مقاله اي تحليلي و جامع در مورد نيروي هوايي ايران IRIAF (تاپيک جامع)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 67 بار
تماس:

پست توسط torabi89 »

اولا من کي دستاورد هاي دانشمندان خودمون رو تحقير و يا استهزاء کردم موضع من درباره اين موضوع کاملا واضحه و بارها گفتم!؟ :-P (من درباره اين موضوع از خيلي از شما تندتر و راديکال تر هستم)
عزيران اين چه حرفيه که خلباناي عرب عياشن و از اين قبيل بابا همون عربايي که داري مسخرشون ميکنيد براي کشتن ما ايرانيا خيلي هم يا عرضه ميشن اينهمه انتحاري تو عراق و يا اينهمه گروهک هايي که دارن توعراق کارميکنن نصفشون از همين عربا هستن عربستان و ....... اما خوب اين موضوع چه ربطي داره به اين تاپيک من از نظر تجهييزات و عمرتجهيزات و تنوع سلاح و امادگيشون دارم مقايسه ميکنم :-o

در ضمن من قصد ضعيف نشون دادن نيروي هوايي رو ندارم اما خوب اينکه نيروي هوايي ايران قويترين تو منطقه هستش ديگه..............................!! :?
نيرو هوايي ما فرسوده شده درسته ما هرکاري از دستمون بر بياد براي سرپا نگهداشتن اين نيرو انجام ميديم اما تا کي؟؟؟؟؟ :-( اين اف4 ها و حتي تامکت ها تا کي ميتونن بپرن بابا هرچقدر هم يه چيزو بهينه سازي کني بازم يه عمري داره

کل حرف من اين بود که به نيروي هوايي ما خيلي کم لطفي ميشه و عده اي براي فرار از اين حقيقت ميان فقط باد تو نيرو هوايي ميکنن
اگر علم در ثريا باشد مردماني از سرزمين پارس به آن خواهند رسيد. پيامبر اکرم (ص)
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 »

torabi89,

گویا شما اصلا با ما و مدارک ما مشکل دارید . لطفا به جای ادامه مباحث تکراری خودتون برای اطلاعات بیشتر از توان نظامی ایران به سایتهای زیر یک سری بزنین
[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 »

torabi89, دوست عزيز درسته كه مدل هواپيماها قديمه اما خودشون بارها و بارها ارتقاء داده شدن و در وضعيت عملياتي فوق العاده اي قرار دارن ، به طور مثال : F-5 هاي نيروي هوايي دارن به سطح آذرخش ارتقاء داده ميشن ، كه مهمترين تغييرات رو ميشه در موتور ، رادار و كاكپيتش مشاهده كرد ، F-4 ها هم در حال ارتقاء‌هستند فقط اينو مي دونم كه كاكپيتش كاملا مدرنيزه شده و از صفحات LCD به جاي قطعات و علائم قديمي استفاده شده در مورد ارتقاء ساير قسمتهاش خبري درز نكرده ، روي F-14 هاي نيروي هوايي موتور ، رادار و مدرنيزه كردن كاكپيت كار شده و گويا حدود 50 فروند كاملا در حالت عمليات قرار دارن ، برخلاف گفته هاي بعضي سايتها كه مي گن تعداد F-14 ها حداكثر 10 فروند هست ، ميگ 29 ها هم از مدل A به SMT2 در حال ارتقاء هستند ، سوخو 24 ها به سطح MK ، ارتقاء سوخو 25 هاي سپاه و خريدهاي جديد سپاه و ارتش از جمله خريد 20 فروندي سوخو 27 سپاه كه تحويل داده شده اند و سوخو 30 و ميگ 31 ارتش كه تعدادي تحويل داده شده اند .
بايد بگم كه اين تجهزيات ساخت داخل كه در رزمايشها به نمايش در مي آن مربوط به دهه ي 65 تا 75 وزارت دفاع هست و در سالهاي اخير پروژه هاي پيچيده و پيشرفتهاي بسياري در صنايع دفاعي داشتيم به طوري كه فردا بگن ما داريم F-35 مي سازيم ، زياد تعجب نمي كنم
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 257 بار

