نكات ايمنى مهم براى رانندگان وسايط نقليه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 9
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۸۵, ۱:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: ماشين بابام!
تماس:

نكات ايمنى مهم براى رانندگان وسايط نقليه

پست توسط sean.hayden »

 نكات ايمنى مهم براى رانندگان وسايط نقليه 
اين روزها، شاهد تصادف هاى بسيارى در سطح شهرها هستيم كه متأسفانه منجر به فوت و يا مجروح شدن عده بسيارى از شهروندانمان مى شود. بديهى است با رعايت نكات و قوانين مربوط به راهنمايى و رانندگى هم از سوى رانندگان و هم عابران، بى شك آمار اين گونه حوادث كاهش خواهد يافت. به همين دليل ذكر بعضى از اين نكات خالى از فايده نخواهد بود:

1 - شما بايد در مورد سلامت وسيله نقليه خود مطمئن باشيد. دقت بسيار در مورد چراغ ها، ترمزها، فرمان، لاستيك ها (لاستيك يدكى)، سيستم اگزوز، كمربندهاى ايمنى، برف پاكن ها و شيشه شورها داشته باشيد. شيشه هاى جلو و عقب، پنجره ها، چراغ ها، راهنماها، آينه ها و همچنين پلاك هاى ماشين بايد تميز باشند.

2 - هرگونه بارى كه به وسيله ماشين حمل يا كشيده مى شود بايد ايمن بوده و نبايد به طرز خطرناكى از فضاى مجاز ماشين خارج شود. شما نبايد اتومبيل يا تريلر متصل به اتومبيل را بيش از حد مجاز بار زده و سنگين كنيد.

3 - راننده موتور و كسى كه در ترك او مى نشيند بايد داراى كلاه ايمنى باشند و آنها به صورت مطمئن بسته شوند. همچنين پيشنهاد مى شود كه از عينك هاى محافظ چشم، چكمه هاى خوب، دستكش و لباس هايى كه در موقع افتادن از بدن محافظت كنند، استفاده شود.

4 - در مواقعى كه احساس خستگى مى كنيد و يا بيمار هستيد، رانندگى نكنيد. رانندگى ممكن است باعث خواب آلودگى شود. براى جلوگيرى از اين موضوع مطمئن شويد كه هواى آزاد به اندازه كافى وارد اتومبيل مى شود. در زمان رانندگى اگر احساس خستگى كرديد، مكان مناسبى را براى توقف و استراحت پيدا كنيد.

5 - شما نبايد در زمانى كه تحت تأثير دارو هستيد رانندگى كنيد. وقتى پزشك براى شما دارويى تجويز مى كند، از او سؤال كنيد كه در زمان استفاده از دارو اجازه رانندگى داريد يا خير.

6 - شما بايد بتوانيد شماره ماشين را از فاصله 20/5 متري بخوانيد كه تقريباً به طول پنج ماشين مى شود. اگر شما براى انجام اين كار نياز به عينك داريد حتماً بايد در مواقع رانندگى از عينك استفاده كنيد.

7 - در هنگام شب كه ديد راننده كم است از عينك هاى دودى و لنزهاى رنگى استفاده نكنيد و بر روى شيشه هاى اتومبيل هيچگونه اسپرى دودى نپاشيد.

8 - تمرين رانندگانى كه تحت تعليم هستند بايد از سوى شخصى 23 سال تمام كه حداقل مدت 3 سال داراى گواهينامه پايه 2 باشد، مورد نظارت قرار گيرد.

9 - اگر شما در حال يادگيرى راندن موتور سيكلت هستيد بايد از طرف يك فرد خبره قبل از سوار شدن موتور در خيابان تحت تعليم قرار گيريد. در غير اين صورت اين كار را انجام ندهيد و نبايد فرد ديگرى را ترك خود سوار كنيد و موتورى كه استفاده مى كنيد بايد تك سيلندر با ظرفيتى كمتر از 125 سى سى باشد.

