آشنايي مختصر با جنگندهء صاعقه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

پست توسط يم »

من اين گفته رو از خودم در نياوردم كه صاعقه توان درگيري با اف 18 را دارد اين هم منابع گفته هاي من = روزنامه اعتماد با تيتر بازتاب هواپيماي صاعقه در رسانه هاي امريكا= روزنامه شرق با تيتر صاعقه در اسمان ايران وبا با استفاده از سخنان وزير دفاع (صاعقه مشابه اف 18) وسرتيبدوم خلبان محمديان وفرمانده ارتش سرلشگر صالحي(جنگنده صاعقه مشابه اف 18 ولي توانمندتر) هر دو روزنامه به تاريخ 616/6/85 قابل توجه اونهايي كه ميكن صاعقه به كمك روسها ساخته شده فرمانده ارتش (صاعقه كاملا توليد داخل است وكارايي بالاتري را دارد وكشوري در اينزمينه با ما همكاري نداشته منبع روزنامه شرق وچند روزنامه ديگر به تاريخ 16/6/85)همچنين شخصا در روزنامه كريستين ساينس مانيتور البته متن ترجمه شده با اين مطلب هوايماي صاعقه از اف18 قوي تر ودر ساير روزنامه امريكايي وشبكه هاي تلويزوني امريكايي همچنين در بخش هاي مختلف شبكه خبر در تاريخ 16/6/85و 17/6/85 به بازتاب هواپيماي صاعقه در رسانه هاي جهان وبه نقل ازاين رسانه ها هواپيماي صاعقه مشابه اف18 وتوان درگيري با ان را دارا است بايد به اين نگته توجه كنيم چون اين هواپيما در داخل ساخته شده پس مسئولان ما كاملا از توان ان اگاه هستن
Colonel I
Colonel I
سپاس‌های ارسالی: 300 بار
سپاس‌های دریافتی: 1161 بار

پست توسط Frogfoot »

اینکه در برخی منابع خبری می بینید که در پاره ایی از مواقع توان نظامی ایران فوق العاده نمایش داده میشه، و در مواقع دیگه بسیار ضعیف، به شرایط سیاسی اون رسانه ها بستگی داره. مثلا اسرائیل هر زمان که از آمریکا کمک نظامی می خواد، یا می خواد یک سلاح پیشرفته بخره (مثل F-22) ناگهان شروع می کنه به بزرگ جلوه دادن توان نظامی ایران و مشکلات اسرائیل در علبه بر ایران. گاهی هم که می خواد ایرانی ها رو بترسونه، شروع میکنه به تعریف از توان خودش و نیروی هواییش و مشکلات نظامی ایران. پس زیاد به مطالب این رسانه ها دل خوش نکنید.

پروژه صاعقع به منظور ساخت یک هواپیمای جنگنده از پایه و اساس نبود، که بعضی از دوستان میگن فقط 4 کشور همچین تکنولوژیی دارند. اکثر دوستان می دونند که F-5 از نظر طراحی ایرودینامیکی یکی از بهترین طرح های تاریخ صنعت هوایی هست و طرح این هواپیما پتانسیل های زیادی برای کار داره، بطوری که تا همین چند سال پیش هم شرکت سازنده دنبال مشتری برای پکیج های ارتقا این هواپیما و یا تولید نمونه های پیشرفته تر اون بود. در پروژه صاعقه سعی شده تا در ایرودینامیک هواپیمای F-5 بهبودهایی ایجاد بشه، و از طرفی سیستم های ایونیک و جنگ افزار و موتور جدیدی برای اون نظر گرفته بشه. ما می دونیم که ایران هواپیماهای F-5 زیادی در اختیار داره. انجام این پروژه و تبدیل این F-5 ها به صاعقه می تونه به میزان چشمگیری ه کارایی این هواپیما را افزایش بده. پس این طرح نه تقلیدی هست، نه تولید هواپیما از صفر. به نوبه خودش هم یک طرح مفید برای ایران محسوب میشه.
درباره مقایسه آن با F-18 هم من تا به حال ندیدم و نشنیدم که هیچ یک از فرمانده هان ایران صاعقه را هم ردیف F-18 بدونند. این بیشتر مزخرفاتی هست که از طریق صدا و سیما و برخی رسانه ها منتشر شد، فرمانده هان ایرانی هم نه تایید کردن، نه تکذیب که مثلا بر مرموز بودن این طرح بیافزایند. دستگاه تبلیغاتی غرب هم که این روزها هدفش جلوه دادن ایران به عنوان یک غول بی شاخ و دم هست، از این مطلب استفاده کرده و این شایعات را منعکس کرده تا ایران را از نظر نظامی بسیار پیشرفته نشان دهد تا در دل دیگران ترس و وحشت ایجاد کند و نگرانی های غرب درباره ایران و تجهیز اسرائیل را توجیه کند.
New Member
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

پست توسط يم »

شايد هم اينگونه باشه ولي بايد بپذيريم كه صاعقه هدف متحرك نيست وتوان يك هواپيما تنها در ميدان واقعي جنگ مشخص مي شه
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

