:::.. تاريخچه پيدايش و اختراع ايربگ توسط Mercedes-Benz ..:::

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

:::.. تاريخچه پيدايش و اختراع ايربگ توسط Mercedes-Benz ..:::

پست توسط Mohsen1001 »

سلام خدمت دوستان عزيز :)

در سال 1981 سري W126 مرسدس S-Class در نمايشگاه اتومبيل ژنو بخاطر تجهيزات اختياري جديدي که در ان بکار رفته بود توجه بسياري را بخود جلب کرد ( ايربگ و کمربندهاي پيش کشنده) ،دو نواوري بسيار تاثير گذار در زمينه ايمني خودرو.
ترکيب اين دو سيستم براي سرنشينان جلو در تاريخ جولاي 1981 براي اولين بار بر روي سري W126 (سدان و کوپه) بعنوان آپشن اضافه با قيمتي معادل 780 يورو ، قرار گرفت.

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

در خلال اولين سال ارائه اين سيستم ، تعداد 2,636 نفر از خريداران S-Class اين سيستم جديد ايمني را (که قرار بود در اينده عرضه شود) سفارش دادند تا بر روي خودروي خود نصب کنند. بيش از 12 ميليون خودروي مرسدس-بنز در 25 سال اوليه اختراع اين سيستم ،مجهز به ايربگ شدند.

تصویر

يک بالشتک هوا براي محافظت رانندگان

اولين ايده اين بود "يک بالشتک هواي محافظت کننده از راننده هنگام تصادفات در فرمان خودرو" ، که در سال 1950 مطرح شد اما در ان زمان امکان تطبيق اين تز با سنسورهاي مکانيکي و سيستم هاي کنترلي وجود نداشت.

تصویر

اين طرح در ان زمان بعلت اينکه ايالات متحده برنامه هايي را اعلام کرد مبني بر تجويز نوعي سيستم اتوماتيک محافظ سرنشين ماشينهاي مسافرتي در سال 1969 ، جهش تازه اي يافت و در سال 1973 حتي تا مرز اجباري شدن ايربگ راننده براي اتومبيلهاي جديد هم پيش رفت اما به هر حال اين قانون به عللي مکرراً به تعويق افتاد.

اين پيشرفتهاي بوجود امده موازي شد با تحقيقات مستمر و پياپي پژوهشگران مرسدس-بنز بر روي ايربگ که قبلا در اشتوتگارد در سال 1967 اعاز شده بود. اين محققان در سالهاي اوليه موانع زيادي پيش روي خود داشتند تا بر انها چيره شوند. سيستم حسگرها نيز درحال توسعه يافتن بود تا اينکه نوعي گاز و اليافي خاص نيز براي ايربگ پديد امد.
در اولين تست ها از هواي متراکم و فشرده شده و گاز Freon براي بار کردن ايربگ استفاده شد. اما تحقيقات و راهکارهاي تخصصي ، استفاده از يک کيسه پارچه اي که توانايي باد شدن در چند ميلي ثانيه را توسط يک منبع شارژ سريع در هنگام تصادفات داشت ، تثبيت کرد.
سرانجام پژوهشگران با استفاده از تکنولوژي موشک ، سديم اسيد با قابيت انفجار را براي اين امر بکار گرفتند.

تصویر
تصویر

در سال 1971 مرسدس-بنز شماره ثبت انحصاري DE 2152902 C2 را براي اين اختراع دريافت کرد و قرار داد.

تصویر

جزئيات زيادي در اين طرح جديد امنيتي بود که تا قبل از اماده شدن براي عرضه در اتومبيلها ،احتياج به بهبود داشت.
ايربگ قابل اطمينان بودن خود را در بيش از 250 تست ضربه ، 2500 تست برخورد غلتکها با خودرو و هزاران تستهاي انفرادي ديگر که انجام شد ، اثبات کرد.
درهمان زمان 600 خودرو نيز براي ازمايش هاي طولاني مدت جهت تست امکان عمل کردن ايربگ در زمان رانندگي عادي و بدون تحريک ، اماده شد.

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

تکامل بالشتک هوا

با پيشرفت اين صنعت در سال 1987 ايربگ سرنشين جلو نيز طراحي شد و در نمايشگاه فرانکفورت عرضه شد. به تدريج با تحقيقات بعمل امده اندازه ايربگ ها را کوچکتر کردند که همين امر باعث شد تا انواع ديگر ايربگ نيز ساخته شود از قبيل نوع پرده اي که در قسمت ستونها قرار ميگيرد و در ضربات ناشي از پهلوي خودرو از سر و بدن سرنشينان محافظت ميکند.

