سوال از captiain pilot

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: سوال از captiain pilot

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#0070c0]MOHSEN.ALIKHANI تصویر
درود بر شما تصویر

منابع آزمون همین ها هستش یا نه فرق میکنه ؟

گمان میکنم منابع آزمون دانشگاه های صنعت هوایی متفاوت با موارد فوق میباشند و صرفا" دروس عمومی سال های اول, دوم و سوم دبیرستان را در بر میگیرند. با اینحال همانطور که پیشتر نیز خدمت شما عرض نمودم, متاسفانه بنده از قوانین سازمان سنجش کشور اطلاعات دقیق ندارم و جهت این منظور میتوانید به شعب دانشگاه های علمی کاربری صنعت هوانوردی مراجعه و یا تماس حاصل نمائید.

مواد مرغوب برای پر کردن چیه ؟

مواد مرغوب به منزله نوع و سازنده خاص نمیباشد که بتوان از آنها نام برد. گاهی ممکن است هزینه ترمیم هر دندان با توجه به مقدار و ... رقمی معادل 30 الی 50 هزار تومان را در بر بگیرد و گاهی این امر با استفاده از مواد عمدتا" آمریکایی, هزینه ای بالغ بر 120 الی 150 و حتی فراتر را پوشش میدهد که طبیعتا" نوع دوم مرغوبتر میباشد. البته سابقه و تخصص دندانپزشک نیز بسیار حائز اهمیت است.

[External Link Removed for Guests] 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

New Member
محل اقامت: قزوین
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 37 بار
تماس:

پست توسط MOHSEN.ALIKHANI »

سلام کاپیتان
خوبید رامین جان
آقا ما هر کاری کنیم آخر سر باید بیایم پیش خودتون
از قرار من رفتم پیش یکی از خلبان های معراج به اسم ( کاپیتان ارشد )
آقا تا دلت بخواد سوال پیچش کردم
اما یکی از حرفاش با حرفای شما فرق میکرد . اما جزئی . گفتم به شما بگم یا شما اشتباه میکنی البته ببخشیدا قصد جسارت ندارم یا اگر کاپیتان ارشد اشتباه میکنه شما راهنماییم کنید ؟
اینکه گفتن آموزش خلبانی تو دانشگاه علمی کاربردی با آموزشگاه های خلبانی آزاد مثل معراج یا فنون هوایی هیچ فرقی با هم نداره
فقط تو دانشگاه علمی کاربردی هزینه کم تره . اونم به خاطر سوبسیت دولت و کم بودن هزینه پرواز هستش ( در کل 5 تا 7 میلیون ارزون تره )
ولی شرایط پذیرش در شرکت های هواپیمایی برای همه یکسان هست
چه معراج یا فنون هوایی باشی چه دانشگاه علمی کاربردی . شرایط پذیرش فقط به سطح علمی و داشتن مدرک تحصیلی (لیسانس . فوق لیسانس ) و سطح زبان انگلیسی مربوط میشه
و به من توصیه کرد که اگر به دنبال خلبانی تو ایران هستم باید لیسانس یکی از این دروس رو بگیرم ( کامپیوتر . زبان انگلیسی . مکانیک )
تا اولویتم موقع پذیرش خلبان بره بالا . و من هم الان در پی لیسانس زبان انگلیسی هستم . البته ناگفته نماند که پذیرش در ایرلاین ها 40 درصدش به پارتی هستش ( به گفته کاپیتان ارشد ) که خدا رو شکر برای من در دسترس هست
فقط درخواستم اینه اگر اطلاعاتی که گفتم اشتباه بود تصحیحش کنید تا من اطلاعاتم درست باشه و اگر صحیح بود و کامل نبود شما کاملش کنید ؟
...
درباره منابع آزمون هم پرسیدم . البته این برای معراجه
فقط ( آزمون زبان انگلیسی تخصصی ) که سطح آزمون بالاتر از سطح دبیرستان هست و اگر قبول نشی نمیتونی وارد آموزشگاه خلبانی بشی
و بعد از آزمون تست های پزشکی و در صورت قبولی میری برای آموزش خلبانی
....
راستی دندونم رو هم به کاپیتان ارشد نشون دادم
گفت اصلا هیچ مشکلی نیست و حتی 1 درصد احتمال نداره به خاطر دندون پر کرده من رو رد کنن
ولی درباره یکم پرانتزی بودن پاهام گفتش که به کلینیک پزشکی فرودگاه مهرآباد برم و با پزشک هوایی صحبت کنم که لازم هست درمانش کنم یا نه ؟
اگر گفت نه که هیچ ولی اگر گفت آره که من حدودا 10 ماه وقت دارم تا درمانش کنم و وقتی درمان کردم با خیال راحت تست پزشکی قبل از ورود به آموزشگاه خلبانی رو میدم . بدون استرس و نگرانی
....
در مورد یادگیری خلبانی در خارج هم کلی تحقیق کردم . درباره اینکه کدوم شرکت ها میبرن به خارج یا کدوم آموزشگاه ها در کدوم کشور ها بهتر هستن یا از دانشجوهایی که الان در خارج در حال تحصیل هستن به طور کامل سوال کردم
و شرایط کانادا و لهستان از همه عالی تر بود
اما چون پدر من مخالف رفتن من به خارج هست من کلا این قضیه رو به خاطر پدرم کنار گذاشتم و فکر خودم رو به خلبانی در ایران متمرکز کردم
البته اگر به امید خدا خلبان شدم و لازم بود برای تکمیل گواهینامه های خلبانی به خارج برم حتما این کار رو میکنم
.......................................................
اگر دوستان این مطلب رو میخونند هزینه کلاس ها و گرفتن گواهینامه ها در کل میشه 45 تا 55 میلیون
45 میلیون تا مدرک IR و 55 میلیون تا استاد خلبانی (IP) هستش
البته این قیمت ها هر ساله متغیره ( افزایش پیدا میکنه ) . دلیلشم تورم و خیلی مسائل هست
و زمان تحصیل هم اگر خوب بخونی 2.5 سال و اگر معمولی بخونی بین 2.5 تا 3 سال
........................................................

