نيروي هوايي ايران آرماني ترين نيروي هوايي منطقه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست

نيروي هوايي ايران، آرماني ترين نيروي هوايي منطقه؟

اکنون توان خوبي از نظر کمي و کيفي دارد.
48
32%
امروزه با شرائط آرماني، فاصلهء بسياري گرفته است.
101
68%

مجموع رای گیری: 149

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

snipercab,
بنده نیروی هوایی ایران را دربرابر آمریکا ضعیف دانستم نه در خاورمیانه

هرچند سالها پيش ما آرماني ترين نيروي هوايي منطقه و شايد جهان را پس از ابرقدرتها داشتيم و آثار و سايهء اين نيرو در سالهاي جنگ با رژيم صدام کارايي خوبي خصوصن در دو سال اول جنگ برجاي گذاشتند، اما امروزه با داشتن تامکتها و فانتوم هاي بدون قطعه و بدون موشک، F-5 هاي بسيار قديمي، ميگ29 هاي دانگريد شده و به تعداد بسيار کم و اف7 هايي که همگي مي دانيم براي جنگ با هيچ کشوري مناسب نيستند هيچ جايگاهي در منطقه نداريم.
امروز اسرائيل، ترکيه و عربستان سعودي بسيار بسيار از نظر کيفيت و به روز بودن تجهيزات از ما جلوتر هستند و کشورهايي حاشيه خليج فارس همچون امارات و کويت به F-16 Block 60 و F/A-18C مجهز شده اند.
فکر مي کنم بدون احتساب افغانستان و عراق که نيروي هوايي ندارند، ما در مکان آخر منطقه قرار مي گيريم. :-o
Major
Major
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 104 بار
تماس:

پست توسط sir.mohammad »

آقا رضای عزیز مثل همیشه با جواب منطقی و قانع کنندت ما رو خوشحال کردی
من هم دقیقا حرفم همینه ولی افرادی مثل masiha85 به شدت این موضوع رو انکار می کنن
ما آرمانی هستیم ولی فقط برای افغانستان
[External Link Removed for Guests]

گویند به همه مردم عالم گله خویش
پیش كه روم من كه ز عالم گله دارم
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 72642 بار
سپاس‌های دریافتی: 31670 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 »

Reza6662 جان
فکر مي‌کنيد منطقي تحليل و نتيجه گيري کرديد ؟ :-P
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

Mahdi1944,
من منتظر نظرات همهء دوستان هستم. ضمنن یک نظرسنجی هم اضافه می کنم.

يادم هست 17 شهريور سال 1374 به کارگزيني صها معرفي شدم تا قسمتي رو براي کار
به من ارائه بدن. در همون روز يک هواپيماي اف14 رو از نزديک ديدم و بسيار مبهوت شدم.
(تا اون زمان از نزدیک هیچ هواپیمای جنگی ندیده بودم)
اين اف14 در تاسيسات شماره1 روبه روي هنگر تعميرات B-707 جهت اورهال پارک شده بود.
اين اف14 تا سه سال بعد نيز در همان محل بود و هیچ وقت نیز اورهال نتوانست بشه.
بايد قبول کنيم وضعيت هواپيماهاي برجاي مانده از قبل از انقلاب اصلن مناسب نيست.

حال به هواپيماهاي پس از انقلاب مي رسيم که طبق آمار رسمی عبارتند از:
12 سوخوي24 سري MK
24 ميگ29 سري A و UB
24 فروند F-7 سري II

به همراه تعداد سوخوي24 عراقي که زمان جنگ 1991 به ايران آورده شدن.

بادم هست طي سفري که مرداد 1380 به مشهد داشتم از فاصله اي حدود
200 يا 300 متر، ميراژهاي عراقي را ديدم که به حال خود رها شده اند.
تنها هواپيماهاي فعال پناهنده همان سوخوي24 و سوخوي25 هستند که
اولي به ارتش و دومي به سپاه داده شده اند.

