بخش اختصاصي نيروي هوايي ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 257 بار

پست توسط Saeid12345 »

من که هيچ کدوم از اين دو تا فايل رو يعني هم اولي و هم دومي را به دليل حجم زياد دانلود نکردم! :?
Commander
Commander
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

پست توسط Fariborz »

آرمان جان سلام .
خوشحالم که فايل رو پائين کشيدی . اين مقاله هجويات زياد داره . زياد جدی نگير . فقط اين مطلب رو می خواستم بگم که اين منابع غربی هم چنان آش دهن سوزی نيستند . شخصی که بعنوان مولف مقاله خودشو حتی ويرايش هم نميکنه ديگه بايد تا آخرشو خوند . حالا صبر ميکنم وقتی که کامل خوندی همينجا اعلام کن بعد بهت ميگم چقدر اشتباه داره . جالب اينجاست که اين مقاله ۳ سال پيش بقدری راجع به اون صحبت شد و خيلی ها با استناد به مطالبش سخنرانی ميکردند. به هر حال اميدوارم همه دوستان اين مقاله رو بخونند تا يک بحثی رو شروع کنيم . :grin:
آقا سعيد عزيز اميدوارم شما هم موفق بشی . در ضمن سعيد جان اگر خواستی برام پيغام بده تا يک نسخه کوچکتر و با کيفيت البته کمتر برات ميل بزنم . ولی جدأ فکر کردم ۵ مگا بايت خوب است . سعيد اقا بايد ببخشی ديگه دوست خوب . مقاله بعدی جبران ميکنم . :razz: :razz:
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 »

حالا شايد دانلودش کردم. :grin:

پنج پنج تا بيست و پنج تا ! به عبارتي 25 دقيقه زمان زمان ميبره تا دانلود بشه.

:D
Commander
Commander
نمایه کاربر

پست توسط Fariborz »

با سلام
دوستان با نزديک شدن سالگرد حماسه دفاع مقدس خيلی دلم ميخواست کاری در جهت بزرگداشت اون روزهای عزيز انجام بدهم. وقتی رضای عزيز مقاله مربوط به تامکتهای ايرانی رو از سايت ACIG .ORG ترجمه کرد و در اختيار دوستان قرار داد به فکرم زد که من هم يادی از عقابان تيزپرواز وطنمون کنم . اما همتون ميدونيد که من توانائی دوستان ديگر رو ندارم برای همين براتون يکی از خاطرات دفاع مقدس رو عينأ اسکن کردم تا زيبائی کلام حفظ شود. اميدوارم مورد توجه دوستان قرار بگيره . در ضمن از همتون خواهش ميکنم اگر مطالبی در همين زمينه داريد ( بخصوص ازفعاليتهای نيرو هوائی که به موضوع انجمن هم سازگار باشه ) فرار بدين . همه دوستای خوبمو با هر نگرش سياسی که دارند دعوت ميکنم تا ياد قهرمانان و شهيدان وطن عزيزمونو زنده نگه دارند .

[External Link Removed for Guests]

اما تصوير زير رو از مجله آلمانی زبان Luftwaffen Forum براتون اسکن کردم . چندتا Artwork از پرنده های ايرانی و عراقی است . چيزهائی که هم که کنارش نوشته همش مزخرف و تبليغات الکی است .

اين تصوير رو هم از مجله معروف World Air Power Journal براتون اسکن کردم . تمام دنيا فهميدن که شباويز از روی بل ۲۰۵ ساخته شده حالا اين بنده خدا ها هنوز مينويسند « مدل شباويز که بروش مهندسی معکوس از روی بل ۲۱۴ ساخته شده » . آخه اون چه کارشناس هوائی است که هنوز فرق ( حداقل ظاهری ) بين بل ۲۰۵ و بل ۲۱۴ رو نميدونه ؟ من که نميفهمم اميدوارم خداوند به همه سلامتی اعطاء کند .

