خاطرات خدمه پرواز هواپیمای بنی صدر و مسعود رجوی خائن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
سپاس‌های ارسالی: 154 بار
سپاس‌های دریافتی: 800 بار

خاطرات خدمه پرواز هواپیمای بنی صدر و مسعود رجوی خائن

پست توسط SCUD »

(خاطرات کادر پرواز هواپیما) *‌
سرهنگ قاضی عسگر و سرهنگ دهقان بازگشته از فرانسه‌
دو خدمه هواپیمای نظامی 707 سوخت‌رسان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از فرانسه، در گفت‌وگویی چگونگی فرار بنی‌صدر رئیس‌جمهور معزول ایران و رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران (منافقین) را تشریح کردند.
سرهنگ دهقان با اشاره به اینکه در تاریخ ششم مرداد ماه 1360 طبق برنامه روزانه عازم مأموریت جنگی بوده و به همین دلیل در ساعت 9 شب سرگرم بازرسی قسمت‌های مختلف به جهت آماده کردن هواپیما جهت سوخت‌گیری بودیم، گفت: هنگام بازرسی هواپیما متوجه شدم که در یکی از دو توالت هواپیما قفل است و خواستم این مسئله را به اطلاع مسئولان برسانم که مردی مسلح مرا دستگیر کرد و مدعی شد که در هواپیما بمب‌گذاری شده و کوچک‌ترین حرکت، باعث انفجار آن خواهد شد، پس از چند لحظه دیدم که سرهنگ قاضی‌عسگر را که در آن زمان همافر بود، دستگیر کرده و به نزد من آوردند.
سرهنگ قاضی‌عسگر در این خصوص گفت: آن شب پس از اینکه هواپیما را بازرسی کردیم، سرهنگ خلبان معزی در هواپیما را بست و در پاسخ به سؤالات من که پرسیدم همافر دهقان مسئول سوخت هواپیما کجاست؟ گفت: انتهای هواپیماست. من کنجکاوتر شده بودم، خواستم جهت جست‌وجو به قسمت عقب هواپیما بروم که شخصی فریاد زد:‌
ایست، از جایت تکان نخور وگرنه شلیک می‌کنم!!‌
در همان لحظه در توالت باز شد و دو نفر از داخل آن بیرون آمدند. یکی از آنها مردی بود که ریش داشت و خود را رجوی معرفی کرد و نفر دوم هم شخص لاغر اندامی بود. در همان زمان همافر وکیلی و مهندس پرواز هواپیما از پلکان هواپیما بالا آمدند تا دلیل عدم پرواز و تأخیر ما را بپرسند که به محض ورود، آنها را نیز دستگیر کردند.
پس از اینکه درها بسته شد هواپیما به راه افتاد و در حال صعود بود که در توالت مجدداً باز شد و شخص دیگری با چهره عرق کرده و با لباس پرواز بیرون آمد که رجوی او را دکتر بنی‌صدر رئیس‌جمهور ایران معرفی کرد. ما از آن لحظه متوجه شدیم که بنی‌صدر نیز در هواپیماست.
در تمام مدت پرواز، رجوی و یک نفر دیگر با اسلحه ما را زیر نظر داشتند و شخص دیگری نیز در داخل کابین، مرتباً در تماس با فرانسه بود و ما در عبور از مرزهای هوایی کشورهای مختلف با هیچ مشکلی مواجه نشدیم.
اطلاع دولت فرانسه‌
همافر دهقان در مورد اطلاع دولت فرانسه از هواپیما و فرود این هواپیما در خاک آن کشور گفت: به نظر می‌آمد که قبلاً فرود این هواپیما به اطلاع دولت فرانسه رسیده بود و پس از صحبت بنی‌صدر با نخست‌وزیر فرانسه که در هواپیما انجام شد، ما در فرودگاه فرانسه به زمین نشستیم.
