک قانون مصوب در کشور را به فیفا ارسال نکرده اند، می توان جوابش را امروز با تهدیدهای گاه و بیگاه به خاطر برکناری از ریاست فدراسیون فوتبال پیدا می کرد.

آنچه مهم است کیومرث هاشمی باید هر چه سریعتر به کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال دستور ارسال این اساسنامه جدید را بدهد تا دیگر بهانه ای برای کسی نمانده و از طرفی فيفا به اوضاع داخلی فوتبال ایران آگاه شود.

چون برکناری دلیلی نیست که فیفا در امور داخلی فوتبال یک کشور دخالت کند، همانطور که در زمان عزل مصطفوی و آمدن صفایی فراهانی نیز چنین اتفاقی نیفتاد.

امیدواریم اقدام شايسته فدراسیون فوتبال از بهره برداری های شخصی مسئولان برکنار شده به نفع خودشان جلوگیری کرده و جوسازی بر علیه فوتبال ایران در مجامع بین المللی را مهار کند.
تصویر

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”