پژو206.سیستم های مولتی پلکس و سایر اجزاء.

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
پست: 2
تاریخ عضویت: شنبه 4 مهر 1388, 12:18 am
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پژو206.سیستم های مولتی پلکس و سایر اجزاء.

پست توسط WILSSON »

پژو206.سیستم های مولتی پلکس و سایر اجزاء.
معرفی سیستم های مولتی پلکس و نحوه کارکرد اجزا این سیستم:

مقدمه:

در اولین سال های تولید اتومبیل و تولید این ساخته دست بشر تا به امروز شاهد پیشرفت های زیادی در این صنعت بوده ایم که یکی از بنیادی ترین صنعت های قرن حاضر و جزو صنایع مادر میباشد.

در این بین مقوله الکترونیک خودرو تا حدودی از قافله پیشرفت عقب افتاد چون در زمان های اولیه بیشتر توجه خودرو سازان بر روی طراحی موتور شاسی فرم اتاق و.... بود همچنین استفاده وسیع از وسایل الکترونیکی تا به این حد که امروزه در خودروها کاربرد دارد مورد توجه نبود. اما با توجه به مسایل بالا و افزایش قیمت قطعات مصرفی دستمزد بالا سعی بر کاهش هزینه و بالا بردن کیفیت خودرو خودرو سازان رو به یکی از موارد موجود که همان لزوم ساده کردن سیم کشی موجود خودرو و ارتقا این سیستم برای به کار گیری منابع مصرف کننده در خودرو معطوف کرد.

در این بین توجه متخصصان به سیستمی که در صنایع مخابراتی مورد استفاده بود معطوف شد و همان سیستم مولتی پلکس بود. که البته با تلفیق این سیستم با سایر تکنولوژی های موجود به صورت امروزی در خودرو سازی مورد استفاده قرار گرفت.

کشور های مختلف استاداره های خاص و نام های خاصی رو برای کاربرد این سیستم به کار میبرند که از جمله معروفترین اونها میشه به :

1-استاندارد Can: ساخت المان که در خودرو های بنز ب.ام.و فیات و ولو به کار میرود.

2-استاندارد VAN: ساخت کشور فرانسه و روی محصولات رنو و پژو این کشور مورده استفاده هست.

3-استاندارد J1850: ساخت کشور امریکا میباشد که بر روی محصولات تولید کرایسلر فورد و جی ام مورد استفاده میباشد.

4-استانداردProprietary: تولید کشور ژاپن هست که بر روی محصولات این کشور مورد استفاده میباشد.

5- استانداردAbsus: محصول المان و مورد استفاده بر روی محصولات گروه فولکس واگن.


در میان استاندارد های بالا CAN از موفق ترین اون ها به حساب می اید و بیشتر خودرو سازان از این اسناتدارد بر روی محصولاتشون استفاده میکنند.

در ادامه به لزوم استفاده از سیستم مولتی پلکس اشاره خوهیم کرد. البته تعداد کمی از موارد در بالا ذکر شد که توجه شما رو به سایر موارد جلب میکنم.

1-افزایش بیش از حد استفاده از قطعات الکترونیکی در خودرو.
2-ساده سازی استفاده از سیم کشی و ساده سازی دسته سیم ها.
3-بالا رفتن تعداد ارتباط میان ECU با سایر اجزا اتومبیل و نیاز به هماهنگ کردن داده ها.
4-بالا بردن کیفیت ایمنی و اسایش در خودرو ها
5-تغییر روش های عیب یابی خودرو و نیاز به ساده کردن کار کردن با دستگاهای عیب یابی و خود مجموعه وسایل داخل خودرو.


نحوه قرار گیری ECU ها در سیستم مولتی پلکس.

1-STAR: در چیدمان تمام ECU های موجود به صورت جداگانه به ECU مرکزی وصل میشود.

2-BUS:در این حالت ECU ها پس از اتصال به یکدیگر نیز وصل میشوند.

3-TREE:تلفیقی از دوشبکه بالا میباشد.

4-Lattice:در این نوع اتصال ECU ها به گونه اتفاقی به یکدیگر متصل هستند.

