تقویت سیستم جرقه زنی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4524 بار
سپاس‌های دریافتی: 8624 بار

Re: تقویت سیستم جرقه زنی

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

ho3ein2000 نوشته شده: یک‌شنبه 17 اردیبهشت 1396, 12:12 am سلام
والا تا اونجایی که من شنیدم سوزنی به درد گاز نمیخوره و دو پلاتینه بهترین گزینه برای گاز هست
بحث تاپیک هم تقویت جرقه هست
نظرتون راجع به سیستم های CDI یا همون MSD چی هست؟
کسی تجربشو داره؟
سلام
سال نو و عید نوروز بر شما و سایر دوستان مبارک و پر خیر و برکت باد
.
هر بار که شمع جرقه میزنه فقط یک جرقه زده میشه , چه شمع تک پلاتینه باشه چه 2 پلاتینه چه 3 پلاتینه چه 4 پلاتینه
مزیت شمع چند پلاتیه فقط در عمر بیشتر هست چون الکترودِ کناری بیشتر از یکی هست و دیرتر خوردگی پیدا میکنند . البته پلاتین وسطی هم باید از آلیاژ مقاومتر از پلاتین شمعهای معمولی باشه که مسی هست
.

ho3ein2000 نوشته شده: چهارشنبه 29 اسفند 1397, 12:43 pm
با سلام
به لطف خدا بنده سیستمی که ساختم مدت هاست استفاده میکنم و کیفیت خوبی هم داشته
منتها برای خودرو های کاربراتوری طراحی کردم مخصوص پژو 2000
به چند مورد از مزایایی که دیدم اشاره میکنم
استارت صبحگاهی بهتر و عالی شد
صدای موتور به نظر خودم فقط به نظر خودم بهتر شده(منظور دلنشین نه کمتر)
کاهش مصرف سوخت شاید توهم باشه ولی کم شده در حد جزیی
مکمل تمام این مداری که ساختم وایرهای دست ساز با مقاومت صفر اهم بود که عالی شده
بنده تمام آموزش های مربوط به وایر و مدارات جرقه زنی رو در تیونینگ تاک دیده بودم و به
سهم خودم پست های آموزشی هم گذاشته بودم :)

سیستم ساخت شما چطوری برق قویتر تولید میکنه ؟
.
مقاومت وایرشمع اگر کمتر از حدود 500 اهم باشه پارازیت زیاد میندازه روی رادیوی ماشین و تمام ماشینهای نزدیک به ماشینتون
شما مشکل پارازیت ندارید ؟ خصوصاً روی موج AM ؟
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان

دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
New Member

پست توسط mrsahand »

سلام من یک سمن xu7 دارم ، داخل یک مقاله میخوندم نصب کویل 407 خوب هست برای تقویت جرقه ، خواستم نظر شما بدونم
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5786 بار

پست توسط shafagh »

البته ميشود مداري را به برق ماشين اضافه كرد كه در هر بار استورك پيستون دوبار جرقه بزند شايد اين مدار براي ماشين هايي كه رينگ پيستون و يا سوپاپ ضعيف دارند خوب باشد همين طور وقتي كه شمع ها خيس شده باشند. البته با وجود EUC ها در ماشين هاي امروزي من هنوز فكر نكرده ام كه مدار چطور به ماشين وصل شود اما احتمالا راهي براي چنين اضافاتي وجود دارد.

دوستان گرامي توجه داشته باشند دوبار جرقه زدن شمع ها در فواصل ميلي ثانيه اگرچه ممكن است عمل احتراق را كمي بهتر كند اما شمع ها را زود تر مستهلك مي كند و همچنين فشار بر كوئل بيشتر مي شود. كوئل ها براي يكبار جرقه زدن طراحي شده اند و دوبار جرقه زدن در فواصل زماني كوتاه ممكن است عمر مفيد ان را هم تقليل دهد.

