تاریخچه خودروهای هیبریدی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 31 شهریور 1388, 2:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 205 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

تاریخچه خودروهای هیبریدی

پست توسط cross2007 »

در 29 سپتامبر 1993 پروژه‌اي براي طراحي و توليد خودروهاي قرن 21، توسط دولت بيل كلينتون آغاز شد. اين پروژه با همكاري شركت‌هاي كرايسلر، فورد، جنرال‌موتورز، USCAR، DOE و ديگر آژانس‌هاي دولتي، به منظور طراحي خودروهاي آينده تميز و داراي بازده بالاي سوخت، راه‌اندازي شد. براساس گزارش اين پروژه از طرف NRCا13 به شركت‌هاي خودروساز تأكيد شد كه به سمت توليد خودروهاي هيبريدي بروند زيرا از نظر تكنولوژي براحتي قابليت تطبيق با خطوط توليد فعلي را دارند. با به نتيجه رسيدن اين پروژه، پروژه جايگزيني خودروهاي سوخت فسيلي با خودروهاي هيدروژني در سال 2001 در اولويت كاري دولت امريكا قرار گرفت. هدف اين پروژه، حذف كامل سوخت‌هاي فسيلي و آلودگي ناشي از آن در خودروها بود.
بالاخره تكنولوژي خودروهاي هيبريدي در اواخر دهه 1990 به موفقيت بزرگي دست يافت. دراين دوره، توليد انبوه خودروهاي هوندا اينسايت و تويوتا پريوس آغاز شد. در اين نوع خودروها، موتور درونسوز مستقيماً به چرخ ها متصل شده و نيروي لازم براي شتاب خودرو را تأمين مي‌كرد. در سال‌هاي اول دهه 2000، خودروهاي برقي هيبريدي Plug- In نيز كه به وسيله برق خانگي شارژ مي‌شدند، توسعه يافتند. اين خودروها براي مسافرت‌هاي كوتاه و درون شهري نيازي به سوخت فسيلي ندارند. رنو كانگوو14 اولين خودرو از اين نوع بود كه در سال 2002 در فرانسه توليد شد.
تويوتا پريوس براي اولين بار در 1997 در ژاپن و در سال 2001 در امريكا به توليد انبوه رسيد. اين خودرو از زمان ورود به بازار، پرطرفدارترين خودروي هيبريدي بود. طراحي جديد، ظاهر مشتري پسند و اختلاف قيمت كمتر نسبت به مدل‌هاي غيرهيبريدي و در عين حال كاهش 50 درصدي مصرف سوخت، باعث فروش بالاي اين خودرو شده است. طراحي مدل سال 2004 تويوتا پريوس، فضاي اتاق، صندوق عقب، توان خروجي و همچنين بازده سوخت را بهبود بخشيده و از آلايندگي آن كاسته است.
تصویر

ادامه دارد...
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”