5-RING:در این حالات بین دو ECU یک ECU دیگر قرار گرفته است.


خوب همون طور که قبلا گفتیم این سیستم در صنایع مخابراتی مورد استفاده بوده حال نحوه انتقال اطلاعات بدین گونه میباشد.

1- از طریق دو رشته سیم که فرکانس بالایی دارند.
2- سیمهای کواکسیال
3- مادون قرمز{اینفرارد}
4- ارتباط رادیویی
5- خط تلفن
6- فیبر نوری

خوب یواش یواش از بحث معرفی خارج شده و به 206 میپردازیم.

BSI:

یکی از مهمترین قطعات در سیستم مولتی پلکس میباشد. این ECU در واقع سرور شبکه میباشد و اطلاعاتی که بین ECU های دیگه رد و بدل میشه رو منتقل میکنه. همچنین یکی از واسطه ها بین سیستم VAN هست که برق سیستم فعال سازی و در نهایت کنترل و نظارت بر این شبکه بر عهده این ECU میباشد. همچنین وقتی شما ECU های خودرو رو عیب یابی میکنید در واقع سیستم BSI در این بین نقش واسطه رو ایفا میکند.


شبکه های موجود در 206 سه عدد میباشد که :
1-CAN
2-VAN BODY
3- VAN Comfort

پر سرعت ترین شبکه CAN میباشد که انتقال اطلاعات در اون تا 1MB/S هم میرسه.

حال ببینیم نحوه انتقال اطلاعات بین دو شبکه VAN وCAN چگونه هست؟؟؟


1-Ppint to point:
در این روش اطلاعات مشخص از ECU فرستنده به ECU گیرنده میرسد و در کل اطلاعات مورده نظر دارای یک گیرنده مشخص هست.

2-BROAD CAST:
تو این سیستم اطلاعات روی شبکه فرستاده میشه و هر ECU بر حسب نیاز خودش به اطلاعات منتشر شده از اونها استفاده میکند.

3- Multi Point: این روش با روش بالا کمی شبیه به هم میباشد با این تفاوت که در روش بالا شما اطلاعات رو که از یک ECU دریافت و منتشر میکنید در سرتاسر شبکه پخش میشه اما در روش سوم اطلاعات به چند ECU مشخص فرستاده میشه.


همچنین باید اضافه نمود که در سیستم VAN و هنگامی که اطلاعات به روش های 3و2 منتشر میشوند اگر اطلاعات مورد نیاز از یک ECU در یافت نشود کل مجموعه به کار خودش ادامه میده و یا اگر اطلاعات ناقص و غلط باشد بدون هیچ گونه واکنشی نسبت به نمایش اطلاعات اقدام میکند. اما در شبکه CAN اینگونه نیست بلکه هرگاه یک ECU اطلاعات ناقص منتشر کند یا اطلاعات بهش نرسد با اطلاع دادن به دیگر ECU ها باعث میشود که سایر مجموعه صبر کرده تا اطلاعات درست در سیکل و دور بعدی بدست بیاید. البته این رو باید اضافه کرد که در همین سیستم اگر یک قسمت مجموعه اطلاعات ناقص و یا همراه با خطا صادر کند توسط شمارنده ای که در سیستم تعبیه شده از مدار خارج شود واطلاعات ارسالی نیز بلوکه میشود. که این امر باعث کارکرد سایر اجزا سیستم میشود.

در خودرو 206 برای ارسال اطلاعات از استانداردی به نام O.S.I بهره می بره. که یک پروتکل خوب و پیشرفته ای میباشد که از قابلیت های اون میشه به نحوه ارسال اطلاعات به گونهای که باعث تداخل نشه. هر ECU مخصوص اطلاعات مخصوص به خودش رو دریافت کنه. الویت هر نوع دیتا مشخص میشه و... در کل از هفت لایه تشکیل شده که فقط اونها رو نام میبرم.

