آشنايي مختصر با جنگندهء صاعقه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 »

Saeid12345, ممنون از تذكرتون اما بعضي مواقع نميشه ساكت شد :-?
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

پست توسط درودبرايران »

مثل اينكه خشم شما از ديدن يك مخالف هنوز فروننشته ::ns
بايد امشب بروم...
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 62 بار
سپاس‌های دریافتی: 114 بار
تماس:

پست توسط Fantoom121 »

دوستان خوبم اين خيلی تبيعی هست که در يک محيط که تشکيل شده از 15000 عضو از فرهنگها و وگرايشهای مختلف ,افکار گوناگونی هم وجود داره ولی خيلی خوب ميشه که
اين محيط گرم و دوستانه و علمی رو با بحثهای بيهوده به انهراف نکشيم دوستان گلم همچنين که از اسم اين تاپيک
پيداست بحث در مورد نوعی هواپيماست نه در مورد اينکه کودوم ماا چه طرز تفکری داريم از تمام دوستان خواهش ميکنم که به موزوع بحث برگردند
و بهسهای بيمورد را در دنبال کنيد در سورت داشتن وقت ازاد و انگيزه لازمه
ممننم از تمام دوستان خوبم در سنترال کلوب  
 تصویر
تصویر 
  در خاک غریب پرسه بی انتهاست - هم گریز غربتم زادگاه من کجاست؟ 
Major I
Major I
نمایه کاربر

پست توسط درودبرايران »

آيا در مورد اثرات ديناميك كوپلي كه بال V شكل صاعقه ممكن است ايجاد كند صحبتي شده است؟ تا بحال هر چه من خواندم اين بوده كه چنين دمي سطح مقطع راداري را كوچك مي كند كه چندان ايده جديدي نيست...
اگر اشتباه نكنم اين هواپيما براي Close Air Support طراحي شده است و نه براي DogFight. اين مي تواند دليلي براي ديناميك ضعيف هواپيما در مانورها باشد. نظر شما چيست؟ :shock:
بايد امشب بروم...
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 62 بار
سپاس‌های دریافتی: 114 بار
تماس:

پست توسط Fantoom121 »

بحث جامعی سورت نگرفته تا جايی که من ديدم اگر شما اتلاع و يا مطلب جامعی داريد خواهش ميکنم شروع کنيد
 تصویر
تصویر 
  در خاک غریب پرسه بی انتهاست - هم گریز غربتم زادگاه من کجاست؟ 
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 257 بار

پست توسط Saeid12345 »

دوستان لطفا وقتي ديدن کاربري پست نامربوطي زده صبر کنن تا پستش پاک شه و اگر لازم شد يک بحث ديگر انجام شود بهترين کار ايجاد يک تاپيک جديد است. :D

درباره جنگنده صاعقه اطلاعات بسيار کمي وجود دارد اما چون طراحي آن بر پايه جنگنده اف-5 انجام شده است پس بايد قدرت مانوري حداقل در سطح اف-5 داشته باشد که خوب همه ميدانيم که اف-5 جزو جنگنده هايي است که شعاع گردش بسيار کمي دارد و در نبردهاي داگفايت حتي ميتواند جنگنده داگفايتري مثل MiG-29OVT را شکست دهد اما مشکل اينجاست که قدرت موتورهاي J-85 براي اين امر کافي نيست و به همين دليل نياز به موتورهايي پر قدرت تر هست که RD-33 بهترين گزينه موجود براي ما هست و اين موتورها ميتوانند براي جنگنده صاعقه در مجموع 166 کيلو نيوتن تراست با پس سوز توليد کنن که اين امر باعث ميشود صاعقه به سرعتهاي بيش از 2 ماخ الي 2.5 ماخ دست يابد هر چند سرعت آن به دليل عدم اعتماد به بدنه به حداکثر 2 ماخ محدود شده است. :-(
Major I
Major I
نمایه کاربر

پست توسط درودبرايران »