10- تمام اتومبيل هاى تحت تعليم، بايد تابلو تعليم بر روى آن نصب شود و اين تابلو در مواقع ديگر بايد برداشته يا به وسيله پارچه اى پوشانده شود.

11- استفاده از كمربند ايمنى از جان شما محافظت و خطر زخمى شدن شما را در تصادفات كم مى كند.

12- محافظ مناسب براى كودكان عبارت اند از: كالسكه بچه، صندلى بچه، كمربندهاى مهار كننده كه بايد با وزن بچه تناسب داشته باشد.

13- به بچه ها اجازه ندهيد كه در پشت ماشين هاى استيشن در پشت صندلى عقب بنشينند.

14- شما در تمام مدت رانندگى بايد كنترل كاملى بر ماشين خود داشته باشيد و از تلفن همراه يا ميكروفون در زمان رانندگى استفاده نكنيد.

15- به ماشين هاى ديگر و نيز عابران پياده كه در جاده هستند با دادن علامت، كمك و اخطار دهيد. علائم شما بايد واضح و با در نظر گرفتن وقت كافى باشد.

16- مواظب علائم رانندگان ديگر باشيد و حركت هاى مناسب را با توجه به علامت هاى آنها انجام دهيد.

17- قبل از حركت از آينه خود استفاده كنيد و قبل از بيرون آمدن از پارك راهنما بزنيد و براى آخرين بار اطراف خود را كنترل و فقط در زمان مناسب حركت كنيد.

18- به طور مداوم از آينه ها استفاده كنيد تا از كنار ماشين و پشت سرتان آگاه باشيد. قبل از هرگونه مانور و يا تغيير سرعت، در صورت لزوم از راهنماى خود استفاده كنيد و موتورسواران هميشه قبل از مانور بايد پشت سر خود را ببينند.

19- مواظب دوچرخه سواران و موتور سواران باشيد تشخيص موتور سواران و دوچرخه سواران از وسايل نقليه بزرگ مشكل تر است، اما رانندگان آنها از حقوقى برابر با حقوق ديگر رانندگان وسايل نقليه برخوردار هستند و موتورسواران و دوچرخه سواران بيشتر از ديگر وسايل نقليه آسيب پذير مى باشند.

20- سرعت شما نبايد از حداكثر سرعتى كه براى ماشين مقرر شده تجاوز كند. چراغ هاى خيابان نشان دهنده اين موضوع است كه حداكثر سرعت 30 مايل در ساعت است، مگر اين كه علائمى وجود داشته باشد كه غير از اين ميزان را نشان دهد.

21- با سرعتى حركت كنيد كه بتوانيد تا فاصله اى كه هيچ گونه وسيله نقليه ديگرى وجود ندارد توقف كنيد. فاصله خود را با وسيله نقليه طورى تنظيم كنيد كه در صورت كم كردن سرعت و يا توقف ماشينى كه در جلو شماست بتوانيد متوقف شويد.

22- ماشين خود را براى زمستان آماده كنيد، مطمئن شويد كه باطرى ماشين شما سالم باشد و ضديخ در داخل رادياتور و بطرى آب شيشه شور بريزيد.

23- مواظب ماشين هاى برف پاك كن باشيد، اين ماشين ها ممكن است برف را به اطرافشان پرتاب كنند. از آنها سبقت نگيريد مگر در موقعى كه محدوده اى كه شما در آن حركت مى كنيد از برف پاك شده باشد.

24- به عابران پياده توجه كنيد، وقتى در نزديكى عابران پياده هستيد آهسته و به دقت حركت كنيد. بخصوص در زمانى كه در خيابان هاى شلوغ، مراكز خريد و مناطق مسكونى و يا نزديك ايستگاه هاى اتوبوس و تراموا هستند. مواظب عابرانى باشيد كه يكباره وارد خيابان مى شوند، بخصوص زمانى كه از پشت ماشين هاى پارك شده وارد خيابان مى شوند.

25- در نزديكى مدارس، آهسته رانندگى كنيد ممكن است چراغ نارنجى چشمك زن در نزديكى تابلو اخطار مدارس وجود داشته باشد و اين بيانگر اين موضوع است كه ممكن است بچه ها كمى جلوتر، در حال عبور از خيابان باشند.

