صفحه 1 از 1

تعداد آنزيم DNA پلي مراز

ارسال شده: سه شنبه 9 شهریور 1389, 3:28 pm
توسط maral55
در يوكاريوت ها موقع همانند سازي DNA به ازاي هر نقطه آغاز همانند سازي دو تا دو راهي همانند سازي و دو تا آنزيم هليكاز و دو تا DNA پلي مراز داريم؟ يا 4 تا DNA پلي مراز؟

Re: تعداد آنزيم DNA پلي مراز

ارسال شده: سه شنبه 9 شهریور 1389, 6:02 pm
توسط zector
4 تا پلی مراز نیاز داریم یعنی برای هر رشته یکی پلی مراز می خواهیم. 4 تا رشته داریم و 4 تا پلی مراز یعنی روی هر رشته، یک پلی مراز می نشیند. ضمنا" دو تا رشته به صورت پیرو ساخته می شوند (منظور همان قطعات اکازاکی) و دو رشته هم به صورت پیشرو ساخته می شوند. به شکل های لینک های ویکی پدیا و مطالب آن خوب دقت کنید.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Re: تعداد آنزيم DNA پلي مراز

ارسال شده: سه شنبه 9 شهریور 1389, 7:10 pm
توسط maral55
خيلي ممنون البته من زياد از اون قسمت 3' و 5' چيزي نفهميدم. . عجيب اينجاست كه من از يك معلم زيست شناسي شنيدم 4 تا پلي مراز و از يكي ديگه 2 تا.

Re: تعداد آنزيم DNA پلي مراز

ارسال شده: چهار شنبه 10 شهریور 1389, 11:02 am
توسط amir-h
هر رشته نوکلئوتیدی به صورت وارون نسبت به یکدیگر قرار دارند در یک انتها قند 5 کربنه از نوع دئوکسی ودر انتهای رشته مقابل فسفات و در دی ان ای ملکول راست گرد خوانده می شود مثل دست راست و چپ که روی هم قرار می گیرند و مولکولهای زیستی چپ گرد در سلول ها مصرف نمی شوند و این یکی از سوالات زیست شناسان است

Re: تعداد آنزيم DNA پلي مراز

ارسال شده: یک شنبه 2 مرداد 1390, 11:51 pm
توسط patriot1979
بله کاملا درسته، برای هر نقطه آغاز دو چنگال پلیمرازی تعریف میشه که هر یک شامل دو رشته و هر رشته نیازمند یک واحد فعال پلیمرازیه که به این ترتیب در هر نقطه آغاز چهار آنزیم فعال پلیمراز وارد واکنش میشن، به این ترتیب اگر در یک کروموزوم مثل کروموزوم شماره 21 انسان - یکی از دو کوچک ترین کروموزوم انسانیه- که کمی بیش از 34 میلیون جفت باز داره البته با در نظر گرفتن چیزی حدود 30 تا 50 هزار نقطه آغاز در کل متریال ژنومیک انسان (بر اساس نتایج منتشره پروژه ژنوم انسانی یا Hugo) می تونیم تخمین بزنیم که از این تعداد نقطه آغاز تقریبا چیزی معادل 1000 نقطه آغاز در این کروموزوم کوچک جای داره و بدین ترتیب تقریبا چهار هزار واحد پلیمرازی فعال از نوع DNA Polymerase α در حال فعالیت همانندسازی در این کروموزوم اند.