Colonel II
Colonel II
محل اقامت: زیر آسمون خدا
سپاس‌های دریافتی: 407 بار
تماس:

پست توسط آرمان »

Fariborz, دستتون درد نکنه. ممنون :)
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: آسمان بي نهايت
سپاس‌های دریافتی: 122 بار
تماس:

پست توسط Colonel Chazan »

آرمان,
آرمان جان خاطرات جالبي كه از IIAF ترجمه كرديد حال و هواي تازه اي به انجمن خواهد داد.
منتظريم...
[font=Verdana]May they rest in peace, those graceful masters of the sky

Happiness is Tomcat-Shaped

I love the smell of jet fuel in the morning

تصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 42 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

پست توسط mach1 »

سلام
Fariborz جان دستت درد نکنه :-)
خارج از بحث : فریبز جان آلمان زندگی میکنی؟؟؟
اگه دوستان بخوان متن کامل اون مقاله که تو قسمت گالری فانتوم گزاشتم رو در مورد طرح های نیرو هوایی می گذارم
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 »

ممنون دوست من :D

در مورد اون کارشناس نادان هم که فرق بين 205 و 214 را نمي داند زياد ناراحت نشو يا خوب ميشه يا هم با ناداني از دنيا ميره! :grin:
Commander
Commander
نمایه کاربر

پست توسط Fariborz »

آرمان جان من نميدونم چازان عزيز راجع به چه خاطراتی صحبت ميکنه ولی ما به هر حال منتظريم . :razz: :razz: :grin: :)
Saeid12345, mach1, عزيزان از شما هم بخاطر توجه تون ممنون :) :) :razz: :razz:
Colonel II
Colonel II
محل اقامت: زیر آسمون خدا
سپاس‌های دریافتی: 407 بار
تماس:

پست توسط آرمان »

Fariborz, من يادم نبود اونا رو بذارم....حتماً به زودي چندتا خاطره از جنگ رو که سايتIIAF
نوشته بود و من ترجمه کردم رو مي ذارم...
Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: ايران-اصفهان-کوچه بعدي
سپاس‌های دریافتی: 43 بار
تماس:

پست توسط Marshal »

اين تصوير رو هم از مجله معروف World Air Power Journal براتون اسکن کردم . تمام دنيا فهميدن که شباويز از روی بل ۲۰۵ ساخته شده حالا اين بنده خدا ها هنوز مينويسند « مدل شباويز که بروش مهندسی معکوس از روی بل ۲۱۴ ساخته شده » . آخه اون چه کارشناس هوائی است که هنوز فرق ( حداقل ظاهری ) بين بل ۲۰۵ و بل ۲۱۴ رو نميدونه ؟ من که نميفهمم اميدوارم خداوند به همه سلامتی اعطاء کند .

فريبرز جان. ابن ديگه خيلي باحال بود :grin: اين کي بوده که اين حرف رو زده؟
آخه چرا باور نمي کنيد؟! به جون خودم من همون سلطان آسمان قبلي ام.
اين هم اثر انگشتم:
تصویر
حالا باورتون شد؟!!
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 42 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

پست توسط mach1 »

سلام
Fariborz عزیز همانطوری که خواستی در اولین موقعیت انجام دادم :razz: :razz:

این مقاله گزارشی از بازدید نویسنده صنایع هوایی ازدهمین نمایشگاه دهه فجر نیروی هوایی در سال 1376
می باشد

[align=right]در زمینه بهینه سازی رادار هواپیماهای جنگنده 4 پروژه تکمیل شده شده معرفی می گردد از جمله پروژه

البرزبرای بهینه سازی رادار کنترل آتش APQ-120 هواپیمای جنگنده بمب افکن F-4E در چارچوب این پروژه

برد کشف رادار از 160 کیلومتر به 290 کیلومتر و برد ردگیری آن تا 79 کیلومتر افزایش یافته است .از ویژگی

های اعلام شده این برنامه افزایش توانایی تمیز دادن هدف های چندگانه می باشد . در مورد رادار کنترل آتش

APQ -120پروژه دیگری نیز به اجرا درآمده که ذوالفقار نام گرفته است . کارشناسان الکترونیک نیروی هوایی

تحت پروژه ذوالفقار حالت ((نشان دهنده هدف متحرک هوابرد ))(AMTI)* را بر امکانات رادار F-4E افزوده

اند . از ویژگی های این حالت جدید می توان امکان تشخیص و شناسایی هدف های در حال پرواز در ارتفاع

پایین , ردگیری بهتر هدف هوابرد و هدایت موشک های هوا به هوای راداری به سوی آن را بر شمرد . جزئیات

بیشتری از این پروژه اعلام نشده است.