APPLICANTION
PRESENTATION
SESSION
TRANSPORT
NETWORK
LINK
PHYSICAL

شبکه VAN:
این شبکه در سال های 1985 تا 1986 پا به عرصه گذاشت. در سال های
1989. و در سال های 1992 تا1993 تونست مجوز های کامل رو کسب
کند و با اغاز تولید صنعتیش کم کم فراگیر شد.

انواع شبکه VAN:

1-شبکه Body Bus:

در این شبکه نوع طبقه بندی دستگاه ها و سایر اجزا خودرو به صورت MASTER/SLAVE میباشد. که نوع مشخصه و اطلاعات هر ECU از نظر مهم بودن مشخص میشه و تغییرات ایجاد شده بنا به مهم بودن نیز انجام میشه و یا نمایش داده میشه.


2-شبکه Comfort Bus:

این شبکه بر خلاف نوع بالایی از قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هست و در اون سیستم کاری بر مبنای Multi Master میباشد که هر ECU میتواند اطلاعات رو بر روی شبکه بفرسته و در همون زمان نیز نشون داده بشه.

سیستم و شبکه مولتی پلکس CAN:

این شبکه اولین باردر کشور المان و توسط شرکت بوش به دنیای اتومبیل معرفی شد. که در اوایل دهه 80 این اتفاق رخ داد. و چندین سال طول کشید که قابلیت تطبیق با سیستم های خودرو و کسب مجوز رو داشته باشد. و بعد از اون توسط شرکت بنز و در یکی از کلاس های گرون این شرکت که همون کلاس S بود مورد استفاده قرار گرفت. این شبکه بر خلاف شبکه قبلی از دو لایه برای ارتباط استفاده میکند و سرعت انتقال اطلاعات نیز در اون به مراتب از شبکه قبلی بیشتر هست.


نحوه کارکرد BSI. BSM. Com200 در پژو206:

ابتدا به معرفی BSI میپردازیم که در ادامه تکمیل کننده سایر بخش ها نیز هست.

BSI که مخفف شده کلمات{Built in System Interface} هست. در واقع یک سیستم داخلی میباشد که کنترل تمام سیستم های برقی اعم از الکترونیکی یا الکتروتیکالی در خودرو 206 رو بر عهده داره. وجود این سیستم در واقع تضمین کننده صحت و سلامت کامل وسایل برقی خودرو شما نیز میباشد. این سیستم دارای مزایایی هست که اگر دقت کنیم میبینیم که چقدر پیچیده و در عین پیچیدگی چقدر ساده هست.

اولین مورد کنترل تمام ادوات به وسیله یونیت کامپیوتری میباشد که جز نظارت دقیق و مطمئن چیزی مد نظر نیست. دومین مسئله کمک به اسایش راننده و سرنشین خودرو هست. با توجه به قابلیت هایی که داره. اخرین مورد که قبلا بحث شد کاهش کاربرد سیم کشی در درون خودرو که از پیچیدگی این مبحث نیز کاسته. این سیستم در خودرو های 206 در زیر داشبورد قرار دارد که تفاوت میان مدل های مولتی پلکس و غیر اون در تعداد سوکت ها میباشد که مدل های مولتی پلکس 10 سوکت دارند در حالی مدل های غیر مولتی پلکس 7 سوکت دارند.

BSI ها نیز در مدل های غیر مولتی پلکس تقسیم بندی میشن که عمده اون ها در سه دسته B1.B2 B4 قرار میگیرن. این سه دسته در هیچ عامل سخت افزاری تفاوت با همدیگه ندارن و فرقشون در ورژن نرم افزار میباشد.{که همین نرم افزار میتونه به 206 شما قابلیت های خوبی ببخشه}

در 206 ها به خصوص در مدل هایی که در ایران وجود دارند از نوع B2 استفاده شده.{مدل های غیر مولتی پلکس} اما در مدل های مولتی پلکس از ورژنی با قابلیت های بالاتر از مدل مذکور استفاده میشه که در حد مدل B4 هست.

