آنچه درباره استرس بار باید بدانید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 13 اسفند 1398, 1:37 pm
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

آنچه درباره استرس بار باید بدانید

پست توسط fatighati »

اگر در جایی اسامی استرات بار (Strut bar) ، استرات بریس (Strut brace) و استرات تاور (Strut tower) را دیدید، تعجب نکنید! اینها نام های دیگر استرس بار می باشند. خب حتما میدانید که بیشتر وسایل نقلیه، به ویژه ماشین های مسابقه، از یک سیستم تعلیق مک فرسون استفاده می کنند. این بدان معنی ست که استرات بخشی از فرمان خودرو می باشد. یکی از معایب این سیستم این است که سیستم فنر و کمک فنر، بار خود را از طریق یک استرات تاور انتقال می دهد. این مسئله میتواند موجب خمیدگی شاسی اتومبیل شود و در نتیجه باعث عدم ثبات خودرو می شود. به همین دلیل در این سیستم از یک استرس بار استفاده می شود!
 
  
استرس بار چیست و چگونه عمل می کند؟ استرس بار چیست و چگونه عمل می کند؟ خب در واقع استرس بار به یک میله تعادل گفته می شود که روی دو سمت بالای کمک فنر نصب می شود. این میله به صورت عرضی زیر کاپوت جلو قرار می گیرد و دو سر کمک فنر ها را به هم متصل می کند و باعث ایجاد ثبات می شود. وقتی خودرو با سرعت در حال عبور از پیچ های تند باشد، به یکی از کمک ها فشار وارد می شود و چرخ ماشین از زمین کنده می شود. استرس بار این فشار وارده را بین دو کمک تقسیم می کند و باعث ثبات خودرو می شود. در نتیجه سرعت، هدایت و ترمز گرفتن را آسان می کند.
 
 
تصویرعملکرد استرات بار


مزایای استرس بار
  1. تقسیم فشار بین کمک ها: استرات بار موجب شود فشار کمتری هنگام پیچیدن خودرو به یک سمت را احساس کنید. در واقع این قطعه به خودرو کمک می کند تا به نیروی جاذبه غلبه کند و از متمایل شدن خودرو به چپ یا راست جلوگیری می کند.
  2. جلوگیری از متمایل شدن خودرو به طرفین: خودروهایی که از استرات بار استفاده می کنند، کمتر دچار نوسان و تاب خوردن می شود. در واقع وزن به طور مساوی بین دو طرف چپ و راست تقسیم می شود. استرس بار باعث می شود تا لاستیک ها ارتباط خود با جاده را حفظ کنند . در نتیجه در پیچ ها ، شما کنترل بیشتری روی خودرو دارید.
  3. کاهش تاثیر مرکز ثقل بالا: در برخی از خودروها به دلیل ارتفاع زیاد مرکز ثقل، خطر واژگونی وجود دارد. هنگامی که با سرعت زیاد در پیچ های تند هستید، میل تعادل ماشین را ثابت نگه میدارد.
  4. جلوگیری از فرسودگی قطعات خودرو: استرات بار از وارد شدن فشار بر سایر قطعات خودرو جلوگیری می کند. بنابراین نیازی به تعویض زود هنگام قطعات نیست.
  5. استفاده از استرات بار در قسمت عقب خودرو: برخی ماشین های اسپرت، در بخش عقب هم استرات بار دارند. نصب استرس بار عقب، اجباری نیست ولی تا حد زیادی میتواند از فشارها بکاهد.

 
معایب استرس بار
  1. سفت شدن خودرو: گاهی عملکرد استرس بار و خودرو همگام نیست. در چنین شرایطی، ثبات بیش از حد باعث انتقال انرژی به طرفین می شود. خودرو سفت می شود و هندل کردن آن کار آسانی نیست.
  2. فابریک نبودن استرات بار: برخی وسایل نقلیه به طور فابریک به استرس بار مجهز نیستندو باید بعد از خرید ماشین،روی آن نصب شود. باید سعی کنید استرس بار مناسب با سال و ساخت خودروی خود خریداری کنید.
  3. اضافه وزن وسیله نقلیه: در واقع استرات بار ،باعث افزایش وزن جزئی خودرو شما می شود. این مسئله میتواند بر مصرف سوخت خودرو تاثیرگذار باشد. بهتر است از استرات بار فلزی استفاده کنید. این قطعه فلزی محکم است و به راحتی نصب می شود. اگر قیمت استرات بار برای شما مهم نیست، جنس فیبر کربنی را انتخاب کنید، چرا که سبک تر از استرات بار فلزی می باشد.

منیع: لوازم یدکی پارت جنیون
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”