شادي پريدر از دلايل انصراف خود از رقابتهاي شطرنج انتخابي مي‌گويد

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

شادي پريدر از دلايل انصراف خود از رقابتهاي شطرنج انتخابي مي‌گويد

پست توسط hamed6248 »

"شادي پريدر" استاد بزرگ شطرنج بانوان ايران در پايان چهارمين دور از مسابقه دو جانبه خود با "آتوسا پوركاشيان" كه به منظور انتخاب نماينده بانوان شطرنج باز ايران دربازيهاي آسيايي ‪ ۲۰۰۶‬دوحه انجام مي‌گرفت،انصراف داد.
اين انصراف باعث شد تا فدراسيون شطرنج "پوركاشيان" را در حالي كه هنوز دو دور از اين مسابقات باقي بود به عنوان تنها زن شطرنج باز اعزامي به دوحه معرفي كند.
پريدر دليل انصرافش از ادامه حضور در اين مسابقه را مسايل حاشيه‌اي و بي‌طرف نبودن فدراسيون در انتخاب شطرنج‌بازان عنوان كرد.
استاد بزرگ شطرنج ايران مي‌گويد: فدراسيون شطرنج چارچوب خاصي براي انتخاب بازيكنان ندارد. به دليل اينكه دوست دارد قائم مقامي انتخاب شود، مي‌گويد او اولين استاد بزرگ شطرنج كشور است و داراي ريتينگ بالايي است و چند دليل ديگر براي انتخاب او رديف مي‌كند. بااين استدلال، من هم تنها استاد بزرگ بانوان ايران هستم چرا بايد بيايم و با يك استاد بين المللي براي انتخاب شدن مسابقه بدهم؟
تازه اگر فدراسيون دليل حضور آتوسا را ريتينگ بالاي او مي‌داند، الشن مرادي و مرتضي محجوب هم نبايد مسابقه بدهند و مرادي بدون انتخابي بايد به عضويت تيم دربيايد چون ريتينگ او از محجوب بالاتر است.
در اين بين براي من جالب است كه خانم پوركاشيان يك استاد بين‌المللي در بين ما سه استاد بزرگ چه مي‌كند و براي چه اينقدر از او دفاع مي‌كنند و بر روي من فشار رواني وارد مي‌كنند كه مجبور باشم با آرام بخش سر ميز مسابقه حاضر شوم و بازي‌هاي برده را ببازم؟
او ادامه مي‌دهد: نمي‌خواستم مسائل فدراسيون شطرنج به صورت عمومي مطرح شود اما حالا كه رييس فدراسيون خودشان خواسته‌اند، من هم مسائلي را مطرح خواهم كرد كه شايد شنيدنش براي بعضي‌ها جالب باشد.
وي افزود: محمد ابراهيم مداحي رييس فدراسيون شطرنج گفته‌اند كه مي‌خواهند من را به كميته انضباطي بكشانند اما نمي‌دانند كه اگر قرار باشد كسي به كميته انضباطي برود ، فدراسيون شطرنج است نه من.
من از ادامه مسابقه‌اي انصراف دادم كه نه رويداد خارجي بود، نه منافع ملي درخطر بود و نه به كسي ضرر مي‌رسيد من تنها از شركت در مسابقه‌اي كه پر از مسائل حاشيه‌اي بود، انصراف دادم و فكر مي‌كنم سلامتي‌ام درحال حاضر از همه چيز واجب تر است، انها مرا وادار به استفاده از داروهاي اعصاب و آرامش بخش كردند.
پريدر تصريح كرد: معرفي من به كميته انضباطي هيچ نفعي براي آقايان نخواهد داشت ، نهايتا مي‌خواهند من را از شطرنج محروم كنند كه من خودم قبلا اعلام كردم كه شطرنج را فعلا كنار گذاشته‌ام.
وي افزود: من نه تنها از ادامه مسابقه انصراف دادم بلكه از همراهي تيم ملي براي شركت در مسابقات ابوظبي هم انصراف دادم و بقدري خسته هستم كه حتي در مسابقات دانشجويان جهان هم شركت نخواهم كرد. من ديگر نمي‌خواهم براي اين فدراسيون كه هيچ معياري براي انتخاب بازيكنان ندارد و براي استاد بزرگي كه اينقدر سخت به دست آمده ارزشي قائل نيست، بازي كنم.
استاد بزرگ شطرنج كشورمان ادامه داد: فقط در يك جمله مي‌گويم كه فدراسيون نبايد به گونه‌اي عمل كند كه تنها مهره‌هايي را كه دارد، از دست بدهد.
پريدر افزود : در طول برگزاري مسابقه دوجانبه اخير بقدري مسائل حاشيه‌اي در فدراسيون زياد بود و با اعصاب من بازي كردند كه مجبور بودم از داروهاي آرام بخش استفاده كنم و همين باعث شد كه عليرغم اينكه در تمامي دورهاي رقابت‌ها از حريف جلو بودم و شمارش مهره‌هايم بهتر بود، در سه دور بازي را واگذار كنم.