از جمله قابلیت های استاندارد مدل B2 میشه به موارد ذیل اشاره کرد:
1-راهنما و فلاشر
2-گرمکن شیشه های عقب به انضمام اینه ها
3-ایموبیلازر
4-برف پاک کن جلو و عقب
5-اخطار جا گذاشتن سوییچ و روشن موندن چراغ های کوچک ماشین
6-قفل مرکزی
7-برف پاکن اتوماتیک
8-الارم چراغ سقفی
9-تایمر لامپ سقفی
10-ریموت
11-اخطار گیربکس

سیستم COM2000:

این مورد در خودرو های 206 مولتی پلکس وجود دارد که از طریق شبکه VAN BODY با BSI ارتباط برقرار میکنه. که موارد کنترل های رادیو و ضبط خودرو برف پاک کن ها و راهنما رو بر عهده دارد و این موارد فقط توسط یه سوکت 6 پایه انجام میپذیرد. از وظایف مهم این قسمت میشه به

1-انتقال دستور بوق به BSI
2-انتقال دستور به یونیت کیسه های هوا برای انفجار و عمل کردن کیسه هوا
3-انتقال اطلاعات مربوط به راهنما و تمام عملکرد اونها
4-انتقال تمام اطلاعات مربوط به برف پاک کن ها و نحوه عملکرد اونها به BSI
5-انتقال و دریافت اطلاعات مربوط به سیستم کدینگ سوییچ خودرو و دادن دستورات لازم مبنی بر روشن شدن و یا جلوگیری از روشن شدن خودرو.

BSM:

این سیستم در واقع مادر و سرپرست نحوه تقسیم جریان برق خودرو میباشد. که در تیپ های مولتی پلکس از طریق شبکه VAN با سایر قسمت ها در ارتباط میباشد . همچنین به عنوان یک واحد مجزا که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات رو داره محسوب میشه که در مدل غیر مولتی پلکس این چنین نیست و فقط فرمان بردار هست.


سیستم چراغ های خودرو:
تو این بخش چندین مطلب باید برسی بشن اولین مورد سیستم روشن شدن چراغ ها میباشد.

تو این حالت BSI و BSM و COM2000 با یکدیگر در ارتباط میباشند.

شروع این حالت از COM2000 بوده بدین صورت که با اجرا عمل روشن کردن چراغ ها ابتدا اطلاعات در Com2000 مورد برسی قرار میگیره. و بعد از اون به BSI فرستاده میشه که در اینجا نیز اطلاعات دوباره کد گشایی تحلیل و در صورت صحت به BSM ارجاع داده میشه و در نتیجه لامپ ها روشن میشوند. این سیر مشخص دوباره از جهت مخالف ادامه داره به این صورت که زمانی شما لامپ ها رو روشن میکنید بر روی امپر لامپی جهت اگاهی راننده نیز روشن میشه.


مجموعه استارت:

زمانی که راننده سوییچ خودرو رو باز میکنه {در مرحله اول یا A} برق برق بعد از سوییچ به BSI فرستاده میشه. بعد از سپری شدن این مرحله سیگنالی به امپر ها رسیده که در این حالت چراغ مربوط به دینام روشن میشود. و بعد از استارت خودرو این موضوع از طریق ECU انژکتور ها و به وسیله شبکه به BSI رسیده و بعد از اون یک پیام به امپر رسیده که حاکی از توانایی شارژ دینام میباشد که چراغ مربوط به امپر خاموش میشود.

اما یک نکته مهم رو باید خدمت دوستان عرض کرد و اون این هست:
که در 206 های غیر مولتی پلکس مجموعه امپر زیر مجموعه ای از سیستم دینام میباشد که کار کرد هر مجموعه با سایر قسمت های این بخش در ارتباط هست واگر زمانی سوکت های مربوط به مپر بسوزد یا برای اینکه خودرو کیلومتر کارکرد رو نندازه دینام دیگه برق اولیه رو دریافت نکرده وو به محض اینکه خودرو رو خاموش کنید دیگر از شارژ دینام خبری نیست.