با تحقيقات انجام شده بر روي ايربگ هاي جانبي توسط مرسدس-بنز در سال 1993 اين کمپاني تصميم گرفت تا در سال 1995 اين نوع ايربگها را بطور اپشن اضافه بر روي مدل E-Class قرار دهد و همينطور در سال 1998 ايربگهاي شيشه هاي کناري را نيز بطور مکمل ايربگهاي جانبي ارائه داد. در سال 2001 نيز ايربگهايي جانبي براي محافظت از سرو قفسه سينه رانندگان در خودروهاي روباز و رودستر عرضه کرد. درسال 1992 ايربگ راننده و در سال 1994 ايربگ سرنشين جلو نيز بصورت استاندارد بر روي تمام مدلهاي اتومبيل مرسدس-بنز قرار گرفت.

در S-Class سري W221 ايربگهاي انطباقي و هماهنگ شونده يکي از قسمتهاي فلسفه امنيت اين خودرو که با نام PRE-SAFE® شناخته مي شود را تشکيل ميدهد. ايربگها در دو مرحله فعال ميشوند ، بسته به ميزان شدت برخورد و داده هاي شخصي که از راننده گرفته ميشود و قابليت هماهنگي هر چه بهتر با شخص راننده بطور خاص (با توجه به وزن ، قد ، سن ، جنسيت و...) را دارند. با ضميمه کردن ايربگ به سيستم محافظت پيشگيرانه (PRE-SAFE®) توسط محققان مرسدس-بنز ، تا زمانيکه تصادفي رخ ندهد ايربگ ها فعال نيستند و به محظ در مدار قرار گرفتن اين سيستم ايربگ ها نيز چک ميشوند و فعال ! کمربند ايمني با سيستم پيش کشنده نيز مکمل ايربگ قرار گرفت. در يک تصادف اين سيستم حمايتي در چند ميلي ثانيه با استفاده از يک نيروي زياد پيش کشنده سرنشين را به سمت عقب (صندلي) ميکشاند ، با بهره گيري از اين سيستم در سري W126 واقعا سرنشين در جاي خود فيکس و بدون حرکت قرار ميگيرد حتي اگر کمربند خود را شل بسته باشد که بطور اتوماتيک کشيده و اين عمل انجام خواهد شد.

تصویر
تصویر
تصویر

در سال 1984 تمام مدلهاي مرسدس-بنز به کمربندهاي ايمني با سيستم پيش کشنده براي سرنشينان جلو و در سال 1994 به سيستم محدود کننده نيرو از جانب کمربند بر سينه سرنشين ، براي دستيابي به يک امکانات منحصربفرد ، مجهز شدند. در سال 2002 اين سيستم با يک سيستم الکترونيکي پيشکشنده تکميل شد تا به سيستم PRE-SAFE® اتومبيل معرفي شود و به ان ضميمه شود. در اين سيستم زمانيکه PRE-SAFE® يک وضعيت بهراني را تشخيص داد و اتومبيل را براي برخوردي بالقوه مهيا کرد کمر بندها و تمام سيستم هاي امنيتي براي ايفاي نقش اماده هستند اما اگر اتفاقي نيفتد و خطر رفع شود بر خلاف سيستم هاي پيش کشنده قبلي ، اين سيستم (الکترونيکي) ميتواند به همان حالت قبلي خود باز گردد.

تصویر

ايربگ و کمربند ايمني بعنوان يک هويت و موجوديت مستقل

ايربگ بعنوان يک مکمل براي کمربند ايمني قرار گرفت نه يک جايگزين ! پژوهشگران نيز اين دو سيستم را ابداع کردند تا بهترين امنيت را براي سرنشينان به ارمغان بياورند.
از سال 1981 که ايربگ و کمربندهاي پيشکشنده در اتومبيلها قرار گرفتند تا کنون جان هزاران انسان به واسطه انها نجات داده شده است در امريکا جان 14200 نفر و در المان از سال 90 جان 2500 نفر.
مرسدس-بنز قصد دارد تا با نواوري هاي بيشتر خود در اين زمينه اين سيستم جامع امنيتي را بهبود بخشد و با بهره گيري از انها سيستم کامل امنيتي را ايجاد کند.
در سال 1992 براي نشان دادن قابليت اطمينان موثر اين سيستم ، مرسدس-بنز تصميم گرفت که 1 ميليون امين ايربگ را بر روي يک Mercedes-Benz 500 SEL ساخته شده در سال 1981 نصب کند.


اميدوارم خوشتون اومده باشه :-)

منبع : [External Link Removed for Guests]
استفاده از مطلب فوق با ذکر نام نويسنده و اين انجمن بلامانع ميباشد.
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”