مقاله اي تحليلي و جامع در مورد نيروي هوايي ايران IRIAF (تاپيک جامع)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 10 بار
تماس:

پست توسط آوات »

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت دوست عزيز و گرامي آرمان گل
دستت درد نكنه واقعا عالي بود . در مورد اين كه امريكا از اين جنگنده ها ندارد بايد بگم اصلا با عقل جور در نمياد كه
آمريكا خودش رو خلع سلاح كنه يقينا امريكا در فكر جايگزينهاي بهتري براي اين جنگنده و فقدان حضور قدرتمند
آن مي باشد كه به عنوان نمونه مي توان به F-35 F-22 F-26اشاره كرد كه بي شك F-14Aدر برابر آ»ها حرفي براي گفتن ندارد .در ضمن آمريكا هيچ وقت به ايران حمله نخواهد كرد و اين هايي كه مي بينيد همش دغل بازي هاي سياسي هستش .آمريكا هيچ وقت به فكرشم خطور نمي كنه كه خود ش را در يك باتلاق سر سام آور به نام ايران عزيز غرق كنه
با تشكر از زحمات بي شائبه شما آوات
پس از آن غروب رفتن اولين طلوع من باش
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

پست توسط Mr.Amirhessam »

آرمان, جان
بازم مثل هميشه عالي بود.گل كاشتي. :razz:
Reza6662, جان
انگار شما نميخواهي تعداد 48 فروند تامكت عملياتي ايران را قبول كنيد؟
اگر در اصفهان و شيراز و بوشهر 3 فروند ديده شده دليل بر عملياتي بودن 3 فروند است؟؟؟؟؟؟؟؟ 8)
من هر روز در ساعت 30/10 2 فروند ميگ 29 را در اسمان ميبينم كه براي فرود در مهراباد حاضر ميشوند.يعني فقط تهران 2 فروند ميگ 29 دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 8) :::P
دوست خوب من رادارهاي امريكايي وقتي 16 جنگنده اف 14 را اسكن كرده اند پس بيشتر از اينها جنگنده وجود دارد.
فكر كنم براي گشت هوايي روزانه 2 تا 3 جنگنده به پرواز در ميايند.من تقريبا 7 سال است 2 جنگنده را راس ساعت هميشگي ميبينم.
پيروز و سرفراز باشيد. :razz:
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

اميرحسام,
1- به نظر من با توجه به از رده خارج شدن تامکتها و علي الخصوص مدل A در آمريکا
بسيار بعيد هست که ايران بتونه بيش از 10 فروند تامکت عملياتي داشته باشه؛
چطور ميشه اين همه قطعهء مورد نياز رو از هيوز، پرات اند ويتني، نورثروپ گرومن
و . . . تهيه کرد؟ اينکه بگيم برخي قطعات در داخل ساخته ميشن، بله درست هست
ولي نه همهء قطعات. تنها قطعاتي نظير واشرآلات يا پيچ و مهره ها و برخي ادوات
سادهء ديگر رو ميشه گفت در داخل ساخته ميشن.

2- تمام قدرت تامکت به موشکهاي AIM-54 فونيکس هستش و شليک اسپارو و سايدوايندر
توسط F-4E هم امکان پذير است. آيا ما به فونيکس دسترسي داريم؟ آيا سجيل يا
همان هاوک به تعداد تنها دو فروند در هر سورتي، جوابگو هستش؟

3- ما به دو نوع شکاري نياز داريم:
الف- دوربرد يا Long Range Interceptor نظير MiG-31 BM
ب- شکاري سبک و مانور پذير نظير MiG-29 SMT يا F-16 Block 60
ج- تامکت به دليل هزينهء بالاي تعمير و نگهداري و عدم دسترسي به
قطعات اصلي و موشکهاي فونيکس، به پايان عمر خود رسيده است و تنها براي
نمايش در مانور روز ارتش مناسب است.
 [External Link Removed for Guests]    
Super Moderator
Super Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

تنها قطعاتي نظير واشرآلات يا پيچ و مهره ها و برخي ادوات
سادهء ديگر رو ميشه گفت در داخل ساخته ميشن

جالبه
تا يکي دو ماه پيش کهساخت پيچ و مهره ها و ساير اجزا توي ايران ساخته نمي شدند ؟ ( استناد به گفته هاي خودتان :-o )

آيا سجيل يا
همان هاوک به تعداد تنها دو فروند در هر سورتي، جوابگو هستش؟

در مورد فينيکس هم اين نکته ر ابايد ذکر کرد که اکثر موارد تامکتها تنها با دو فروند فينيکس مسلح مي شدند نه بيشتر :-(
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند .... تصویر 
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

Reza 313,
من خيلي ارفاق کردم. (در مورد ساخت قطعات) چون هرچه هست از دوران قبل از انقلاب مونده.
بد نيست به هنگر تعميرات اف14 اگه شد سري بزني.
 [External Link Removed for Guests]    
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

