معروف ترين تامکت هاي ارتش ايران ...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

معروف ترين تامکت هاي ارتش ايران ...

پست توسط SAMAN »

این تاپیک از تام کوپر است که بنده شخصا ترجمه کرده ام امیدوارم که مطالب خوبی ارایه کرده باشم ودوباره یاداور میشوم که در تصحیح- اضافه کردن عکس ها ودر نهایت اشتباهات یکدیگر رو یاری کنیم!
با تشکر از همه دوستان(فیشبد)


IIAFتامکت در خدمت
از بین بهترین وزبده ترین خلبانان اف-4 واف-5 خلبانانی برای پرواز با اف-14 تامکت انتخاب شدند.(هرچند در مورد این مضوع نه به طور جدی بلکه کم وبیش بحث هایی وجود دارد)
در طی مدت آموزش خلبانان با افتخار نشان های افتخار رو به خودشون اختصاص میدادند.گرچه اکنون این خلبانان (با افتخار گذشته) در نیروی هوایی دیده نمیشوند ودیگر از آنها استفاده نمی شود!(کابردی ندارند)
TFBالبته به استثنای شماره های
IRIAF/IIAFاین پتچ مخصوص یکی از خلبانان اسبق
است که امتیاز شکار 5 جنگنده عراقی متخاصم در طی جنگ بلند مدت 8ساله بدست آورده.
ایران 80 فروند تامکت خود را در طی 2 نوبت دریافت کرد.دسته اول 30 تایی ودسته دوم 50 تایی.اولین اف-14 در تاریخ ژانویه 1976 به نیروی هوایی ش ا ه ن ش ا ه ی تحویل شد.ودر تابستان 1977 دوواحد کاملا عمکلیاتی وجود داشت که باسرعت به آموزش خلبانها مپرداخت. در اواخر سال 1978 تمام 80 فروند اف-14 به ایران تحویل داده شد .در ضمن بیش از 120 خلبان برای اف-14 و80 افسر کنترل رادار ویک گروه نگهدار هواپیما (همافر)برای اف-14 تعریف شد. در سال 1977 به بعد نیروی هوایی ارتش ایران یک سری آزمایش ها بر روی سیستم سلاح هواپیما انجام داد.
و عملکرد آن خیلی جالب به نظرشان رسید.AIM-54S وبا تست شلیک موشک
فونیکس دوتا توانایی داشت که به طور غیر رسمی در جهان دارای رکورد بود یکی سرعت ودیگری محدوده(رنج) موشک ها در هنگام پرواز بود.
در اکتبر 1978 دو فروند اف-14 بر فراز دریای خزر در ارتفاع بالا با یک میگ 25 درگیر شدند وموفق شدند که نه به طور کامل ولی میگ را ساقط کنند(قفل کند) ودر طی این عمل شوروی شورایی را تشکیل داد(میگ-25 جهت شناسایی بر فراز ایران آمده بود)