چون طراحي آن بر پايه جنگنده اف-5 انجام شده است پس بايد قدرت مانوري حداقل در سطح اف-5 داشته باشد

با اين نظر مخالفم. :x قرار دادن يك موتور اضافه، تغيير دم از Single به V شكل و اضافه نمودن تغييرات دروني كه منجر به تغيير در پخش جرم (Mass Distribution) هواپيما مي شود مي تواند رفتار آنرا در پرواز 180 درجه نسبت به مدل پايه تغيير دهد. اگر هيچ تغييري نبود و فقط دم تغيير كرده بود باز هم بدون محاسبات دقيق و تست پروازي نمي شد در مورد آن نظر داد.

بعنوان كسي كه ديناميك پرواز مي خوانم، بسيار با ترس و لرز مي توانم به اينهمه تغيير در يك هواپيما فكر كنم :grin: يك تغيير كوچك، و تمام معادلات پرواز و معادلات پايداري بايد از اول بررسي شوند كه كار بررسي آنها هم چندان ساده نيست...

اين موتورها ميتوانند براي جنگنده صاعقه در مجموع 166 کيلو نيوتن تراست با پس سوز توليد کنن که اين امر باعث ميشود صاعقه به سرعتهاي بيش از 2 ماخ الي 2.5 ماخ دست يابد

به نظرم رسيد كه شما از توان موتور بصورت تجربي و با توجه به داده هاي ديگر هواپيماها حداكثر سرعت قابل دستيابي را حدس زديد. به اين گفته شما بايد اضافه كنم كه عوامل متعددي كه يكي از مهمترين آنها همان سازه هواپيماست كه اشاره كرديد، حداكثر سرعت هواپيما را محدود مي كنند. نوع طراحي بدنه و ميزان الاستيك بودن آن در رژيمهاي متفاوت پروازي ضريب پساي هواپيما را در سرعتهاي مختلف تعيين مي كند و از روي آن و اطلاعاتي كه خود كارخانه توليد كننده موتور در مورد ميزان تراست توليدي در هر سرعت (چون با سرعت بشدت متفاوت است) ارائه مي كند، مي توان حداكثر سرعت واقعي هواپيما را تعيين كرد. البته در اين ميان تعيين ضريب پا كار دشوارتري نسبت به تراست موتور در هر سرعت است و به تستهاي تونل باد، مدلسازي CFD و روشهاي ديگر آيروديناميكي نيازمند است.
آخرین ويرايش توسط 1 on درودبرايران, ويرايش شده در 0.
بايد امشب بروم...
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 257 بار

پست توسط Saeid12345 »

درودبرايران,
اما به نظر من قدرت مانور جنگنده صاعقه بيشتر شده است. :-( شما هم نترس که بزرگترين دشمن انسان ترس است. :-)
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

پست توسط Yasser »

سلام
البته امیدوارم هر روز بیش از پیش بحث فنی و علمی بشه، در ضمن از دوستان خواهش می کنم که اجازه ندن بحث بر پایهء فرضیات و گمان ها پیش بره. این خواسته رو به خصوص از دوستانی که در این زمینه شاغل به تحصیل هستند دارم.

یک نکته هست که من نمیدونم چرا دوستان به اون توجه نمیکنن و دائم اون رو فراموش می کنن.

همونطور که چند بار هم قبلاً دوستان ذکر کردن دوباره لازمذکر میدونم که دوستان به این نکته توجه داشته باشن که قطر موتور J-85 17اینچ بود. در حالی که قطر موتور RD-33 یا حتی 43 و یا حتی 143 حدود 40اینچ هست.
حالا به نظرتون در حالی که ما روی سازه عقبی صاعقه در زیر دو شاهد تفاوت اندازه فاحشی نسبت به F-5 نیستیم، به نظرتون هنوز هم اصرار دارین که صاعقه از دقیقاً موتور RD-33 استفاده میکنه.

