۱۰ واقعیت درباره ورزش روزانه

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

۱۰ واقعیت درباره ورزش روزانه

پست توسط ganjineh »

  دارید سر کار تند و تیز تر شوید؟ وقتی به خانه می آیید کمتر احساسخستگی کنید؟ بتوانید ساعاتی را به آسودگی کنار همسرتان بگذرانید؟ یا حتیبتوانید بدون احساس گناه شیرینی بخورید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبتاست، ورزش چاره ی کارتان است!
فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر بهدنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا می خواهید تمریناتخود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله ۱۰ نکته درمورد ورزشفیتنس و بدنسازی برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازمرا در شما ایجاد کند.
۱) ورزش قوای مغزی را تقویت می کند.
دیوید اَتکینسون، مربی حرفه ای بدنسازی اعتقاد دارد که ورزش نه تنها باعثتقویت بنیه و جسم شما می شود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک می کند.
"ورزش سطح انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان سروتونین موجود در مغزرا که باعث افزایش کارکرد آن می شود را نیز افزایش می دهد. آشکار است کهکسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش می کنند، کارایی بسیار بالاتریدر محل کار دارند. شرکت ها و کمپانی هایی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی هایاستعلاجی کارکنانشان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتریمتقبل می شوند، بلکه درکل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت."
۲) جنبش و تکاپو، استرس را از بین می برد.
به همان اندازه که فکر و خیال ورزش کردن ممکن است باعث ایجاد استرس در شماشود، وقتی کار تمریناتتان را شروع کردید، در کلیه ی جنبه های زندگی بااسترس بسیار کمتری مواجه خواهید شد.
سدریک بریانت روانشناس ورزشی عقیده دارد، "ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدنایجاد خواهد کرد و به نوعی حواس افراد را از آشفتگی ها و فشارهای روحیروانی به طرز مثبتی پرت میکند." او همچنین می گوید ورزش خلق و خو را بهترکرده و از بروز افسردگی جلوگیری می کند.
شما تنها کسی نیستید که می تواند از خوشبختی و فقدان استرس در زندگی لذتببرد. هرچه استرستان کمتر باشد، تند مزاجی و زود رنجیتان نیز کمتر خواهدشد و این مسئله باعث تقویت رابطه تان با همسر، فرزندان و دوستانتان خواهدشد.
۳) ورزش به شما انرژی می دهد.
ممکن است تعجب کنید که چطور ۳۰ دقیقه در روز ورزش کردن می تواند کل روزتانرا تغییر دهد. وقتی طی ورزش، اندورفین به جریان خونتان وارد می شود، بقیهی روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت.
و وقتی قدرت و استقامت بدنیتان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مثلحمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد. و اینمسئله باعث می شود درطول روز بسیار پرانرژی تر باشید.
یکی از مهمترین بهانه های افراد که به مشاوران ورزشی مراجعه می کنند ایناست که برای ورزش کردن خسته هستند. متخصصین عقیده دارند با اینکه ورزش درابتدای کار ممکن است خستگی شما را بیشتر کند، اما این وضع خیلی دوام نمیآورد. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مثل خستگی های عادیروزمره نیست. بعلاوه وقتی بدنتان به ورزش عادت کرد، میزان انرژیتان روز بهروز بیشتر خواهد شد.
۴) پیدا کردن کمی وقت برای ورزش چندان هم دشوار نیست.
اَتکینسون اعتقاد دارد که کلید کار این است که از زمانتان بهتر و عاقلانه تر بهره گیرید. باید با یک تیر دو نشان بزنید.
فرزندانتان را به پارک ببرید یا با آنها به دوچرخه سواری بروید. با اینکارنه تنها کمی فعالیت بدنی انجام داده اید بلکه از بودن کنار خانواده هم لذتبرده اید. با بچه ها به شنا بروید. حتی قایم باشک بازی با آنها هم نوعیفعالیت فیزیکی به شمار می رود و بهتر از هیچی است.
با همکارانتان قرار پیاده روی و بیلیارد بگذارید. این فکر را از ذهنتاندور کنید که برای ورزش کردن حتماً باید به باشگاه بروید و روزی یک ساعت درآنجا مشغول به تمرین شوید. با اضافه کردن کمی فعالیت بدنی به کارهایروزانه تان به همان میزان به سلامت جسمتان کمک خواهید کرد.
اتکینسون می گوید، "همه باید حداقل ۲۰ دقیقه در روز فعالیت جسمانی در حدورزش داشته باشند. گاهی اوقات ۱۰ دقیقه طناب زدن از ۲۰ دقیقه پیاده روی یادو بهتر است. جاروبرقی کشیدن خانه در صبح، بردن بچه ها به پارک در بعد ازظهر و کمی پیاده روی با همسرتان هنگام شب می تواند روزی بسیار فعال رابرایتان بسازد.