مجموعه سیستم بوق خودرو:

سیستم مولتی پلکس:

در این جا مجموعه های BSI, BSM, COM2000 فعال هستند. زمانی که راننده بوق خودرو که بر روی فرمان قرار داره رو فشار میدهد در واقع اتصالی رو برقرار میکند که این فرایند توسط COM2000 ابتدا تجزیه و تحلیل میشه و سپس به سمت BSI فرستاده میشود. که این اطلاعات پس از چک شدن به BSM منتقل گردید و BSM با انتقال برق بوق رو به صدا در میاورد. تفاوت 206 های مولتی پلکس با غیر مولتی پلکس در این هست که در غیر مولتی پلکس به دلیل عدم وجود عنصر COM2000 بوق بر روی دسته راهنما قرار دارد و کلید های اتصال بوق مستقیما به BSM متصل بوده و برق بعد ازBSM به بوق میرسد که تاخیری در بوق زدن خودرو وجود ندارد. اما در 206 های مولتی پلکس تاخیر در به صدا در اومدن بوق مربوط هست به سیستم نرم افزاری که در درون سیستم وجود دارد که از به صدا در اومدن بوق به گونه نا خود اگاه جلوگیری کرده.


تو این قسمت به معرفی سیستم Immobilizer یا به اصطلاح سیستم ضد سرقت میپردازیم.
این سیستم با شبکه Van Body و CAN در ارتباط هست و اون هم به دلیل این میباشد که با BSI و Com2000و ECU انژکتور ها در ارتباط هست.

نقطه شروع این سیستم در خوده کلید 206 میباشد که شامل یک برد الکترکی میباشد و یک میکرو چیپ. برد الکتریکی که مانند سایر برد ریموت خودرو هاعمل کرده اما میکرو چیپ در خودش اطلاعاتی رو ذخیره کرده که به عنوان کد دسترسی یا ACCESS CODE میشناسیم. مورده بعد نحوه خواندن اطلاعات موجود در میکرو چیپ هست که به وسیله یک انتن که در زیر مجموعه سوئیچ نصب هست انجام میشه. این انتن با نام Transponder شناخته میشه که در واقع پل ارتباطی بین کلید و Com2000و Bsi میباشد. این انتن از تعدادی سیم پیچ تشکیل شده و یک برد الکتریکی زمانی که کلید رو وارد سوئیچ کرده در واقع میدان مغناطیسی داخل انتن تحریک شده و دچار نوسان میشه.این تحریک روی چیپ داخل کلید نیز تاثیر میزاره و یک ارتباط دو طرفه بین کلید و انتن بر قرار میشه.بعد از خواندن کد موجود این اطلاعات به Com2000 انتقال میابد. و تجزیه و تحلیل شده روی شبکه رفته و به BSI میرسد.در اینجا دوباره کد تجزیه میشود. در صورت درست بودن اطلاعات پیغامی مبنی بر تایید اطلاعات به کنترل یونیت انژکتور ارسال شده و خودرو در صورت استارت زدن روشن میشه.عدد سرویس در زمان تولید ماشین توسط دستگاه ادیسه روی کیلومتر خاصی ستاپ میشه که اکثرا همون 20000 هست. زمانی که از ماشین استفاده میشه با توجه یه اطلاعاتی که سنسور های مختلف به یونیت امپر میفرستن این کیلومتر هم کم میشه. زمانی که شما سوییچ رو باز میکنید این اچار و کیلومتر مربوطه روی صفحه به مدت 5 ثانیه روشن میشه . حال اگر از کیلومتر سرویس 1000 کیلومتر مونده باشه این علامت دیگه محو نمیشه بعد از تمام شدن هم کیلومتر به صورت معکوس نشون داده میشه.{مسافت طی شده که علامت منفی هم در کنارش وجود داره.}

برای رسیت کردنش اول سوییچ رو باز کنید بعد دکمه سمت راست که تو صفحه کیلومتر هست رو فشار بدید و نگه دارید. کیلومتر شروع به شمارش میکنه و دوباره رو عدد 20000 ستاپ میشه.

برای اینکه کیلومتر تعویض رو به رقم کمتر تغییر بدید باید توسط دیاگ و در قسمت تنظیمات BSIعدد دلخواه رو وارد کنید.