پست توسط Mr.Amirhessam »

Reza6662, دوست عزيز(اگه قابل باشم)
برای مثال تامین باتری های حرارتی موشک فینیکس از سال 1987 تقریباً متوقف شد و برای حل این مشکل، یا نیروی هوایی می بایست به طور پنهانی این قطعات را تهیه می کرد یا اینکه با قبول کیفیت کمتر به طور بومی آن را در کشور تولید می کرد. اگر چه مشکلات کمتری بر سر راه سرویس رادار AN/AWG-9 پیش آمد، اما اجزای دیگر اویونیک تامکت مانند ACCM یا کامپیوتر کنترل موشک هوابرد باعث دردسر های بسیاری شد. اما ظاهراً این مشکلات نمی توانست خللی در تصمیم نیروی هوایی ایران در عملیاتی نگه داشتن هواپیماهای F-14 ایجاد کند، چرا که تصمیماتی مبنی بر تولید قطعات فوق الذکر به طور بومی و همچنین ساخت موشک AIM-54 فینیکس به روش مهندسی معکوس نیز گرفته شد. بعد از فاز تحقیقی که سال ها به طول انجامید، سرانجام تولید آزمایشی نمونه ای از موشک فینیکس آب-خنک که نیازی به سیال خنک کننده از طرف هواپیمای حامل نداشت، یعنی چیزی شبیه به موشک AIM-54C با دو سال قبل با سرعتی بسیار کم شروع شد. در طی آزمایشات، مشکلاتی برای موشک بومی فینیکس پیش آمد که به زودی رفع گردید و تعداد 30 فروند از همین موشک ها در تابستان سال 2005 وارد خدمت شد. تولید کند این موشک هنوز هم ادامه دارد.
دوست من اين مقاله را نه من نوشته ام نه اقا ارمان اين را تام کوپر و لیام دولین كه فكر كنم در زمينه هوانوردي استاد باشن نوشتن و فكر نكنم در مجله اي چون كامبت ايركرافت بيان و مقاله اي بر اساس دروغ بنويسند فكر كنم بيشتر اين مطالب بر اساس مستندات نوشته شده.ايا شما اين حرف را رد ميكنيد؟؟؟ 8)
در ضمن فرمانده ناوگان امريكا در خليج فارس بارها عنوان كرده نيروي هوايي ايران پيشرفت هاي بسياري كرده و از ميزان قدرت ان اطلاعات زيادي در دست نيست.
در ضمن مگه اف 14 را (ببخشيد) خدا ساخته كه از ببشر نتواند همانند ان را بسازد.انها كه اف 14 را ساختند انسان بوده اند پس ما هم ميتوانيم.
ايران در ساليان اخير نشان داده كه در زمينه مهندسي معكوس حرف هاي زيادي براي گفتن دارد و ما متخصصان مجرب و با دانشي داريم.
من دوستان و فاميل هاي زيادي در صنايع هوايي دارم(صها) در اين مركز مثل اب خوردن اف 5 و اف 14 را اورهال ميكنند.پس سعي كنيد منطقي صحبت كنيد .اگر در زمان شاه چيزي براي ما مانده بود بيشتر اف 14 هاي ما در زمان جنگ زمين گير نميشدند.
اگر پر چونگي كردم ببخشيد.
ايران هميشه سرفراز است :) :-)
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Super Moderator
Super Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

Reza6662 شما 11 تا پست بالاتر نوشتيد كه :
اما در مورد تامکت، دوست خوبمون آقاي امير (Tomcatter) پرواز فرميشن سه فروندي تامکتها را در نزديکي پايگاه خاتمي اصفهان ديده. اين نشان دهندهء وجود حداقل سه فروند تامکت عملياتي در اصفهان، سه فروند در بوشهر و سه فروند در شيراز هست که با اين حساب حداقل، نه فروند عملياتي هستند. همچنين تعداد زيادي از موشکهاي AIM-54A هنوز دست نخورده از قبل از انقلاب باقي موندن که با اين حساب، درگيري احتمالي هوايي با تامکتهاي ايران، براي طرف مقابل، بسيار گران تمام ميشه

ولي حالا يهو اومديد ميگيد كه :
تمام قدرت تامکت به موشکهاي AIM-54 فونيکس هستش و شليک اسپارو و سايدوايندر
توسط F-4E هم امکان پذير است. آيا ما به فونيکس دسترسي داريم؟

حالا كدومشون رو در مورد موشك هاي فينيكس باور كنيم ؟ بالاخره چيزي مونده يا نه ؟ :eek: (البته من باور خودم رو در اين قضيه دارم و با اين صحبت هاي ضد و نقيض شما تغييري توشون بوجود نميارم :-) )