پست توسط KH.I.A.2500 »

ايا از دوستان کسي اينجا ميتونه به سوالهاي من پاسخ مناسب بده ؟ اگر بده و ذهن مشغول منو خلاص کنه ممنون ميشم :

ايا ايران توان ساختن موتور جت و موتور هواپيماي جنگنده را به طور کامل و (*** کاملا داخلي و کاملا بومي ***) داره ؟ حالا کپي کاري هم باشه طوري نيست .
مگر بدنه هواپيماي صاعقه همان بدنه F5 نيست با اين تفاوت که گفته ميشه بدنه رو خودمون توليدش ميکنيم و ميسازيم ؟ پس من نميدونم فرقش با F5 چيه که ميگن کاملا توليد داخله ؟ يعني ساختن يک جنگنده به ساخت يا ارتقا يک رادار و ساخت بدنه ختم ميشه ؟
ايا صاعقه از F18 توانمند تره در حالي که به گفته بعضي توان شليک موشک رو هم نداره ؟ اگر هم توان شليک موشک رو داشته باشه ايا از موشکهايي استفاده ميکنه که از موشکهاي F18 بهترند؟ ايا رادار کاملا جديدي روي اون نصب شده ؟ يا مثلا سيستمهاي جديد و متفاوتي براي اون تعريف و کار گذاشته شده ؟ ايا از موتورهايي قدرتمند تر از F18 بهره ميبره ؟يا ... ؟
اگر ما اينقدر توانايي داريم پس چرا با يک کم تلاش بيشتر از روي F14 نميسازيم ؟ چرا از SU 27 نميسازيم ؟
يعني تکنولوژي F 14 يا SU 27 از F18 بالاتره که ما نميتونيم از روي اونها بسازيم ؟ اگر پايين تره پس چرا ميتونيم صاعقه که همون F5 ارتقاداده شده هست و از F18 توانمند تره بسازيم اما نميتونيم از روي F14 و SU 27 و ... بسازيم ؟ يا شايد هم نميخواهيم بسازيم ؟ کدومش ؟

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Major II
Major II
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط f20 »

KH.I.A.2500
دوست عزيز جنگنده هاي ساخت ايران و توان صنعتي سلخت تجهيزات هوايي به انداره اي محرمانه نگه داشته شده كه فكر نكنم كسي بتواند پاسخ مناسي براي شما داشته باشد .
من هم سوالات شما را دارم ولي زياد خودم را براي پيدا كردن جواب خسته نميكنم چون ميدونم كه هيچ اطلاعاتي بيش از انچه در رسانه ها گفته شده در اختيار نخواهند گذاشت
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

پست توسط KH.I.A.2500 »

f20 نوشته شده:KH.I.A.2500
من هم سوالات شما را دارم ولي زياد خودم را براي پيدا كردن جواب خسته نميكنم !!!!!!!!!

خوب شما هم مثل من فشار وارد کنید تا یکی جواب بده :?

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

پست توسط درودبرايران »

در مورد قابليتها و درست و دروغهاي پروژۀ صاعقه مطلباي زيادي فکر کنم تا حالا تو سايت اومده باشه. سؤالهايي که شما پرسيدين همونطور که "f20 " ميگن جواب قطعي نداره چون اينجور چيزا مقداريش سکرته.
با اين حال با در نظر گرفتن بعضي تواناييهاي صنعتي و حرفاي کساني که بيشتر در جريان پروژه قرار دارن مي شه يه چيزايي رو فهميد. بعنوان مثال من که ارشد هوافضا مي خونم با استناد به حرفاي يکي از استادام که توي تعداد زيادي از پروژه هاي اينجوري دست داشته موارد زيرو نتيجه مي گيرم:
- ساخت موتور جت از روي نمونه هاي موجود تا حدود زيادي فکر کنم توي ايران انجام مي شه. اون چيزي که سخت تره طراحي يک موتور جديد بسته به نيازه که فکر نمي کنم بتونيم انجام بديم.
- بدنۀ صاعقه همون f5 هست با بعضي تغييرات. مهمترين تغيير استفاده از دو تيغه دم عمودي دقيقاً شبيه f18 هست که کار خيلي بزرگي هم محسوب مي شه. من فکر مي کنم که همين تغيير که براي مثلاً رادارگريز کردن هواپيما انجام شده لطمۀ جدي به آيروديناميک هواپيما زده.
- نه، جنگندۀ صد درصد بومي هم دروغي بيش نيست. مثل انرژي هسته اي صد درصد بومي.
- در مقايسۀ صاعقه با f18 هم يکي از همون دروغاي گنده گفته شده. البته بعيد نيست يک ويژگي اون بهتر از f18 باشه چون بهرحال ماموريتش فرق مي کنه. هيچ جنگنده اي همه کاره نيست. يعني شما مي تونستين ويژگيهايي توي خود f5 هم پيدا کنين که از f18 بهتر باشه (من جزئياتو نمي گم که بحثهاي جنبي بوجود نياره). حالا جملۀ "از f18 هم بهتر است" چه معنی داره؟...
- خوبي يا بديه يک جنگنده فقط به رادار، موشک و موتور نيست. البته رادار و موشک خيلي مهم هستن ولي قابليتهاي آيروديناميک بخصوص براي هواپيمايي که براي داگفايت ساخته مي شه بسيار مهمتره. اين همون ويژگيه که جنگنده هاي روسي رو شاخ مي کنه! با توجه به حرفي که در مورد دو عمودي صاعقه زدم، اين هواپيما احتمالاً مستقيم ميره چند تا بمب ميريزه يا موشک ميزنه و بر ميگرده!
- فکر مي کنم ساخت با هدف f14 دشوارتر از f18 باشه. بالهاي متغير يکي از بخشهاي مهمشه. البته هنوز ساختن يک f5 از اول تا آخر مونده و فکر کردن به چيزاي بزرگتر خطرناکه!

