صفحه 1 از 1

چگونه یک عنکبوت خانه‌اش را بالای درخت می‌برد/ تصاویر دیدنی ا

ارسال شده: پنج شنبه 21 بهمن 1389, 12:02 am
توسط abbas.m.k
چگونه یک عنکبوت خانه‌اش را بالای درخت می‌برد/ تصاویر دیدنی از تلاش عنکبوت
تصاویر جدیدی که توسط یک گروه فیلمبرداری به ثبت رسیده نشان می دهند چگونه عنکبوت ماداگاسکاری که برای اولین بار در سال 1926 کشف شده است می تواند صدف حلزون را از روی زمین به بالای شاخه های درختان کشیده و درون آن زندگی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروه تصویربرداری برنامه ماداگاسکار بی بی سی برای اولین بار توانستند از عنکبوت "اولیوس کوئنوبیتوس" که به سختی می توان آنها را در زیستگاه هایشان به چشم دید، تصاویری را به ثبت رسانده و نشان دهند این عنکبوتها چگونه می توانند از خود در برابر شکارچیان محافظت کنند. زیستگاه عنکبوت صدف به دوش در میان خارزارهای بوته ای جنوب ماداگاسکار است.

محققان فرانسوی در دهه 60 در محیط آزمایشگاهی مطالعاتی را بر روی این عنکبوت انجام داده و دریافتند با استفاده از شبکه ای از تارهای عنکبوت می تواند صدف را تا 8 سانتیمتر به بالا کشیده و در آن زندگی کند. اما بررسی زندگی این جاندار در محیط طبیعی نشان می دهد خانه های این عنکبوتها در ارتفاع بیشتری از 8 سانتیمتر از سطح زمین قرار می گیرند.

این عنکبوتها تنها در شبها فعالیت می کنند و همین موضوع برای گروه تصویربرداری بی بی سی، کمی مشکل آفرین شد و از این رو آنها برای تصویربرداری از دوربینها و لامپهای فروسرخ استفاده کردند.

تصاویر نهایی توانست تکنیک شگفت انگیز عنکبوت را در بالا کشیدن صدف خالی حلزون تا ارتفاع نیم متری از سطح زمین آشکار کند. در این تصاویر دیده می شود که عنکبوت از یک تک تار از شاخه بوته به پایین آمده و اولین تار خود را به پوسته صدف وصل می کند، سپس دوباره از تار به بالای بوته رفته و صدف را بالا می کشد.

تصویربرداران مشاهده کردند عنکبوت برای بالا کشیدن صدف بارها و بارها این کار را تکرار کرد و حتی گاه برای جلوگیری از چرخش سریع صدف معلق در هوا از تارهای جانبی استفاده می کند. این عنکبوتها برای محافظت از خود در برابر شکارچیان تلاش فراوانی می کنند و صدفی را که وزنی 20 برابر وزن بدنشان دارد را در عرض 30 دقیقه به بالا می کشند.

بر اساس گزارش بی بی سی، این تصاویر اولین تصاویری هستند که توانسته اند تکنیک عنکبوت صدف به دوش را در بالا کشیدن صدف حلزون آشکار کند. در ادامه تصاویری از این فیلم کوتاه مدت را که از فعالیت خانه سازی عنکبوت "اولیوس کوئنوبیتوس" به ثبت رسیده مشاهده می کنید:

 تصویر 
 (از چپ به راست) عنکبوت کوچک در تصویر گوشه بالا سمت چپ کادر در حال پایین آمدن از بوته است، جاندار پس از اتصال تارش به پوسته صدف دوباره از همان تار بالا رفته و خود را به شاخه درخت می  
 
  تصویر 
  رسیدن عنکبوت به شاخه، مرحله بالا کشیدن صدف آغاز می شود و برای رسیدن به ارتفاع دلخواه، عنکبوت بارها مسیر میان صدف تا شاخه بوته را طی کرده و هر بار کمی صدف را بالاتر می   تصویر 
  کم صدف به بالا کشیده می شود و در نهایت پس از رسیدن به ارتفاع دلخواه عنکبوت می تواند
در خانه امنش زندگی را آغاز کند
 

خبرگزاری مهر