* اما در مقابل، عربستان داراي حدود 150 فروند F-15C/D/S و همچنين تعداد
قابل توجهي Panavia Tornado و 72 فروند نيز EF-2000 (در حال تحويل) هستش.
* امارات داراي ميراژ2000 و همچنين 80 فروند F-16 Block 60 هست.
* کويت داراي 40 فروند F/A-18C/D و تعدادي ميراژ اف1 هست.
* ترکیه به جز دهها فروند F-4 و F-5 دارای 240 فروند F-16C/D هست که به
زودی 30 فروند F-16E/F و تعداد (؟) F-35 به توان هوایی این کشور اضافه میشه.

اما ما نه از نظر کیفی و نه از نظر کمی به کشورهایی مثل ترکیه و عربستان نمی رسیم.
بدیهی هست که در برابر اسرائیل نیز (از نظر توان هوایی) حرفی برای گفتن نداریم.

و . . .

:-(
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

!!!

پست توسط gigi64 »

با این بررسی دقیقی که آقا رضا عزیز انجام دادن فکر کنم متاسفانه یکی از ضعیفترین ها در منطقه هستیم از نظر نیروی هوایی.بهترین راه حل این هست که با همه کشورها بهترین روابط رو داشته باشیم این بهترین کار هست.ما با آمریکا و اروپا و روسها می تونیم بهترین روابط رو داشته باشیم و از اونطرف هم بهترین تجهیزات رو خواهیم داشت(هم روسی هم آمریکایی) در کنار این خرید ها خودمون هم می تونیم به تولیدات خودمون ادامه بدیم و از تجربیات دیگران استفاده کنیم.من واقعاً نمی دونم چرا نمی تونیم و یا نمی خواهیم با همه بهترین روابط رو داشته باشیم؟؟؟؟!! :? گاهی هم باید یه نگاهی به منافع خودمون داشته باشیم که ببینیم در چه صورت منافع بشتری رو خواهیم داشت یا به عبارتی کمی روشنفکرانه تر به موضوع بپردازیم :D
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

آقا Reza6662,
ببينيد شما سه گزينه را قرار داده ايد که گزينه اول و سوم يک مفهوم را دارد ولي ظاهرا شما منظور ديگري هم داريد.
مشخص است که ما داريم در مورد زمان حال صحبت مي کنيم.
هیهات منا الذلة
Super Moderator
Super Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

اول بايد تعجب خودم را از اينكه بعد از گذشت چندين هفته از آغاز به كار اين تاپيك ، به تازگي يك نظر سنجي به آن اضافه شده است ابراز كنم :?
در ضمن به نظر من گزينه ها چندان بدون غرض طراحي نشده اند ، بهترين گزينه ها براي سوال «نيروي هوايي ايران ، آرماني ترين نيروي هوايي منطقه ؟» «بله» و «خير» هستند ! :-o

فكر مي كنم بايد تغييراتي در گزينه ها صورت بگيره :-o
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند .... تصویر 
Major
Major
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 104 بار
تماس:

پست توسط sir.mohammad »

دوستان همه ما می دونیم که حرف های آقا رضای عزیز حقیقته محضه ولی از دوستان هنوز تو حال و هوای فیلمهای جنگی و قدرت نظامی ایران هستن من هم قبول دارم ما در زمان گذشته یک نیروی هوایی کار آمد داشتیم ولی در حال حاظر وضع نیروی هوایی بسیار وخیم است و برای روپا ماندن یک جنگنده 40 ساله دست به هر اقدامی می زنیم این در حالی است که همسایه ما ترکیه فقط با f-16 های خودش قادر به نابود کردن ما هست .
پس لطفا از لفظ آرمانی استفاده نکنید

گویند به همه مردم عالم گله خویش
پیش كه روم من كه ز عالم گله دارم
Super Moderator
Super Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

