آشنايي مختصر با جنگندهء صاعقه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
سپاس‌های ارسالی: 117 بار
سپاس‌های دریافتی: 349 بار
تماس:

پست توسط black hawk »

البته در مورد دماغه توجه داشته باشيد بدنه بدنه ي F-5A هست نه E که در مدل A دماغه حجيم تر و بزرگتر هست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 257 بار

پست توسط Saeid12345 »

اولا اينکه بدنه صاعقه مال F-5A نيست و اون سيمرغ هست که از اين بدنه استفاده مي کند.
ثانيا با توجه به بزرگي و کشيدگي دماغه صاعقه مي توان به وجود راداري بزرگ در آن پي برد.

:D
Old Moderator
Old Moderator
تماس:

پست توسط black hawk »

Saeid12345, جان طرحي که بالا ميبينيد با استفاده از طرح خود صاعقه طراحي شده بدنه صاعقه دقيقا بدنه ي اف5اي هست با 20 درصد کشيدگي بيشتر دريچه هاي موتور بزرگتر و مساحت بال بيشتر و سکانهاي پروانه اي که روي موتور هستند اگه خواستيد من يه طرح گرافيکي اف5 هم ميزارم تا مقايسه کنيد در ضمن سیمرغ نمونهی دوسرنشینهی اف5 یا همون F-5F هست
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 »

من نگفتم که صاعقه شبيه اف-5 نيست! منظور من اين بود که صاعقه از بدنه اف-5 استفاده نمي کند.
برخي گمان مي کنند که بدنه اف-5 رو برداشتن کردنش صاعقه!
بدنه صاعقه مقداري بزرگتر و کشيده تر از اف-5 هست و در ضمن خروجيهاي موتورش هم کمي بزرگتر هست.
Old Moderator
Old Moderator
تماس:

پست توسط black hawk »

بله من هم منظورم همين بود يعني بر اساس بدنه ي اف 5 بوده (نه دقثقا خود بدنه)
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

black hawk,
حق با شماست. صاعقه داراي بدنهء F-5A هست که مخازن سوخت نوک بالها، حذف شده.
ضمنن به دليل آماده نبودن سيستم Target Identification (دوستان مطلع توضيح بدن چيه)
و همچنين نداشتن رادار، قادر به شليک موشکهاي هدايت شونده نيست. از اين رو فقط از
يک جفت راکت انداز 70 م م براي مانور ذوالفقار استفاده شد. هنوز براي خريد رادار N019
روس ها همکاري نکردن. :-?
ضمنن بمب هدايت شوندهء قاصد که در واقع GBU-78 آمريکايي هست (احتمالن کپي اون)
تنها توسط F-5E و F-4E پرتاب و آزمايش شد. :?
 [External Link Removed for Guests]    
Old Moderator
Old Moderator
تماس:

پست توسط black hawk »

Target Identifications تا جايي که ميدونم يک سيستم کمکي رادار براي مکان يابي اهداف و هواپيما هاست
اما در مورد رادار صحبت شما کاملا درسته همونسور که منم قبلا گفتم جنگنده ي فعلي يا فاقد رادار است يا رادار اف5 رو استفاده ميکنه که فکر کنم اولي درست تره
اما من هنوز متوجه ي اين عنوان عجيب که برخي روزنامه ها و فرمانده ي ارتش بکار برد نشدم(روزنامه ها نوشته بودن F-18 ايران پرواز کرد) بجز سکانهاي پروانه اي چه شباهتي ميان اين جنگنده و هورنت وجود داره حتي در مورد کارايي اون هم ابدا نميشه اونو در حد هورنت جنگنده اي که جايگزين تامکت شده دونست البته بازم ميگم صاعقه گام بسيار بزرگي هست و کلي افتخار هستش که نبايد فراموش کرد
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط jupiter4 »

ذَرَخش نام نخستین هواپیمای جنگنده ساخت ایران است. این جنگنده که در ایران طراحی، ساخته و آزمایش شده‌است در سال ۱۳۷۷ به تولید انبوه رسید.

