بارسلونا تيمي براي تاريخ فوتبال

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

بارسلونا تيمي براي تاريخ فوتبال

پست توسط sohrab_poet »

تصویر
جهان فوتبال در تاريخ خود به ندرت شاهد تيمهايي بوده که تاريخ سازي کنند و در يک دوره زماني چشمها را خيره کنند. مجارستان دهه 50، برزيل دهه 50و 60، رئال مادريد دهه 60 ، آژاکس دهه 70 و ميلان در اوايل دهه 90 تيمهايي هستند که در يک فاصله زماني ، جرياني نو به راه انداختند و دنياي فوتبال را متحول کردند به طوري که سالها راجع به اين تيمها و روشهاي جديد آنها در کلاسهاي مربيگري صحبت مي شود. اکنون در آغاز هزاره جديد به نظر مي رسد تيمي ديگر پيدا شده که فوتبال را به نوعي ديگر بازي مي کند.
بارسلونا، قهرمان اسپانيا و اروپا در سطحي بازي مي کند که بعيد است تيمي قادر به شکست آنها باشد. تا دو سال پيش فرانک رايکارد را يک مربي متوسط و حتي ضعيف مي دانستند که نمي تواند يک تيم طراز اول اروپايي را هدايت کند. او در مهمترين تجربه اش در مربيگري نتوانسته بود در رقابت هاي يورو 2000 تيم ملي هلند را در خانه به فينال برساند و يک مربي شکست خورده تلقي مي شد. وقتي خوان لاپورتا جاي خوان گاسپارت رياست باشگاه بارسلونا را پذيرفت و براي پايان بخشيدن به ناکامي هاي بارسلونا، رايکارد را برگزيد همه به فکر ادامه ناکامي هاي تيم محبوب ايالت کاتالونيا بودند.
نتايج اوليه هم اين موضوع را تاييد مي کرد اما بارسا به يکباره متحول شد و در حالي که در ميانه هاي فصل 2003 2004به رده دهم هم سقوط کرده بود، فصل را در رتبه دوم به پايان رساند. اين جهش خيره کننده از چشم هيات مديره بارسا و لاپورتا دور نماند و آنها رايکارد را حفظ کردند و با يک برنامه حساب شده در خريد بازيکن به استقبال فصل بعد رفتند.

آشتي با قهرماني

فصل 2004 2005 در حالي براي بارسلونا شروع شد که 6 سال از آخرين قهرماني اين تيم در رقابت هاي لاليگا مي گذشت و مربياني چون لوئيز فان خال ، لورنزو سرافرر نتوانسته بودند بارسا را با قهرماني آشتي دهند. خريدهاي بارسلونا در شروع فصل 2004 2005فوق العاده بودند. ژوليا نوبلتي ، ادميلسون ، سيلوينيو، دکو، هنريک لارسن ، لودويک ژولي و اتوئو بازيکناني بودند که به رونالدينيويي اضافه شدند که يک فصل قبل به بارسلونا آمده بود. با اين بازيکنان جديد و تعدادي از بازيکنان قديمي باشگاه همچون کارلز پويول و ژاوي که ستون هاي باشگاه بودند، بارسلونا به تيمي غيرقابل مهار تبديل شد که در پايان فصل جام قهرماني را به خانه برد. در آن فصل بارسلونا در ليگ قهرمانان اروپا هم با بدشانسي در برابر چلسي تن به شکست داد و آز گردونه مسابقات کنار رفت.

نقش رونالدينيو

قهرماني قاطع در بازيهاي لاليگا موجب شد رايکارد براي فصل 2005 - 2006خود را از خريدهاي بزرگ بي نياز ببينيد و تنها به خريد مارک فان بومل هلندي در خط مياني و سانتي از کرو در خط حمله قناعت کرد. اين دو چهره جديد (دومي خيلي کم در ترکيب بارسلونا به ميدان رفت) تاثير زيادي در سبک بازي بارسلونا نداشتند. اين تيم اسپانيايي در اين فصل هم با انجام بازيهاي فراگير و جذاب همه را مبهوت هنرنمايي خود کرد. در اين ميان نقش رونالدينيو در بازي تيم بارسلونا بسيار برجسته بود.
او در حد يک فوق ستاره بازي کرد و در طول فصل با دادن پاسهاي فوق العاده ، ديگر ياران تيمش را بارها صاحب فرصت گلزني کرد. تکنيک ناب رونالدينيو چشم نواز تمامي فوتبال دوستان بود و همچون سال قبلش مرد سال فوتبال اروپا و جهان شد. براي اين که هواداران بارسلونا يک فصل فراموش نشدني را تجربه کنند، بارسا با انجام بازيهاي ديدني ، قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا را با شکست آرسنال جشن گرفت. با اين جامهاي پياپي ، اکنون برخلاف اواخر دهه 90 هواداران رئال به طرفداران بارسلونا حسودي مي کنند.