[External Link Removed for Guests]
این پتچ در امریکا برای همافران اف-14 در اواسط سال1350 ایجاد شد.اما به طور جدی تصور میشود که این همافران هرگز استخدام نشدند.در نتیجه شمار کمی از اینها باقی ماندند.
[External Link Removed for Guests]
این تصویر اولین تامکت ساخته شده برای ایران است این تامکت تا مدت زیادی در پایگاه هشتم شکاری اصفهان(خاتمی)ماند ودر ابتدا به مدت کمی از اون استفاده شد. در سال 1360 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران این جنگنده را به حالت اورهال در آورد وبا کمک قطعات یدکی که به طور کاملا مخفیانه به دست ایران میرسید بازسازی کرد تا بتواند برای شرکت در ادامه جنگ عملیاتی باشد
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
(IRIAFنیروی هوایی جدید(
با سرکار آمدن نیروی هوایی جدید ورژیم جدید در فوریه-آوریل سال 1979 ارتباطات میان امریکا و ایران بشدت مختل شدوبه طوری که امریکایی ها انتظار داشتند که دیگر نیروی هوایی نتواند از تامکت هایش استفاده کند
به هر حال نیروی هوایی جدید (بنام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)موفق شد در تاریخ سپتامر 1980 سیر صعودی پیشرفتی داشته باشد و توانست بال وبدنه عملیاتی آن را تولید کند. بنا به مسایل که وجود داشت جمهوری اسلامی به تصفیه نیروهای خود دست زد وبسیاری از افسران را اخراج-زندانی-تعبید ویا بازنشته کرد.
عراق بودبه جای اینکه سالم بماند و قبل از اینکه افسران جدید استخدام کند اولین صدمه را در تاریخ 9 سپتامر سال 1980 دید. در این دوره از زمان در حالی که تامکت هایش در حال جنگ خونین علیه IRIAF
(به احتمال قوی منظورش اعدام ژنرال آیت محققی فرمانده نیروی هوایی ارتش بوده است)
هنوز نام قدیمی نیروی هوایی سابق آیی-آیی-آی-اف را با خود داشت.یک اکثریت از خلبانهای تربیت شده موفق میهن پرست مامور آموزش افسران جدید بودند تا نتیجه جنگ را مشخص کنند.IRIAFاین
(کاملا درست میگوید به عنوان مثال میتوان سرلشکر شهید عباس بابایی که از اولین کسانی که مامور آموزش خلبانان زبده اف-4 واف-5 برای خلبانی اف-14 بود نام برد)
تامکت 6020 اولین تامکتی است که توانست اولین موشک فونیکس را به طرف یک میگ25 شلیک کند این درگیری که در 15 می 1981 اتفاق افتاد موجب برگشتن میگ 25 به 2800 کیلومتر عقب تر (به پایگاهش برگردد)
در این درگیری خسارت کمی به میگ وارد شد.
[External Link Removed for Guests]
این تامکت از بهترین تامکت های شناخته شده در جنگ است چون توانست در جنگ در تاریخ21 ژوییه سال 1982 دو فروند میگ 23 رهگیر را با یک فروند موشک فونیکس ساقط کند
در این هین مثل اینکه به خابانان تامکت هشدار داده میشود اما آنها نادیده میگیرند.(بعد از سرنگونی دو میگ) که همین با عث میشود که دیگر آسمان عراق امنیتی نداشته باشد
این درگیری در جاده ایی بین بغداد تا مرز ایران رخ داد.
[External Link Removed for Guests]
این تامکت هم از مشهورترین تامکت های ارتش اسبق ایران بود که توانست در بالای دریای خزر برروی یک میگ 25 روسی به مدت دو دقیقه برای شات کردن(زدن هواپیمای دشمن) روی آن قفل کند. واین امر موجب تشویق از طرف دولت وقت به خلبان آن شد.
[External Link Removed for Guests]
این تامکت هم از معروف ترین تامکت های بود که در هنگام جنگ بلا فاصله مورد استفاده قرار گرفت.وپیش از همه از
TFB-72ND
جدا شد وبه پایگاه مهرآباد منتقل شد.(به واحدی که مجهز به اف-4 های دیی بود)
[External Link Removed for Guests]
این تامکت از تامکت های نمونه و سرشناس در طول جنگ بود که در گردان های هوایی خدمت میکرد وتوانست که سرنوشت جنگ را هم تا حدودی عوض کند. این تامکت در ابتدا به پایگاه هفتم شکاری شیراز تعلق داشت تا اینکه تبدیل شد به یکی از اولین تامکت های با سازی شده (اورهال) توسط ایران.در سال 1986 به گردان
TFS81 ST
تحویل داده شد ودر ژانوئیه سال 1987 توانست یک فروند میگ 23عراقی را بزند.
این تامکت با دو تا موشک فونیکس و4 تا سایدویندر نشان داده شده در حالی که همیشه با چهار تا سایدویندر مسلح بود.وهمیشه موقع رهگیری همیشه تی یو-22 وتی یو-16 و میگ های 25 راهدف قرار میداد(یا میزده) به طوری که میگفتند این جنگنده اینها رادوست دارد!
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
این تامکت(6039)درتاریخ 20 فوریه1987 در فاصله 150 کیلومتری توسط یک فروند موشک فونیکس یک میراژ اف-1 عراقی را هدف قرار داد.خلبان میراژبنام ستوان یکم احلان بود.که نتوانست جنگنده اش را ترک کند.ودر طی این
(KIA)نبرد
شد.(کشته شد)
[External Link Removed for Guests]
این تامکت (6047)چندین بار توسط عکاسان خارجی در ایران در حال انجام خدمت چه در این دوران(انقلاب) وچه در دوران قبل دیده شده است.در یه موقعیت این تامکت هنگام تیک -آف از فرودگاه تبریز (پایگاه دوم شکاری)
دیده شده که یک فروند موشک فونیکس داشته دوتا اسپارو و دوتا سایدویندر که با خودش حمل میکرده!
این ماجرا مربوط به سال1986 است!
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
در شش ماهه اول جنگ تامکت های ارتش ایران توانستند بیش از 50 فروند جنگنده عراقی را نابود کنندبیشتر پیروزی ها علیه میگ های 21 و میگهای 23 بوده همچنین امتیازاتی هم در مقابل سوخوهای 20 و22 بدست آورده اند!
جنگ بین ایران یک جنگ بلند مدت فرسایشی بو که بسیار تلخ وخونین بود و هردو طرف برای باز سازی نیروهایشان از زمانهای کمی استفاده مکردند در نهایت ایران موفق شد در بهار سال 1982
نیروهای عراقی را به عقب وبه مرز های بین المللی خودشان به عقب برگرداند! که تا قبل از آن عراقی ها متجاوز شده بودند!

