آذرخش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
سپاس‌های ارسالی: 4147 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار

آذرخش

پست توسط حسن2568 »

سلام به همگي

.راستش تو سايت ميليتاري عكسي ديدم ومطلبي كه برام جالب بود .شايد واقعا به جنگنده آزرخش ربط داشته باشه

من عين مطلب را كپي ميكنم

با سلام خدمت دوستان کنجکاو و طالب اطلاعات

این جنگنده موسوم به (...) یک طرح تحقیقاتی مربوط به وزارت دفاع (....) میباشد که من فکر میکنم در آخر بسیار خوشحال خواهید شد که بدانید این جنگنده چه نام دارد.

با توجه یه عکس فوق حدس بزنید این جنگنده چه نام دارد...ویا چه نام خواهد داشت و برای کدام کشور است

با تشکر منتظر بحث داغ شما عزیزان هستیم

این عکس طرحی است که ما بر روی آن کار میکردیم البته خیلی وقت پیش و با تولید پیش نمونه

سرنوشت آن به تاریخ پیوست و تا زمان جنگ احتمالی کسی از وجود و یا عدم وجود آن خبر ندارد

من هم خبر ندارم ولی این را میدانم که آذرخشی که نمایش دادند یک طرح دیگر بود که به نام این

جنگنده برتری هوایی جا خورده بود این عکس همان آذزخش است و بعضی هم به نام صاعقه 2 نام

میبرند که با چندین نو آوری و خلاقیت همراه بوده و از جمله سازه اثتثنایی آن است و ورودی هوای

بالای بدنه و از همه مهمتر رادار NO_19_O آن است که با توانایی نگاه به پایین با دستان

متخصصان داخلی تغییر داده شده و طراحی بدنه هم توسط متخصصان داخلی صورت گرفته

که قرار است با رادار و موتور ملی جایگزین شود در ضمن موتور آن هم RD_33D روسی است که

به طرز خارق و العاده ای با طراحی بدنه جفت و جور است و قدرت مانور فوق العاده آن خود طراح

را هم خیره کرده بود.

متاسفانه از سرنوشت آن خبری در دست نیست شاید دیگر تولید نشده شاید هم به تولید انبوه

رسیده و تا زمان جنگ رونمایی نشه.

تصویر

[External Link Removed for Guests]
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد [External Link Removed for Guests]

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: گالري تصاوير آذرخش

پست توسط shola »

راست اش شاید (حتما) درست نباشه که من هم جواب رو اینجا بدم (اخه گالری است) وای اول قصدم f-20 بود که متوجه شدم تصویر شما دو سکان عمودی داره به هر حال به طرح f-20 خیلی شبیه است

تصویر

و فکر کنم بد نباشه یه نگاهی هم به صفحه زیر اخر صفحه بندازید

---------------------------------------------------------
تصویری از اذرخش(حالا پست قانونی شد) تصویر

تصویر
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Captain I
Captain I

پست توسط حسن2568 »

سلام بر shola, عزيز
در مورد اون لينك كه شما قرار داديد متاسفانه چون هم انگليسي بلد نيستم وهم تصاويرش ديده نميشد نميتونم حرفي بزنم
واما در مورد تصوير فوق در مورد آزرخش
در تصوير اين هواپيما از بال دلتا شكل استفاده ميكنه وهمچنين از ورودي هواي متفاوت وبه شكل اريب مانند در دو طرف وكمي بالاتر از بال استفاده ميكنه وهمچنين تنها شباهت طرح فوق با جنگنده اف5 واف 20 دماغه بلند اونه.
واما در مورد موتور
5 يا 6 سال پيش ايران موتور ميني جت طلوع 4 رو كه ساخت ايران بود رونمائي كرد وطراحان در مقام مقايسه عنوان كردند كه اين موتور از لحاظ وزني يك پنجم آر دي 33 بوده ومصرف سوخت آن يك هفتم موتور آردي 33 ميباشد كه با يك محاسبه سر انگشتي اين نتيجه بدست مياد كه در صورت ساخت نمونه بزرگتر در حد واندازه آردي 33 موتور فوق 40%كم مصرف تر خواهد بود .40%مصرف كمتر به معناي افزايش 80%به برد پروازي جنگنده خواهد بود.كه البته صحبتهاي زيادي هم در رابطه با ساخت ورونمائي از اين موتور در داخل شنيده ميشه.
با اين حساب اگر طرح فوق را واقعي حساب كنيم اين جنگنده علاوه بر قدرت مانور از برد عملياتي بالاتري هم برخوردار خواهد شد.ظاهرا فرماندهان نيروي هوائي هم از رو نمائي جنگنده آزرخش واقعي در آينده نزديك سخن گفته اند :AA: :AA:
از توجه شما هم به اين مطلب بسيار سپاسگزارم :(
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد [External Link Removed for Guests]

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط shola »