در مورد بحث هاي صورت گرفته تصور مي كنم ، كه برداشت ها و تعريف هاي متفاوت از «آرماني ترين نيروي هوايي منطقه» باعث شده تا ديدگاههاي متفاوتي مطرح شود . كاري به نظر دوستان ندارم ، فقط ميخواهم تا برداشت خودم از «آرماني ترين نيروي هوايي منطقه» را مطرح كنم .... :D

آرماني ترين نيروي هوايي منطقه از ديدگاه من صد درصد وابسته به آخرين تجهيزات مدرن نخواهد بود ، گرچه تجهيزات نقش مهمي را ايفا مي كنند . نيروي هوايي آرماني خواهد بود كه حداقل بتواند بخشي از احتياجات و نيازهاي خودش را بر آورده كند ، نه اينكه در همه لحظات محتاج به كمك مستشاران خارجي باشد (همانند كشورهاي عربي ) .

نيروي هوايي آرماني آن نيرويي است كه با وجود لطمات شديد از ترك يكباره متخصصان خارجي ، شوك وارده از انقلاب و شروع غيرمترقبه جنگ توانست تا در اسرع وقت (و حتي زودتر از نيروهاي زميني) خودش را به منطقه نبرد برساند و كار مقابله با دشمن را شروع كند ، نيرويي كه خلبانانش با فانتوم به شكار تانك مي رفتند 8) نيرويي كه خلبان اف 5 اش سريعترين و بلندپروازترين جنگنده عملياتي جهان و دشمن را از پاي در مي آورد :smile: ، نيرويي كه خلبانانش براي حفاظت از منافع مردم ايران گاه بيش از 12 ساعت مداوم بر روي جزيره خارك گشت زني مي كردند (آيا شما مي توانيد 12 ساعت مداوم خلباني نه رانندگي كنيد ؟ ) :-x ، نيرويي كه متخصصانش در طول جنگ دست به ابداع يك نوع بمب 3000 پوندي زدند :smile: ، نيرويي كه خلبانش با وجود اطلاع از اينكه از ماموريت برنخواهد گشت ، سوار بر پرنده آهنين بالش راهي ميدان نبرد مي شود :sad: ، نيرويي كه خلبانانش در جنگ هيچگاه سراغ مناطق غيرنظامي و مشكوني نرفتند :smile: ، نيرويي كه متخصصانش توانستند تا همين ميگ 29 هاي دانگريد شده را قادر به سوختگيري هوايي بكنند و توانايي حمل مخازن سوخت اضافه را به آن ببخشند :smile: ، نيرويي كه سعي كرده تا تمام تسليحات موجودش را با تمام پرنده هايش انطباق دهد :smile: ، نيرويي كه توانسته حداقل به زعم شما دست به كپي بعضي موشكهاي زمين به هوا يا هوا به هوا و هوا به زمين بزند :smile: ، نيرويي كه موشكي زمين به هوا را در نقش هوا به هوا به كار ميگيرد :smile: ، نيرويي كه خلبان تامكتش وقتي كه در محاصره 8 فروند ميراژ عراقي ( كه فقط براي شكار او آمده بودند ) قرار ميگيرد به جاي فرار كردن كه كار هر خلباني هست باز هم دست از مبارزه بر نميدارد و با وجود اينكه خودش ساقط مي شود اما با تمام تلاشش مي تواند 2 فروند از ميراژها را ساقط كند :smile: ، نيرويي كه دهها هواپيماي صدمه ديده را تعمير كرده و راهي ميدان مي كند حتي هواپيماهايي كه يك بال خود را از دست داده بودند :smile: ، نيرويي كه تانكر 707 خود را كه در روز اول جنگ به آبكش تبديل شده بود را با تلاش شبانه روزي متخصصين وارد خدمت مي كند :smile: ، نيرويي كه فرد شماره 3 اش (معاونت عمليات) در صحنه نبرد به شهادت ميرسد نه در پشت ميز به مرگ طبيعي :sad: ، نيرويي كه در ابتداي جنگ تنها دو خلبان داشت كه ميتوانستند از موشك ماوريك عليه اهداف دريايي استفاده كنند و بقيه خلبانها مجبور بودند كه در صحنه نبرد تمرين بكنند (ميدانيد يعني چه :-x ) اما همگي سر بلند بودند :smile: ، نيرويي كه نه تنها با خلبان آموزش ديده عراقي در مبارزه بود ، بلكه مجبور بود تا با خلبانان مجرب روسي ، مصري و ساير كشورهاي اروپاي شرقي نيز دست و پنجه نرم كند :-? ، نيرويي كه براي خودش توانسته بمب ليزري بسازد (يا كپي كند ) :smile: ، نيرويي كه حداقل دانش اين را داشته تا تك سكان عمودي اف 5 را به 2 سكان مورب تغيير بدهد (البته اگر فكر ميكنيد كه صاعقه چيزي جز اين نيست ) :smile: ، نيرويي كه .... :eek:
شرمنده كه خيلي چيزهاي ديگه رو ننوشتم ...