راجع به سرویس تامکت 6052-3 چیز زیادی نمیدونیم فقط اینکهاین تامکت در جنگ بیشتر در پایگاه هفتم شیراز بوده وتونسته در فوریه 1986 یک فروند میگ 25 را هدف قرار دهد وبزند!که سرانجام میگ ناشناخته مونده!
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
این تامکت قبلا پایگاه شیراز رو پوشش میداد این تامکت چندین سال به عنوان رزرو استفاده میشد.تا دوباره موقع عملیات استفاده شود!این در سال 1980 است اما بعدا به عنوان نیروی کمکی به
TFS-72nd
فرستاده شد.ودر نهایت در سال 1987 در پایگاه مهرآباد دیده شد!

[External Link Removed for Guests]
تامکت های ایرانی بین سالهای 1982 تا 1986 یه سری عملیات هایی رو انجام دادند.بیشتر وظیفه شون گشت زنی بر آسمان ایران-مناطق اقتصادی-(سکوهای نفتی جنوب) در خارک وحفاظت از تهران-وهمچنین بیشتر این گشت زنی ها برای اسکورت بویینگ های 707 سوخت رسان ونفت کش ها بوده. به طوری که در بعضی مواقع در طی 10 ساعت پرواز چهار مرتبه جنگنده ها سوخت گیری میکردند وهمین باعث میشد که دومرتبه آماده نبرد شوند! وامتیازاتی هم بگیرند اما نقش اصلیشون ترساندن نیروی هوایی عراق بود.عراقی ها خیلی میترسیدند که با تامکت ها در گیر شوند وهمیشه سعی داشتند که از در گیری اجتناب کنند.این تا حدی بود که وجود یک تامکت در یک منطقه که آنها حضور داشتند.عراق سعی میکرد با انجام صدها آریش مختلف مانع حمله آنها شوند!اما عراق در آن زمان از دقت رادار ها تامکت ودقت موشک های ققنوس(فونیکس) اطلاع نداشت.
در سال 1987 عراق شکست های سنگین را از جناب تامکت ها تحمل میکرد.ویه جوری سعی میکرد که نتیجه را عوض کند وجنگ را برابر جلوه دهد.در طی این کارها سرانجام عراق موفق شد به طور سریع در سال 1988 یک سری جنگنده به همراه موشک های جدید خریداری کند. نام جنگنده ها
mirag-F1EQ
ونام موشک ها موشک ماژیک و سوپر 530 دیی بودکه توانست خود را به آنها مجهز کند.بعد از یک سری نبردهای هوایی دیگروتحمل تلفات سنگین در ماهای فوریه ومارس ومی سال 1988 سرانجام در ژوئیه سال 1988 دو فروند تامکت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را شات داون(بزند) کند.این پیروزی توسط یک میراز بدست آمد!


[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
سرانجام تامکت به سریال6079 به خلبانی ستوان یکم قیاسی توانست در تاریخ 9 فوریه سال1988 سه فروند میراژ اف-1 عراقی را نابود کند. این ماجرا در طی دو درگیری به وقوع پیوست که کلا 2ساعت طول کشید.این تامکت شکار یک میگ21(فیشبد)ویک میگ23 رو هم در کارنامش دارد!
{درود بر قهرمانان همیشگی تاریخ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران}

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”