پروژه افق نیز در زمینه بهسازی رادارAPQ-159 هواپیمای جنگنده –بمب افکن F-5E به اجرا درآمده و برد

کشف هوابرد آن از 32 به 64 کلیومتر و برد ردگیری آن از 16 به 40 کیلومتر افزایش یافته است . از امکانات

اعلام شده این برنامه باید به توانایی ردگیری زاویه ای تا 90 درجه , با توان بیشتر در تمیز هدف های چندگانه

نزدیک به یکدیگر اشاره نمود . رادارAPQ-159 پیشتر فاقد توانایی ردگیری زاویه ای (off-boresight) بوده

وفقط می توانست هدف های هوایی روبروی خود را ردگیری نماید . گفته می شود که با اجرای پروژه افق ,

توانایی شلیک موشک های هوا به هوای راداری نیز برای F-5E فراهم شده است . در این صورت , جنگنده های

F-5E نیروی هوایی کشورمان از این نظر در میان به کار گیرندگان این هواپیما در جهان منحصر به فرد خواهند

بود. نوع موشک های راداری در نظر گرفته شده برای این هواپیما اعلام نشده ,ولی احتمالا AIM-7 اسپارو می

باشد.

پروژه دیگر , آذرخش (با نام هواپیمایی به همین نام اشتباه نشود ) نام دارد که بهینه سازی رادار APQ-109

هواپیمای F-4D مربوط می شود . این پروژه با توجه محدودیت های ذاتی رادار APQ-109 می تواند اهمیت

ویژه ای در افزایش کارایی F-4D داشته باشد. گفته می شود که رادار استاندارد این هواپیما فقط 8 کیلومتر برد

کشف دارد و فاقد توانایی ارسال فرامین هدایت موشک های هدایت شونده راداری بوده است . ولی اعلام شده که

پس از اجرای پروژه آذرخش , برد کشف این رادار تا میزان بسیار قابل توجه 306 کیلومتر افزایش پیدا کرده و

برای نخستین بار , امکان ردگیری هدف از مسافت 77 کیلومتری در آن بوجود آمده است . از ویژگی های رادار

بهینه شده APQ-109 می توان به دقت خوب و امکان هدایت موشک های راداری اشاره نمود.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که برد موثر سیستم های با گذشت زمان و مستهلک شدن سیستم , خود به

خود کاهش می یابد و به ویژه کمبود قطعات یدکیی بر سرعت و تاثیر این استهلاک می افزاید . پس هنگامی که می

گوییم به طور مثالبرد اصلی کنونی راداری ,....کیلومتر می باشد , این مقدار ممکن است از برد اعلام شده شرکت

سازنده کمتر باشد . به عنوان مثال گفتنی است که بیشترین برد رادار APQ -120 روی صفحه کنترل رادار در

برابر خلبان , 200 مایل (322 کیلومتر ) نوشته شده است

نیروی هوایی در زمینه یکپارچه سازی موشک های هوا به هوا و هوا به زمین گوناگون موجود , روی

هواپیماهای امریکایی نیز فعالیت های در خور توجهی انجام داده است. ازمواردی که امسال به نمایش درآمده بود

می توان به پروژه رعد اشاره نمود که به تجهیز جنگنده F-5E با موشک های هوا به هوای کوتاه برد و گرمایاب

روسی ( R-60AA-8 آفید) مربوط می شود. گفته می شودکه یکپارچه سازی R-60 با F-5 امکانات قابل

توجهی را در مقایسه با AIM-9P سایدوایندر به آن می بخشد. از جمله ویژگی های اعلام شده این موشک باید به

توانایی درگیرشدن با هدف از تمام سمت های آن (all aspect) افزایش توان عملیاتی , حمله به هدف های زمینی

دارای منبع حرارتی متمرکز , برد قابل توجه (7/5 کیلومتر) , هدفگیری سریع و قفل کردن روی هدف با استفاده

ازرادار , اعلام تکمیل قفل شدن به صورت چشمی(تصویری)علاوه بر صوتی , اعلام وجود یا وجود نداشتن موشک بر روی هواپیما با استفاده از سیستم های کابین , پیشگیری از

پرتاب نابهنگام و ایجاد تنوع در جنگ افزارهای هوابه هوای هواپیما اشاره نمود.

موشک هوا به هوایگرمایاب R-60 , 44 کیلوگرم وزن دارد که برای هدایت خود از ناوبری تناسبی سود می برد

و به فیوز مجاورتی رادیویی و سر جنگی میله ای با خرج انفجاری شدید مجهز می باشد.

در نمایشگاه امسال همچنین یک دستگاه شبیه سازپرتاب بمب و موشک ساخت جهاد خودکفایی نیروی هوایی به

نمایش درآمده بود. این وسیله که از یک کابین هواپیمای F-5 و چهار جایگاه نصب جنگ افزار(موشک های هوا به

هوای PL-7 و بمب های 500 پاوندی )تشکیل یافته , برای آموزش به کارگیری سیستم های جنگ افزاربه خدمه

پروازی (و احتمالا زمینی) مورد استفاده قرارمی گیرد.