پست توسط Saeid12345 »

راستش به دليل مشغله کاري ديگر مانند گذشته فرصت شرکت در بحثهاي طولاني را ندارم اما بعضي وقتها بايد مطالبي را بيان کرد. :-)
اول از ماجراي سرنگوني يک فروند F-4E نيروي هوايي صحبت کنيم. در آن ماجرا دو فروند جنگنده F-4E نيروي هوايي که گويا براي عمليات شناسايي اعزام شده بودند وارد آسمان عربستان ميشوند و اين دشمن دو فروند جنگنده F-15 (مدلش را نميدانم؟) براي رهگيري مهاجمان اعزام ميکند. :-? احتمالا فانتومهاي ايراني از موضوع بي اطلاع بودند چون طبق برخي گفته ها در حال تعقيب جنگنده هاي عراقي بودند که از طريق خاک عربستان در حال فرار بودند؟ :-( خلاصه اين شد که يک فروند جنگنده ايراني در اثر غافلگيري سرنگون شد و يک فروند ديگر نيز عليرغم آسيب فراوان توانست خود را به پايگاه بوشهر برساند. :-( بعدها منابع غربي و عربي ادعا کردند دو يا سه فروند جنگنده ايراني سرنگون شده است که حقيقت ندارد. :shock:
خوب اگر F-15هاي عربستان واقعا بر F-4E برتري دارند پس چرا در يک عمليات دو به دو و بصورت غافلگيري نتوانستند فانتومهاي ايراني را براحتي شکست دهند؟ :L:L در واقع F-15هاي عربي بجز قدرت مانور زياد که آن هم محدود شده است هيچ برتري خاصي نسبت به F-4E ندارند و چه بسا جنگنده هاي ما در عملياتهاي ضربتي بهتر هم باشند. :smile:
براي نبرد هوايي با عربستان بايد به وجود يک گردان اس-300 در بوشهر و به زودي چند گردان ديگر در مناطق جنوبي و جنگنده هاي F-14 و MiG-29 و ... اشاره کرد که احتمالا بايد به اين ليست MiG-31 و Su-30 را هم اضافه کرد. :-( ما در نبرد هوايي با عربستان فقط با حدود 70 فروند جنگنده F-15 هوا به هوا درگير خواهيم شد نه چيز ديگري چون جنگنده بمب افکنهاي سعودي توان عبور از پدافند ضد هوايي ما را ندارند. :-) خوب بنابراين فکر نکنم چندان مشکلي داشته باشيم حتي اگر از F-15Sها در نقش هوا به هوا استفاده شود عليرغم دو برابر شدن رقم فوق يعني تقريبا 150 فروند باز هم مشکلي نداريم چون فقط با 50 فروند جنگنده و پدافند اس-300 براحتي ميتوان جلوي آنها را سد کرد. :D
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

پست توسط Yasser »

torabi89
کاربر محترم
شما در این چند روز مرتباً به ایراد حرفهای خالی از دلیل و بی پایه و سرشار از مسخره و تحقیر پرداختید. این که میبینید کسی جوابتونو نمیده به این دلیل نیست که جوابی نداره بلکه به این دلیله که بچه های اینجا به دفعات زیاد به جواب دادن به حرفهای خالی و دارای استهزائی از جنس حرفهای شما پرداختن. و حالا هم فکر میکنن که شما خودتون میرین و تاپیک ها رو می خونین و جواب این قبیل حرف هاتونو میگیرین و از روی واقعیت حرف میزنین. البته از این بحث های بی بایه و خالی از تخصص و دانش هم خسته شدن.

torabi89 نوشته شده:... اما خوب اين موضوع چه ربطي داره به اين تاپيک من از نظر تجهييزات و عمرتجهيزات و تنوع سلاح و امادگيشون دارم مقايسه ميکنم
...
در ضمن من قصد ضعيف نشون دادن نيروي هوايي رو ندارم اما ...