حالا شما فكر مي كنيد چند درصد از اين چيزهايي كه نوشتم در نيروي هوايي كشورهايي مثل عرستان ، امارات ، پاكستان ، تركيه و ... وجود داره ؟ اگر شما بتونيد ثابت كنيد كه اين چيزها توي اين نيروها وجو داره من هم در بست مخلص شما هستم و قبول ميكنم كه اونها آرماني ترين نيروي منطقه هستند . :-)

فكر مي كنم اوايل سال 2006 بود كه خبر سقوط يكي از جنگنده هاي F-16E امارات منتشر شد ، فكر ميكنيد خلبانش كي بوده ؟ يك اماراتي ؟ نخير برادر من :-? خلبانش يك آمريكايي بوده :-o به اسم Dan Levin
نيرويي كه خلبان از خودش نداشته باشه ، از نظر من هيچگاه نيروي هوايي آرماني نخواهد بود ....

اما عربستان ، مي دونيد اون زماني كه فانتومهاي ما مورد اصابت اون اف 15 هاي عرب قرار گرفتند جريان از چه قرار بوده ؟ آيا ميدونيد كه يك فروند F-15C و يك فروند F-15D در حال انجام ماموريت تمريني سوختگيري بودند كه آواكسي كه Airborne بوده بهشون دستور ميده كه براي رهگيري فانتومهاي ايراني به فلان نقطه حركت كنند و اونها رو ساقط كنند ، اما خلبانهاي عرب از اينكار (رهگيري وساقط كردن فانتومهاي ما ) اكراه داشتند (مودبانه « از اينكار مي ترسيدند » ) ، تا اينكه يك آمريكايي كه تو كابين عقب F-15D بوده ( به اسم Bill Tippin ) راضيشون ميكنه كه فانتومهاي ما رو ساقط كنند ، تو رو خدا شجاعت رو ببينيد ، تو فضاي هوايي خودي باشي ، يك تانكر در نزديكيت باشه و ترسي از سوخت نداشته باشي ، يك آواكس هم راهنماييت كنه ،پدافند زميني هم حواسشون بهت باشه اون وقت باز هم جرئت نكني بري سراغ دو تا فانتوم كه مسلما از نظر سوخت در مضيقه بودند و پشتيباني هم نداشتند :-?
من عمرا چنين نيرويي رو نيروي هوايي آرماني تصور نمي كنم ....

حوصله ندارم وگرنه در مورد بقيه نيروها هم چند خطي مي نوشتم ....
آخرین ويرايش توسط 1 on Reza 313, ويرايش شده در 0.
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند .... تصویر 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

دستت طلا
واقعا چيزي براي گفتن ندارم
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

پست توسط gigi64 »