در آخر هم بگم که اگر کمکای شما نبود شاید همین اطلاعات اندک رو هم نداشتم و خیلی از شما سپاسگذارم
من راه زندگیم رو تعیین کردم و تا آخرش به امید خدا میرم اگر شما توصیه یا نصیحتی درباره این شغل و راه آینده من دارید من با جون و دل گوش میدم !
اگر هم شما آموزشگاه خلبانی در ایران بهتر از معراج جایی رو سراغ دارید به من بگید . ممنون میشم
قربان شما محسن علیخانی
Commander
Commander
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#0070c0]M     [COLOR=#0070c0]OHSEN.ALIKHANI     تصویر
  درود بر شما تصویر

جهت اتمام تحقیقات و انتخاب مسیر تبریک عرض مینمایم.   
تصویر

گفتن آموزش خلبانی تو دانشگاه علمی کاربردی با آموزشگاه های خلبانی آزاد مثل معراج یا فنون هوایی هیچ فرقی با هم نداره
فقط تو دانشگاه علمی کاربردی هزینه کم تره. / (در کل 5 تا 7 میلیون ارزون تره) / شرایط پذیرش در شرکت های هواپیمایی برای همه یکسان هست.

در خصوص بحث هزینه ها این مسئله تا حدودی صحیح میباشد اما در سال های گذشته حداکثر اختلاف به مبلغ 3 میلیون تومان ختم میگردید و این یارانه نیز بطور مستقیم بر روی دروس تئوری و کلاس های زمینی (دانشگاه علمی کاربردی) پرداخت میشد و هزینه پرواز مشمول به یارانه دولتی نمیگردید. با اینحال ممکن است با قطع نسبی یارانه سوخت هواپیما از جانب شرکت پخش فرآورده های نفتی, بخشی از این مبلغ بصورت یارانه دولتی جهت دانشگاه های علمی کاربردی پرداخت گردد. با اینحال طول دوره آموزش در مراکز علمی کاربردی, به دلیل لزوم پاس نمودن واحدهای دانشگاهی و گذراندن دروس عمومی, فراتر از 3 سال میباشد و این اختلاف زمان تا حدودی اختلاف هزینه را نیز جبران مینماید. / در خصوص اولویت پذیرش خلبانان هیچگونه قانون صریح وجود ندارد و کلیه فارق التحصیلان در یک سطح قرار میگیرند اما تجربه اثبات نموده است برخی شرکت های هواپیمایی تمایل بیشتری به جذب فارق التحصیلان آکادمیک نشان میدهند.