<‌کلود شسون> وزیر امور خارجه فرانسه، به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس ادعا کرد، ساعت 30:20 دقیقه بامداد روز چهارشنبه هفتم مرداد 1360 با خبر شدیم که یک فروند هواپیمای ایرانی می‌خواهد وارد حریم فضایی فرانسه شود و فرود بیاید، کمی بعد متوجه شدیم هواپیما حامل بنی‌صدر است و یک هواپیمای نظامی است و لذا بلافاصله به پایگاه نظامی <آورو> راهنمایی شد. وزیر امور خارجه فرانسه سپس گفت: در این لحظه بود که ما از جریان خبردار شدیم و طبیعتاً یکی از سرنشینان هواپیما خبر داد که خواهان پناهندگی سیاسی است. با تقاضای پناهندگی سیاسی هم طبق مقررات فرانسه یعنی خودداری از هر نوع فعالیت سیاسی در فرانسه موافقت شد.
به گزارش یونایتدپرس، بنی‌صدر رئیس‌جمهور معزول ایران ساعت 30:4 بامداد پس از ورود به پایگاه هوایی (آورو) تحت حفاظت نیروهای امنیتی فرانسه به نقطه نامعلومی منتقل شد.
خبرگزاری پاریس به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس اعلام کرد: <کلود شسون> وزیر امور خارجه فرانسه از ابوالحسن بنی‌صدر خواسته است تا تعهد کتبی کند که به مقررات پناهندگی فرانسه احترام بگذارد. وی افزود بنی‌صدر با اطلاع مقامات فرانسوی در هر نقطه از خاک فرانسه که بخواهد می‌تواند اقامت گزیند، زیرا من بیم آن دارم که وی مقداری به حفاظت احتیاج دارد.
مقامات وزارت دفاع فرانسه گفتند به زودی تصمیماتی درباره تعدادی از افرادی که در هواپیما هستند، گرفته خواهد شد. یک سخن‌گوی وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد: هواپیمای حامل بنی‌صدر از آسمان آتن عبور کرد و به مقامات هواپیمایی یونان اطلاع داد که هواپیما مورد تعقیب و حمله قرار گرفته است، وی گفت هواپیما در یک فرودگاه بخش یونانی قبرس فرود آمد و سپس رهسپار پاریس شد.
اظهارات مسعود رجوی‌
یونایتدپرس به نقل از مسعود رجوی دیروز گفت: بنی‌صدر تنها ساعت 6 بعدازظهر روز قبل، از برنامه فرارش به خارج از کشور آگاه شد. وی گفت حدود چهار ساعت پیش از پرواز، بنی‌صدر را در جریان امر قرار داده بودند. رجوی افزود: بنی‌صدر را پس از برکناری از ریاست جمهوری، در خانه‌ای واقع در مرکز تهران پنهان کرده بودند.
تشریح چگونگی فرار از زبان خلبان معزی‌
به گزارش رویتر سرهنگ بهزاد معزی خلبان هواپیمای نظامی که بنی‌صدر را به پاریس برد دیروز چگونگی طرح فرار خود را برای خبرنگاران تشریح کرد. سرهنگ معزی ابتدا گفت که: یکی از طرف‌داران مجاهدین خلق است. وی گفت: برنامه فرار از چندی قبل و با دقت از سوی طرف‌داران بنی‌صدر در نیروهای مسلح و اعضای گارد سابق رئیس ‌جمهوری سازمان داده شده بود. سرهنگ معزی افزود، صبح روز سه‌شنبه 6/5/1360 یک نقشه پرواز آموزشی سوخت‌گیری شبانه را طراحی کردم و چهار تن دیگر از خدمه هواپیما نیز از جریان پرواز آموزشی آگاه بودند.
وی گفت: عصر روز موعود، مطابق معمول به پایگاه هوایی رفتیم تا خود را برای یک پرواز عادی آماده کنیم. مخازن سوخت را پر کردیم و همه چیز را مرتب نمودیم. ساعت 30:20 دقیقه موفق شدیم بنی‌صدر را به طور پنهانی وارد هواپیما کرده و در آنجا پنهان کنیم و سرانجام ساعت 30:22 دقیقه از باند فرودگاه برخاستیم و نخستین مرحله مأموریت خود را همان‌طور که طرح‌ریزی کرده بودیم با موفقیت به انجام رساندیم. معزی گفت: با پرواز در ارتفاع کم موفق شدیم از حریم ایران بگذریم بدون اینکه هواپیما به وسیله رادارها ردیابی شود.