البته لینک بالا چیز خاصی جز چندین عکس مرتبط که یک جا جمع شده باشند نداشت راست اش در موتور طلوع 4 تا جایی که من متوجه شدم این موتور توانایی لازم رو برای نصب در جنگنده نداره بیشتر کاربرد در صنایع موشکی داره به هره حال منابعی چون گلوبال این طرح رو اذرخش 2000 می نامند و منابعی هم اذرخش2 (که احتمالا همان 2000 است) . دانشنامه نام چندین طرح مرتبط را نوشته که بد نیست نامی هم از انها ببرم(به نوعی شباهاتی وجود داره)

YF-17 Cobra

تصویر

T-38 Talon

تصویر

با وجود شباهاتی که داره ولی تصویر مورد نظر نمی باشند به هر حال می توان امیدوار بود که این طرح واقعا متعلق به ایران باشد
Captain I
Captain I

پست توسط حسن2568 »

shola, عزيز از شما تشكر ميكنم
در مورد موتور طلوع 4 با شما موافقم اما به مطلب هم توجه كنيد كه اين موتور در واقع نمونه يك پنجم توام با اصلاحات از موتور پيشرفته آردي33 ميباشد .كه نمونه بزرگتر آن بسيار مفيد .كارآمد وكم مصرف خواهد بود .همچنين اين موتور اگر به صورت دو تائي بر روي جت آموزشي شفق نصب شود اين هواپيماي 9 متري يك حدودا يك تني قادر به كسب سرعت2/1 تا4/1 صوت وحمل دست كم 2 تن مهمات با ماموريت آموزشي وپشتيباني نزديك هوائي و...در مواقع لزوم خواهد بود پس موتور طلوع چهار چندان هم به كاربرد موشكي خلاصه نميشه بويژه كه اگر تغييري در نسبت وزن وابعاد موتور به توان اون ايجاد نشده باشه در مقابل موتور آردي33 با قدرت حداكثر18000 پوند با پس سوز موتور طلوع 4 بايد دست كم 3600 پوند كشش داشته باشه.
در ضمن منظور من نمونه اصلي از موتور با ابعادي در حد آردي 33 ميباشد

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط shola »

با تشکر از دوست عزیزم حسن2568 ولی بهتره توی یه تاپیک دیگه پی گیر ماجرا باشیم (الانه که صدای مدیران گالری دربیاد و بگن اخه ... اینجا گالری است یا تصویر) به هر حال مینی جت طلوع 4 به نظر من کاربرداش همون موشک های نور است اخه با توجه به تراست ان در مقابل موتوری مانند rd-33 (البته 1/5) 3.7kN به 50kn خواهد بود و حال با توجه به مقیاس 1 به 5 تراست طلوع-4 را در 5 ضرب کنیم و در واقع شبیه سازی واقعی در مقیاس هم اندازگی بوجود بیاریم (که فکر کنم اصلا همچین کاری درست نباشه) میزان تراست موتور طلوع-4 برابر 18.5 خواهد بود با اضافه شدن یک موتور دیگه مجموع برابر 36 kn خواهد شد که فکر نکنم قادر به تهیه سرعت مورد نظر برای شفق 1 باشه به هر حال من زیاد از مباحث موتور و نسبیت تراست و فاکتورهای سرعتی و ... سر در نمیارم ولی دوست دارم در این باره در یک تاپیک دیگه بحث شه تصویر در ضمن از همین شایعات اینترنتی حاکی از ساخت یک موتور جت کاملا بومی در ایران است که گفته میشه نمونه تکمیل شدایی از طلوع 4 است
به نام طلوع--5 تصویر
Commander
Commander
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

Re: آذرخش

پست توسط Fariborz »

shola جان ضمن سپاس از پستهای مفيد شما ، موضوع را تفکيک کردم. موفق باشيد . :razz:
Captain I
Captain I

پست توسط حسن2568 »

با تشكر از آقا فريبرز گل ودوست خوبمون shola,
عزيز مطمئن هستيد كه اين موتور به درد موشك نور ميخوره؟!
تا جائي كه من ميدونم موشك نور كمتر از600 كيلو گرم وزن داره در حاليكه موتور طلوع 4 با وزن يك پنجم آردي33 (آردي33 با طول 23/4 _وزن 1040 كيلو گرم_وقطر 104 سانتيمتر)بايد حدود 200 تا 210 كيلو گرم باشه كه با توجه به كشش به وزن موتور براي موشكهاي بسيار بزرگتر ودوربردتر بايد استفاده بشه مثلا چيزي در حد كا اچ15 روسي
بهر حال از بحث آذرخش فاصله گرفتيم .در تاريخ 16/2/85 وزير دفاع وقت آقاي نجار از كپي سازي موتور tf30 توسط ايران خبر داده بود .صرف نظر از اينكه اين ادعا تا چه اندازه درست بود افزايش برد جنگنده هاي اف 14 به دوبرابر هم از اين نكته حكايت داره كه كارهاي مهمي در رابطه با ساخت موتور در داخل درحال انجامه .با اين حساب ساخت موتور بهينه شده از آردي 33 هم دور از ذهن نيست .
من نه تنها كارشناس نيستم بلكه از تحصيلات زير ديپلم برخوردارم ونميتونم محاسبه علمي خوبي انجام بدم اما در ذهن خودم طرح جنگنده هاي مختلف را مرور كرده اشكال وايده هاي متنوعي را فرض ميكنم .چنانچه طرحي كه در پست اولم از سايت ميليتاري قرار دادم واقعا همان آذرخش باشد به اين ترتيب ميتوان در مرحله بعد با استفاده از مواد كامپوزيت سبكبراي ساخت بدنه مانند
forum-f71/topic-t59218.html
واستفاده از 2 موتور جنگنده هائي قويتر ودست كم از لحاظ ساختار كلي وسخت افزاري چيزي در حد رافائل به لحاظ سرعت ميزان مهمات وقدرت مانور بدست آورد حالا بحث رادار وغيره بماند
از اينكه وقت خود را براي خواندن اين مطلب صرف كرديد متشكرم