نيرو هوايي ما فرسوده شده درسته ما هرکاري از دستمون بر بياد براي سرپا نگهداشتن اين نيرو انجام ميديم اما تا کي...
اين اف4 ها و حتي تامکت ها تا کي ميتونن بپرن بابا هرچقدر هم يه چيزو بهينه سازي کني بازم يه عمري داره
...

گفتین که از نظر تجهیزات و تنوع سلاح و تجهیزات دارین مقایسه میکنین
من کل پست های شما رو از ابتدای عضویتتون در سایت خوندم. شما حتی یک پست هم ندارین که در اون یک کلمه حرف علمی بر مبنای دانش و بر مبنای استدلال زده باشین و هیچ مقایسه ای هم نکردین و همش روی هوا حرف زدین و گفتین که این به درد نمی خوره و اون پدر اینو در میاره. ضمن اینکه لحن نوشته های شما هم موید این گفته هست.

یه هر حال به نظرم میرسه که از حس میهندوستی برخوردار هستین. پس بدونین که داشتن این حس وقتی که شما لحن صحبتتون با دوستان همراه با استهزاء هست چندان مناسب نیست.
به هر حال امیدوارم که بعد از شاهد فعالیت مفید ، علمی و بدور از تنش شما در انجمن باشیم و خواننده مطالب خوبی از شما در سایت باشیم.
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر
Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط حامد1234 »

torabi89
راجب به قدرت هوايي ايران و عربستان بحث کرده بودين ، فقط خواستم چند تا نکته راجب به اين موضوع بهت بگم :
نکته اول اينکه سال ساخت يه هواپيما ويا قديمي بودن اون هيچ وقت نشون دهنده وضعيت عملياتي وتوانايي اون نيست نمونش هواپيماهاي F5 ، اينو ميدوني که بهترين معلماي خلباني ايالات متحده اعتقاد دارن اگه يه خلبان ماهر پشت يه F5 باشه توي نبرد هوايي به راحتي ميتونه يه F15 رو ساقط کنه ، حالا بگو ببينم تکنولوژي اين دوتا اطلا باهم قابل مقايسه هستن ؟ يا شايد شما ميگين استاد پروازهاي ايالات متحده پيزي حاليشون نيست ؟
نکته دوم اينکه دوست خوبم نيروي هوايي فقط به مجموعه هواپيماهاي يه کشور نميگن واين طيف شامل سيستمهاي پدافندي ضدموشک وهم چنين موشکهاي برد بلند و متوسط هم ميشه . حالا خودت بگو عزيز اگه يه وقتي عربستان همچين احمقيتي بکنه با موشکهاي ايران چه بلايي سرش مياد ، من به جاي تو فکر کردم ميدوني چي ميشه ظرف چند ساعت اکثر پايگاههاي هواييش بانابودي 70تا80درصدي مواجه ميشن وديگه از اون همه هواپيماي مدرنش به قول شما !چيزي نميمونه توجه داشته باش که اگه ما توي چنگ موشکهاي برد بلند رو داشتيم نياز نبود 14تاهواپيمارو بلند کنيم بفرستيم H3رو بزنن چون خيلي راحت با چند تا موشک قابل حل بود .
نکته ديگه عزيز اينکه تا حالا شنيدي که ميگن عدو سبب خير شود ؟ بعد از حملات 11سبتامبر وحمله امريکا به عراق و افغانستان تمامي هواپيماهاي ايراني به خصوص فانتومها و اف 14هاي ايران مورد بهينه سازي قرارگرفتن والان وضع عمليلتي بسيار بالايي دارن واگه وضع نيرو هوايي ايران اينطوري بود که توفکر ميکني مطمئن باش که امريکاييها و اسراييليها که از عربستان وامثال اون خيلي قويترن تاحالا بيکار نمي نشستن ، همين عربستاني که شما ميگي اگه يه ذره شاخ بشه امريکاييها پودرش ميکنن ولي به نطر تو اگه ايران از عربستان ضعيف تره چرا ايران راحت وايميسته وميگه که غني سازي رو انجام ميدم هيچ غلطي هم نمي تونين بکنين ، ميدوني چرا چون اونا خوب ميدونن چه خبره البته برعکس شما که نميدو ني چه خبره !!
Novice Poster
Novice Poster
سپاس‌های ارسالی: 34 بار
سپاس‌های دریافتی: 70 بار