براي انكه جرقه قويتر شود باز هم  راهكارهايي هست اما فكر كنم جرقه كوئل اتومبيل ها به اندازه كافي جرقه قوي دارند و بنده بيش از ان ضرورتي براي تقويت جرقه نمي دانم. البته همانطور كه اقاي محمد اسموني گفتند قوي تر شدن جرقه شمع ها را زودتر مستهلك مي كند اما مورد ديگري هم هست و ان اينكه تقويت جرقه به معناي بالا بردن ولتاژ كوئل است انهم در حاليكه ولتاژ يك كوئل معمولي چند هزار ولت برق دارد (الان دقيقا يادم نمي ايد ولي فكر كنم حدود 4000 ولت در حاليكه ميدانم ترانس هاي ولتاژ تلوزيون رنگي حدود 30 هزار ولت است) حالا بالا بردن بيشتر برق كوئل به معناي رعايت ايزوله بهتر است چرا كه هرچه ولتاژ بالاي چند هزار ولت بالاتر برود جريان نشتي ان از طريق هوا به فلزات اطراف بيشتر مي شود ( چون ولتاژهاي بالا اثر سطح گذر دارند مثلا بجاي عبور از مركز و مقطع يك سيم در سطح ان جاري مي شوند) در اين حال همانطور كه اقاي اسموني گفتند اين اثر بشكل پارازيت در راديو ظاهر مي شود و يا اينكه از بيرون بدنه شمع به سر سيلندر يا قطعات فلزي نزديك ديگر جرقه ميزند.

حالا اگر هنوز دوستاني هستند كه مايل به بالا بردن ولتاژ جرقه دارند با وجودي كه من خودم تا بحال در مورد ماشين ازمايش نكرده ام مي توانند از  ترانس هاي ولتاژ تلوزيون استفاده كنند. البته اين كار براي ماشين هاي انژكتوري كه از ECU استفاده مي كنند اصلا توصيه نمي شود چون اثرات برگشتي يا القايي معكوس ولتاژ بالا مي تواند باعث سوختن اين سيستم گرانقيمت شود اما در اتومبيل هاي كاربوراتوري يا به عبارتي فاقد كامپيوتر قابل ازمايش است. فقط بايد توجه داشت ترانس هاي ولتاژ تلوزيون ها براي فركانس برق 3 مگا هرتز كه توسط اسيلاتورهاي مخصوص تلوزيون توليد مي شود كار مي كنند در حاليكه شايد بالاترين فركانس در يك اتومبيل چند صد تا هزار هرتز باشد (بنا به دور موتور) اما بهر حال به احتمال زياد چنين ترانسي با برق اتومبيل هم پاسخگو مي باشد اگرچه معمولا سيم پانويه كوئل ماشين براي فراهم اوردن جريان بيشتر سيم ضخيم تري دارد و حجيم تر است و سيم پيچ ثانويه ترانس هاي ولتاژ تلوزيون از سيم خيلي ظريف تري تهيه شد كه ممكن است تحمل جريان بالا تر را نداشته باشد و كمي داغ كند. الته از انجا كه فركانس پايين است شايد هم مشكلي پيش نيايد. علاوه بر اين مورد شايد اين نوع ترانس ها نياز به ديود بوستر و همچنين ديود محافظ (براي محافظت سيم پيچ ترانس) داشته باشد. ديود بوستر ديودي است كه باعث تقويت ولتاژ در ترانس مي شود و اگر ان را حذف كنند ولتاژ چندين برابر كمتر مي شود همچنين ديود محافظ بار اضافي ولتاژ ذخيره شده در سيم پيچ را تخليه مي كند و لذا از سيم پيچ ثانويه كه سيمي نازك دارد محافظت مي شود.  البته به احتمال زياد شايد اين نوع ترانس بدون وجود ديودها نيز در اتومبيل ولتاژ مطلوب را ايجاد كند اما همانطور كه عرض شد تحمل جريان ان كمتر از كوئل است و در مورد دوام ان تضميني وجود ندارد اما شايد بشود ولتاژ جرقه شمع را تا 10000 ولت هم افزايش داد.