اگر به دنبال خلبانی تو ایران هستم باید لیسانس یکی از این دروس رو بگیرم (کامپیوتر . زبان انگلیسی . مکانیک)

CAPTAIN PILOT نوشته شده: پیشنهاد مینمایم هیچگاه خلبانی را به عنوان رشته تخصصی و دانشگاهی نپندارید و حدالامکان در کنار فراگیری این مهارت, یک رشته آکادمیک و مرتبط با علایق خود را ادامه دهید زیرا خلبانی و پرواز صرفا" فراگیری برخی فنون و قوانین میباشند. / امروزه اکثر خلبانان موفق دارای چندین مدرک دانشگاهی و ... میباشند.

کاملا" صحیح فرموده اند. با اینحال از میان 3 رشته مورد نظر شما, مکانیک در اولویت اول, کامپیوتر در اولویت دوم و زبان انگلیسی در اولویت آخر قرار میگیرد زیرا این رشته بر دامنه اطلاعات فنی و مرتبط با هواپیمای شما نمیافزاید و چنانچه چندین رشته فنی مهندسی دیگر را نیز بر تعداد فوق اضافه نمائید بازهم زبان انگلیسی در اولویت آخر قرار میگیرد. زبان فنی و مکالمه پرواز در شاخه ای جداگانه از مهارت های زبان انگلیسی قرار دارند. به عنوان مثال اشخاص دارای فوق لیسانس زبان انگلیسی نیز هیچگاه بطور کامل متوجه گفتگوهای میان خلبان و سایر پرسنل هوایی نمیشوند (!) و این امر مستلزم فراگیری دوره های خاص میباشد.

پذیرش در ایرلاین ها 40 درصدش به پارتی هستش (به گفته کاپیتان ارشد) که خدا رو شکر برای من در دسترس هست.

در این خصوص نیز کاملا" صحیح فرموده اند. متاسفانه میزان واقعی تاثیر این موضوع گاهی فراتر از 90% است! همانطور که پیشتر بررسی نمودیم, هر سال بطور متوسط 100 الی 150 کارشناس خلبانی فارق التحصیل میگردند و از این تعداد بازهم بطور متوسط 20 الی 25 نفر در هر سال جذب بازار کار میگردند که این عده نیز عموما" در رده ای جداگانه قرار میگیرند.

شرایط کانادا و لهستان از همه عالی تر بود

البته باید توجه نمود مقصود از عبارت "شرایط" چه مواردی میباشند ؟ با اینحال کشور کانادا از لحاظ قوانین هوایی و سطح آموزش در بیش از 80% موارد با ایالات متحده و سازمان FAA یکسان میباشد و همچنین شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی جهت دانشجویان ایرانی به مراتب آسانتر از آمریکا است. اما این کشور دارای آمار بسیار بالای خلبانان بیکار نیز میباشد و مراکز آموزش نیز از لحاظ سطوح علمی در طبقات مختلف قرار میگیرند. در خصوص لهستان و سایر کشورهای اروپای شرقی به هیچ عنوان مدارک و سطح آموزش آنها قابل مقایسه با سایر کشورهای پیشرو در عرصه هوایی نمیباشد. کشورهای اسکاندیناوی (سوئد, نروژ, دانمارک و فنلاند) بطور عمومی دارای بهترین سطح آموزش خلبانی در اتحادیه اروپا میباشند اما شرایط پذیرش بسیار دشوار و تفاوت برخی قوانین از جمله معایب آنها به حساب می آید. آفریقای جنوبی, مالزی, سنگاپور, لهستان, مجارستان و ... بر خلاف تبلیغات گسترده فاقد کمترین ارزش های علمی میباشند!

امیدوارم در مسیر فوق همواره موفق و سربلند باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

New Member
محل اقامت: قزوین
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 37 بار
تماس:

پست توسط MOHSEN.ALIKHANI »