جنگندهٔ آذرخش از دو موتور روسی آردی-۳۳ استفاده می‌کند این جنگنده بیشتر برای عملیاتهای هوا به زمین طراحی شده ولی در کنارآن توانایی جنگ هوایی را نیز دارد

پیشرانه این هواپیما دو دستگاه موتور RD-۳۳ است که از موتورهای هواپیمای اف-۵ بسیار قدرتمندتر بوده امکان پرواز تا سرعتهای ۱٫۵ تا ۱٫۷ ماخ را به این هواپیما می‌دهد. که البته کمی ویا مقداری کمتر از هواپیمای صاعقه است. رادار این هواپیما از نوع N۰۱۹-ME که در ایران بهسازی شده تا کارایی آن بر ضد اهداف زمینی افزایش یابد و برد این هواپیما نیز مانند هواپیمای صاعقه در حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر است. این هواپیما یعنی جنگنده آذرخش بیشترو در واقع برای حمله به اهداف زمینی طراحی و ساخته شده‌است و توانایی جنگ هوایی را نیز دارا است که کاملاً ساخت ايران بوده و برای جایگزینی است.

هواپیمای آذرخش را می‌توان یک جنگنده اف-۵ دانست که در آن مساحت بالها تا حدودی افزایش یافته و موتورها و اویونیک آن با نمونه‌های جدیدتر روسی تعویض گشته‌است. مشهودترین تفاوت این هواپیما با جنگنده اف-۵، ورودی موتورهای به وضوح بزرگ‌تر آن است که در نتیجه نصب موتور قدرتمند تر و نیاز به ورودی هوای بزرگ‌تر حاصل آمده‌است. همچنین تغییرات واضحی در سکان عمودی آن پدید آمده که می‌توان از آنها به عنوان عوامل کنترل کنندهٔ مانور پذیری فوق العاده و بعضا خارج از کنترل F-۵ دانست. وزن این جنگنده در حالت عادی حدود 8 تون و در حالت حد اکثر بین 15 تا 18 تن خواهد بود، کفتنی این جنگنده می‌تواند حدود 4000 تا 4500 کیلوگرم تسلیحات با خود حمل کند.

صاعقه هواپیمای جت جنگنده آموزشی نظامی ساخت ایران است. در طرح این هواپیما از طرح بدنه هواپیمای اف-۵ استفاده شده است. تفاوت ظاهری این هواپیما با اف-۵ وجود دو سکان عمودی V شکل است که برای ایجاد توانایی لازم برای مانور پذیری بهتر جنگنده صورت گرفته است. هواپیمای جنگنده صاعقه ۱۰ تا ۱۵ درصد بزرگ‌تر شده هواپیماهای اف-۵ است که دو سکان عمودی V شکل (برای کاهش سطح مقطع راداری) و سیستم های الکترونیک و موتورهای روسی آر دی-۳۳ (RD-۳۳) دارد. این هواپیما را با اف هجده(f18) امریکا مقایسه می کنند.

Specifications (YF-17 Cobra)

YF-17 Cobra
General characteristics
Crew: 1
Length: 56 ft (17.1 m)
Wingspan: 35 ft (10.7 m)
Height: 16 ft 6 in (5 m)
Wing area: 350 ft² (31.5 m²)
Empty weight: 17,180 lb (9,500 kg)
Loaded weight: 23,000 lb (10,430 kg)
Max takeoff weight: 34,280 lb (13,900 kg)
Powerplant: 2× General Electric YJ101 afterburning turbofans, 14,400 lbf (67 kN) each
Performance
Maximum speed: Mach 1.95
Range: 2,990 miles (4,810 km max ferry)
Service ceiling: 50,000 ft (15,000 m)
Rate of climb: 50,000 ft/min (m/min)
Armament
M61 Vulcan 20 mm Gatling gun
2x AIM-9 Sidewinder missiles

Specifications (F/A-18C Hornet)

General characteristics
Crew: 1
Unit Cost: $39.5 Million (1998)
Length: 56 ft 0 in (17.1 m)
Wingspan: 40 ft 0 in with Sidewinders (12.3 m)
Height: 15 ft 4 in (4.7 m)
Wing area: 400 ft² (37.16 m²)
Airfoil: NACA 65A005 mod root, 65A003.5 mod tip
Empty weight: 24,700 lb (11,200 kg)
Loaded weight: 37,150 lb (16,850 kg)
Max takeoff weight: 51,550 lb (23,400 kg)
Powerplant: 2× General Electric F404-GE-402 turbofans, 17,751 lbf (79 kN) each
Performance
Maximum speed: Mach 1.8, 1,127 mph at 36,100 ft (1,814 km/h at 11,000 m)
Range: 330 mi combat on a hi-lo-lo-hi mission; 2,070 mi ferry (535 km / 3,330 km)
Service ceiling: 50,000 ft (15,000 m)
Rate of climb: 50,000 ft/min (254 m/s)
Thrust/weight: >0.95
Armament
Nine pylons – 2 wingtip, 4 underwing, and 3 fusalage, carrying up to 13,700 lb (6,215 kg) of missiles, rockets, bombs, fuel tanks, and pods
1x 20 mm M61 Vulcan internal gatling gun
Missiles:
Air-to-air: AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AIM-7 Sparrow, IRIS-T
Air-to-ground: AGM-45 Shrike, AGM-65 Maverick, AGM-88 HARM, SLAM-ER, JSOW, Taurus missile
Anti-ship: AGM-84 Harpoon
Bombs: CBU-87 cluster, CBU-89 gator mine, CBU-97 CEM, Paveway, JDAM, Mk 80 series, nuclear bombs MK 20 Rockeye cluster, mines.
Avionics
APG-73 radar