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط shola »

ببخشید یکمی دیر شد در موتور موشک نور باید عرض کنم اغلب بااتفاق سایت های خبری یکی از بهبودهای انجام گرفته توسط ایران روی c-802 رو نصب موتور طلوع 4 اشاره کردند (حتی سایت جنز ) و در واقع این موتور را نمونه مهندسی معکوس شده موتور فرانسوی TRI-60 (که این نمونه برای استفاده در موشک ها طراحی شده) پنداشتند که ایران از ان برای استفاده در موشک های کروز و پهبادهای خود استفاده می کنه و با توجه به خبر "ساخت موتور ميني جت در ايران به توليد انبوه رسيد" و اشاره به مهندسی معکوس بودن این موتور می توان انتظار داشت که این موتور همان موتور استفاده شده در موشک نور است
و در مورد اذرخش با توجه با دو موتوره بودن این طرح و با توجه با اندازه های موتور rd-33 (طول 4,229 mm ,قطر: 1,000 mm , وزن خشک: 1,055 kg ) بنظرم گزینه مناسبی برای این جنگنده نیست (در صورتی که این طرح را در همان اندازه های اف -5 متصور شویم) و لذا برای این طرح موتوری سبک تر و مناسبتر مانند j-85 بهتر است کمااینکه سالیان سال در ایران موجوده و همچنین از لحاظ ابعاد خیلی مناسب تر است (طول 1150- 1300 میلی متر, قطر: 450 میلی متر ,وزن:180-190 ;کیلوگرم)
Captain I
Captain I

پست توسط حسن2568 »

سلام
عزيز من كاملا متوجه منظور شما هستم اما به نظرم نتونستم افكار نصفه نيمه خودم را بطور واضح بيان كنم
در مورد طلوع 4 اينكه ظاهرا اين موتور روي موشك دريائي رعد نصب شده كه البته رعد2 بردي در حد 350 كيلومتر داره بسيار بزرگتر از موشك نور است .

من در مورد تحليلهائي كه در سايتهاي مختلف ميشه اين عقيده رو دارم كه بايد از مجموع اين تحليلها به متن مشتركي برسيم .
واما در مورد طرح جنگنده دو موتوره
عزيز من نگفتم روي همين هواپيما 2 موتور نصب بشه اگر به جنگنده هاي فرانسوي دقت كنيد
در مقابل ميراژ3 جنگنده دو موتوره ميراژ4 رو توليد كردن كه از همان موتور استفاده ميكرد والبته كمي جثه هواپيما بزرگتر وقويتر بود .در مقابل ميراژ2000 هم مدل 4000 ساخته شد كه طرح رافائل بر اساس اون طراحي شده منظور من هم اين بود كه اگر واقعا طرح ذكر شده در مورد آذرخش همين باشه با بزرگتر شدن بدنه ميتوان نوع 2 موتوره آنرا توليد كرد

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط shola »

به هر حال موتور طلوع 4 مینی جت می باشد که توانایی لازم برای نصب بر روی موشک های کروز دارد و با توجه به طرح اذرخشی که شما قرار دادید و استفاده از دو موتور بزرگ مانند rd-33 به نظرم این جنگنده نباید همچین طرح کشیده ایی داشته باشه و بیشتر این طرح به طرح جنگنده ایی ضربتی شباهت داره که از دو موتور هر کدام با تراست 13 kn بهره ببره (چیزی در حدود اف -5) به هر حال تصویر شما گویای جنگنده ایی دو موتوره است ولی نیاید فراموش کرد موتورهای بزرگی چون rd-33 را نمی توان با تغییر اندازه دادن جنگنده ایی مانند (اف-5)سوای اینکه باید تمام برنامه های پروازی اون رو به هم بریزه و نیاز به فضای بیشتر قرار داد (مانند میگ -29) که به نظرم با این تصویر جور درنیاد به هر حال من نیز مثل بقیه دوستان از تجهیز نیروی با افتخار هوایی به جنگنده های به روز و کارامد خوشحال خواهم شد تصویر
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط shola »

این هم عکس دیگری از همین طرح

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”