وی افزود: بعد از گذشتن از فراز ترکیه، به شرق مدیترانه، قبرس و بالاخره یونان پرواز کردیم و در یونان رادارهای این کشور، برای نخستین بار هواپیما را مشاهده کردند.
خبرگزاری رویتر افزود منابع نزدیک به بنی‌صدر گفتند: خلبان هواپیما قبل از اینکه در فرانسه فرود آید با رادیو به مقام‌های فرانسوی اطلاع داده بود که حامل رئیس‌جمهوری سابق است که خواستار پناهندگی سیاسی است.
تشریح فرار توسط بنی‌صدر
به گزارش واحد مرکز خبر در ساعت 14:2 مورخ هفتم مرداد ماه شصت به وقت محلی، تلویزیون کانال دو فرانسه نشان داد که بنی‌صدر در حالی که سیبلیش را تراشیده بود و در کنار مسعود رجوی، سلامتیان و سرهنگ معزی ایستاده بود به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد: من یک روز قبل و در ساعت 6 بعدازظهر به وقت تهران به من خبر دادند، از این‌رو من در ساعت 30:20 سوار هواپیما شدم و در ساعت 30:22 به سوی فرانسه پرواز کردیم.
خبرگزاری رویتر در همین خصوص گزارش داد، بنی‌صدر پس از فرود هواپیما در فرانسه به خانه‌اش در <کشن> 3 کیلومتری جنوب پاریس وارد شد. رئیس‌جمهوری معزول ایران در ساعت 15:10 به وقت محلی وارد آپارتمان سه اتاق خوابه‌اش در طبقه اول یک ساختمان متوسط در خیابان <دوپون رویال> گردید. وی با یک اتومبیل دولتی و به همراه تعدادی پلیس که اتومبیل وی را محافظت می‌کردند وارد این خانه که 40 نفر پلیس فرانسه از آن محافظت می‌کنند شد. عمه، خواهر و دو دختر بنی‌صدر در پاریس زندگی می‌کنند و از 20 ژوئیه، دو روز پس از آنکه دادستان تهران گفت: بنی‌صدر ناپدید شده است، پلیس با جلیقه‌های ضدگلوله به حراست از خانه وی پرداخت.
اظهارات میتران رئیس جمهوری وقت فرانسه‌
فرانسو میتران رئیس جمهوری فرانسه، دیروز در لندن گفت: فرانسه به شرط آنکه بنی‌صدر قوانین کشورش را رعایت کند به وی پناهندگی سیاسی داده است. میتران گفت: یک شخصیت خارجی که تا دیروز رئیس کشوری بود، بدون شک برای حفظ جان خود تقاضای پناهندگی می‌کند.
بازگشت دو خدمه پروازی از فرانسه به ایران‌
سرهنگ دهقان در پاسخ به این سؤال که آیا در بازگشت شما به ایران ممانعتی وجود داشت یا خیر؟ گفت: از همان ابتدا بنی‌صدر و رجوی و دو همکار دیگر آنان پایگاه نظامی فرانسه را ترک کردند ولی هر کدام از ما چهار نفر یعنی من و همافر قاضی‌عسگر، وکیلی و سروان اسکندریان را در پایگاه به اتاق‌های جداگانه‌ای بردند و همافر وکیلی و سروان اسکندریان با تهدیدهای مأموران امنیتی فرانسه مبنی بر اعدام آنها پس از بازگشت به ایران، پس از دو روز تصمیم گرفتند در همان پایگاه ‌بمانند.