در مورد سه فروند تامكت عملياتي در هر پايگاه هم دوست خوبمون اميرحسام حرف خوبي زد :-o (ارجاع به پست ايشون )
حتي قبل از انقلاب هم ممكن بود كه روزانه 2 فروند تامكت از پايگاه هشتم پرواز كنند آيا اين نشان دهنده اين بود كه اين پايگاه 2 فروند تامكت عملياتي داشته ؟ :x

پايگاه خاتمي اصفهان

برادر من شما گويا چند سالي از تاريخ عقبيد
اين پايگاه بعد از شهادت امير دلاور ارتش اسلام سرلشكر خلبان عباس بابايي به نام اين بزرگمرد نامگذاري شده :-o
Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 57 بار

پست توسط masiha85 »

با سلام آقاي reza313
از جوابهاي شما ممنونم واقعآ حرف دل ما را زدي به خصوص جمله ما قبل آخر

در ضمن پرچم سه رنگ ايران منقش به جمله زيباي ( لا اله الا الله ) مي باشد نه چيز ديگر
خاک تو گر نيست جان من مباد
زنده در اين بوم و بر يک تن مباد
Novice Poster
Novice Poster
محل اقامت: پادگان قصرفيروزه(1)
تماس:

پست توسط حسين سخا »

در مورد اينكه ايران چه قدرتي دار بايد بگم كه نيروي هواي ايران بسيار ضعيف تر از ان است كه فكر بكنيد بخاطر همين هست كه ميگن برروي سيستم موشكي كار ميكنه
اينها فقط جنگ رواني وايران هم مثل لبنان به جنگهاي چريكي روي مي آورد
باتشكر
خداوندا عاشق شدم تا به تو نزديك شوم پس مرا رها مكن
هر كه عاشق شده از تمام دنيا بي نياز شد عاشق شويد.
به اميد عاشقان پاك
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 »

حسين سخا, پس به نظر شما كشوري كه قدرت موشكي و چريكي بالايي داشته باشه ارتش و نيروهاي مسلح ضعيفي داره ؟
پس شايد بشه گفت آمريكا به دليل قدرت موشكي زيادش نيروي هوايي ضعيفي داره ، دوست عزيز نيروي چريكي در دنياي امروز يكي از ملزومات نيروهاي نظاميه ، جنگ لبنان رو يادتون رفته ، اسرائيل با اون همه تبليغات و با پشتيباني آمريكا حتي نتونست خاك لبنان رو تصرف كنه در صورتي كه حدف از حمله اش اشغال كامل لبنان و خلع صلاح حزب الله بود .
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 »

torabi89, دوست عزيز شما هم دارين اشتباه مي كنين نيروي هوايي ما نه تنها مرده نيست بلكه قوي ترين در منطقه هم هست و قرار قوي تر هم بشه ، نمي خواستم اينو بگم اما شما مي دونستيد كه بودجه ي نيروي هوايي بخصوص در بخش تحقيقاتش تقريبا 2 برابر شده ؟
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 67 بار
تماس:

پست توسط torabi89 »

بابا احمد جان من يکم مراعات کردم شما خودت کوتا بيا قويترين تو منطقه چيه :::P :::P بابا تا وقتي عربستان هست شما ميخواهي با چندتا فانتوم چيکارکني منطقي باش
اين حرف رو جايي نزن کي گفته ما تو منطه قويترينيم ما خيلي بتوبيم خودمون رو جمع کنيم با پاکستان شايد !!! اما وقتي اون عربستان با اون حجم خريد سلاحش اونم جديدترن و مدرنترين هواپيماها هست اين حرف شما يا به عنوان دروغ 13 هستش يا بعنوان جک سال !!!!!!!!

هزينه تحقيقاتي ما 40برابر هم بشه تا يک جنگنده به توليد انبوه نرسيده هنوز هيچي به حساب نمياد شما که نميخواهي با تحقيقات بجنگي ميخواهي با هواپيما بجنگي ما که هنوز هيچ هواپيماي جديدي نه ديديم و نه شنديديم تا بوده پروژه هاي نافرجام که80%روسي بودن وهيچ کدوم به توليد انبوه نرسيدن من منکر دستاورد هاي نيستم اما شما هم خيلي بادش نکن اون وقت با يه سوزن ناقابل ميترکه

با وضع نيروي هوايي الان ما ما جلوي کويت نميتونيم وايستيم :x حالا شما ميگي قويترين در منطقه شما مثل اينکه ترکيه بغل گوشمون يادت رفته ميخواهي با اف7 (يا بهتر بگم ابگرمکنپرنده) جلوي اف16 هاي مدرنيزه شده ترکيه وايستي بابا فانتوم هاي ما جلوي فانتوم هاي ترکيه شانسي ندارن چه برسه............................... يکم واقع بين باشيد عزيز
اگر علم در ثريا باشد مردماني از سرزمين پارس به آن خواهند رسيد. پيامبر اکرم (ص)
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”