خاطرات تلخ استقلال از سيستم چهار دفاع

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 831
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 اسفند 1386, 2:38 am
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 185 بار

خاطرات تلخ استقلال از سيستم چهار دفاع

پست توسط bahmanwolf »

صمد مرفاوي بر اجراي سيستم 3-3-4 تاكيد دارد. او در دو بازي دوستانه تيمش مقابل ميلاد تهران و استقلال اهواز از اين روش استفاده كرد تا نشان بدهد در ليگ هم قصد دارد با اين سيستم مقابل حريفان قرار بگيرد. چند سال پيش امير قلعه‌‌نويي وقتي دومين سال حضورش روي نيمكت مربيگري استقلال را تجربه مي‌كرد در تعدادي از بازي استقلال با اين شيوه تيمش را وارد ميدان كرد. كه البته او هيچ‌گاه در اجراي اين روش موفق نبود. امير قلعه‌نويي فصل پيش هم هيچ‌گاه نتوانست روش چهار دفاع را در تيمش جا بيندازد و به جز سه چهار بازي در ديگر ديدارها با روش 2-5-3 تيمش را وارد ميدان كرد. در دوران مربيگري ناصر حجازي و فيروز كريمي هم اين دو مربي سعي كردند استقلال را با اجراي اين شيوه آشنا كنند اما حجازي و فيروز كريمي هيچ‌گاه در پيشبرد اين هدف موفق نبودند به‌طوري كه اجراي روش چهار دفاع استقلال را در ليگ برتر تا رتبه نازل سيزدهمي پايين آورد. طي سال‌هاي گذشته استقلال هيچ‌گاه نتوانسته اين روش بازي را به نحو احسن اجرا كند و همواره ضعف بزرگي به‌خصوص از لحاظ دفاعي در اجراي روش مذكور داشته است.
برتري مقابل استقلال اهواز آن قدر اميدوارانه بود كه حتي مرفاوي در محفلي خصوصي حرف‌هايي درباره قهرماني زده است! نزديكان باشگاه استقلال هم با تماشاي نمايش خيره كننده پيش فصل استقلال مقابل هم نام اهوازي، بيش از هميشه به قهرماني اميدوار شده‌اند. در واقع اين پيروزي باعث شده تا ضعف‌هاي سال‌هاي گذشته استقلال از يادها دور شود اما نكته‌اي كه اين روزها بسيار مهم محسوب مي‌شود اين است كه استقلال چگونه مي‌خواهد با همين روش ليگ را به پايان برساند و آيا به لحاظ فني در آمادگي كامل قرار گرفته تا در ميانه‌هاي راه احيانا به مشكل برنخورد؟
ترديدي نيست تيم مرفاوي به لحاظ هجومي در فصل آتي همه ابزار لازم براي تاختن به سوي دروازه حريفان را دارد اما به لحاظ دفاعي آيا اين شرايط وجود خواهد داشت؟ بازي با چهار دفاع و در واقع دو دفاع مياني مي‌طلبد استقلال با يك هماهنگي و آمادگي ويژه وارد مسابقات شود. البته اينكه چه بازيكناني در دفاع مياني قرار خواهند گرفت هم سوالي است كه ابهام‌هاي بسياري را به دنبال خواهد داشت. اگر قرار باشد صمد از زوج حنيف - صادقي استفاده كند با توجه به خصوصيات صادقي نمي‌توان اميد چنداني به اجراي درست اين شيوه داشت. هر چند كه همين سوال ابهام‌آميز در دفاع چپ و دفاع راست هم وجود دارد. در واقع ابزار لازم در اين دو جناح در اختيار مرفاوي نيست.
***
آنچه در موقعيت كنوني مهم و ضروري جلوه مي‌كند اين است كه مرفاوي در درجه اول انتخاب درستي در خط دفاعي داشته باشد. مردان مورد نظر مرفاوي بايد توانايي اجراي اين سيستم را داشته باشند و بتوانند نياز استقلال را در اين خط برطرف كند. اگر مرفاوي بتواند در خط دفاع استقلال سنت‌شكني كند و اين سيستم را جا بيندازد بايد گفت خالق رويداد مهمي در استقلال شده است.


منبع:ایران ورزشی
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”