يكبار ديگر عرض مي شود انجام چنين ازمايشي با ماشين هاي داراي ECU ريسك بزرگي است و ممكن است باعث معيوب شدن چنين سيستم پر ارزشي شود. 
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1754 بار
سپاس‌های دریافتی: 837 بار

پست توسط ho3ein2000 »

سلام
بنده وایری ساختم با مقاومت داخلی صفر اهم
موج AM قابل شنیدن نیست ولی موج اف ام مشکلی نداره
در مورد مدار انشالله همراه عکس توضیحاتی خواهم داد
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط JavadAhwaz »

JavadAhwaz نوشته شده: چهارشنبه 29 اسفند 1397, 11:47 am  , درود بر شما. آقا جستجو در نت برای تجربه تقویت جرقه خودرو من رو این تاپیک و صحبت های شما در این مورد رساند. آیا نتیجه موفقیت آمیز بود؟

با سلام
مکمل تمام این مداری که ساختم وایر های دستاز با مقاومت صفر اهم بود که عالی شده
بنده تمام آموزش های مربوط به وایر و مدارات جرقه زنی رو در تیونینگ تاک دیده بودم و به

درود بر شما. سال نو مبارک. سپاس که پاسخ دادید. اتفاقا ماشین من هم پراید کاربراتوری است. اگر ممکنه در مورد چگونگی تهیه سیستمتون راهنمایی کنید.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4524 بار
سپاس‌های دریافتی: 8624 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام دوستان
.
اگه دنبال تقویتِ جرقه هستین کافیه کویل رو عوض کنین . فقط همین .
تقریباً کویل همه ی ماشینهای سواری , ورودیش 12 ولت هست . خروجیشون هست که با همدیگه فرق داره .
معمولاً ولتاژ خروجی بین 15000 تا 25000 ولت هست البته آمپراژ این برق بسیار بسیار کم هست . به همین دلیل هست که به بدن شوک میده ولی صدمه نمیزنه در کوتاه مدت .
.
کویل در حقیقت یک ترانسفورماتور افزاینده هست یعنی سیم پیچ ثانویه اش بسیار بسیار بلندتر از اولیه هست . سیم ثانویه هم خیلی هم نازک هست .
.
سیم پیچ اولیه حدود 1 اهم مقاومت داره ولی ثانویه چند هزار اهم .
.
هر چه اختلاف اهمیِ این 2 بیشتر باشه پس اون کویل ولتاژ بالاتری تولید میکنه پس با یک اهم متر میتونین مقاومت اولیه و ثانویه ی کویل ماشینتون رو مشخص کنین و بعدش بگردین دنبال یک کویل با مقاومتِ بیشتر
.
معمولاً خودروهایی که قطر سیلندرش بیشتره برقش هم قویتره .
.
.

مسئله ی 2 بار جرقه زدن کارآمد نیست چون سرعت چرخش میل لنگ اونقدر زیاده که فرصت نمیده به 2 بار جرقه زدنِ یک شمع . کارشناسان و مهندسان همه ی اینها رو تست کرده اند و نتیجه اش شده موتورهای امروزی که فقط یک بار جرقه میزنه .
.

اما نصبِ 2 شمع در فاصله ی دور از همدیگه میتونه موثر باشه به شرطی که 2 کویل جداگانه داشته باشند اما همزمان جرقه بزنند و فاصله شون از همدیگه هم مهم هست

مثلاً از فرض کنیم قراره این 2 شمع در یک سیلندر با قطر 15 سانت نصب بشه , باید از همدیگه و از دیواره ی سیلندر 5 سانت فاصله داشته باشند . ظاهراً اینطوری انفجار خیلی سریعتر انجام میشه .
.
اما عملاً ماشینی با 2 شمع هم وجود نداره
بنده در گوگل گشتم , حتی موتورهای ماشینهای فورمول یک هم تَک شمعه هست

.
تصویر
.
[External Link Removed for Guests]

.
[External Link Removed for Guests]
.

