طرح شکست خورده بازگشت اف-14 های ایران به امریکا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1236
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:12 pm
محل اقامت: جايي درست وسط غربت شهر...انطرف تر از اب...در کنار خورشيد...
سپاس‌های دریافتی: 65 بار
تماس:

سردار کاظمی: يزدي مي‌‏گفت «F14»ها را به آمريكا بازگردانيم و پولش را بگ

پست توسط ghalamman »

سردار کاظمی: يزدي مي‌‏گفت «F14»ها را به آمريكا بازگردانيم و پولش را بگيريم
يادم هست شهيد بابايي مي‌‏گفت بايد از جنازه‌‏اش رد شوند تا F14 را پس دهند. حتي لامپ رادار (G2E) F14 كه تكنولوژي بسيار بالايي دارد، را مي‌‏خواستند باز گردانند.»
مسوول قرارگاه فتح و كربلا در عمليات‌‏هاي كربلا امروز معاون بنياد شهيد و امور ايثارگران است. سردار «اصغر كاظمي» از ديگر چهره‌‏هاي بود كه به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزاد سازي خرمشهر، با او به گفت‌‏وگو پرداختيم. كاظمي پس از مروري كوتاه بر تاريخ ايران و جنگ‌‏هاي مختلف در اين منطقه، به توضيح و تشريح بيشتر «عمليات بيت‌‏المقدس» پرداخت.
سردار «اصغر كاظمي» در گفت‌‏وگو با خبرنگار «ايلنا» تصريح كرد: «تاريخ كشور ما تاييد مي‌‏كند كه اين منطقه همواره در معرض تهاجم دشمن و مورد توجه كساني بوده است كه منافعي را در اين منطقه دنبال مي‌‏كردند. جنگ «رئيسعلي دلواري»، «قلعه پرتغالي‌‏ها» يا «مساله شيخ خزعل» از نمونه‌‏هاي اين تهاجمات بودند.»
وي افزود: «آمريكايي‌‏ها همواره سعي داشتند در اين منطقه يار قديمي خود انگليس را كنار بزند و جاي خود را باز كنند. آمريكايي‌‏ها راهبردي استراتژيك را دنبال مي‌‏كردند. ايران بهترين كشوري بود كه آمريكا مي‌‏توانست در آن سرمايه‌‏گذاري كند از اين رو مقطع انقلاب آغاز محدود شدن منافع آمريكا در منطقه است.»
معاون بنياد شهيد و امور ايثارگران گفت: «پس از جنگ سرد و انقلاب جمهوري اسلامي ايران و شروع جنگ نزديك به 19 ماه فاصله دارد، يعني از 22 بهمن 57 تا 31 شهريور 59، اين مدت اوج تعارضات منافع ايران و غرب است كه با آغاز انقلاب روز به روز افزايش مي‌‏يابد.»
كاظمي در پاسخ به كساني كه معتقد به عدم شروع جنگ بودند، گفت: «نمي‌‏توان گفت آمريكا در اين 19 ماه فاقد استراتژي مشخص بوده است و جنگ يك اتفاق است كه مثلا با تسخير سفارت آمريكا رابطه دارد. ما بعد از انقلاب بايد تكليف خود را با آمريكا روشن مي‌‏كرديم. بحران‌‏هايي همچون خلق عرب در خرمشهر و يا جريانات كردستان و روزهاي انقلابيون كه همه اينها از خارج ايران طراحي مي‌‏شد. خوب اين بحران‌‏ها چه ربطي به تسخير سفارت آمريكا دارد. مجموع اين اتفاقات ثابت مي‌‏كند كه سلسله اقدامات جنگ فراهم شده است تا فضاي كشور بحراني شود. اين شواهد و قرائن نشان مي‌‏دهد استكبار سعي داشت جنگي را عليه ما تحميل كند كه طرح‌‏ريزي‌‏هاي آن را از پيش انجام داده بود.»
معاون بنياد شهيد و امور ايثارگران ادامه داد: «در اين فضا، «سيدابوالحسن بني‌‏صدر» هم به پيچيدگي جريان مي‌‏افزايد. يكم تير ماه 60 بني‌‏صدر عزل مي‌‏شود و بعد از آن ترور نافرجام 6 تير و 7 تير را داريم. بني‌‏صدر دو ماه قبل از عمليات ثامن الائمه عزل شد. اين يك سال يعني از آغاز جنگ تا عمليات ثامن‌‏الائمه بدترين دوره ماست. در جنگ عمليات‌‏هاي ناموفق در حوزه مديريت كشور نيز همه اجناس كوپني و وضع اقتصادي چندان منتاسب نبود.»