تصویر
تصویر

تصویر
Major II
Major II
محل اقامت: مازندران - نوشهر
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار

پست توسط redcard »

باسلام خدمت تمامي دوستان به خاطر مطالب و نقدهاي کارشناسانه
درمورد صاعقه بايد عرض کنم که اين هواپيما هم اکنون نيز در حال گذراندن مراحل بهينه سازيست
موارد بهينه سازي فقط به چند قسمت خاص معطوف نميشه چون بنده از نزديک در چند و چون کار هستم اين موارد رو به صورت اختصار عرض مي نمايم
ضمنا از در اختيار گزاردن مدارک مستند اين بنده حقير معذورم .
دماغه هواپيما در حال طراحي مجدد جهت به کار بردن رادار جديد که کاملا توسط مهندسان ايراني بازنگري ودر مواردي طراحي شده است ميباشد .
شما مي توانيد شکلي تقريبا در حد F-22 را در ذهن خود تداعي نماييد .
ضمنا اين تغييرات فقط به اين خاطر نيست دليل دوم کاسته شدن بيشتر مقطع راداري اين پرنده ميباشد.
موتور هواپيما ازنوع خانواده RD-33 ميباشد و تغييرات اعمال شده توسط مهندسان ايراني
کاناپي اين پرنده دستخوش تغييرات اساسي شده به نحوي که ضعف مدل پايه را جهت ديد به پشت ندارد
مخازن تطبيقي سوخت در دو طرف طرح به شکلي که در F-16 هاي شيوخ هست به چشم مي آيد
ورودي هوا دستخوش تغيير شده و از مواد جاذب امواج استفاده گسترده شده
به جهت پايين آمدن وزن کلي هواپيما و استفاده بهتر از برد موتورها ازمواد کامپوزيت استفاده شده
نازلهاي خروجي موتور دستخوش تغييرات محسوسي شده به نحوي که اين نازلها باعث مانور پذير شدن دوچندان اين پرنده شدن
دقسمت بال نيز تغييراتي به وجود خواهد اومد که باعث ثبات و مانور پذيرتر شدن اين هواپيما ميشه
در ضمن استفاده از نوعي تکنولوژي جديد مد نظر هست که درقسمت بال رخ خواهد داد و از توضيح بيشتر معذورم
ابعاد کلي هواپيما تغيير 10درصدي خواهد داشت
درقسمت ترمز هوايي نيز اين دستاوردها لحاظ خواهد شد

اگر يکي از دوستان که طراحي باCAD بلده يک طرح تقريبي رسم کنه که دوستان ديگه هم نظر بدن .

باسپاس :shock:
[External Link Removed for Guests]
میلاد عمویی
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 »

من با CAD کار نکردم ولي فکر کنم بشود يک طرح 3 بعدي از جنگنده صاعقه با تري دي مکس ساخت.
شايد يک انيميشن ساختم که در آن صاعقه با اف-16 نبرد ميکنه و اون شکست ميده.
Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: ايران-اصفهان-کوچه بعدي
سپاس‌های دریافتی: 43 بار
تماس:

پست توسط Marshal »

redcard, اگر ابعاد رو بديد شايد بشه کاري کرد
آخه چرا باور نمي کنيد؟! به جون خودم من همون سلطان آسمان قبلي ام.
اين هم اثر انگشتم:
تصویر
حالا باورتون شد؟!!
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 »

آقا فرهاد اولا که من نگفتم حتما بلکه گفتم شايد.
ساخت يک انيميشن به اين راحتي نيست که امروز شروع کني فردا آماده شود.
ولي سعي مي کنم که در وقتهاي بيکاري بر روي انيميشن مورد نظر کار کنم و هر وقت آماده شد در انجمن قرار دهم.
باز هم هيچ قولي نمي دهم چون فرصت سر خاروندن هم ندارم!
دو روز هست که مطلبم را درباره جنگنده صاعقه نتونستم ويرايش کنم و در وبلاگ ميليتاري قرار دهم!

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”