پست توسط fighter »

خيلي خوب بود
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 67 بار
تماس:

پست توسط torabi89 »

حامد1234, جان اين بحث قديميه و براي وقتيه که من تازه عضو شده بودم همونطور که ديديدYasser, پوز بنده رو زدن و بنده کم آوردن ( حق داشتن کارشون درست بود) در مورد حرفهاي شما با بعضي جاهاش موافقم اما بعضي جاهاش خير

در مورد موشک هم دوست عزيز موشک بالستيک هيچ گاه قدرت يه عمليات هوايي هدف مند رو نداره ! و همچنين نيروي هوايي ما الان وضع چندان مناسبي نداره و فکر نکنم بتونه با نيروي هوايي مثل نيروي هوايي ايالات متحده بجنگه اين يه حقيقته (منظورم اينه که نميتونه اون توازن رو که در سالهای ابتدای جنگ ايران و عراق ايجاد کرد دوباره ايجاد کنه ) :D

fighter, راستش تو انجمن براي تشکر از گزينه سپاس استفاده ميکنن و ممکنه مديران بهتون گير بدن :) :-) ( یک توصیه دوستانه)
اگر علم در ثريا باشد مردماني از سرزمين پارس به آن خواهند رسيد. پيامبر اکرم (ص)
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

torabi89,
دوست عزيز و گرامي، هرچند قصد ورود به اين بحث قديمي رو نداشتم تا دوستاني رو که تعصبات خاصي به نيروي هوايي جمهوري اسلامي دارند، آزرده خاطر کنم، ولي طي سالهايي که در خدمت نظام بودم متاسفانه شاهد دهها فروند از هواپيماي زمينگير نظير C-130، B-747، F-14 بودم. نيروي هوايي ما خسته است اما پرتوان نيز نيست، ما همانند سال 2537، تعداد 5000 خلبان ورزيده نداريم، ما انقلاب کرديم تا دست اجانب را از مملکت کوتاه کنيم، بدين جهت خريد هواپيماي جنگي که باعث همان روابط پيش از انقلاب با اجانب مي شد، کنار گذاشته شد. از اين رو براي حفظ مملکت و دستآوردهاي بي نظير انقلاب شکوهمند اسلامی، از خريد هواپيماهاي نظامي خودداري شد تا در داخل با تکيه بر جوانان پرشور و انقلابي، F-14 و شايد F-22 توليد نمائيم. از اين رو از آنجايي که ما مواد اوليهء توليد خودکار بيک را نيز در داخل نداشتيم، به دليل وابسته بودن شديد حکومت سابق، از اين رو پس از نزديک به 30 سال، که ديگر وابسته نيستيم، فهميديم که آن حکومت وابسته، چندان هم وابسته نبوده، زيرا احتمالن در سال 1340 قادر نبوده است رادار AWG-9 و موشک AIM-54 توليد نمايد، شايد هم توان توليد داشته ولي به دليل وابستگي شديد به استکبار جهاني، آنها را خريداري نموده است و در داخل توليد نکرده است!
اکنون نيروي هوايي ما، با دارا بودن حدود 30 فروند اف4 ، حدود 40 فروند اف5، حدود 20 فروند اف7، حدود 7 فروند تامکت با رادار فعال و حدود 15 تا 20 فروند سوخوي24، قدرت عظيمي در منطقهء خاورميانه محسوب مي شود، به طوري که کشور بحرين که تا چندي پيش جزو خاک بود، اکنون ما را تهديد مي کند!