یه سری مطلب هم در مورده گیربکس 206 اتوماتیک هست که خدمتتون عرض کنم.

این گیربکس که کدش AL4میباشد دارای 4 دنده جلو هست. و دارای یک ECUمستقل هست. این کنترل یونیت از حافظه فلش استفاده میکند که که قابل برنامه ریری هست.

از سایر قطعات میشه به سنسورها نصب شده روی گیربکس از جمله سنسور سرعت ورودی. سنسور سرعت خروجی . سنسور دمای روغن و سنسور فشار روغن گیربکس نام برد.

این یونیت قابلیت هایی رو به مجموعه گیربکس اضافه کرده که میشه به:
برنامه های کاری مختلف مانند برنامه برفی برنامه اسپرت وبرنامه اضطراری.
الارم در زمانی که خودرو خاموش میشه ولی دسته دنده در موقعیت پارک قرار ندارد.

اشاره کرد. ئر ائامه هم به سایر موارد میپردازیم.
تغییر دنده ها هم براساس یک سری از پارامتر ها هست که به یه سریشون اشاره میکنم:
بار وارده بر ماشین و دور موتور
نوع رانندگی
حرکت در مسیر سربالایی یا سر پایینی
موقعیت پدال گاز
حالت انتخابی گیربس
و یا حالت کیک دان.

لازم به دکر هست که دنده ها در زمان 0.8 عوض میشوند.

نکات قابل توجه:
زمانی که دنده در موقعیت جدید خودش به صورت کامل قرار نگیره مد قبلی روی نمایشگر امپر شروع به چشمک زدن میکنه.
اگر دو لامپ حالت شروع به چشمک زدن کردن نشون دهنده خطا در سیستم گیربکس هست.
موتور در زمانی که دسته دنده در حالت هایی غیر از باشند نمیشود استارت زد.
گیربکس زمانی که دور موتور از 2000 دور بیشتر باشه و موقعیت رو انتخاب کنیم تا 3 ثانیه دنده ها درگیر نمیشوند.
زمانی که گیربکس دچار مشکل بشه دنده 3 خودرو درگیر میشه.که همون مد اضطراری هست.

در زمانی که روغن گیربکس قدیمی شده باشد چراغ مربوطه روشن میشود. که توسط دیاگ میشه به میزان قدیمی بودن روغن پی برد.

همچنین زمانی که دمای روغن بالا بره چراغ مربوطه شروع میکنه به چشمک زدن.
البته روغن گیربکس دارای شیر برقی میباشد که روی شفت ورودی گیربکس و روی بدنه نصب هست. همواره روغن گیربکس رو به رادیاتور کوچکی که مخصوص این کار هست هدایت میکنه. و در شرایط زیر به طور کامل باز میشود:
زمانی که دور موتور بیش از 2500 دور باشد.

زمانی که دمای روغن به بیش از 100 درجه برسد.
از دیگر وظایفش میشه به خنک کردن گیربکس و یا کم کردن زمان لازم برای گرم شدن روغن و بالطبع گیربکس.

مورده دیگه که باید خدمتتون عرض کنم در مورده نحوه تجدید حافظه سنسور های پدال گاز میباشد.

در زمانی که تعمیراتی بر روی گیربکس انجام میدید که قطعات رو عوض میکنید و یا انژکتور رو تغییر برنامه میدید باید تجدید حافظه سنسور های پدال گاز رو انجام بدید.

مراحل کار بدین صورت هست:
1 -سوییچ به مدت 10 ثانیه باز کنید و پدال گاز رو تا انتها فشار دهید.
2 -سوییچ رو به مدت حداقل 20 ثانیه ببندید
3 - پا رو از روی پدال گاز بردارید.
4 -دوباره سوییچ رو باز کرده و بعد از چند لحظه خودرو رو استارت بزنید.

لازم به ذکر هست که این کار برای 206 های سری TU5 کاربرد داره و اتومات یا مانوئل بودن خودرو نقشی ندارد.منبع : [External Link Removed for Guests] tiuning.com
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”