.
پس چیزی که مهم هست در قدرت موتور :

قطر سیلندر , تعداد سیلندرها , ضریب کمپرس پیستون , نوع موتور (توربو یا عادی) , کویل قوی و سالم , وایر با مقاومت بین 500 تا 3000 با عایق عالی , شمع استاندارد با گرمی و طول پایه و مقاومتِ توصیه شده توسط سازنده ی موتور , زمانِ جرقه زدنِ شمع , گپِ شمع , سلامت سوپاپها , تنظیم بودنِ زمانِ باز و بسته شدنِ سوپاپها , سوخت استاندارد و مناسب با موتور (بنزین معمولی اکتان 91 , بنزین سوپر اکتان 95 , بنزین اولترا اکتان 98) و غیره
.
توضیح :
اکتان هر چه بیشتر باشه , سوخت رو میشه فشرده تر کرد بدونِ اینکه بر اثر فشار و گرما منفجر بشه
اکتان گازوئیل اگر اشتباه نکنم 25 تا 35 هست . برای همینه که موتور دیزلی شمع لازم نداره . گازوییل خودش منفجر میشه در مرحله ی تراکم

.
مایعاتی هست که اکتانش فوق العاده پایینه یعنی به محض کوچکترین فشار و شوک منفجر میشه مثل نیتروگلیسیرین یعنی اگر یک قطره اش بچکه روی زمین هم منفجر میشه.
مرحوم نوبل اون رو با نوعی گِل قاطی کرد و دینامیت رو ساخت که حمل و نقل و نگهداریش خیلی کم خطرتر بود .
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان

دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
New Member

پست توسط maysamrashtbari13 »

JavadAhwaz نوشته شده: چهارشنبه 29 اسفند 1397, 11:47 am    , درود بر شما. آقا جستجو در نت برای تجربه تقویت جرقه خودرو من رو این تاپیک و صحبت های شما در این مورد رساند.
آیا نتیجه موفقیت آمیز بود؟

با سلام
مکمل تمام این مداری که ساختم وایر های دست ساز با مقاومت صفر اهم بود که عالی شده

سلام داداشم
من از این کیت که ساختی یکی میخوام
لطفا به بنده پیام خصوصی بدید
با تشکر
Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 »

با سلام
متاسفانه بنده جهت استفاده شخصی ساخته بودم و بدلیل مشغله زیاد فرصت دوباره سازی ندارم شرمنده شدم
New Member

پست توسط babak59404 »

باسلام..قبلا دستگاه کوچکی مابین دلکو وکویل وصل میکردن وسیم خروجی دلکو وارد این دستگاه میشد وسیم دیگردستگاه واردکویل.وحتما بایدخازن دلکو برداشته میشد.این دستگاه باعث میشد جرقه سرپلاتین صدرصد ضعیف ترمیشد ودیگرخال نمیزد.ولی ماشین روان تر وزدوتر روشن میشد..متاسفانه سوخت اونم مقصرش منم...داخلش یک ترازیستورقابلمه ای که به بدنه المینویومی پرچ شده بود.ویک مقاومت وات بالا وجود داشت ولی نه ترتزیستور ونه مقاومت خوانده نمیشد..میشه راهنمای کنید چه جوری درستش کنم.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 »

سلام یه عکس بذارید
احتمالا2N3055 باشه ترانزیستور
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6692 بار
سپاس‌های دریافتی: 12082 بار
تماس:

پست توسط Mohammad 1985 »

ho3ein2000 نوشته شده: جمعه 2 فروردین 1398, 11:51 pm سلام
بنده وایری ساختم با مقاومت داخلی صفر اهم
موج AM قابل شنیدن نیست ولی موج اف ام مشکلی نداره
در مورد مدار انشالله همراه عکس توضیحاتی خواهم داد

به شدت کار اشتباهی هست و برای ای سی یو مضر خودروهای انژکتوری اونهایی که وایر دارن حتما باید مقاومتی باشه و فعلا مقاومت شمع هست که کار رو خراب نکرده !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6692 بار
سپاس‌های دریافتی: 12082 بار
تماس:

پست توسط Mohammad 1985 »

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده: سه‌شنبه 6 فروردین 1398, 6:00 pm هر چه اختلاف اهمیِ این 2 بیشتر باشه پس اون کویل ولتاژ بالاتری تولید میکنه پس با یک اهم متر میتونین مقاومت اولیه و ثانویه ی کویل ماشینتون رو مشخص کنین و بعدش بگردین دنبال یک کویل با مقاومتِ بیشتر
ربطی به مقامت نداره تعداد دور سیم پیچ اولیه و ثانویه مشخص میکنه خروجی ترانس رو

به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”