26- در زمانى كه نزديك وانت پارك شده بستنى فروشى مى رسيد دقت كنيد، زيرا بچه ها بيشتر از آنكه در فكر رفت و آمد ماشين ها باشند به فكر بستنى هستند.

27- در محل تقاطع ها به عابرانى كه در حال عبور هستند اجازه عبور بدهيد.

28- در زمانى كه مى خواهيد از پياده رو عبور كنيد تا ماشين خود را وارد منزلتان كنيد حق تقدم را به عابران پياده بدهيد. به خاطر بسپاريد كه پياده رو براى عبور عابران است و نه براى وسايط نقليه.

29- وقتى در ترافيك متوقف شده ايد، وارد خط كشى عابر پياده نشويد.

30- در محل خط كشى شده عبور عابران پياده بايد به عابران اجازه عبور بدهيد حتى زمانى كه چراغ براى حركت شما سبز باشد.

31- به ماشين هاى آمبولانس، آتش نشانى و پليس كه چراغ چشمك زن آبى آنها روشن است و يا آژير مى كشند توجه كنيد و به آنها فضاى كافى براى عبور بدهيد.

32- تا حد امكان به اتوبوس ها اجازه عبور بدهيد، بخصوص زمانى كه راهنماى آنها روشن است و مى خواهند ايستگاه را ترك كنند. مواظب عابرانى باشيد كه از اتوبوس پياده شده و مى خواهند از خيابان عبور كنند.

33- خطوط سفيد منقطع كوتاه محدوده هاى چپ و راست جاده را از يكديگر جدا مى كند و راننده بايد در بين اين خطوط رانندگى كند ممكن است در روى اين خط گل ميخ هاى سفيد انعكاس دهنده نور نصب شده باشد، از گل ميخ هاى سفيد براى جدا كردن محدوده ها استفاده مى شود. گل ميخ هاى قرمز براى مشخص كردن لبه بيرونى جاده، گل ميخ هاى زرد براى وسط بلوار و گل ميخ هاى سبز براى جاده هاى فرعى استفاده مى شود.

34- اگر قصد داريد مسير حركت خود را از يك محدوده به محدوده ديگر تغيير دهيد اول به آينه خود نگاه كنيد تا باعث انحراف ماشين ديگرى در جاده نشويد و در صورت اطمينان حاصل كردن از ايمنى، مسير خود را تغيير دهيد.

35- وقتى جاده اى داراى 3 خط است و حق تقدم به هيچ يك از مسيرها داده نشده از خط وسط فقط براى سبقت گرفتن يا گردش به راست استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه حق استفاده از خط وسط براى شما و ماشين هايى كه از روبرو مى آيند، يكسان است.

36- در خيابان هاى يك طرفه محدوده مناسب را براى خروج از خيابان انتخاب كنيد و ناگهان تغيير مسير ندهيد. از خط سمت چپ جهت گردش به چپ، از خط سمت راست براى گردش به راست و از خط وسط براى مستقيم رفتن استفاده كنيد.

37- محدوده حركت قطارهاى برقى و اتوبوس ها با علامت گذارى هاى خيابان و يا تابلوها مشخص شده اند. شما نبايد در خط اتوبوس يا قطارهاى برقى در زمان سرويس دهى آنها حركت كنيد مگر اينكه علايم بيانگر اين موضوع باشد كه شما مى توانيد چنين كارى انجام دهيد.

38- در زمانى كه در حال سبقت گرفتن هستيد خيلى سريع از وسيله نقليه اى كه در حال سبقت گرفتن از آن هستيد عبور كنيد و زياد به ماشين نزديك نشويد و سپس در اولين فرصت مناسب به سمت چپ جاده برگرديد.

39- وقتى از موتورسوارها و دوچرخه سوار سبقت مى گيريد به اندازه يك ماشين به آنها فضاى عبور بدهيد. اين موضوع را به خاطر بسپاريد كه دوچرخه سواران به دليل وزيدن باد يا دست انداز ممكن است قادر به حركت در يك مسير مستقيم نباشند.