وي با اشاره به اتفاقات صورت گرفته در اين 19 ماه، گفت: «يك سري از فرماندهان ارتش رفتند سازمان نيروهاي مسلح از هم پاشيد. تجهيزات ارتش در دوره انقلاب از بين رفته بود. دوره خدمت كاهش يافته بود و عده‌‏اي در كشور پيدا شده بودند كه مي‌‏گفتند ارتش چرا تجهيزات مدرن مي‌‏خواهد. آن زمان قطب‌‏زاده و يزدي مي‌‏گفتند «ما F14 نمي‌‏خواهيم به آمريكا بازگردانيم و پولش را بگيريم» كه يادم هست شهيد بابايي مي‌‏گفت بايد از جنازه‌‏اش رد شوند تا F14 را پس دهند. حتي لامپ رادار (G2E) F14 كه تكنولوژي بسيار بالايي دارد، را مي‌‏خواستند باز گردانند.»
كاظمي افزود: «سپاه نيز تا استارت‌‏زده بود و حداكثر سلاحش «كلاشينكف» يا «ژ 3» بود كه به دليل حضور بني‌‏صدر امكانات خاصي به آنها نمي‌‏رسيد. به همين دليل ما در سال‌‏هاي اول تنها كاري كه كرديم، اين بود كه جلوي دشمن را مي‌‏گرفتيم؛ تا اينكه فرمان امام براي شكستن حصر آبادان صادر شد. بعد از بني‌‏صدر بدين منظور تيم‌‏هاي طراحي شده به سپاه و ارتش به صورت مشترك وارد عمل مي‌‏شدند.
اولين عمليات با اين تركيب عمليات ثامن‌‏الائمه بود ما در اين عمليات 40 گردان داشتيم كه حصر آبادان شكسته شد. بعد از آن در تاريخ 8/9/60 بستان با عمليات طريق‌‏القدس فتح شد. سه ماه بعد اين 40 گردان به 135 گردان در عمليات فتح‌‏المبين تبديل شد اما در داخل كماكان با برخي از مشكلات مردم درگير بودند ولي با اين حال ما بسياري از امكانات خود را از مردم مي‌‏گرفتيم. ما حتي لباس خود را با پودر لباسشويي مي‌‏شستیم كه مردم فرستاده بودند يا كفش‌‏هايي پاي ما بود كه مردم به جبهه اهدا كرده بودند.»
وي با بيان ويژگي‌‏هاي عمليات بيت‌‏المقدس گفت: «تمام ملت ايران مصمم شده بودند كه از اين عمليات سر بلند بيرون آيد. ظرفيت 135 گردان در عمليات فتح‌‏المبين به 165 گردان مي‌‏رسد، يعني يك ماه پس از عمليات فتح‌‏المبين عمليات بيت‌‏المقدس با بيشترين توان آغاز شد. اين ظرفيت جز با اراده الهي و اراده مردم محقق نمي‌‏شد. اين ظرفيت در منطقه‌‏اي به وسعت پنج هزار و 500 كيلومترمربع عمليات كرد كه در 23 روز طول كشيد.»
معاون بنياد شهيد و امور ايثارگران با ذكر نكاتي درباره آزادسازي خرمشهر، تصريح كرد: «طول كشيدن 23 روزه عمليات بيت‌‏المقدس جلوه‌‏اي از مقاومت مردم خرمشهر را نشان داد. خرمشهر نگين ارزشمند كشور پهناور ماست. اگر بيت‌‏المقدس همچون عمليات ثامن‌‏الائمه و فتح‌‏المبين طي دو سه روز به سرانجام مي‌‏رسيد، اين شيريني را نداشت و ارزش آن كم مي‌‏شد. من خود يادم هست وقتي خرمشهر آزاد شد و وارد خرمشهر شديم، احساس مي‌‏كرديم وارد خانه خود شده‌‏ايم چرا كه آن را از چنگ دشمن در آورده بوديم.»
كاظمي با ذكر خاطره‌‏اي از آن دوران، گفت: «عراق به شدت در خرمشهر مقاومت مي‌‏كرد و به راحتي حاضر به عقب‌‏نشيني نبود. در يك مرحله بسيار نااميد بوديم در قرار گاه نشسته بوديم كه شهيد «حسن باقري» گفت «اصلا راهي نيست؟». خود پس از مدتي گفت از سمت جاده اهواز به سمت خرمشهر برويم. انگار جرقه‌‏اي زده شد. من به همراه دو نفر ديگر مسوول شديم شبانه برويم و راه را بررسي كنيم. وقتي برگشتيم، انگار نور اميدي در دل همه جرقه زد كمتر از 24 ساعت، مجدد آماده حمله شديم. از همان سير آمديم و خط دشمن شكسته شد به اين ترتيب طعم پيروزي را چشيديم.»
معاون بنياد شهيد و امور ايثارگران تاكيدكرد: «فتح خرمشهربا قدرت مردم و رزمندگان بود نه قدرت توپ و تانك. جنگ ما جنگ بچه‌‏ها و جوانان بود. جنگ ما جنگ ژنرال‌‏ها نبود. ما جنگ را مرهون زحمات اين بچه‌‏ها مي‌‏دانيم. هيچ كس نبايد پيروزي‌‏هاي جنگ را متعلق به خود بداند. تمام مردم و جوانان در پيروزي آن سهيم بودند.»


منبع:عصر ایران
پاسگاه مرزي گدار... سراوان
جاده زابل به زاهدان ...تاسوکي
تقاطع بلوار بزرگمهر و معلم... زاهدان
بلوار ثارلله مجتمع نسترن ...زاهدان
پاسگاه مرزي ناجا... سراوان
تاريخ هيچ کدام را از ياد نخواهد برد...
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”