دستورالعمل های جدید دولت عنوان میکند که برای کاهش وزن و حفظ آن، بایدحداقل روزی ۶۰ دقیقه ورزش کنید، اما برای حفظ سلامتی و استفاده از فوایدورزش در مقابله با بیماری ها، روزی نیم ساعت هم کفایت می کند.
۵) ورزش به ایجاد رابطه ها کمک می کند.
مطمئناً ورزش کردن به همراه کسی دیگر، همسر، خواهر یا برادر، یا یک دوست،در تقویت رابطه تان با او بسیار مثمرثمر خواهد بود. علاوه بر این متخصصینعقیده دارند که ورزش اگر به صورت جمعی یا دونفره انجام شود، لذت بخش تر میشود.
به همین خاطر برنامه ای بریزید که هر شب بعد از شام با همسرتان به پیادهروی بروید. با خواهر یا برادرتان یا دوستتان هم برنامه ی تنیس بگذارید یابا هم به باشگاه ایروبیک بروید.
کسانی که برای ورزش کردن خود یک همراه دارند، نسبت به کسانی که تنهاییورزش می کنند، در ادامه ی تمرینات خود پایدارتر هستند و بیشتر به اهدافشاندست پیدا می کنند.
۶) ورزش از بروز بیماری ها جلوگیری می کند.
تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند بروز بیماری های قلبی، سکته،فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، پوکی استخوان، ورم مفاصل، و ازدست رفتن حجم عضلانی را کندتر کرده یا از آن جلوگیری کند.
ورزش همچنین پیر شدن را هم آسانتر می کند. سدریک بریانت عقیده دارد، "ازآنجا که ورزش باعث تقویت عضلات و مفاصل می شود، از بسیاری از دردهای دورانمیانسالی که به خاطر عدم فعالیت فیزیکی ایجاد می شود، می کاهد.
ورزش همچنین باعث تقیت سیستم دفاعی بدن نیز می شود و به همین دلیل کمتر بهسرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا خواهید شد. بریانت می گوید، "هیچ نوعبیماری خاصی وجود ندارد که ورزش کردن روی آن تاثیر مثبت نداشته باشد."
۷) فیتنس قلبتان را تقویت می کند.
بریانت عقیده دارد ورزش نه تنها به مقابله با بیماری ها مقابله می کند،بلکه قلبتان را هم تقویت می کند. و این مسئله باعث می شود ورزش کردن یاسایر فعالیت های فیزیکی روزانه تان، برایتان ساده تر شود.
او می گوید، "قلب شما و سیستم قلبی-عروقیتان، با ورزش بسیار کارآمدتر عملخواهند کرد و قلبتان پلاک های کمتری خواهد ساخت. و وقتی قلب قدرت بیشتریپیدا کرد، برای ایجاد همان مقدار نیرو، لازم نیست آنقدر تند بتپد.
فقط پس از چند روز از شروع تمریناتتان، بدن خود را با این محرکات جدیدهماهنگ می کند و ورزش برایتان ساده تر خواهد شد و خستگی کمتری احساسخواهید کرد. تنفستان نیز حین ورزش بهتر می شود.
۸) ورزش اجازه می دهد بیشتر بخورید.
حجم عضلانی کالری بیشتری نسبت به چربی های بدن می سوزانند. از اینرو، هرچه عضلات بدنتان بیشتر باشد، میزان سوخت و ساز بدنتان حین استراحت بیشترخواهد شد. و وقتی هم که ورزش می کنید کالری بیشتری می سوزانید.
اینها به این معناست که وقتی به طور منظم ورزش می کنید می توانید هر ازگاهی از شیرینی جات یا شکلات هایی که دوست دارید، نه دزدکی، بخورید. وقتیمداوم ورزش کنید باعث نمی شود که با خوردن یک شیرینی ۱۰ قدم به عقببرگردید.
۹) ورزش کارائیتان را بالا می برد.
بعد از چند هفته ورزش منظم، ممکن است لباستان طور دیگری در تنتان بایستد و احساس کنید که شکل ماهیچه هایتان متفاوت شده اند.
ورزش مداوم عضلات و ماهیچه هایتان را تقویت می کند، انعطاف پذیریتان را بیشتر می کند، و کارایی کلیتان را هم ارتقاء می دهید.
بریانت در این زمینه می گوید، "عضلاتتان خیلی کارآمدتر کار میکنند واستقامتتان بالاتر خواهد رفت. همچنین زمان واکنش و توازن بدنتان هم تقویتخواهد شد."
۱۰) کاهش وزن مهمترین هدف نیست.
یکی از مهمترین دلایل ورزش کردن برای خیلی از افراد کم کردن وزن است. اما مطمئناً این تنها فایده ی یک برنامه ی ورزشی نیست.
بریانت می گوید، کاهش وزن برای آندسته از افرادی که به تازگی تمریناتورزشی خود را شروع کرده اند، هدفی دراز مدت است و این می تواند تا قسمتیناامید کننده باشد. مردم معمولاً اگر نتوانند سریع نتیجه بگیرند، قادر بهادامه ی کار نیستند.
از اینرو بریانت عقیده دارد که، مردم علاوه بر کاهش وزن باید بر فوایدی کهورزش میتواند کاراییتان در کارهای روزانه داشته باشد نیز فکر کنند. این هممی تواند انگیزه ای برای ادامه ی راهشان باشد.
وقتی برنامه ی ورزشیتان را شروع می کنید، هر هدفی که از کاهش وزن درذهنتان باشد، نباید بگذارید که تنها هدفتان باشد. سعی کنید برای انرژیبیشتری که به شما می دهد، برای اینکه استرستان را کم می کند و قوایجسمانیتان را تقویت میکند به سراغ ورزش بروید.
وقتی این اهداف باهم در ذهنتان باشد، خیلی زود ورزش قسمتی از زندگیتان خواهد شد.نوسازی  
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”