فيفا انجام حركات مذهبي در فوتبال را رسما ممنوع كرد!

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه 7 مرداد 1388, 7:42 pm
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

فيفا انجام حركات مذهبي در فوتبال را رسما ممنوع كرد!

پست توسط Parsa84 »

سجده بازيكنان مسلمان بعد از گلزني، دعاي آنها با دو دست به سمت آسمان يا دعاي مخصوص بازيكنان مسيحي در هنگام ورود و خروج زمين بايد ممنوع شود تا كوچكترين بهره‌برداري مذهبي و يا سياسي در فوتبال صورت نگيرد. طبق اين بخشنامه هيچ شعار سياسي يا ديني روي پيراهن حك نخواهد شد و جريمه چنين اعمالي بسيار سنگين خواهد بود.

تصویر

فدراسيون جهاني فوتبال به تمام فدراسيون‌ها اعلام كرد از اين پس بازيكنان با هر تيم يا مليتي، حق انجام حركات نمادين مذهبي را ندارند.

به گزارش فارس و به نقل از آس اسپانيا، انتشار خبر ممنوعيت عبادت قبل و بعد از بازي فوتبال به طوري كه در معرض عموم باشد، باعث شد فدراسيون اسپانيا كه يكي از بيشترين جمعيت لژيونر مسلمان را دارا است، واكنش نشان دهد.

در بيانيه فيفا كه قرار است به تمام فدراسيون‌ها مخابره شود، آمده است: متاسفانه در جام كنفدراسيون‌ها، بازيكنان تيم فوتبال ملي برزيل روي پيراهن خود جمله «تنها به مسيح تعلق دارم» را حك كرده بودند و به بهانه پخش مستقيم اين ديدار كه در تمام جهان رويت مي‌شد، استفاده ابزاري كردند.

در ادامه اين بخشنامه آمده است: رئيس فدراسيون دانمارك تاكيد دارد كه دين ارتباطي به فوتبال نداشته و نبايد آن را در ورزش دخالت داد. شايد او در اين مسئله زياده‌روي كرده باشد يا بهتر بود با تحقيق بيشتري در اين زمينه اظهار نظر كند؛ اما فيفا به خاطر جلوگيري از موضع‌گيري‌هاي بعدي، بايد قانون قاطعانه‌اي در اين مورد وضع كند.

مقامات فيفا به شدت نگران جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي هستند جايي كه در آن كشورهاي مختلف مي‌توانند به اهداف غير ورزشي خود به بهانه ورزش دست پيدا كنند.

در اين ميان، مشكل اصلي آن است كه فيفا تعامل مناسبي با كشورهاي مسيحي يا مسلمان ندارد و نمي‌خواهد دغدغه‌هاي آنها و مسائل ريشه‌اي ورزشي آنها را درك كند.

در ادامه خبر منتشر شده توسط روزنامه آس اسپانيا آمده است: سجده بازيكنان مسلمان بعد از گلزني، دعاي آنها با دو دست به سمت آسمان يا دعاي مخصوص بازيكنان مسيحي در هنگام ورود و خروج زمين بايد ممنوع شود تا كوچكترين بهره‌برداري مذهبي و يا سياسي در فوتبال صورت نگيرد.
طبق اين بخشنامه هيچ شعار سياسي يا ديني روي پيراهن حك نخواهد شد و جريمه چنين اعمالي بسيار سنگين خواهد بود.

انتشار اين خبر بازتاب‌هاي گسترده‌اي داشته و اولين موضع‌گيري رسمي توسط رئيس فدراسيون فوتبال برزيل بوده است. ريكاردو ترا تچيرا گفته است: هرگاه سياست و اقتصاد از فوتبال خارج شدند، ما نيز دين را از ورزش خود كنار مي‌گذاريم.

تماس‌هاي متعددي در چند روز گذشته بين بلاتر به عنوان رئيس فيفا با مقامات واتيكان در رم برقرار شده تا راهكار مناسبي براي اين مسئله در نظر گرفته شود؛ اما آنچه مسلم است، فيفا نمي‌تواند براي 5 قاره كاملا متفاوت و در برخي موارد متضاد خود قانوني يكسان وضع كند و بايد به دغدغه‌هاي ديني و باورهاي مذهبي بازيكنان فوتبال در نقاط مختلف دنيا احترام بگذارد.

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”