آزمايش دوپينگ قهرمان توردوفرانس مثبت از آب درآمد

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

آزمايش دوپينگ قهرمان توردوفرانس مثبت از آب درآمد

پست توسط sohrab_poet »

لنديس و ننگى كه پاك نمى شود
هنوز شيرينى قهرمانى توردوفرانس زير زبان امريكا يى ها و فلويدلنديس بود كه روز پنج شنبه با مثبت اعلام شدن نتيجه اوليه تست دوپينگ او كام همه تلخ شد و اكنون همه منتظر اعلام نظر نهايى كميته مبارزه با دوپينگ هستند تا اين قضيه كاملاً روشن شود. لنديس روز پنج شنبه و پس از شنيدن اين خبر گفته بود:« اين امكان خوبى است تا بتوانم نامم را پاك كنم. نمى دانم اين اتفاق به خاطر شرايط آب و هوايى بوده يا چيز ديگر. اما اين ننگ بايد پاك شود.»
لنديس هر گونه تقلب را تكذيب كرده و اشاره او به بالا بودن تستترون خونش در مرحله هفدهم است ( مرحله اى كه در آن لنديس توانست با جهشى فوق العاده عقب ماندگى اش را در مرحله قبل را جبران كند): تنها چيزى كه مى خواهم اين است كه به من اجازه دهند تا ثابت كنم درستكارم. دوچرخه سوارى از قديم رشته اى بوده كه مردم همواره در دادگاه خودشان قهرمانانش را محكوم مى كنند، بدون اينكه هيچ شانسى به آنها داده شود.
اكنون لنديس بايد منتظر نتيجه آزمايش نهايى باشد كه در صورت منفى بودن از او اعاده حيثيت خواهد شد و در صورت مثبت بودن احتمال پس گرفته شدن عنوانش واخراجش از تيم وجود دارد.
تيم فوناك كه در سوييس مستقر است ظرف چند روز آينده تقاضاى آزمايش نمونه دوم لنديس را خواهد كرد. هرچند كه جان للانگ مدير اين تيم به دنبال اعلام كميته جهانى دوچرخه سواران مبنى بر بالابودن درصد تستترون( نوع اپى تستترون) لنديس، وضعيت اين دوچرخه سوار را به حالت تعليق در آورد.
لنديس روز دوشنبه تومار قهرمانى توردوفرانس را در هم پيچيد و براى هشتمين سال پياپى اين عنوان را در دستان امريكا يى ها نگه داشت. پيش ازلنس آرمسترانگ هفت سال پياپى اين عنوان را به خود اختصاص داد. قهرمانى كه همواره با اتهام دوپينگ روبرو بود و هميشه نيز اين اتهام را تكذيب مى كرد و هيچ گاه نيز گير نيفتاد. آرمسترانگ كه روز پنج شنبه در يك مسابقه دوچرخه سوارى تفريحى راگبراى(RAGBRAI)در ايالت لوا شركت كرده بود پس از پايان اين مسابقه درباره هم تيمى سابقش در تيم پست امريكا گفت:« قبل از انجام آزمايش نهايى، چيزى براى گفتن ندارم.»
از سوى ديگر اسكارپريرو نفر دوم توردوفرانس كه در صورت محكوميت لنديس به عنوان قهرمان اين رقابت ها معرفى خواهد شد، اظهار كرد دليلى براى جشن گرفتن ندارد:«اگر همين حالا هم قهرمانى ام را اعلام كنند، احساس مى كنم اين اتفاق تنها روى كاغذ افتاده است، جشن قهرمانى واقعى در پاريس بود و هر چيزى غير از آن يك پيروزى بوروكراسيك است.
لنديس در حال حاضر در مرخصى به سر مى برد، او بايد به زودى خودش را براى جراحى لگنش به تيغ جراحان بسپارد. او در حين مسابقات نيز براى مشكل مزاجى اش از دارويى خوراكى استفاده مى كرده و پزشكان در حال حاضر مشغول تحقيق هستند تا تأثير احتمالى اين دارو را در بالا رفتن تستترون او پيدا كنند.
لنديس اظهار كرده در حال حاضر در اروپا به سر مى برد اما نگفته دقيقاً در چه جايى:« فرارى نيستم، اما بايد راهى پيدا كنم تا از آنجا به فرودگاه و سپس به خانه بروم.»
آرلند لنديس مادر فلويد نيز اظهار كرد پسرش پنج شنبه به او تلفن زده و گفته كه كار زشتى انجام نداده است. او در مصاحبه با آسوشيتدپرس گفت:« لنس(آرمسترانگ) نيز خيلى با اين مسأله مواجه بود. كسانى هستند كه نمى خواهند او پيروز شود. چرا آنها دو هفته معطل كردند و مردم را بى خبر نگه داشتند و به محض اينكه او توانست اول شود اين قضيه را عنوان كردند.»
اندى لى سخنگوى دوچرخه سوارى امريكا اظهار كرده تا كامل شدن نتيجه نمى تواند چيزى بگويد و كارلااوكانل رييس كميته مبارزه با دوپينگ اين كشور نيز اظهارات مشابهى داشته است. انريكو كارپانى سخنگوى اتحاديه بين المللى دوچرخه سواران(UCI) كه مرجع اصلى تعيين جريمه است گفته لنديس تقاضاى آزمايش دوم را كرده هرچند كه آزمايش دوم از نظر اين سازمان اهميتى ندارد:« ما راجع به آزمايش اول مطمئن هستيم و براى ما نتيجه آزمايش اول كافى است.» اما كريستين پرودام رييس تور اظهار داشته به رغم گفته اتحاديه اين آزمايش بايد انجام شود.
نسبت تستترون به اپى تسترون در افراد عادى يك به يك است و در مسابقات اگر اين نسبت بيشتر از ۴ به يك باشد نتيجه دوپينگ مثبت خواهد بود. كميته جهانى مبارزه با دوپينگ تستترون را جزو آنابوليك اسيدها طبقه بندى كرده كه استعمال آن ۲ سال محروميت را به دنبال خواهد داشت. تستترون مى تواند عضله بسازد و همچنين به بازگشت به حالت طبيعى(ريكاورى) عضله در طول چند هفته كمك كند اما دكتر گرى والدر يكى از اعضاى كميته مبارزه با دوپينگ و سخنگوى پزشكى ورزشى امريكا مى گويد اگر لنديس دوپينگ كرده بود نتيجه آزمايش ادرارش زودتر از اينها همه چيز را نشان داده بود:«اين وسط يك چيزى گم شده و مسايل با هم جور در نمى آيد.»
منبع خبر :ايران ورزشي

تصویر
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”