سلام خدمت رامین جان
ببخشید 2 سوال از شما داشتم !
البته سوال اولم رو تو پست قبلیم پرسیده بودم ولی شاید شما ندیده بودید و جواب ندادید
..........................................................
1 -
من معراج رو برای آموزش خلبانی انتخاب کردم چون هم تو شهر خودمونه و هم شنیدم که بهترینه !
اگر در ایران آموزشگاهی بهتر از آموزشگاه معراج میشناسید میشه به من معرفی کنید ؟
چون من از کاپیتان ارشد پرسیدم گفتن که معراج بهترینه . چون زمان گرفتن مدارک خلبانی در آموزشگاه های دیگه حدودا 1 سال بیشتر از معراج هست و معراج حدودا 9 ماه تا 1 سال زودتر مدارک خلبانی رو تحویل میده !
اگر این مورد رو در نظر بگیریم به نظر شما آموزشگاهی بهتر از معراج تو ایران وجود داره یا خیر ؟
..........................................................
2-
سطح زبان انگلیسی برای آموزش خلبانی باید بالا باشه
من هم حدود یک سال به کلاس های زبان رفتم و در حد متوسط به بالا با این زبان آشنا هستم و تا سال بعد هم این کلاس ها رو ادامه میدم
اما بر اساس گفته های شما حتی اگر کسی دانشجوی زبان انگلیسی باشه نمیتونه صحبت های بین خلبان و برج مراقبت رو متوجه بشه !
به همین دلیل شما کتاب آموزشی یا CD یا هر چیز دیگه ای که آموزش زبان انگلیسی خلبانی باشه سراغ دارید !
البته تو ایران . که در کنار انگلیسی فارسی هم توضیح داده باشه !
چون هر چی اطلاعات یک فرد بالا باشه ضرری نداره
بازم ممنون از راهنمایی های شما
Commander
Commander
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#0070c0]M    OHSEN.ALIKHANI   تصویر
  درود بر شما تصویر

اگر در ایران آموزشگاهی بهتر از آموزشگاه معراج میشناسید میشه به من معرفی کنید ؟

چنانچه آموزشگاه های معراج و آرتا کیش را به عنوان برترین مراکز آموزش خلبانی در کشور بدانیم, از نظر بنده و تعداد بسیاری از دوستان متخصص, معراج از لحاظ ناوگان, اساتید و همچنین مدیریت در رتبه بالاتر قرار میگیرد و تنها ایراد وارد بر آن بعد مسافت میباشد که خوشبختانه برای شما مشکلی وجود ندارد. البته از لحاظ ناوگان و هواپیماهای پیشرفته, مرکز آموزش بوتیا ماهان در شهر کرمان دارای بیش از 12 نوع هواپیمای تک موتوره DA40 و 2 موتوره DA42 همراه با Full Glass Cockpit میباشد اما متاسفانه از لحاظ عملکرد چندان موفق نبوده است. با اینحال آموزشگاه معراج نیز هواپیمای DA40 را همراه با کابین عادی در اختیار دارد.

Diampnd Star DA40 - Glass Cockpit

شما کتاب آموزشی یا CD یا هر چیز دیگه ای که آموزش زبان انگلیسی خلبانی باشه سراغ دارید !

در طول دوره آموزش خلبانی شما با کلیه اصطلاحات فنی و مکالمه پرواز آشنا میشوید و نیازی به فراگیری پیش از موعد وجود ندارد. با اینحال کتب بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که از جمله برترین آنها میتوان به English for Aviation تالیف دانشگاه Oxford بریتانیا اشاره داشت.

موفق باشید
تصویر

New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط نجمه عسگری »

سلام
تصویرمیخواستم بدونم ارتش برای بانوان هم از طریق ازمون ورودیش که خرداد ماه برگزار میشه ورودی داره برای رشته خلبانی
خواهش می کنم هرچه سریعترجواب منو بدید که اگه نداره چیکاربایدکنم من رشتم به خاطرورود راحتتر به خلبانی ریاضی انتخاب کردم امسالم زمان کنکور لطفاشرایط واصولشوبه طورکامل بهم بگین تصویرتصویرتصویرتصویر
Commander
Commander
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, سرکار خانم [COLOR=#0070c0]نجمه عسگری   تصویر
درود بر شما
تصویر

در ابتدا ورود شما را به   انجمن های تخصصی
تبریک عرض مینمائیم.
  تصویر

متاسفانه بانوان گرامی امکان ورود به رشته خلبانی نظامی (ارتش و سپاه) در داخل کشور را دارا نمیباشند و این حرفه در شاخه نظامی مخصوص آقایان است. با اینحال شما میتوانید بر اساس توضیحات ذکر شده در پست های پیشین, وارد شاخه خلبانی تجاری و غیر نظامی گردید. هرچند پرواز بانوان با هواپیماهای مسافربری و تفریحی مغایر با قوانین سازمان هواپیمایی کشور نمیباشد, اما شرایط استخدام و اشتغال به کار بسیار دشوار و بعضا" ناممکن است. لذا چنانچه صرفا" به امر پرواز علاقه مند هستید میتوانید دوره های PPL و CPL را بطور کامل تمام نمائید و سپس در تعطیلات آخر هفته و همچنین سایر روزهای آزاد, با پرداخت اجاره هواپیما از پرواز شخصی به همراه خانواده و دوستان لذت ببرید.

موفق باشید
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”