ترکيب رويايي

فصل جديد فوتبال اروپا در شرايطي آغاز شد که بارسلونا شخصيتي ديگر پيدا کرده است.دو قهرماني قاطعانه و پياپي در ليگ مشکل اسپانيا که با دومين قهرماني تاريخ بارسلونا در اروپا همراه شد، بارسلونا را به عرش رسانده است. به ادعاي اکثر کارشناسان بارسلونا زيباترين بازيهاي حال حاضر فوتبال جهان را ارائه مي کند.
ترکيب هجومي 4-3-3 فرانک رايکارد بعد از سه فصل کاملا در اذهان بازيکنان بارسلونا نقش بسته و آنها چشم بسته هم مي توانند جاي يکديگر را حدس بزنند.
اتوئو که دو فصل پيش تا مرز تصاحب عنوان پي.چي.چي يا بهترين گلزن لاليگا پيش رفته بود و آنرا به ديه گو فورلان واگذار کرده بود، فصل گذشته اين عنوان را به خود اختصاص داد و خود را به عنوان يک گلزن کم نظير مطرح کرد. او با درخششي باور نکردني باعث افسوس رئاليها مي شود که او را به راحتي از دست دادند. اتوئو در نقش مهاجم نوک در ترکيب بارسلونا معمولا بوسيله رونالدينيو و مسي حمايت مي شود که هر يک در زدن گل و خلاقيت از بهترين بازيکنان عصر حاضر هستند.
در کنار آنها ايدور گود جانسن خريد جديد بارسلونا از چلسي ، لودويک ژولي مهره تکنيکي و برجسته تيم در سمت راست و خاوير ساويولا که بالاخره مورد پذيرش رايکارد قرار گرفت ، يک نيمکت خيره کننده را به نمايش مي گذارند.
پشت اين خط حمله رويايي و غيرقابل مهار وجود يک خط مياني توانا لازم است که بارسلونا از آن بهره مند است. در اين خط مياني دکو يک مهره کليدي و بي گفتگو است که وظيفه بازسازي را به عهده مي گيرد. او به آن حد از پختگي رسيده که حتي مربي تيم ملي پرتغال او را جانشين لوئيس فيگو در اين تيم معرفي مي کند. در کنار دکو 2 هافبک با خصوصيات تدافعي به نامهاي ژاوي و تياگو موتا بازي مي کنند که هر دو مي توانند در بازيسازي هم شرکت کنند، ضمن آن که ژاوي به عنوان يک نظم دهنده با ارسال پاسهاي کوتاه و بلند نبض بازي را در اختيار دارد.
در اين منطقه هم نيروهاي نيمکت نشين سرشناسي وجود دارند. ايني يستا و ادميلسون آنقدر خوب هستند که فرانک رايکارد به جدايي مارک فان بومل و پيوستن او به بايرن مونيخ رضايت ندهد. يک تيم با چنين نيروي تهاجمي خط دفاع قدرتمندي مي خواهد و فرانک رايکارد با تصميمي جالب به اين منظور ليلين تورام و جانلوکاز امبروتا را به خدمت گرفت تا با کمک آنها، کارلزپويول و رافائل مارکز خط دفاع خود را مستحکم کند. نيروهايي مثل سيلوينيو اولگر و فان برونخورست پشتوانه خوبي براي اين خط دفاع هستند.
از همه نقاط زمين تعريف کرديم ، اما در پست دروازه بان جاي سوال باقي است. ويکتور والدس دروازه بان بدي نيست اما در مقايسه با ديگر دروازه بان هاي کلاس اول جهان فاصله فراواني دارد. او به وضوح در مقابل ساير بازيکنان بارسلونا در سطح پايين تري بازي مي کند، اما حتي با وجود اين دروازه بان که گاه گاه اشتباهاتي در کارش ديده مي شود هم بارسلونا يک تيم مخوف و شکست ناپذير به نظر مي رسد. فصل فوتبال اسپانيا و اروپا به تازگي شروع شده است و بارسلونا بجز بازي ضعيفي که در سوپرجام اروپا در برابر سويا انجام داد و با 3 گل شکست خورد، در ساير بازيها بدون کوچکترين اشتباه جلو رفته و حريفان را از مقابل برداشته است.
با توجه به فصل فشرده اي که پيش روي تيمهاي اروپايي است ، وجود يک نيمکت قابل اعتماد يکي از مهمترين مشخصه هاي يک تيم مدعي است و بارسلونا همان طور که قبلا آمد از اين حيث کم و کسري ندارد. اگر بارسلونا با بدشانسي و مصدوميت ستارگانش روبه رو نشود اميد اصلي فتح مجدد لاليگا و ليگ قهرمانان اروپا است و در اين صورت به درستي مي توانيم ادعا کنيم در عصري زندگي کرده ايم که يک تيم تاريخ ساز با سيستمي کاملا تهاجمي ، با يک فوق ستاره به نام رونالدينيو را به چشم ديده ايم.
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”