یکی چند مورد از ابداعات ساده من در زمینه خودرو

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1666
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5786 بار

یکی چند مورد از ابداعات ساده من در زمینه خودرو

پست توسط shafagh »

1- وقتی می خواهید به پیچی از ماشین روغن بزنید و روغن ندارید از گژ روغن اتومبیل استفاده کنید. گژ را خارج کنید و مقداری از روغنی را که در انتهای ان است به پیچ و مهره بزنید. اگر پیچ و مهره گرد و خاک دارد و گژ با ان تماس بیابد ان را درون موتور خودرو باز نگردانید مگر انکه با پارچه تمیزی ان را کاملا پاک کنید. این مسئله برای جایی خوب است که شیارهای پیچ یا مهره با مواد خارجی پر شده یا کمی زنگار گرفته و مهره روی پیچ سفت بسته می شود و شما هم روغندان در اختیار ندارید. البته راه بهتر انست که همیشه یک سرنگ پزشکی پر از روغن در اتومبیل داشته باشید اما چون روغن از قسمت نیدل سرنگ به اطراف نشط می کند لازم است درپوش سرنگ را دور نیندازید و بعد از نصب درپوش پلاستیکی سرنگ ان را در یک کیسه نایلون و در جایی قرار دهید که به پیستون سرنگ فشار وارد نشود.
2- ابداع دیگر من انست که همین کار را برای مقداری گریس می توانید انجام دهید یعنی بجای روغن سرنگ را از گریس پر کنید که مثل پمپ گریس عمل کرده و می توانید جاهای ظریف را گریس کاری کنید بدون انکه دستتان الوده به گریس شود. البته بهتر است برای نگهداری گریس از سرنگ های بزرگ استفاده شود چون حجم زیادی از گریس را می تواند ذخیره کند. فقط هنگام گریس کاری بایست سوزن ان را بردارید. اگر می خواهید جایی را گریس بزنید که گود است و نوک سرنگ به ان نمیرسد می توانید از یک تکه لوله سرم استفاده کرده و با سیم و انبر دست ان را دور نوک سرنگ محکم کنید.

3- اگر دستتان روغنی و گریسی شد و بنزین و اب و مواد شوینده در اختیار ندارید تا رسیدن به محلی که اب باشد و بتوانید دستتان را بشویید از خاک ماسه ای نرم و زیاد که معمولا همه جا پیدا می شود استفاده کنید. دست هایتان را در ان خاک تمیز خوب مالش دهید تا تمامی اثار چربی هیدروکربنی به درات خاک منتقل شود سپس شروع کنید به دست زدن تا اضافه گرد و خاک از دستتان زدوده شود و و نهایتا دستتان را با پارچه تمیزی کاملا تمیز کنید که خاکی باقی نماند. شاید بگویید چرا همان اول دستمان را با پارچه تمیز نکنیم و از خاک استفاده کنیم؟ در اکثر مواقع روغن و مخصوصا گریس روی دست به اسانی با پارچه پاک نمی شود و لایه نازکی از ان باقی می ماند که وقتی می خواهید رانندگی کنید فرمان ماشین را الوده کرده ونه تنها احساس چکنگی می کنید بلکه فرمان را هم لیز می کند که کمی خطرناک است ( اگر توجه کنید وزنه بردارها هم از این روش استفاده می کنند). البته این مسئله در مورد گریس ها و روغن های کهنه و سیاه شده علاوه بر اثار چربی لک هم ایجاد می کند که هم در مورد لباس و هم صندلی و فرمان اتومبیل و سایر اجزایی که به انها دست میزنید مصداق دارد. لذا خاک می تواند بموقع خود و هنگامی که حلال ها و شوینده ها در دسترس نیستند پاک کننده خوبی باشد.
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”