نصب موشک هوا به هوای گرمایاب چینی PL-7 , به همراه جایگاهویژه ساخت این کشور , روی نوک بال

جنگنده F-5E از جمله دیگر دستاوردهای ارائه شده در نمایشگاه دهه فجر بود .

پروژه صنم نیز نامی است که برنامه تبدیل کلاه های پروازی غربی به شرقی , بازسازی کلاه های پروازی

غربی و استفاده ازکلاه های تبدیلی روی هواپیماهای شرقی , نهاده شده است . نیروی هوایی همچنین هواپیماهای

C-130 هرکولس خود را با حسگرهای (sensors) در دهلیزهای ارابه های فرود آنها مجهز نموده است (پروژه

برودت 2
) تا خدمه همواره از دمای چرخ های هواپیما آگاهی داشته باشند . بدین ترتیب به میزان قابل توجهی بر

ضریب ایمنی هواپیما افزوده شده و از خطر آتش سوزی در آن کاسته می شود .

از دیگر پروژه های نیروی هوایی , پروژه طالع است که نصب سیستم سوخت گیری هوایی را روی جنگنده

MIG-29A/UB در بر می گیرد . انواع استاندارد MIG-29A/UB همواره از برد کم رنج می برند و فقدان

توانایی سوختگیری هوایی , بر این نارسایی می افزاید . ولی روسیه و نیروی هوایی کشورمان به طور جداگانه با

تکمیل کیت های افزودنی ویژه , این نقص را تا حدود زیادی برطرف نمودند .تفاوت سیستم های روسی و ایرانی

در این است که نوع روسی به صورت تلسکوپی بوده وقابل جمع شدن می باشد .تا در هنگام پرواز پسای کمتری

تولید نماید. لوله سوختگیری هوایی تکمیل شده در نیروی هوایی ایران ثابت است و در حالی که می توان آن را

برای ماموریت هایی که نیاز به سوخت گیری هوایی ندارند , برداشت , پسای بیشتری نسبت به نوع جمع شونده

تولید می نماید , هر چند که گفته می شود این مقدار چندان قابل توجه نیست. به گفته کارشناسان , تکمیل تکمیل یک

سیستم سوختگیری تلسکوپی جمع شونده نیز در دستور کار جهاد خود کفایی نیروی هوایی قرار دارد.

دیگر پروژه در حال اجرای مربوط به سوختگیری هوایی MIG-29 , طلیعه نام دارد که از امکانات بیشتری

نسبت به طالع بر خوردار می باشد .

شاید بتوان به عنوان قابل توجه ترین بخش سالن نمایشگاه به موشک های هدایت شونده لیزری ستار-1 (پروژه

عصر 67 ) و ستار-2 اشاره نمود که در غیاب سایر برنامه های مربوط به جنگ افزارهای هوا به زمین نیروی

هوایی , بیشتر خود نمایی می کردند .موشک هوا به زمین هدایت شونده لیزری ستار به ظاهر از سیستم پیشرانه

موشک زمین به هوای هاوک سود می برد و دارای برد دور ایستای 15 تا 20 کیلومتر است. ستار-2 نیز نوع

بهینه شده ستار-1 و مجهز به سر جستجو گر تراز شده (به سبک بمب های پیو وی ) می باشد .موشک های هدایت

شونده ستار را می توان از هوایماهای جنگنده بمب افکن F-4 و F-5 شلیک نمود.

پروژه زمزم-1 نیز به نصب سیستم پخش چف و فلیر روی F-4E و زمزم-2 به تکمیل سیستم پخش چف و فلیر

برای RF-4E مربوط می گردید . سپس پروژه کایت معرفی شده بود که بر خلاف سال های پیش صرفا به ارائه

ماکت کوچکی از پخش کننده بالدار دور ایستا خود اکتفا کرده بود . این پخش کننده مهمات فرعی ضد تانک یا ضد

نفر از پهلو های خود , روی F-4 فانتوم و احتمالا هواپیماهای دیگر آزمایش شده و بیشترین کاربرد آن بر ضد

مراکز تجمع نیرو های دشمن است.

* AMTI=Airborne Moving Target Indicator
منبع : ماهنامه صنایع هوایی شماره 81
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”