وي افزود: فشارهاي عصبي باعث شد كه در دو دور بعد شركت نكردم، درصورتي كه وضعيت مهره‌هاي من در سه دوره قبل را اگر به يك بازيكن مبتدي هم مي‌دادند، برنده بود و دركل به خاطر مسائل متفرقه‌اي كه در يك ماه اخير در فدراسيون بود، با وجودي كه هنوز هم شانس انتخاب شدن داشتم، انصراف دادم.
پريدر تاكيد كرد: خيال نداشتم كه درباره مسائل مطرح در شطرنج حرف بزنم اما با عكس العملي كه امروز اقاي مداحي نشان دادند، فكر كردم ديگر سكوت فايده ندارد.
پريدر گفت: كلا در بازيهايي كه طي سالهاي گذشته با پوركاشيان داشتم، همواره با اختلاف بسيار زياد جلو بودم. درعرض يك سال گذشته نيز ‪ ۳‬بار در مسابقات باشگاهي، قهرماني كشور و جام كيش ايشان را بردم و تنها يك باخت داشتم.
در آخرين رويداد بين‌المللي يعني المپياد جهاني شطرنج كه اخيرا در ايتاليا برگزار شد، من ‪ ۵‬برد، ‪ ۵‬تساوي و تنها يك باخت داشتم درصورتي كه پوركاشيان ‪ ۷‬شكست داش.
يك هفته قبل از شروع مسابقه دوجانبه نيز آقاي خسرو هرندي سرمربي تيم ملي كه مي‌بايست شخصي بي‌غرض باشد، گفت: اگر قرار باشد من انتخاب كنم، حتما خانم پوركاشيان را انتخاب مي‌كنم
پريدر تاكيد كرد من تنها مي‌خواهم ملاك فدراسيون را براي انتخاب بازيكنان براي شركت در رويدادهاي مختلف بدانم، يك زمان ريتينگ را ملاك قرار مي‌دهد، يك زمان نتايج اخرين مسابقات را درنظر مي‌گيرد، يك زمان عناوين استاد بزرگي مهم مي‌شود و ...
وي افزود: در مسابقات انتخابي بازيهاي دوحه قطر الشن مرادي، مرتضي محجوب ، احسان قائم مقامي و من استاد بزرگ بوديم و تنها خانم پوركاشيان استاد بين‌المللي است.
پريدر ادامه داد: واقعا ملاك براي مسابقه من باپوركاشيان چه بود. من در اخرين مسابقه جهاني با يك اختلاف فاحش از او جلو بودم، استاد بزرگ هم هستم و در سالهاي گذشته همواره در اكثر ديدارهايي كه با وي داشتم، برنده بودم.
پريدر گفت: ريتينگ هم كه بحث جداگانه‌اي است كه امروزه ريتينگ خيلي راحت خريد و فروش مي‌شود كه الان وقتش نيست قضيه را بيشتر از اين باز كنم اما اگر مجبورم كنند حتما اين كار را خواهم كرد. به اضافه اينكه مسائلي را هم كه در مسابقات آلمان رخ داد، حتما مطرح مي‌كنم.
وي بااشاره به عملكرد فدراسيون در يك ماه اخير گفت: در كنار مسابقات فوتبال جام جهاني، يك دوره مسابقه جام جهاني شطرنج نيز در آلمان برگزار شد كه گروه بندي تيم‌ها مثل گروه بندي فوتبال بود و ايران با مكزيك، آنگولا و پرتغال هم گروه بود.
وي افزود: براي شركت دراين مسابقه از ايران، از من دعوت شده بود كه فدراسيون حتي دعوت نامه را هم به من نداد و من با چند روز تاخير اسم خود را در سايت اينترنتي اين بازيها ديدم و انها مرا در قرعه‌كشي هم شركت داده بودند.
پريدر گفت: زماني هم كه اعتراض كردم دبير فدراسيون دعوت نامه را پاك كرد و منكر آن شد.
استاد بزرگ شطرنج با گلايه از عملكرد فدراسيون و مسائل حاشيه‌اي كه براي بازيكنان بوجود مي‌آورد، گفت تا زماني كه آقاي هرندي، از فرد خاصي جانبداري كنند و تا زماني كه فدراسيون ملاكي براي انتخاب‌هاي خود نداشته باشد و تصميم‌گيري ها قائم به فرد باشد، شطرنج به جايي نمي‌رسد.
شادي پريدر در نهايت مي‌گويد: فدراسيون از هر كسي كه مي‌خواهد حمايت مي كند و ارزشهاي واقعي را ناديده مي‌گيرد و اين مهمترين مشكلي است كه وجود دارد.
يا رب نگاه تو عشق زندگي است بنماي که زندگي يعني عاشقي
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”