نکته بعد اینکه اکثر دوستان پرواز و بلند شدن و نشستن میگ 29 رو دیدن، و احتمالاً F-5 هم همینطور. به نظرتون چرا ما در حالیکه شاهد دود زیاد سیاه رنگ موتور RD-33 در میگ 29 هستیم و همینطور میدونیم که موتور J-85 یک موتور بدون دود بوده. پس چرا در فیلم های صاعقه و عکس های اون چه در لحظه بلند شدن و در طول پرواز شاهد هیچ دودی نیستیم. (امیدوارم کسی حرف از بنزین سوپر نزنه)

البته مورد اول خیلی مستدل تر هست.

من منکر افزایش قابلیت های پروازی صاعقه نسبت به F-5 نیستم، ولی خودم رو جای خلبانان آزمایشگر نیروی هوایی قرار نمیدم که بگم قابلیت مانورپذیری بیشتر شده یا نه.

به نظرم فرق اظهار نظر دوستان اینه که یکی با دید علمی و با درسی که خونده سعی میکنه درجا اظهار نظر نکنه و دیگری با توجه به علاقه و شوری که داره، نظر قطعی خودش رو مخلوط با آرزوها سریع بروز میده.

اگر سعی کنیم ضمن توضیح مفاهیم پایه ای مطلب در خصوص مواردی چون دم V شکل و یا تراست موتور مورد نیاز صاعقه بحث کنیم و بعد انطباق اون رو با واقعیات و اخبار و شنیده ها البته به صورت منطقی بحث کنیم، میتونیم تاپیکی داشته باشیم که هممون بتونیم ازش مطلب خوب و جدید و غرورآفرینی کسب کنیم.

نظر :
من هم از منابع خودم ( که به قول معروف نمیتونم افشاشون کنم :-) ) شنیدم که موتور صاعقه همون موتور J-85 هست که با استفاده از فناوری کسب شده از پروژه تولید تحت امتیاز RD-33 تحت بهسازی هایی به خصوص در بخش پس سوز قرار گرفته.
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 »

مثل اينكه خشم شما از ديدن يك مخالف هنوز فروننشته

دارم برات ، البته نه اينجا :-) :-)

بدون محاسبات دقيق و تست پروازي نمي شد در مورد آن نظر داد.

پس اينقدر قاطع نگيد كه توانايي‌هاش از F-5 كمتره

به نظر شما اين منطقيه كه هواپيمايي مثل F-5 رو تغيير بدن واسه اين كه از قابليت‌هاش كاسته بشه ؟ :-(
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 »

با توجه به مسائلی که دوستان اشاهر کردند من هم فکر نمی کنم موتور صاعقه RD-33 باشه . از اونجایی که ایران طی سالهای 1998 تا 2003 تعداد تقریبا یک صد موتور اف - 5 از طریق بازار سیاه تهیه کرده که نصفشون مستقیما از کره جنوبی و نصفه دیگشون غیر مستقیم از طریق یک تاجر افغان که تمامی موتور ها ساخت کره جنوبی بودن که تحت لیسانس ایالات متحده تولید می شده . تاجر افغان که قبل از تحویل محموله دوم بازداشت شده و برای تحقیقات در اختیار نیروهای امریکایی قرار میگیرد. کره جنوبی هم به دلیل عدم نظارت و بر خروج تجهیزات نظامی از طریق بازار سیاه به ایران با مخالفت امریکا برای ادامه تولید اف - 5 مواجه نیشود و تولید این هواپیما در این کشور متوقف می شود .

بنابر این میشه گمانه زنی کرد که ایران با اتکا به همین تعداد موتور J-85 پروژه صاعقه رو تا به حال پیش برده ولی در کل فکر نمی کنم که بیش از 40 فروند صاعقه ساخته بشه مگر اینکه ایران در راه کپی برداری ار موتورهای خارجی سریعتر حرکت کنه .
New Member

پست توسط Peashee »

Yasser

Kheili mamnoon

kashki mishod inja englissi type kard ta behtar baham bahss koonim!

Peashee
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”