همه این دلاوری ها و شجاعت هایی که گفتی قبول کسی منکر اینها نیست.اما همه اینها 30% قضیه هستند و بازم تکنولوژی برتر حرف اول رو می زنه.خودت اشاره کردی به سقوط فانتوم ها توسط اف 15 های عرب!حالا اونا می ترسیدند یا حتی خلباناشم آمریکایی یا انگلیسی بودند! اما نتیجه این شد که اونا دوتا از هواپیمای مارو ساقط کردند و ما دوتا از خلبان هامون رو از دست دادیم!؟چرا؟؟چون اف 15 از فانتوم همه رقمه برتره و دارای تکنولوژی بالاتری هست.روابط کشورهای عربی و ترکیه و اسرائیل با آمریکا و کشورهای اروپایی خوب هست چپ و راست هم دارن بروز ترین هوایماهارو ازشون می خرن ولی ما هنوز تو همین چیزاهایی که مربوط به اندی سال پیش هست موندیم و حرکت امیدوار کننده ای در جهت خرید یک هواپیمای درست و حسابی انجام ندادیم ؟!! کسی نگفت فقط هواپیما بخریم از دیگران و تولیدات خودمون رو تعطیل کنیم در کنار این خریدها می تونیم تولیدات داخلی رو بیشتر و با دستی بازتر انجام بدیم و در کنارش جدیدترین هواپیماهارو خریداری می کنیم تا وقتی که تولیدات داخل به اون استاندارد مورد نظر برسند، حداقل چیزی برای دفاع از خودمون داشته باشیم و همواره بروزترین هواپیماهارو داشته باشیم.مشکل اینجاست که ما با هیچکدوم از این کشورها که سازنده هواپیما و اینجور تجهیزات هستند روابط درست و حسابی نداریم حتی با این روس ها!!حالا فرض کن تا مدتی دیگر هم ترکیه و اسرائیل اف 35 یا شاید هم اف -22 رو تحویل بگیرند اونوقت چی؟! من شمارو در یک شرایط جنگی فرضی قرار می دم، فرض کنید همین عربستان تعدادی از انواع هواپیماهایی چون اف 15 ، تورنادو ، و این ای اف 2000 جدیدی که در حال تحویل هست رو از هر کدوم 15 تا بفرسته سمت تهران ما با کدوم جنگنده ای در حال حاظر می تونیم جلوی اینارو بگیریم؟؟؟ روابط دوستانه با تمام کشورها + تولیدات داخلی :D راه حل منطقی هست. :(
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 »

با تشکر از رضا وبسیاری از دوستان دیگه که هر کدوم نظری دادن
من نمیدنم تعریف شما از نیروی هوایی چیست و کاری به تعریف شما ندارم

ولی برداشت من از نیروی هوایی یک کشور توان هوایی + دفاع هوایی + توان موشکی+ توان ضد موشکی + توان ضد الکترونیکی و بسیاری موارد مرتبط با هوا فضا هست . خوب شاید همانطور که دوستانمون گفتن از نظر توان هوایی و تعداد پرنده ها واقعا در مذیقه ایم و من هم عقب افتادن در این بخش رو از برخی کشورها قبول دارم ولی من کلی نگاه کردم . مثلا نمیتوان توان موشکی رو از توان هوایی مستقل دونست . بالاخره این نیرو در اختیار نیروی هواییه کشوره . خوشبختانه از نظر موشکی تاکنون در دنیا جزو 10 کشور برتریم که ود جای کمی دلخوشی داره وتا حدی نقطه اتکایی رو برای ایران به وجود آورده

به هرحال نظر هرکس برای خودش محترمه .
در مورد اینکه تکنولوژی حرف برتر رو میزنه از شما می پرسم آیا عربستان قابلیت ساخت فقط یک گلوله مسلسل اف -15 رو داره . مطمئنا نه ولی در داخل کشورمون گلوله که سهله سلاه دوش پرتاب ضد هوایی هم میسازن .

همین خلبان های آمریکایی که در پیشرفته ترین هواپیماهای جهان پرواز میکنن در مقابل حریفان هندی و ایرانی خود با هواپیماهای یک رده کهنه تر بارها کم آورده اند . پس باز هم تکنولوژی حرف آخر را نمیزند .

موفق باشید
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”