ميگهاي29 ما که تعدادشان 24 فروند است و از اين تعداد حدود 15 تا 16 فروند عملياتي هستند، به دليل پشتيباني بسيار ضعيف کارخانهء ميگ، تنها به درد پرواز در روز 29 فروردين مي خورند. اين هواپيماها، طبق ادعاي يکي از خلبانان سابق اف4، داراي راداري به مراتب ضعيف تر از APQ-120 هستند و اغلب پرتاب موشکهاي R-27 را نیز به خطا مي دهند! اين رادار، توانايي شناسايي دو هدف که در فاصلهء کمتر از 100 متري يکديگر پرواز مي کنند را ندارد و هر دو را يک هدف فرض مي کند. حداکثر برد کشف اين رادار فوق العاده در هواي صاف، بدون ابر و باد، 69 کيلومتر است!

پايگاه شکاري بندر عباس ما که در يک نقطهء حساس در منطقهء خليج فارس قرار گرفته است، تنها داراي 10 فروند F-4E مي باشد که از اين تعداد حدود 5 يا 6 فروند قابليت پرواز دارند، ضمن اينکه رادار اغلب آنها براي پرتاب موشکهاي راداري نظير اسپارو، دچار مشکل است و به درستي کار نمي کند. تنها سايت رادار HAWK مستقر در اين پايگاه، دچار خرابي آنتن ارتفاع ياب مي باشد و بنابراين با توجه به ماهيت استکبارستيزي انقلاب ما، تاکنون تهيهء قطعه براي آن ممکن نگرديده است.
بازهم بگويم؟

پايگاه شکاري چابهار، به 8 فروند جنگنده بمب افکن ماقبل تاريخ F-4D ساخت 1964 مجهز است. اين هواپيماها، اغلب دچار نقص در قسمتهاي هيدروليک و موتور هستند و به سختي هفته اي يک يا دو پرواز مي توانند انجام دهند.

ما در برابر این عزیزان، چه کاری کرده ایم؟ برای خانواده های آنها چه کرده ایم؟ شعار داده ایم و چفیه تازی ها را بر گردن انداخته ایم!
تصویر

:-? :-?
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

پست توسط Mr.Amirhessam »

اریه دو لیست ازسایت معتبر در مورد امار نیروی هوایی:
نكته:قابل ذكر است كه رادار جنگنده f-4 توسط متخصصین جهاد خودكفایی ارتش ارتقا داده شده و برد ان 2 برابر شده و سیستم رادارها ترانزیستوری گشته است و دیگر از لامپ های قدیمی خبری نیست.
اف 5 ها و صاعقه به نوعی رادار جدید ساخت داخل كه قابلیت های فراوانی دارد مجهز گشته اند.
البته این بخشی از كارهای انجام شده در جهاد خودكفایست.
منیع به نقل از یكی از كاركنان جهاد خودكفایی ارتش در نیروی هوایی
---------------------------------------------------
در مورد تعمیر جنگنده های ایرانی باید خدمت شما عرض كنم كه تمامی جنگنده های داخلی اف-14 اف-5 اف-4 و مابقی تمامی به دست توانمند متخصصان شركت صها تعمیر میگردد و این شركت از توان قطعه سازی فوق العاده ای برخوردار است.قابل ذكر هست كه بوینگ های 747 به دست متخصین شركت فجر اشیان در دست تعمیر بوده و به زودی به خدمت بر میگردند.
منبع جمع كثیری از كاركنان صها كه به بنده حقیر دوستی نزدیكی دارند.
---------------------------------------------------------------------------------------

تكميلي:
There have been reports of some 10 F-8Ms "Finback", 7 Tu-22Ms, 19 MIG-27s, and several MIG-31s (Russia's most modern fighter aircraft, US$40 million ) being present in Iran, but these are not confirmed.
** Negotiations with Russia
*** Non information

منبع:http://xairforces.com/airforces.asp?id=50
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: جايي درست وسط غربت شهر...انطرف تر از اب...در کنار خورشيد...
سپاس‌های دریافتی: 65 بار
تماس:

پست توسط ghalamman »