40- زمانى كه ماشينى در حال سبقت گرفتن از شماست، سرعت خود را زياد نكنيد و در صورت لزوم سرعت خود را كم كنيد تا ماشينى كه در حال سبقت گرفتن است از شما بگذرد و به خط قبلى خود باز گردد.

41- در خيابان دوطرفه داراى دو خط قبل از گذشتن از ماشين هاى پارك شده و يا هر مانع ديگرى حق تقدم را به ماشينى كه از روبرو مى آيد، بدهيد.

42- در خيابان دوطرفه كه داراى دو خط است قبل از گذشتن از ماشين هاى پارك شده و يا هرمانع ديگرى حق تقدم را به ماشينى بدهيد كه از روبرو مى آيد.

43- در تقاطع ها دقت عمل بيشترى داشته باشيد. موقعيت و سرعت خود را چك كنيد. تقاطع ها براى موتور سواران، دوچرخه سواران و عابرين پياده خطرناك است، پس به آنها قبل از پيچيدن توجه كنيد. مواظب ماشين هاى سنگين در سر تقاطع ها باشيد چون اين گونه وسايل براى گردش نياز به كل عرض خيابان دارد.

44- وقتى در تقاطع ها قصد گردش به راست يا گردش به چپ داريد حق تقدم را به عابران بدهيد.

45- در تقاطع هايى كه علامت ايست دارد و خط سفيد ممتد در عرض خيابان كشيده شده بايد پشت خط، توقف كامل كنيد و منتظر زمان مناسب براى عبور باشيد.

46- وقتى كه چراغ راهنمايى و رانندگى داراى پيكان سبز روشن است وارد خط مخصوص چراغ نشويد، مگر اين كه بخواهيد در آن مسير حركت كنيد و فضاى كافى به ديگر وسايط نقليه از جمله دوچرخه سواران بدهيد تا زمانى كه مسير خود را انتخاب كنيد.

47- زمانى كه چراغ هاى راهنمايى كار نمى كنند با دقت عمل كنيد.

48- وقتى كه ماشين ها در موقعيتى قرار گرفته اند كه نمى توانيد از سمت راننده از كنار يكديگر عبور كنيد سعى كنيد از سمت شاگرد از كنار يكديگر عبور كنيد، اما مواظب باشيد ممكن است وسيله نقليه ديگر مانع ديد شما شود بنابراين مواظب ماشين هايى كه از روبرو مى آيند نيز باشيد.

49- وقتى در جاده دوطرفه اى مى خواهيد گردش به راست كنيد، در قسمت وسط خيابان صبر كنيد تا ماشينى از روبرو نيايد و سپس گردش به راست خود را انجام دهيد.

50- مواظب دوچرخه سواران و موتورسواران در ميدان باشيد. آنها عموماً از سمت چپ ميدان حركت مى كنند، به آنها فضاى كافى براى عبور بدهيد. موتورسواران ممكن است در ميدان راهنماى سمت راست خود را روشن كنند، اين بدين معناست كه آنها مى خواهند به حركت خود در ميدان ادامه دهند.

51- وسايط نقليه بزرگ به دليل طول زياد ممكن است از چند خط براى گردش در ميدان استفاده كنند به آنها فضاى كافى براى انجام اين كار بدهيد.

52- قبل از عقب رفتن مطمئن شويد كه هيچ گونه مانعى، بخصوص عابران پياده و كودكان در پشت سر شما نباشد. مواظب نقاط كور در پشت سرتان باشيد يعنى قسمت هايى كه از روى صندلى راننده نمى توانيد ببينيد با دقت، دنده عقب برويد، اگر نمى توانيد عقب ماشين خود را ببينيد از يك نفر براى راهنمايى كمك بگيريد. شما نبايد بيشتر از حد لزوم دنده عقب حركت كنيد.

امیدوارم این مطلب مورد توجه دوستان قرار گرفته باشه.
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”