قاضی‌عسگر در این رابطه افزود: صبح روز بعد از ورود به پایگاه، ما را به اتاق مأموران حفاظت بردند و در آنجا یک سرهنگ فرانسوی که خود را فرمانده پایگاه می‌خواند با تک‌تک بچه‌ها صحبت کرد وی در صحبت‌هایش سعی داشت اطلاعاتی در مورد جنگ از ما بگیرد: سؤالاتی در خصوص تعداد هواپیماهای شکاری ایران، تعداد تلفات در جنگ، خسارات ناشی از جنگ و اینکه آیا مردم ایران از وضع کنونی راضی هستند یا نه به دست آورد و ما نیز اطلاعات نادرستی به وی می‌دادیم و در خصوص بعضی از سؤالات، اظهار بی‌اطلاعی می‌کردیم.
وی افزود: این فرمانده سعی داشت با دادن وعده و وعیدهایی مانند دادن پناهندگی سیاسی و اشتغال به کار در آنجا ما را از بازگشت به ایران منصرف کند. آنها همچنین برای رسیدن به این منظور به ما می‌گفتند: مطمئن باشید که تا به حال افراد خانواده شما توسط پاسداران دستگیر شده‌اند و اگر به ایران بازگردید، شما را نیز در فرودگاه اعدام خواهند کرد. این سرهنگ فرانسوی پس از گفت‌وگوهای زیاد با ما این طور وانمود می‌کرد، که تمام کارهای شما برای اقامت در فرانسه آماده است و ما تنها منتظر پاسخ مثبت شما هستیم که پاسخ ما به این سرهنگ، این بود که ما فقط می‌خواهیم به ایران بازگردیم و اگر امروز به ایران برویم بهتر از فرداست.
هشدارهای رادار ایران‌
قاضی‌عسگر در مورد تغییر جهت هواپیما، به سمت شمال کشور گفت: در حالی که خلبان هواپیمای ربوده شده سمت شمال کشورمان را پیش گرفته بود و پیش می‌رفت مرتباً از رادار زمینی اخطار می‌شد که در صورت عدم بازگشت، مورد اصابت موشک قرار خواهید گرفت. به دنبال اخطارهای مکرر رادار، هواپیمای شکاری نیز به تعقیب هواپیمای ربوده شده پرداخت. هواپیمای جنگنده که با فاصله زیادی از هواپیمای ربوده شده در پرواز بود، به هواپیمای تانکر اخطار داد، که در صورت عدم تغییر جهت و عدم بازگشت، مورد اصابت موشک قرار خواهد گرفت، با این اخطار، خلبان هواپیمای تانکر گردشی کرد و پس از حصول اطمینان از اینکه هیچ هواپیمایی در تعاقب وی نیست، به سرعت راهش را ادامه داد و از شمال کشورمان گریخت.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری رئیس دادگاه‌های انقلاب و ارتش درخصوص مکانیزم فرار و اینکه چگونه افراد شخصی و غیرنظامی می‌توانسته‌اند از یک پایگاه نظامی به این سادگی فرار کنند گفت: این فرار را باید ناشی از ضعف فرماندهی منطقه دانست. با اینکه به ایشان تذکر داده شده بود که افرادی در نیرو هستند که ممکن است خطرهایی برای نیرو داشته باشند، حتی خود خلبان معزی از ارتش اخراج شده بود، ایشان را به بهانه اینکه وی دارد پرواز می‌کند به ارتش برگرداندند که این هم از حسن را‡فت و عطوفت شهید فکوری بود و سوءنیتی در کار نبود.
ولی به عنوان قصور باید بپذیریم ضعف‌هایی هم در مورد تردد و کنترل و رفت و آمد در پایگاه و باند فرودگاه وجود داشته است؛ برای مثال وقتی خلبانان، میهمان یا همراهی داشته باشند، از نظر دژبان در پایگاه‌ها، به میهمان توجه نمی‌شود یعنی به صورت عرف است. وقتی فرد شناس است، افراد دیگر را می‌تواند به عنوان آشنا و دوست و همراه و غیره وارد پایگاه کند، که این نوعی ضعف است.

برگرفته از خاطرات سرهنگ قاضی عسگر و سرهنگ دهقان
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”