آخر سرم حرفيو که استادم سر کلاس در مورد دم صاعقه زد اين بود: "يکي از ته باغ داد زد گفت چيکار کنيم با f5 فرق کنه (چون شبيه اون مشکلاتي رو ببار مياره) گفتن يه دم عمودي بهش اضافه کنين" :grin:

البته اين حرف براي شوخي بوده دوستان فقط به پيامش دقت کنن :-o
بايد امشب بروم...
Major II
Major II
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط max_cady991 »

با عرض معذرت باید بگم. من که هیچ درسی در مورد طراحی هواپیما یا هر چیزی در این رابطه نخوندم میدونم اگه حتی 2سانت تو هواپیما اشتباهی طراحی بشه یا بخواد کمو زیاد بشه که فاجه ای ممکنه به بار بیاره حالا نمیدونم این استاد شما چه جوری فکر میکنه که میگه اضافه کردن یک قسمت به اون مهمی به هواپیما کاری نداره.

جدا این گونه استادها مایه ننگ کشور هستن عوض اینکه بیان همرو تشویق به کوشش در راه توسعه کشور بکنن میان این حرفهای مایوس کننده رو میزنن . البته اگه ایشون بارشون بود احتمالا از پروژه های مهم کنار گذاشته نمیشدن که بیان سر کلاس داستانهای بچه گانشونو تعریف کنن!

فکر میکنم جان اف کندی بود که میگفت ((هر جوان آمریکایی به جای اینکه بگه آمریکا برای ما چه کرد باید بگه ما برای آمریکا چه کار کردیم ))واقعا این یک حرف هوشمندانه میونه باشه برای پیشرفت تمام ملتهای دنیا. جدا ما برای ایران چه کار کردیم؟
Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

پست توسط درودبرايران »

:::P
البته شما منظور ايشونو بد متوجه شدين يا شايد من بد جايي بکار بردم. منظور اين نيست که اينکار سادست چون خودم که هزار بار گفتم نيست... منظور اينه که چنين کار مهم و سختي بدون در نظر گرفتن جوانب انجام شده. در واقع اگه قرار بود بهينه سازيهايي روي f5 انجام بشه، يا تغييراتي، اين تغيير بايد آخراي ليست قرار مي گرفت چون با تقريب خوبي همۀ آيروديناميک هواپيما رو تحت الشعاع قرار مي ده.
هرچه به استاد ارجمند ما گفتين باشه پاي خود شما ولي جاي تعجب اينه که بعضي مديراي سايت چنين پست بقول خودشون توهين آميزو تاييد کردن ::ss این استاد یکی از تنها دو استادیه که تو کشور تخصص طراحی هواپیما دارن...

اين حرف JFK هم که نقل کردين ازون حرفاي ناجور و غير منطقيه که از دهنش توي شرائط بدجوري در رفته. البته بعضي دسته آدما رو فقط با اين حرفا ميشه جمع کرد.
بايد امشب بروم...
Major II
Major II
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط f20 »

چرا بايد دم V شكل قدرت مانور هواپيما را كم كنه ؟
البته باتوجه به اينكه ظاهرا اذرخش فقط يك دم عمودي دارد شايد به دليل فرمايش شما باشه در هواپيماي بعدي دم V شكل به كار نبردند .
Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3114 بار
سپاس‌های دریافتی: 233 بار

پست توسط roh »

دوستان جنگنده هاي ساخت ايران هنوز راه بسيار طولاني را براي هواپيماي خوب شدن دارند براي مثال همين صاعقه مانورپذيريش بسيار كمتر از F-5 است. فكر مي كنم كه ۲۰ سال طول بكشه تا هواپيمايي در سطح Su-27 ساخته بشه
Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 23 بار

پست توسط M_Tomcat »

roh عزيز
مگه صاعقه چند تا پرواز انجام داده که با اين اطمينان از ناتواني اون در مانورپذيري مطلوب صحبت مي کنيد؟
اگه اطلاعاتي در مورد قدرت مانور صاعقه داريد ما رو هم بهره مند کنيد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”