ميگهاي29 ما که تعدادشان 24 فروند است و از اين تعداد حدود 15 تا 16 فروند عملياتي هستند، به دليل پشتيباني بسيار ضعيف کارخانهء ميگ، تنها به درد پرواز در روز 29 فروردين مي خورند. اين هواپيماها، طبق ادعاي يکي از خلبانان سابق اف4، داراي راداري به مراتب ضعيف تر از APQ-120 هستند و اغلب پرتاب موشکهاي R-27 را نیز به خطا مي دهند! اين رادار، توانايي شناسايي دو هدف که در فاصلهء کمتر از 100 متري يکديگر پرواز مي کنند را ندارد و هر دو را يک هدف فرض مي کند. حداکثر برد کشف اين رادار فوق العاده در هواي صاف، بدون ابر و باد، 69 کيلومتر است!
پايگاه شکاري بندر عباس ما که در يک نقطهء حساس در منطقهء خليج فارس قرار گرفته است، تنها داراي 10 فروند F-4E مي باشد که از اين تعداد حدود 5 يا 6 فروند قابليت پرواز دارند، ضمن اينکه رادار اغلب آنها براي پرتاب موشکهاي راداري نظير اسپارو، دچار مشکل است و به درستي کار نمي کند. تنها سايت رادار HAWK مستقر در اين پايگاه، دچار خرابي آنتن ارتفاع ياب مي باشد و بنابراين با توجه به ماهيت استکبارستيزي انقلاب ما، تاکنون تهيهء قطعه براي آن ممکن نگرديده است.
بازهم بگويم؟
پايگاه شکاري چابهار، به 8 فروند جنگنده بمب افکن ماقبل تاريخ F-4D ساخت 1964 مجهز است. اين هواپيماها، اغلب دچار نقص در قسمتهاي هيدروليک و موتور هستند و به سختي هفته اي يک يا دو پرواز مي توانند انجام دهند.

واقعا اينقدر تضعيف روحيه لازم است؟
واقعا اينقدر افشاي اطلاعات لازم است؟
واقعا لازم است ساخت يک پرنده داخلي اينقدر مورد تحقير قرار بگيرد؟
واقعا لازم است ما به بهانه اينکه طرفدار فلاني هستيم و از فلاني بيزار تمام انهايي را که در اين راه جنگيده اند بکوبيم؟
جز اين است که با همين چفيه اي که به قول شما مال تازي هاست چشم يک مشت پهلوان پنبه انگليسي را بستيم و به اسارت گرفتيمشان؟(اميد وارم فيلم شکست هيمنه را ديده باشيد و الا با کمال ميل انرا براي شما تهيه و ارسال مي کنم)
جز اين است که با همين هواپيماهاي به قول شما زمينگير شده داريم از اب و خاکمان دفاع مي کنيم و خلبانان عرب تا هواپيماهاي مارا مي بينند به تته پته مي افتند؟
جز اين است که همان حضرت اقا که شما دوستش داريد باعث شد همين بحرين از کشور ما جدا بشود؟يک منطقه نفت خيز و بسيار استراتژيک...اگر او مرد بود و وطن دوست که الان کشوري به نام بحرين نبود که براي ما قداره ببندد...
اقا رضا...کمي واقع بين باشيد...اينکه ما توان توليد حتي خودکار بيک را نداشته ايم افتخار است؟يا اينکه الان همه زرد کده اند که ايران موشک هايش 2500 کيلومتر برد دارد...
راستي...
سال 2537،

منظور شما احتمالا سال 1357 هجري شمسي است... :-o
پاسگاه مرزي گدار... سراوان
جاده زابل به زاهدان ...تاسوکي
تقاطع بلوار بزرگمهر و معلم... زاهدان
بلوار ثارلله مجتمع نسترن ...زاهدان
پاسگاه مرزي ناجا... سراوان
تاريخ هيچ کدام را از ياد نخواهد برد...
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 72642 بار
سپاس‌های دریافتی: 31670 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 »

Reza6662 جان
تند روي شما براي بنده جدا جاي تعجب داره، امبدوارم در اينده چنين مباحثي رو مطرح نکنيد، چرا که در اغلب موارد ذکر شده در بالا چيزي متفاوت با واقعيت رو مطرح کرديد
واقعا متعجبم ..... :shock:
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”